• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 10:24

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Началото:Направата на моят капак и нова аква?

Започната от mupk0, 05.11.2011 17:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mupk0

Здравейте.В този първи пост искам да споделя идеята си.Развитието ще започне от другият weekend и смятам за 1-2 weekend-а да стане готово всичко.Подариха ми аквариум с метална рамка.Доста стар и позахабен,но идеален за мен бедният студент :) Металната рамка е дебела..около 2-3см на страна(тоест Г образен профил с по 2-3см ширина от двете страни).Аквата е с размери 60д/60в/30ш.Тези размери ми ги каза собственика.Реално не съм го мерил,но едва ли е по-голям.Аквата е в общежитието.Целта е там да стой големият,а 30лтровия да дойде тук в Стара Загора,заради ваканцията от 1 месец която имаме покрай НГ.Взех черен спрей с лак,шкурки,пила и ръждопреобразовател,за да премахна ръждата по горният край и да го приведа във вид.Отвътре ще го мина със силикон,за да го уплътня.Първият ми въпрос е : Какъв силикон?Разбрах да не е антибактериален само ! Самите стъкла са лепени с маджун.Малко грубо ,но мисля да го върна към живота.Ще сложа снимки по-късно.За задната страна на аквата намерих фолио,за жалост сиво.Нямаше за безпари достатъчно голямо синьо.Поне и в Стара Загора не намерих подобно из магазините.За подложка ще използвам фибран.След като го измия и подготвя(тази седмица) ще ви покажа и снимки на подготовката му.Това е лесно,всичко е купено и трябва само време да се направи,а там го имам в изобилие.Принципно не искам да се вижда горният край на водата  и мисля да боядисам малко от стъклото надолу.Това правилно ли е ?Виждал съм спрей да лепи перфектно по стъкло.


Относно капака имам няколко виждания и изисквания така да го кажа.Мисля да ползвам ПДЧ или някакъв подобен вид плоскости.Кой ще е най-добре за целта?Като цяло ще се боядиса и той черен накрая.Идеята за капака ми е следната.Ще се състой от 2 части.Едната ще е 1:1 като идеята на колегата NikolaV - http://aquariumbg.com/forum/napravi-si-sam/samodelen-kapak-s-vgradeno-osvetlenie/ .Като цяло капака ще има такава форма.Просто искам да скрия всички кабели и лампи под друг капак.Тоест ще направя като неговият капак,но ще има капандура над него и друго цяло парче за капак.Махаш него и вътре виждаш всичките кабели и джунджории по стените налепени.Ще има малък процеп с вентилатор и на двата капака,за да отвеждат влагата.След като махнеш големият горен капак ще се открива долният,който ще е от 1 част и ще се вдига нагоре с цел да си боравиш из аквата.Чертеж ще направя в Габрово с идеята ми и с точните мерки.Точно и заради това не искам сега да го правя.Захранването мисля да го докарам до аквата с кабел за компютър и с куплунг да влиза вътре в кутията.

Относно това имам 2-3 въпроса.Как се връзват луминисцентните лампи?Някаква статия като за малоумник?Отделно и как да изкарам 12В в кутията,за да мога да си пусна 2 вентилатора вътре :)

В момента имам 100в нагревател с термореле.При настроени 30градуса държи 25-26градуса във водата.Сега при близо 3ен по-голям обем да взимам още един 100ватов ли?Проблема е ,че в стаята рядко се постига повече от 20-21градуса :D

deni7

ако ползваш електроника за луминисцентните лампи на самата електроника си има схема на свърване. Трябва ти само твърд кабел около 1 квадратен милиметър, за да можеш да го пъхнеш във фасонките. А за вентилаторите можеш да ползваш старо захранване от компютър или някой адаптер на 12V. Щом си в общежитие мисля че ще намериш от някой едно от двете. Има и вариант с трафче от220/12V, но тогава ти трябва и грец, а с него ще падне напрежението и трябва да сложиш полярен кондензатор.
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

bojkata

ЦитатСамите стъкла са лепени с маджун.
И при това положение Ти се притесняваш за лампи капаци и тем подобни?
Та ти нямаш аквариум бе пич- МАДЖУН!????? :buff:
Ако нямаш възможност за нов, "разглоби" го и си го залепи с аква-силикон, ако мислиш, че няма да се справиш с лепенето, зонеси го на стъклар и да ти го залепи той, но "маджун" *ROFL*

П.п. Относно връзването на л.лампи няма нищо сложно, аз се справих сам(с наколко разяснения в магазина от който ги купих) при условие, че съм човек който като сменя изгоряла крушка си изключва главния бушон за да не го хване тока :)- ми страх си ме е:D

Norek1

Здравей не съм запознат със свойствата на маджуна и затова не мога да ти дам коректен отговор, нека колегите с дългогодишен опит да се изкажат.Относно капака, имаш 2 начина за свързаване на лум. ламнпи - 1-ви с дросел и стартер, може би по евтино, но грее повече, тежи повече, има едно трептрене налампите и според мен не  е подходящо за такъв капак(има си схема на свързване на самите дросели), 2-ри начин с електронен баласт, лично за мен +-ве много, по лек, не грее толкова, няма нужда от стартери, удължава живота на лампите, и т.н. не се сещам сега на 4-ри ракии съм :)(пак има схема на свързване на него.Вече зависи колко пари ти се дават имаш избор с ел. баласти, като марка - евтини Вито китайски и по скъпи да речем моя Осрам профешънъл - естествено цена - качество съотношенние и примерно за 2х18W,3х18W и 4х18W, вече ти си избираш колко.Също така има о готови шини(които нямат нужда от ел. баласт), виж по строителните хипермаркети те са по евтини.Относно кабелите може да ги скриеш в кабелни канали.Вентилатор да сложиш купуваш си един адаптор на 12V, ако може си вземи да може да се регулира напрежението(1.5,3,4.5,6,7.5,9,12V - така може да регулираш оборотите на вентилатора.Също така гледай като взимаш вентилатора колко mA е, пример ако е 100mA, за 2 вентилатора минимум вземи 300mA, лично аз взех за 10лв. 500mA.Аз съм същия дизаин като NikolaV, мерси, че е написал тази статия, защото лично много се чудех как да го направя, а неговия вариант е много практичен и лесен.

mupk0

Да поясня за маджуна...с него са залепени стъклата по рамката.Иначе отвътре по ръбовете е силикониран целият.Ще ви го покажа на снимките ,които ще направя тази седмица.На харизан кон зъбите не се гледат!Ще стане що годе добре като за общежитие.Относно лампите...разбрах за какво иде реч.В нас имам обикновен дросел за 2х20в.А за 220->12 освен адаптера,който споменахте  се сетих за звънчевият трансформатор.Той е направен да работи нон стоп от 220 на 12.Тези дни ще разгледам и ще реша.Плана за тази седмица е да взема размери за капака и да оформя дизайна му,да подготвя аквата и да я напълня с вода.

Peza

Цитат на: bojkata - 05.11.2011 23:16
И при това положение Ти се притесняваш за лампи капаци и тем подобни?
Та ти нямаш аквариум бе пич- МАДЖУН!?????

Напълно съм съгласен с колегата!!!

Махай го докато е време, че после  :duvar:
Незнам виждал ли си маджуна като поостарее !? И ако да, кажи ми как точно ще издържи на водния напор от тези 60см височина? Да не говорим за течове ....
И защо ти е изобщо метална рамка за този аквариум . Ето така трябва да е лепен, а за дебелината на стъклото цъкни тук. И ако нещо те съмнява относно подареният ти аквариум според изводите от прочетеното по-добре го махай.

А ако си решил да си трошиш главата, давай смело с тоз харизан кон!

Лично мнение.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

jojo

Цитат на: Peza - 06.11.2011 08:20
Напълно съм съгласен с колегата!!!

Махай го докато е време, че после  :duvar:
Незнам виждал ли си маджуна като поостарее !? И ако да, кажи ми как точно ще издържи на водния напор от тези 60см височина? Да не говорим за течове ....
И защо ти е изобщо метална рамка за този аквариум . Ето така трябва да е лепен, а за дебелината на стъклото цъкни тук. И ако нещо те съмнява относно подареният ти аквариум според изводите от прочетеното по-добре го махай.

А ако си решил да си трошиш главата, давай смело с тоз харизан кон!



Лично мнение.



Айде,  айде, преди 30 г. все със силикон бяха аквариумите.
Имах 80-литров от винкел и маджун и си беше бетон, никакви течове и т.н.
Но че не е много красива картинка съм съгласен...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.d256h.com%2Faquaristic%2Fimage025.gif&hash=d89e53039c2c437552e4503b958195480aaad7fbАЛБУМ

Оскар Уайлд: "...спорят само безнадежните кретени".
Питието определя съзнанието...

mupk0

Нищо не пречи да се пробвам.Принципнпо съм убеден,че ще стане доста стабилно.Предвид това ,че всеки влиза излиза в стаята и чат пат се запива няма да е проблем като е с рамка.Аквариума вярно е стар,но си е бил супер до последно.Като знам колко по-зле аквариуми има се успокоявам.Нищо не пречи да опитам.Ще видите какво имам предвид като го завърша.

Асен Евгениев

Първият ми аквариум в края на седемдесетте години на миналия век /баси колко
съм дърт/, беше с винкел и маджун, трета употреба. Ползвах си го няколко
години без проблеми. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

mupk0

Принципно имам голям мерак да си купя широк и нисък аквариум или да си сглобя,но не остават толкова пари.За да стане както искам ще трябват поне 200-300лв за всичко,а няма как да отделя толкова за аквариум.Перформънс проекта по колата отнема всички по-големи финанси.Затова ще експериментирам.Важно е да не се губи хъс и желание.


Да попитам за филтъра.Този който имам е до 60см воден стълб и 350л/ч.Достатъчен ли ще е или да мисля друго?

cwetalin

Какво му е на маджуна. Дълги години гледах в един 30 литров /това беше голям аквариум/. Ако е добре направен си му няма нищо.
*offtopic   Тогава не знаехме думата силикон. Един приятел беше взел "безцветно лепило за аквариум" от чужбинско, но не му дадоха да направи с него аквариум.
*offtopic На моя на винкела си му бяха заварени и краката. То и ПДЧ нямаше за шкафчета.

Асен Евгениев

Цитат на: mupk0 - 06.11.2011 11:51
филтъра е  350л/ч. достатъчен ли ще е или да мисля друго?
Не е достатъчен.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

mupk0

Какво ще ме посъветвате да направя?Мога да включа и една помпичка да да бърбоника през гъба за момента принципно.Взех да се заглеждам за съмп и разни други работи.Чудя се дали да не взема една водна помпа Сице Нова за фонтани(едно време си я бях прегодил да е суха и да е за водното на компа) и да направя нещо подобно на : http://aquariumbg.com/forum/napravi-si-sam/moyat-samodelen-kanistar-tip-_obratna-voda_/

Norek1

А относно звъчевия тр-тор няма да стане на теб ти трябва за вентилаторите 12V прав ток, а ако не се лъжа за звънците е променлив :).За филтър поне ти трябва един 450л/ч минимум, има китайски които не са много скъпи.

Асен Евгениев

От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Similar topics (5)

2448

Публикации: 21
Прегледи: 14482

34718

Публикации: 35
Прегледи: 20915

60104

Започната от Noev__


Публикации: 4
Прегледи: 1288

30483

Публикации: 2
Прегледи: 7799

20672

Публикации: 3
Прегледи: 2945