• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Охлаждане на аквариума чрез елемент на Пелтие

Започната от YAROSHKH, 06.06.2011 17:32

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

YAROSHKH

ПОразрових, но не намерих статия , някой да е правил нещо с елемент на Пелтие.
Вярно, че има и недостатъци, но предвид цената, излиза най-евтино. При братята-партньори (  :-D ) китайци, видях че са доста евтини - от порядъка на 4-5 долара.
Със радиторите няма да ми е трудно да ги налепя,  но ще се радвам някой да ми подскаже какво захранващо устройство ще е удачно да потърся ?  Тока който черпят тези елементи го дават максимален - около 5 А (12V). Имам останало захранване от компютър - на 12 V работеха, дали ще е достатъчно ?
И, въобще, ако някоя е правил подобно нещо, ще се радвам да сподели с опит....
150 литра - 80x38x50 (ДхШхВ)
2 Стъклени сома
6 - син неон
1 - Птеригоплихт (дано съм го написал правилно)
1 - САЕ
3 - Зелено Лабео
2 - Златна рибка
ХХ - Red Chery
1 - Трихогастер - неизвестен

gecatax

Цитат на: YAROSHKH - 06.06.2011 17:32
ПОразрових, но не намерих статия , някой да е правил нещо с елемент на Пелтие.
Вярно, че има и недостатъци, но предвид цената, излиза най-евтино. При братята-партньори (  :-D ) китайци, видях че са доста евтини - от порядъка на 4-5 долара.
Със радиторите няма да ми е трудно да ги налепя,  но ще се радвам някой да ми подскаже какво захранващо устройство ще е удачно да потърся ?  Тока който черпят тези елементи го дават максимален - около 5 А (12V). Имам останало захранване от компютър - на 12 V работеха, дали ще е достатъчно ?
И, въобще, ако някоя е правил подобно нещо, ще се радвам да сподели с опит....
Преди време пробвах да направя с пелтие, хладилник в колата, тока взех от алтернатора, като имаше бушон,съпротивления и т.н.
Може би с някой радиатор от парно или от охл.система на колата ще стане, като се сложи и една помпа да върти водата, даже може да се свърже с канистъра и да се херметизира целия кръг.Преблема няма да ти е тока или охлаждането на топлата страна на елемента, а на контрола.Проблема ще е как да се подържат определени градуси.Може би с по-малко напрежение ще може да се постигне желаната температура,или с някой термо контролер.
Хубаво е и радиатора да е с по-малки пролуки, за да може елемента да обхване по-голяма част от него.
Провери захранването на компютъра дали е стабилно, защото товара няма да е голям и може напреженията да са непостоянни а това не е добре за температурата на водата.
Друг вариант за захранване ми се струва че може да стане е от led http://www.bgled.com/product/145/led-zahranvane-dc-60-12.html 12V-5A тук обаче трябва да се има предвид ватовете на елемента.
Сега ми хрумна за радиатора че може от другата му страна да има няколко вентилатора който да дърпат студения въздух през радиатора.
Това се сещам за сега, надявам се да съм бил полезен.
Няма да сложно да се направи, само иска малко мислене от към електрониката.
Поздрави!

-250л.

dafil

Aко с електрониката е сложно-винаги има таймери :-D
час работи,час не работи ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Similar topics (5)

2226

Публикации: 17
Прегледи: 16427

572

Публикации: 22
Прегледи: 12773

52918

Публикации: 26
Прегледи: 11608