• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
30.04.2024 18:18

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Таймер - терморегулатор самоделка

Започната от besom, 03.07.2007 20:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

besom

Здравейте на http://throgvar.nm.ru/timer84.htm има схема "Таймер - терморегулятор для аквариума" много се запалих по тая история - накупих маса части но немога да намеря дисплея МТ10Т7-7 и оптоелементите АОР124? (за тая джаджа няма никъде дори ред информация ) моля ако някой от форума има познания в областа да каже дали е възможна замяна или преработка на схемата - притеснява ме поведението на контролера при замяна на елементите.
Ако пък някой е сътворил подобно нещо с достъпни елементи нека даде схемата.
Със PIC не съм се занимавал никога - имам обаче елементарни познания в областа.
предварително благодаря на всички отзовали се.

dido

Не се занимавай с глупости, ако не си в час с микроконтролерите.

batRambo

пък и има готови на магазина ... не са чак толкова скъпи  :-)

MeTogu

Ами купи един и за базата де!!!  :-P
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

dido

АОР124 е триак-драйвер, можеш да го смениш с MOC3061 от комет електроникс, около 1-2 лева парчето са.

Дисплея е проблем определено. Като го гледам е с 4 битова шина данни и няколко управляващи сигнала. Ако разбираш от програмиране, можеш да го смениш с някакъв произволен дисплей и да промениш кода ако се наложи.

besom

10кс Dido там е проблема че нищо не разбирам от програмиране :((((( - спрял съм се на moc3041 - при мен са 80W макс.

dido

Всеки МОК е до над киловат, не е проблем да сложиш какъвто има в магазина просто.

mistar_ti

бях гледал подобни дисплеи да ги слагат на кабините за международни разговори ще видя фирмата в България дето ги правешв и ако мога ще ти дам инфо за тях
3 литров буркан с отомбачена зеленясала вода
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbns.gvardia.net%2Fimages%2Fstories%2Fbanners%2FIYI_ban_sm.jpg&hash=7ab8139ef4f2561034d7804066cefdf3dc294ebb

lz3cv

За МОС си вземи 3043 или 3063. Те са с контрол в нулата. Другите (3041 3061) са без. За малки товари обаче и те ще станат. Едва ли ще превключват киловати в аквариума :)
Колкото до дисплея, имаше едни в КОМЕТ-ите 16Х1 символа и са с 4 -битова шина. Струваха към 10 лева. Ще стане с такъв.

miTko

Илияне, онзи руския е седемсегментен с чип на холтек! Нищо общо няма с матричните модули. Интересно, никой друг ли не произвежда такива модули? Толкова ли са демоде?
Разни мои АКВАРИУМИ 

lz3cv

Прав си, като му разгледах PDF-a се оказва че наистина не е матричен а седемсегментен и няма да стане за въпросната разработка. За да стане с матричен трябва да се пренапише цялата част на програмата, грижеща се за визуализацията.
Е това са руснаците - всички на "терсене" те -  наопаки.. Като вземат да слагат едни екзотики по техните схеми хайде опитай се да си ги направиш...Лошото в случая е, че и аз се навих да си правя такъв контролер ама дисплея къде да го търся не знам..

dido

Обикновено е лек тоя код, ако е структуриран грамотно, промяната би трябвало да е в 3-5 C-реда

lz3cv

'бе то асемблерския код го има в пакета ама като не мога да пиша програми... Три години се канех да ги науча тези ПИК-ове ама на, до сега не стана. Хубаво ги учат сега студентите.. Ние едно време учехме INTEL 8080 и фамилията CM600 които за никакъв ... не стават вече.

dido

Стават става, моторолите още са ужасно популярни, в малко по-модерни инкарнации разбира се. Както и да е, моят съвет е да не се занимаваш с това.

besom

ето момчета това е новата версия http://throgvar.nm.ru/dimmer628.htm - както казва автора " В нем все компоненты имеют зарубежные аналоги. " .

Similar topics (5)

29403

Публикации: 4
Прегледи: 5056

6153

Започната от Duke_BG


Публикации: 16
Прегледи: 11011

10106

Публикации: 28
Прегледи: 51879

314

Публикации: 33
Прегледи: 15750

22382

Публикации: 5
Прегледи: 8234