• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 21:52

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Тухла в съмпа

Започната от скумрията, 05.05.2013 09:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

скумрията

05.05.2013 09:18 Last Edit: 05.05.2013 22:42 by Георги
Дали не може да се ползва за пълнеж на съмп?

Георги

Може, по-порестите тухли ще са по-полезни.
Ако си пуснеш една тема за стартирането на твоя аквариум и там питаш, ще ти е по-прегледно и лесно.

Асен Евгениев

05.05.2013 19:58 #2 Last Edit: 06.05.2013 00:10 by akapulko
Между тухлите и керамиката няма кой знае каква разлика /принципна/.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

скумрията

Добре тогава с какво може да е по-полезна керамиката ,че да си купя нея, вместу да натроша тухла? И да си направя пълнеж за съмпа на доста по ниска цена.

Асен Евгениев

Цитат на: скумрията - 05.05.2013 21:55
Добре тогава с какво може да е по-полезна керамиката ,че да си купя нея, вместу да натроша тухла? И да си направя пълнеж за съмпа на доста по ниска цена.
В керамиката се заселват повече бактерии, направена е по-пореста точно с такава цел. То и между различните
керамики има такава разлика.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Caxapa

Керамиката си е керамика, иначе нямаше да останат стари къщи по села и паланки да сбират тухли от тях.  :-D

Георги

Не можеш да питаш е така за тухлата, без да се съобразиш с другите неща, от които зависи цялостната ситуация. Ако имаш 5-6 литра от най-порестата тухла в съмп, който е 10-15% от обема на аквариума и гледаш малки риби, които не произвеждат 1 кило лайна на ден ще е достатъчно.

Разбираш ли за какво става дума?

danielm

Ако ще пълниш съмпа и не ти се дават пари за керамика пробвай с керамзит.
Чувал 80л. си купих за 15лв.
При всички случаи е много по-порест от тухлата, а и няма да трошиш цял ден.

скумрията

Въпросът ми е не толкова до парите, защото на мен повече от 2-3литра не ми трябват . По -скоро чисто технически и биологически, дали керамиката има заместител. Защото има доста по големи съдове от моя ,и ако има достоен заместител на по ниска цена мисля ,че си заслужава да се опита .А и говорим и за по-безопасен и безболезнен за рибите експеримент,.Поздрави!!!

kamos

За соленоводен или за сладководен аквариум иде реч?
За сладководен:
Керамзита плува, но е доста порест. Втория вариант за филтрация в съмпа е с дунапрен, колкото по едропорест толкова по добре. Можеш да добавиш вата и био фибрите, като тези които ползват в градинските езера за пълнежи. Но керамиката си е керамика/ визирам читавите модели с много пори-Сипоракс, Кристълклиър и т.н./
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...