Здравейте
Реших да си направя самоделен ует-драй филтър като се опитах да копирам този на Торсаде. Купих си една 3 литрова кутия за храна от прозрачна пласт маса, разпробих я и се опитах да залепя един от накрайниците на вътрешния ми филтър за кутията. За целта реших да използвам лепило за пластмаса.Намазах обилно накрайника и след 24 часа се оказа, че лепилото още е течно??? Почистих го с тоалетна хартия и след това залепих накрайника със силикон. След няколко часа изпробвах на чешмата кутия и се оказа, че силикона държи. Въпроса е лепилото за пе ве це вредно ли е? Въпреки, че около 3 минути промивах системата тя все още мирише на лепилото, а се притеснявам да не направи нещо на рибките.
Снимки утре.
Каква марка е лепилото?
Лепил съм с лепило за PVC дребни неща за аквариума (и самоделния филтър и 2 инкубаторчета) и не съм имал проблеми с рибите. Не мога да цитирам марката на лепилото. Но се съмнявам във възможностите на силикона да лепи пластмаси.
Продължавам темата само за да споделя и някой друг да не допусне моите грешки.
3 литровата кутия която купих се препълва твърде бързо от вътрешен филтър с дебит 700 литра на час.Кутията става и за фризер и за микровълнова печка и определено лепило за пвц не хваща, даже не се втвърдява. Силикона обаче хваща и държи.
Тъй като не искам да си купувам нов вътрешен филтър с по малък дебит/вижда ми се безсмислена инвестиция/ ще търся друго решение, а и по дългата кутия ще спира доста светлина.При мен проблема не е толкова в парите, колкото във факта че нямам място къде да сложа канистър. Просто шкафа е пълен а до него е вратата.Остават варианта с лабиринтовия филтър на феърпласт .Филтъра на Сера не става-твърде е голям.
Лепилото за PVC e тясноспектърно, ако мога така да се изразя. Лепи също ABS и почти до тук. Основата му е тетрахидрофоран, химиците да обясняват колко вида пластмаси разтваря. Аз лично съм пробвал доста, и почти без успех, освен гореспоменатите. Така че не го бройте като универсално- в доста теми се споменава напоследък.
kamos, прозрачната кутия означава най- вероятно пластмаса от типа на РР или РЕ. И двете пластмаси не ги хваща лепило, вкл. и силикон. Аз бих те посъветвал да не разчиташ само на лепене, за да не се получи неприятна изненадка. При херметизацията използвай механични връзки, гарнитури, каучукови уплътнители, PTFE /тефлон/ и т.н.
Цитат на: Joro Vn - 19.12.2008 21:57
kamos, прозрачната кутия означава най- вероятно пластмаса от типа на РР или РЕ. И двете пластмаси не ги хваща лепило, вкл. и силикон. Аз бих те посъветвал да не разчиташ само на лепене, за да не се получи неприятна изненадка. При херметизацията използвай механични връзки, гарнитури, каучукови уплътнители, PTFE /тефлон/ и т.н.
Това защо ли ми е познато? *ROFL*
С ПВЦ лепило съм лепила корпус на филтър, както и мястото, където щипката закопчава. Да чукна няма проблем. С 300 зора успях да отлепя помпата от корпуса. Незнам каква пластмаса се води, но здраво беше захванало. За корпус на такъв филтър говоря:
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstore.picbg.net%2Fpubpic%2F6F%2F82%2F337c7fb05cd56f82.bmp&hash=08b1480a2a000403725bd30d13bdb32cd468a62c)
За силикона съм съгласна, когато беше моята треска за филтър използвах такава кутия за храна. Резултата: силикона се отлепи. Смених кутията, пак същия проблем. Последно като вариант за херметизация стопих малко мека пластмаса (празен пълнител за химикал) и проблема се реши. Не знам до колко беше ефектно, защото не можах да използвам въпросния филтър.
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FPq24jkb0.jpg&hash=a45a3c0b5bfbdb6df8d0d8670d2626b3303305a8) (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq24jkb0)
За последния си опит херметизирах с топъл силикон- получи се, но и материала вече беше ПВЦ тръба.
Та мисълта ми е, да послушаш Жоро, защото е много прав. Ако реша пак да правя филтър бих го послушала, каквото и да ми говори.
Опс! Минутка за реклама. :-[
*thanks Баси, да върна жеста- не слушай старило, ами патило! :-D
На времето си правех опити с тетрахидрофоран- пускам разни парчета пластмаса в него и наблюдавам резултата- разтваря ли ги изобщо, за колко време, с разбъркване ли. След това обратно- капя върху пластмасата. Добрите резултати са когато преди капката да се е изпарила, да разтвори доста голямо количество и в дълбочина. Извън споменатите пластмаси имаше полуразтворени. Ненадеждно за отговорно лепене. Такава пластмаса се оказа и полистирола- доста разпространена като приложение преди 10-на години, с добри механични качества и обработваемост. Също така и плексигласа. Просто лепилото не дифудира добре в тях. И се получава слаба свръзка. Не- случайно преди време правех реклама на PVC-то- остана си класика в доста отношения. Горещо бих препоръчал и ABS-а, стига да се намери и да е по джоба на всеки.
Не съм сигурен дали това, което се споменава, наистина е лепило за PVC, или е станало просто нарицателно на лепило за някакви пластмаси. Дори и на етиката да пише, че е. Още на времето избягвах българските- трябваше да минат 10-15 минути, преди да може да се говори за някаква сносна връзка. При вносните това го няма- нямаш време за грешки, след 3-4 секунди вече не може да се разлепи при голяма площ.
Лора, твоят филтър би трябвало да е от полистирол, а той се лепи с почти всичко.