• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 08:15

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвет за аквариум?

Започната от Neo, 12.05.2005 16:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Neo

Привет на всички:)
Току що открих този чудесен форум и моля за съвет.
От известно време се занимаваме (аз и булката) с рибки. Имаме аквариумче 30 л. нооо...вече е мъничко. Искам нещо по-голямо, като вариантите са два:
1. Да си купя такъв аквариум:http://www.discus.bg/show_image.php?table=aquariums&field=pic&column=id&id=12
(Само аквариума на цена 187 лв.) В софия за същия ми искат 300 лв.
При този вариант обаче, трабва да правя шкаф, тъй като нямам подходящ. Проблем ще и с транспорта,защото фирмата е в Пловдив.
2. Имам шкаф с размери 180/30 см. и да поръчам аквариум, но не може а е по широк от 30 см. Аквариум с размери 1500/450/300 как ви се струва? А и цената му ще е около 200 лв.
Моля за съвет, и благодаря предварително на всички!:))
Моля модератора да ме извини, ако темата ми не е на подходящо място.

Longanlon

От където и да го погледнеш 30 см ширина си е малко. Просто няма да имаш достатъчно място да си подредиш някаква композиция, нито пък ако имаш по-големи риби те ще се чувстват комфортно.

Всъщност, за аквариум до около 200л. вместо специална стойка може да се използва спокойно някаква мебел, направена стабилно от здраво дърво.

Според мен, ако можеш да си набавиш една дъска (но трябва да е много плоска и равна), която да има размери 180х45 см и я закрепиш върху шкафчето което имаш, ще можеш да сложиш отгоре аквариум с ширина 40 см. Това го казвам само като теоретично предположение, никога не съм правил подобен опит, нека останалите да кажат дали според тях конструкцията ще издържи. Аз не виждам причина да не.

Колкото до стойката, ако си домашен майстор можеш да си направиш от винкел - тука има поне двама души, които ще ти обяснят как точно.

Аквариумите, които се продават комплект (с лампи, нагревател и помпа), както този в сайта на Дискус имат предимството, че ... ами се продават с всичко инсталирано (вкл. капак с лампи, който май е най-голям зор да си направи човек), но са и доста скъпи - сам виждаш. Ако си поръчаш аквариум при стъклар, ще ти е по-евтино, но сам ще трябва да се справиш със закупуването и слагането на филтър, лампи, нагревател. Във раздел FAQ на този форум има доста информация за тези, а и за други неща.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

niky

Аз бих си направил стойка от винкел. За голям аквариум не бих рискувал с никакъв дървен шкаф. Пък отгоре може да си го облицоваш с дърво.

За аквариума - сам ли ще го лепиш? Ако ще го лепиш сам ще ти излезе наполовина :lol:

Neo

Че върху шкафа, немога да сложа дъска - прикрепен е плътно и яко за стената...а и 30 см. наистина ми се виждат малко. Май ще мина на вариант 1.:) Проблема е , че няма да мога да се справя с лепенето. Ако имате идея за човек, който може да ми направи аквариума 1200/500/400 примерно, на прилична цена ще съм ви безкрайно задължен! А с помпи и нагреватели ще се оправя - с ваша помощ надявам се!

dido

Ширината е добре да е поне 50 см.

niky

Dido e прав. Няма да правиш всеки ден аквариум. Добре е да е по широк, защото като сипеш водата и изглежда все едно е наполовина :(

Ако искаш да ти направят аквариума, както ти казах, ще ти излезе двойно.
Стъкларите взимат по 1лв на литър.
Ако си поръчаш стъклата сам, и някой друг ти го лепи, ще си на далавера.
Или пък отиди в събота на пазара, но там едва ли ще намериш за под 1лв на литър.

dido

Моя го направих 40 см широк навремето, щото не бях чел достатъчно :-) и сега си блъскам главата.

А имах възможност за всякакъв размер - шкафа си го правих сам, и място имам предостатъчно.

Raven

за ширината питаи патило :cry:

аз съм със 30 см. ширина и ми е черен светът - аквариума ми прилича на изправена табла - нямам място за нищо,като сложа някое по голямо растение или корен опират в предното и задното стъкло и седи като исипано от самосвал .новият ми аквариум ще е поне 65см. ширина /от задното към предното стъкло/
такъв тесен аквариум става само за риби- така наречения панорамен скаларник примерно.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Neo

Край!!! Решението е взето...поръчвам от пловдивската фирма! все пак 330 л. аквариум за 187 лв. не е лошо на фона на цените, които ми искат в София. Надявам се да помагате и по-нататък :beer

Живко

Цитат на: "raven"за ширината питаи патило :cry:

аз съм със 30 см. ширина и ми е черен светът - аквариума ми прилича на изправена табла - нямам място за нищо,като сложа някое по голямо растение или корен опират в предното и задното стъкло и седи като исипано от самосвал .новият ми аквариум ще е поне 65см. ширина /от задното към предното стъкло/
такъв тесен аквариум става само за риби- така наречения панорамен скаларник примерно.

моя в дълбочина(ако му се разбере кое е дълбочината) :lol:  е 63см.
въпреки това лозовата главина все ми изглежда близо до предното стъкло.вече 4 пъти я въртя.
сега сериозно мисля да я срежа на две.
Никой не се е родил научен.

stanko

Искам да те поздравя с добре дошъл  в клуът на лудите
;не трябва непременно да сте луд за да работите при нас но все пак помага;
    Кърт Вонега
         
Има една статия озаглавена Вие сте истински акварист ако.....
като я прочетеш ще разбереш

dido

:lol:

offtopic

Като каза това за "Вие сте истински акварист ако..." се сетих за нещо подобно, дето го бях чел някога и близо до нашето занимание. Та порових малко и ето го:

От книгата на Ханс Хас "Светът под водата":

"...В един от първите си броеве, от ноември 1954 г., списанието "Скин Дайвър" публикува психоаналитичен тест с цел да бъдат обхванати всички онези леководолази, на които новия спорт се е отразил отрицателно. Той гласеше:

1. Изглежда ли ви вашата съпруга като ейбълоунов стейк?
2. Движи ли се скоростния лост на колата ви по подобие на харпун?
3. Нахлузвате ли в банята, преди да се къпете, плавниците си и изпитвате ли непреодолимо желание да се потапяте?
4. Случва ли се вместо кърпа за ръце да вземете подводната си пушка и с нея да стреляте по образа в огледалото?
5. Когато тръгвате на работа, носите ли леководолазния си екип под костюма?
6. При подмяна на автомобилна гума опитвате ли се да я очистите от люспи и косми?

Ако на всички въпроси се получи отговор "Да", авторът предлагаше два съвета: а) откажи се от гмуркането; б) умри. Той добавяше още, че навярно "пациентите" по-скоро биха избрали втория изход...
"

... Та това май ни тресе и нас тука с пълна сила....  :lol:

Raven

аз съм си обличал неопрена през зимата няколко пъти ,няма маитап.не знам за акваристиката но гмуркането си е наркомания с тежки абстиненции.
колкото по топло става времето - толкова по не ме свърта. :D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

miTko

Цитат на: "raven"за ширината питаи патило :cry:

аз съм със 30 см. ширина и ми е черен светът - аквариума ми прилича на изправена табла - нямам място за нищо,като сложа някое по голямо растение или корен опират в предното и задното стъкло и седи като исипано от самосвал .новият ми аквариум ще е поне 65см. ширина /от задното към предното стъкло/
такъв тесен аквариум става само за риби- така наречения панорамен скаларник примерно.
Твоят е като футболно игрище! Аз съм с 28 см! Не ме питай как го редя.. :? Така че, поне 40см са  необходими!!!!!! :dont
Разни мои АКВАРИУМИ 

Neo

1300/500/500 как ви се струва?

Similar topics (5)

10630

Започната от KFC


Публикации: 20
Прегледи: 13024

49010

Публикации: 16
Прегледи: 6985

4807

Започната от emo_bg


Публикации: 4
Прегледи: 3787

34998

Публикации: 2
Прегледи: 2632

32045

Публикации: 8
Прегледи: 6818