• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 07:58

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нагревател с реле - 50-100 W

Започната от bbtr, 02.02.2007 18:01

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bbtr

Здравейте!
Мисля да си взема аквариум (30 на 40 на 50 см. или нещо подобно), в който да гледам някои растения.
За целта обаче ми трябва нагревател с реле, който да поддържа температура 25-30-35 градуса.

И така, въпросите ми са:
1. Знаете ли къде се продават такива? Нещо подобно на нагревателите за аквариуми, само че да може да работи без да е потопен във вода. (Необходимо е да мери температурата на въздуха, не на водата.)

2. Ако не знаете къде се продават, но все пак знаете как да си направя, моля обяснете ми! Няма да е зле и да посочите откъде да взема нужните части.

(Видях написаното в тази тема: http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?topic=6153.0 и разгледах линка към http://neomontana.dir.bg/kit121.htm обаче това за мене е ядрена физика! Какво още е необходимо освен "Регулатор 9"? И как да сглобя всичко, за да проработи?)

3. И наистина ли ми трябва мощност от 50 - 100 W за аквариум с такъв обем? Да не би да е необходимо повече/по-малко?

Благодаря предварително!

hyp

Цитат на: bbtr - 02.02.2007 18:01
Здравейте!
Мисля да си взема аквариум (30 на 40 на 50 см. или нещо подобно), в който да гледам някои растения.
За целта обаче ми трябва нагревател с реле, който да поддържа температура 25-30-35 градуса.

И така, въпросите ми са:
1. Знаете ли къде се продават такива? Нещо подобно на нагревателите за аквариуми, само че да може да работи без да е потопен във вода. (Необходимо е да мери температурата на въздуха, не на водата.)

2. Ако не знаете къде се продават, но все пак знаете как да си направя, моля обяснете ми! Няма да е зле и да посочите откъде да взема нужните части.

(Видях написаното в тази тема: http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?topic=6153.0 и разгледах линка към http://neomontana.dir.bg/kit121.htm обаче това за мене е ядрена физика! Какво още е необходимо освен "Регулатор 9"? И как да сглобя всичко, за да проработи?)

3. И наистина ли ми трябва мощност от 50 - 100 W за аквариум с такъв обем? Да не би да е необходимо повече/по-малко?

Благодаря предварително!

Според мен ще ти е по-лесно да си купиш един, ако мислиш че ти е трудно като ядрена физика.. Нагревателите на Сера са мн хубави и са с цени от 30 до 40 лв горе-долу в зависимост от мощността. Сера дават и табличка за колко литра аквариум и каква температурна разлика трябва да компенсира спрямо мощността. За такъв мисля че 100W ще ти стигне... Погледни на място и височината му, защото тези които са 250 и 300W са около 2x високи... Аз имам 3 нагревателя на сера и работат супер!
Ако пък ти се виждат много парите може да си купиш един ментелив китайски без регулатор от пазара за 2 лв... Той обаче няма да ти даде такава стабилна температура както тези на сера.
Ако си ентусиаст може и да си направиш, но ще загубиш доста време и труд, макар да не е сложна задачка...

sandan

hip на човека му трябва да работи на сухо! *predupejdavam*

hyp

Цитат на: sandan - 02.02.2007 21:08
hip на човека му трябва да работи на сухо! *predupejdavam*
Ахх вярно... значи такава е неговата схема - едно време беше мн популярна "Инкубатор със 723" :)... може да му е полезна другата тема спомената от автора... и Списание млад конструктор... ала-бала..

Joro Vn

Виж тук:
http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?topic=1698.0
Темичката може да ти е от полза. И все пак на мен не ми стана ясно за какви растения става дума. Фигурира само по- висока температура. Дай малко повече информация- палудариум ли ще правиш, или само саксийки?

dido

На насекомоядни ми бие ...

bbtr

Такааа...
Благодаря за предложенията!

Да кажем, че се ориентирам към варианта с използване на "Регулатор 9". Какви други части са ми нужни? Може ли да се използват реотан и кабел от нагревател за аквариум? Този "Регулатор 9" има ли си вградено устройство, откъдето да се определя температурата? Би трябвало да има, но на снимката не се вижда, затова питам знаещите. Други части освен реотан и кабел необходими ли са?

В описанието на Регулатора пише: "Ако за нагреватели се използват електрически лампи, за премахване на прякото топлинно излъчване върху датчика трябва да се вземат необходимите конструктивни мерки за защита." Това според мен най-лесно може да стане, като се сложи по-дълга жица между регулатора и реотана, така че да са далече един от друг.

Ако някои знае други модели терморегулатори, които се продават по магазините, сега е момента да каже.

Друга идея: възможно ли е според вас да се използва нагревател за аквариум, като просто се удължи жицата, която свързва реотана с другата част от уреда. Реотана остава в стъклената тръбичка, тя се слага в съд с вода, оттам излиза удължената жица, която отвежда към частта с релето, което мери температурата на въздуха. Въпросът е точно такъв - дали релето ще иска да мери температурата на въздуха?

*HELP*

Joro Vn

03.02.2007 18:57 #7 Last Edit: 03.02.2007 19:15 by Joro Vn
  Bbtr, съдейки по въпросите ти, май трудно би се справил с "оживяването" на този хоби- кит. Особено ако се наложи да изместваш температурния диапазон, на който работи с тези елементи. Не ми се смята сега. 723 е много уважаван от мен чип, но има и малко капризи. Затрудненията може да са най- вече в настройките на "моста" за входовете на компаратора, особено когато датчика е диод, а не терморезистор. VD6 /диодът/ всъщност е температурния датчик. Може да се изнесе извън платката с кабел.
  Препоръчвам ти да потърсиш в магазините готов терморегулатор за подово отопление. Мисля, че температурният му обхват ще ти свърши работа. Само че датчикът му ще е в кутията. По- лесно ми се струва да го откриеш и изнесеш на кабел, отколкото да събираш кит. Има и варианти на готови платки с елементите върху тях, пак във вид хоби- кит. Не знам от къде си, но във всеки магазин за електронни елементи се предлагат и такива китове. Не само на "Неомонтана".
  Отоплителният елемент не е желателно да бъде нагревател за аквариум. Имам чувството, че напоследък във форума под нагревател се разбира такъв, но с вграден терморегулатор. Имаше времена  :-), когато това бяха чисто изпълнение- само нагревател. Дори и такъв да бъде, има опастност да се спука еприветката, особено ако е с по- голяма мощност. Вариантът да топлиш вода в малко съдче ми се струва неподходящ за отопление на целия сух обем. А и влажността в този случай, не знам дали я искаш. Виж пак темичката от линка, който ти дадох в предния пост.
  И дръпни поне малко завеската. Ще бъде по- лесно да ти се дадат конкретни препоръки не само за терморегулатора, но и за отоплението и изобщо за цялата система. Аз също имам известни интереси към подобни неща. Надявам се, че няма да отглеждаш разсад за индииски коноп. Ако е така, ще ти кажа, че хич не е капризен, направо си е като троскот. Не ти трябват такива неща за него. Ще му се вдигне много себестойността  ;-).

bbtr

ОК, Благодаря за напътствията, Joro Vn!
Не, няма да отглеждам индийски коноп. Просто не отговорих какво ще гледам, защото напр. в темата от линка, който си ми дал, от 4 изписани страници само половин страничка е за терморегулатори - т.е. по темата, - а другите 3.5 са дискусии за растения-хищници. Та се опасявах и тука да не стане такъв offtopic.

Иначе съм съвсем наясно, че ще ми е трудно да си го направя сам. Надявах се да има някъде готови, или да си намеря кой да ми го направи, но засега нито едното, нито другото. Май ще трябва сам да се боря.

Тези терморегулатори за подово отопление са без нагреватели към тях, нали? Иначе светът щеше да е прекалено хубав...

В един друг форум ми препоръчаха това http://eshop.bg/eshop3/index.php?url=/eshop3/phps/addord.php&get_vars=2981612&get_keys=myid. Някакви мнения за него?

А аз не бързам много. Ще посъбера информация, ще помисля, пък ще се ориентирам към най-лесния вариант. Ето напр. тук http://www2.phpbb-host.com/phpbb/viewtopic.php?p=6101&mforum=onion&sid=ac595b17133c2c7dbf96791f4ba092f2 други хора обсъждат точно същата тема.

NO CARRIER

bbtr, ако ще купуваш регулатор за подово отопление, внимавай че доста от тях са  с обикновена биметална пластина. Ако е такъв, слагайки го във влажна среда, ще му се е*е мамата много бързо. Как да ги познаеш ли? Като въртиш врътката за гласене на температурата, се чува характерно цъкане когато стрелката минава около температурата в стаята. При електронните го няма този ефект.
Да, терморегулаторите са без нагревателя. Той обикновено е дълъг реотан и се вгражда в пода.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Joro Vn

  Няма да питам повече, сори!
  Дадох ти линка към тази тема най- вече да се ориентираш какъв да бъде нагревателния елемент. Там за терморегулатори, и най- вече направата им, не сме коментирали.
  По вторият ти въпрос:
  "2. Ако не знаете къде се продават, но все пак знаете как да си направя, моля обяснете ми! Няма да е зле и да посочите откъде да взема нужните части."
  ,може да говорим много, дори и на ЛС, но не знам дали има смисъл. Подразбирам, че няма до можеш да си сглобиш сам електронен терморегулатор /"обаче това за мене е ядрена физика! "/, но не отхвърляш все още подобен вариант. В нета има много места, от където може да си намериш схема с подобна сложност. Все пак това е може би една от най- елементарните. През ръцете ми са минали над 20-на подобни схеми при ремонт на терморегулатори от различни производители, също съм изпълнявал. За части- от магазини за електронни елементи. Конкретно- зависи от населеното място. Не си питал и дали някой се наема да ти направи. Във форума има доста хора с възможности за това.
  По третия ти въпрос- за отоплителните елементи, мощност, тип, разположение, хистерезис, изобщо за системата май по- нататъшни коментари наистина ще станат offtopic, ако не се конкретизират. Иначе след това обикновено се получават неприятни изненадки при работа. От значение е дали ще има висока влажност, допуска ли се движение на въздуха вътре, колко плътно ще бъде покрит съда, ще има ли осветление, тип, вътре ли ще бъде, допуска ли се разлика в температурата през деня и нощта или това е желателно условие, с каква точност искаш да се поддържа, каква ще бъде околната температура /на помещението/, степен на влагозащитеност на техниката вътре, животни предвиждат ли се, и т.н.

Duke_BG

07.02.2007 09:24 #11 Last Edit: 07.02.2007 09:29 by Duke_BG
мисля, че това ще ти свърши добра работа - сглобено и работещо е 5,1 лв проблема е само, че се захранва на 12 волта, то това се решава лесно с един китайски дадптер. без проблем можеш да изнесеш само термо елемента вътре а управлението отвън. 

Кликни тук

Това е по-подходящо, но не е сглобено
клик

Duke_BG

а има едни стайни регулатори които по принцип се окомплектоват с ел. панелни керамични  радиатори - много културно направени с разграфена скала но са големички (цена 18-22 лв ) при тях може да отвориш кутията и с един поялник да разпоиш термо елемента (намира се в долната част на платката близо до решетката) и да го изнесеш с подходящо кабелче вътре в аквариума (или там каквото смяташ да правиш)

Similar topics (5)

10055

Публикации: 12
Прегледи: 9971

2452

Публикации: 4
Прегледи: 5189

44961

Публикации: 18
Прегледи: 11843

3532

Публикации: 6
Прегледи: 5875

9394

Публикации: 19
Прегледи: 9172