Позамислил съм се над тази тема от определено време. Какво да прави умната машинка? Досега съм се сетил за следните функции:
Основни:
1.Часовник за реално време с индикация. Обезателно осигурен с акумулаторно резервно захранване, в случай на спиране на тока. В България сме все пак.
2.Автоматично включване и гасене на лампите.
3.Дигитален термометър с индикация и с две зони на измерване (вън и вътре). Аларма при излизане на температурата извън допустимите обхвати.
4.Терморегулатор с комутация на мощността на нагревателите, за избор на оптимална такава, в зависимост от разликата между външната и вътрешната температура.
5.Автоматично включване и изключване на системата за CO2. (включва се примерно половин час преди светването на лампите и се изключва час преди гасенето им, за да се осигури оптимално ниво на въгледвуокиса във водата).
Екстри:
1.Плавно включване и гасене на лампите. Какво мислите за това, има ли смисъл? В природата слънцето след изгрева не застава веднага в зенита и не се скрива директно от тази си позиция все пак. Съответно и количеството светлина, което получават растенията се променя плавно, а не рязко.
2.Регулатор на CO2. Може примерно да се броят мехурчетата.
3.Управление на автоматична хранилка(за всеки случай) със съответно спиране на помпите по време на храненето.
4.Светломер. Може да ви напомни, че е време да сменяте лампите.
5.PH-метър, с аларма при излизане на този параметър извън зададените интервали.
Имаше май и още, ама пак си забравих листа, на който ги нахвърлях :)
Естетствено всички параметри трябва да са леснопрограмируеми.
Доколкото зная, някои имат такива устройства - самостоятелно направени или купени. Разкажете за тях, според мен ще е интересно за всички.
Dido е най- напред с материала, той вече го е направил. :)
Цитат на: "miTko"Dido е най- напред с материала, той вече го е направил. :)
Ами да споделя, да разказва...Включително и на каква база го е направил. :)
Моя съм си го правил аз. Има ги всичките 5 функции, изхода за СО2 клапана ми е на 220 волта.
Сега му правя редизайн, включвам вход за ПХ метър - ще се получи ПХ регулатор с обратна връзка по ПХ сондата и СО2 клапана на изхода. Искаше ми се да включа и датчик за СО2, но се оказа адски скъп - цена над 5-600 долара.
Плавното вклчване може да стане само при лампа с нажежаема жичка - там с триаци се режат полупериодите на 220-то волта, но с луминисцентни лампи не става, скъсява им се адски много живота от подобно управление :-) При мен в началото бях предвидил 3 групи лампи, които се включват през половин-един час докато се получи пълното осветление. Като цяло обаче тая екстра се оказа леко безмислена.
За хранилката - пак не виждам много смисъл. Все пак храненето ти отнема по 5 мин на ден, а рибите си изкарват спокойно по 1 седмица без храна - ако няма никой в къщи - отпуски и т.н.
Броенето не мехурите СО2 - ОК, но за да ги регулираш ти трябва стъпков мотор на редуктора от бутилката. Става безмислено сложно. Ако имаш бутилка налягането, дето излиза след редуктора остава постоянно в течение на месеци - съответно и броя на мехурите не се променя много-много.
Светломера за лампите - на всяка лампа по един, пък и ти трябва широкоспектърен датчик. Не знам, не съм ровил по тоя проблем, но пак не виждам много смисъл и тук. Производителите - сериозните - ти дават полезни часове живот на лампите. Ако си съвестен и не ги използваш повече от предписаните им часове живот, пак не би трябвало да имаш грижи.
Видях някъде електронни дросели, които имат вход за плавно управление на тока на лампите. Само че бяха с някакви неразумно високи часове.
Според теб живота на лампата ще се скъси, ако се работи част от времето на по-малка мощност? Защо?
А ако се комбинира обикновена крушка (или няколко), която да се регулира плавно , а после, след достигане на максимума да се включват луминисцентните, а тя - нажежаемате да се гаси. Вечер сътоветно обратно?
Хубаво ще е да се включат и други с опит по растенията да кажат има ли смисъл да се имитира изгрев и залез според тях.
На каква база си правил машинката? Процесор, периферия и т.н. и би ли споделил идеи и схеми?
Брояча на мехурчетата. ами може например да отсича СО2-то, като си изброи 3600-те мехурчета на час. Това ще означава неравномерност на подаването, разбира се, но е по-добре, според мен, от предозиране. Разбира се твоята идея с обратната връзка от ph-датчика е по-добра. Ти какво използваш за това, м-ду другото (за ph-датчик)?
За луминисцентните лампи - ако работят на по-малка мощност - съответно на по-ниска температура, живачните пари кондензират по вътрешната повърхност на лампите на микро капчици и повреждат луминофора. Освен това поради същата причина количеството светлина пада драстично. Погледни във форума, не си спомням къде беше, говорихме със 77 за т8/т5 лампите - там бях пуснал линк с графика за работната температура и количството светлина.
Проблема обаче е малко по-различен. Ако режеш полупериодите, т.е. един полупериод не ти е 10 мс на 220 в 50 Hz, а примерно 3-5 мс, тогава най-вероятно електронния баласт няма да може да стартира лампата. Не съм сигурен и как ще работи ако успее да запали. При всички положения подобни схеми - казват се dimmer-и, не се използват за луминсцентни, дават ги само за обикновени крушки.
Но както ти споменах, това ми се вижда излишно. Имай впредвид, че в тропиците - от където са повечето ни растения, пълния мрак настъпва много бързо - доколкото съм чел (не съм ходил) - за 5-10 минути. Т.е. растенията са свикнали на това :-)
За ПХ датчика - в България се продава стандартен електрод на Сера за около 100-120 лева. Изхода му е линеен 59.16 миливолта на единица ПХ. Идеалния вариант за подобна система би бил ПХ датчик с СО2 датчик за концентрация (последния е адски скъп както писах)
Моят контролер е с процесор на TI, MSP430F149. Имам 6 независими входа за температурни датчици, 3 управляеми изхода по 220 волта, LCD дисплей 16х2 буквено-цифров с около 10 мм високи символи, RTC, 2 бутона за управление. Настройките се правят през система от менюта или през PC - RS232 интерфейс.
Програмирането на изходите може да стане както си искаш.
Примерно за лампите опциите са - старт/стоп в точен час, може и да се върже с изгрев/залез или комбинация от точен час и изгрев/залез - примерно пусни лампите 1h:35min след изгрева и ги спри в 23:00. Има и бутон за кратко пускане на лампите - примерно лампите са изгасени, но ти искаш да видиш нещо. Натискаш бутона, светлината се пуска за 30 мин. и след това автоматично се спира.
За изхода за СО2 клапана програмирането е абсолютно същото като при лампите.
Изхода за нагревателя още не го ползвам, щото си е топло в къщи. Ако се наложи ще го използвам в контур на регулатор с един от температурните датчици.
За датчиците за температурата - тук имаше дълга полемика по въпроса. Аз ползвам SMT16030 с импулсен изход. Повече ми харесват от аналоговите.
Цитат на: "dido"За луминисцентните лампи ...
Mного благодаря :)
ако става въпрос за идеи според мен би било добре МП контролера да следи температурата на грунта, температурата на водата (поне на 2 места) на въздуха под капака (лампите) и температурата в стаята. по този начин е възможно да се управлява данен нагревател, конвенционален нагревател както и евентуално управлението на вентилатор в капака за постигане на оптимален режим на работа на лум. лампи.
Колкото до управлвнието на лум. лампи знам че съществуват схеми за управление (дримери за лум. лампи) които регулират интезитета на светлината в рамките на 15-100% но устройствата са доста скъпи
:idea: Да, идеята не е лоша. Можем да сложим и по един датчик с радио интерфейс в задника на всяка рибка, да знаем как вървят нещата в аквариума.
Майтап бе :-)
Това може да се направи - сложно управление на температурата. Разбира се, въпроса е дали има смисъл. В естествените биотопи е нормално да има колебания от няколко градуса. Растенията и рибките са напълно 'подготвени' за това. Не е нужно престараване.
Aз не видях смисъла да се включват плавно луминисцентните лампи.
Ама вие сте спецове...сигурно е важно :D
А що не погледнете как е направено вече, а?
не че разбирам от електроника....ама осветлението може да се направи така:лампите да се изключват/включват през 2-3 минути,а малко преди изгасването на последната лампа да се включва контролна лампа която ще дава възможност да се наблюдават рибите в сумрак
Цитат на: "Niky"Aз не видях смисъла да се включват плавно луминисцентните лампи.
Ама вие сте спецове...сигурно е важно :D
А що не погледнете как е направено вече, а?
Ники, не става дума да се включват плавно именно луминисцентни лампи, а по принцип плавно да се включва и гаси осветлението за да се имитират по-точно природните условия. Ако това има смисъл, разбира се. Аз не напразно го поставих като въпрос за обсъждане.
А за направеното вече - напиши къде да го погледнем, моля!
Ще стане голяма цветомузика това, няма да ти е кеф да ти мигат тези лампи, а и аз поддържам мнението на Ники - ползата от такова изпълнение според мен клони към 0.
Ами вижте това тук например:
http://www.automatedaquariums.com/
Не знам дали знаете, но аз също имам такъв контролер.
Просто е с друг процесор и други датчици.
И е с псевдосензорни бутони.
Иначе този на dido може и да е по-професионално направен (не съм го виждал де, но съм запознат с параметрите), но сега тепърва да уча друг процесор...няма да стане.
Друг е въпроса дали да не се направи на модули, като при Денерле.
П.С. Пък dido може да ме уреди в някоя платкаджийница, да почна серийно производство :D :shock:
Цитат на: "dido"Ще стане голяма цветомузика това, няма да ти е кеф да ти мигат тези лампи, а и аз поддържам мнението на Ники - ползата от такова изпълнение според мен клони към 0.
:shock: При такива изпълнения рибите няма да си легнат цяла нощ :roll: , което ме навежда на мисълта за една кръчма срещу нас, но това е друга тема... :oops:
Идеята за автоматизиране мониторинга и управлението да аквариум (басейн) по принцип е разработвана от много сериозни фирми по света. Един от модерните начини за това е чрез LonWorks(r) интерфейс. Разработен е от ECHELON.
В страната знам за един Г О Л Я М аквариум управляван така. Вече с Niky сме си писали за този аквариум. За съжаление имам ангажимент да не разгласявам подробности по него.
Концепцията заложена в LonWorks(r) е страхотна и практически може да се прави всичко. Това според някои е най-доброто постижение в индустриалните комуникации и управление. Единствен недостатък е цената. За сега у нас само индустриални клиенти се оборудват по този начин. За другите - те са единици. Все пак една така инвестиция има смисъл само от определен обем на съда нагоре. Да не забравяме, че много са тези, за които купуването на един нов нагревател е финансово събитие. :? Но това е за сега тук у нас.
Темата може да има продължение, но например по ЛС, за да не отегчаваме останалата публика или при някоя следваща среща на форума.
Успех на всички ентусиасти!
Нали всички знаем, единствено мераклиите са повече от китайците. :wink:
Този ГОСТ в горно постване бях аз. От вълнение по темата забравих преди това да се логна :oops:
То да сложиш на аквариум такъв тип разпределена система си е все едно да стреляш с топ по врабче :-) Тоя тип с големия аквариум трябва бая да се е минал :lol: Една проста микропроцесорна система би излязла стотици пъти по-евтина срещу същата функционалност...
Лично аз предпочитам CAN-подобните системи - протокола е публичен, производители на микроконтролери с CAN bus с лопата да ги ринеш. Нещо като open source в разпределените системи за управление :-) ECHELON май са нещо като мастодонт в бранша...
dido,
Сигурно си прав :lol: , но по принцип. За случая, който имам предвид определено не си. "Аквариумчето" на гражданина е наистина голямо. Просто нямаш представа за какво става дума.
**************** тук следва текст, изпратен в ЛС ***************
Един въпрос - имаш ли опит в работа с LonWorks(r) или се изказваш само по литературна справка. Бих ти препоръчал да си разшириш кръгозора по темата с мастодонтите чрез една бърза справка на адреса на потребителите на тази система - www.lonmark.com (//http://)
Това с риск да досадя на публиката, защото тук контактите са само за удоволствие и хоби :D
Само съм чел и съм слушал :-)
Едно време като бях студент щях да бачкам във фирма дето ползва някакви контролери върху LonWorks. Собственика ми каза, че там имали традиция новите хора да работят първите 3 месеца на минимална работна заплата. Аз му казах да си търси други балъци естествено...:-)
Мой много добър приятел, с него сме проходили в бранша, използваше последната година такава, с него сме говорили. Той работи в ROHE и ги ползват за бензиностанциите ако не се лъжа.
Иначе съм чел доста за това. Имах някога работа върху CAN системи, щях да имплементирам протокола върху радио на 400 MHz за правене на безжична p2p мрежа. Затова и гледах въпросния LonWorks. Те по идеология не се различават много с CAN.
Въпроса обаче беше, че това за мен си е яко изхвърляне. Подобни системи се използват в заводи, аквариума - колкото и голям да е - сякаш идва малък за такава система.
Предполагам си постнал мнението заради куриоза повече... :-) В нашите условия трябва да си екстравагантен милиионер за да си позволиш такова решение :-)
E той aqua за милионери говори де :D
Аз лично се заинтересувах...ще се разровя да видя за какво става дума.
Не че аз ще си направя такова нещо..Поне, не засега.
Aqua, ако и ти се занимаваш с електроника, моля , включи се в разговора.
Да се направи контролер (управление) на любителски аквариум.
Сладководен засега :D
То тая концепция - на разпределените мрежи от интелигентни устройства - е хитра, става дума долу-горе за това (съвсем обобщено):
Всяко устройство - датчик, изпълнителен механизъм - клапан примерно, устройство за обработка или показване на данни - е снабдено с комуникационни възможности (затова е и интелигентно :-)). Всички устройства са навързани през една обща магистрала за данни - 2 или 4 проводна линия. Възможно е по тази магистрала да върви и захранване за устройствата. Магистралата може да има дължина до няколко километра (зависи от имплементацията). Всяко устройство си има уникален идентификатор, нещо като IP адрес. Устройствата пращат по линията съобщения, в които се съдържа ID-то на получателя. Всички слушат линията, но само адресата реално приема съобщението и го обработва. Изпращането на данни става на принципа - слушай линията и ако никой не предава, можеш да предаваш и ти.
CAN е подобна система. Измислили са я световно неизвестните BOSCH. Първоначално идеята е била да се използва в автомобилната електроника за да се редуцират кабелите в колата и да се повиши надеждността - всеки датчик, фар, мигач и т.н. в колата има комуникационни възможности. Из автомобила върви една и съща магистрала за данни и главния компютър на колата обменя с крайните устройства данни. Примерно компютъра казва на фара - включи се, изключи се, какво ти е състоянието - фара може да отговори - изгоряла ми е крушката на късите :-)
Системата е била много хитра за времето си. Странното е, че е намерила приложение най-напред в автоматизираните индустриални системи. За автомобилите знам, че се използва отскоро - използват я в Пежо607 (нали съм си фен на тази марка :-)).
В момента има много микроконтролери с вграден CAN комуникационен контролер - знам за Motorola, Siemens, Philips, Intel. Имплементацията е от типа на RS232 контролер и за програмиста е много лесно да я ползва.
Надявам се да ти е полезна информацията :-)
Хора от вас развих комплекси и то големи :( Отивам да си преаранжирам аквариума с аератусите(дано ми мине :( :( :( )
Мерси dido. Наистина идеята не е лоша - напротив.
Разгледах и контролерите на въпросния сайт.
Обаче...аз лично не виждам защо да правим системата по този начин.
За нас е достатъчно да има RS232.
По важния въпроси за мен са следните;
Дали да не се направят отделни модули, които да дават независимост.
(Като говореше за коли се сетих, че един познат "умря от студ" в колата миналата зима, защото датчика за външна температура на С5 се скапал и системата изобщо не работела и сътветно нямал парно :lol: )
За примери: //dennerle.de
Да се направи цялостна система, но управлението и силовата част да са отделни/
За пример: фирма Dupla. за съжаление вече няма снимка на тяхната система на сайта им.
Ще се опитам да намеря.
За N.Nobs - ти пък...няма от какво да се комлексираш. Аз всичко лекувам с алкохол :lol: :lol: :lol:
Господи.аз не мога да пия до толкова :lol:
И един вапрос от лайк-възможно ли е старо РС да се използва в контекста на темата :?:
Ами зависи как ще се направи софтуера.
Но няма проблем, повечето програми са за Win95.
Но според мен PС не ти трябва. Стига да не искаш да правиш статистика на данните.
Всичко трябва да се управлява от клавиатурата на контролера.
Ако ми дадеш мейл, ще ти метна нещо да разгледаш (докато дидо ми даде достъп до неговия компютър 8) )
Да, наистина е любопитна тази система.
Въпроса е, че проблемите, заради които е измислена, са специфични - примерно редуциране на кабелите; възможност за връзка при устройства, разположени на големи разстояния едно от друго - примерно повече от няколкостотин метра; надеждна комуникация и възможности за самодиагностика и т.н. Това са все изисквания, типични и приложими в индустриалната автоматика - примерно завод с халета на 1 кв. километър :-)
Работата е, че при домашния аквариум, колкото и да е голям той, всичко е компактно, подръка е. Затова споменах горе, че да сложиш такава система е все едно да стреляш с топ по врабче :-) Затова и стандартен контролер-самоделка върши чудесна работа за много, ама много по-малко пари.
На мен също ми мина през главата да отделя силовата част от процесора. Лошото е, че ще станат поне 2 платки, и кутията неизбежно ще стане по-голяма. Дори и в момента все още се колебая кой вариант да избера - нали си правя редизайн на контролера :-)
Що се отнася до PC-то, то си е много полезно. Би могло да работи като контролер - примерно през паралелния порт, но така или иначе силовата част трябва да се направи, неизбежно е. Освен това ако решиш да си рестартираш машината, или пък забие, става кофти :-)
При моя контролер PC-то си има роля. Освен през бутоните и дисплея на контролера, настройките могат да се направят от PC. Написал съм си програмка за Виндовс със лек интерфейс - показва разни данни в реално време - температури - състояние на изходите и т.н., през нея се сменят по-леко и настройките.
Цитат на: "dido"Освен това ако решиш да си рестартираш машината, или пък забие, става кофти :-)
Micro$oft ми изби рибките! :lol: Простете ми за безумните офтопици - днес издишам отвсякъде нещо.
Значи идеята ми е такава,два компутъра свързани в мрежа,на единя някаква лека програмка(подобна на МВМ,Еверест) който няма да се гаси и едва ли ще забие от толкова.Другия ще служи за въвеждане на данни и контрол на системата.Пък и да забие комп. едва ли ще стане толкова зле че да настане мор.
може и да стане мор, особено ако си пуснал мощен нагревател и забие във включено състояние...всъщност ще е пир за котките :-)
А и не си струва. Ориентировъчно цената на подобен мултифункционален контролер - лампи, температура, ПХ, СО2 контрол - би трябвало да е около 150-170 лева. Това е долу-горе цената на PC - стара барака с калпав монитор.
Малко се чувствам като прост икономист (какъвто съм си всъщност :oops:) на лекция в ТУ... :roll:
Значи на инженер и програмист трябва да му е забранено да гледа рибки :lol:
Майтап, де! Сега да не вземе да се обиди някой! :P
хъхъ, копеле, дай на инженери да се занимават с акваристика и скоро ще свършиш с електронни риби, плуващи по предварително зададена програма на характерното за вида поведение. Блейд рънър който е чел...
Не се ебавайте бе, хора :-) Има разни дебили измежду нас дето ни интересува тая работа. Обещаваме, че няма да пипаме растенията и няма да навираме датчици на рибите на разни недостъпни места... :lol:
Dido:
ЦитатТова е долу-горе цената на PC - стара барака с калпав монитор.
Така е но аз си я имам,защо да давам още .Ти по-добре кажи как да стане,че на мен идейте ми бяха до тук.Спомена за някаква програма :?: Ако е така няма отърване,да знаеш :twisted:
Ами трябва да се направи силова част - от сорта на купчина релета. Тая силова част ще пуска/спира тоците на нагреватели, лампи и прочее. Разбира се, трябва си и програма за PC-то, която да върши цялата логика. Ако искаш да мериш и температури и ПХ обаче, нещата се усложняват значително, щото PC-то няма вграден интерфейс за подобни датчици. Най-често пак опираш до микроконтролерен уред в този случай. Освен това PC-то не трябва да се гаси въобще, трябва да си бачка нонстоп.
Цитат на: "dido"Ами ... Ако искаш да мериш и температури и ПХ обаче, нещата се усложняват значително, щото PC-то няма вграден интерфейс за подобни датчици.
Дидо, а мислил ли си за използване на гейм порта. Това си е аналогов порт ако не се лъжа. Защо да не се закачи там термодатчика например? Ако е аналогов де, а не цифров като твоя. Или ph-датчика на Сера, за който ми писа.
Още повече, както се изясни от една друга дискусия особен смисъл от супервисока точност (0.1 градуса) няма.
Все пак идеята да се ползва обикновено PC особено с Windows не ми харесва. Освен в случай като твоя, когато то се ползва за сетване на данните в контролера и за по-подробна визуализация. Но ДОТАМ!!! Иначе може да се наложи прекалено често да се ресетва аквариума :P
Днес сутринта, като светнах лампите на аквариума (засега на ръка) обърнах внимание, че вътре настана суматоха. Най много се шашнаха пунктирните сомчета естествено, като най-плашлива част на населението при мен. Представям си какво става с по-плахи риби.
И това пак ме наведе на идеята, обявена вече за безмислена тук, за плавно палене на осветлението.
Звуковата карта наистина може да се използа като АЦП, но не game-порта, а line-in входа. Лошото е, че въпросния вход обикновено има вързни серийно кондензатори и не пропуска DC сигнал, т.е. директно с него не можеш да мериш сигнал от аналогов термо-датчик, както и от ПХ сонда. Едно от решенията е да се направи схемно генератор на носеща честота, която да се модулира от аналоговия сигнал. Това си е доволно трудно и освен това драйверите за виндовс, които да обслужват сигнала ще са доста тежка задача. Под ДОС става доста по-лесно, но все пак си е предизвикателство.
За паниката сред рибите - при мен тя настъпва всеки път като се доближа до аквариума. Нищо чудно да се причинява от движението, не от лампите.
Цитат на: "dido"За паниката сред рибите - при мен тя настъпва всеки път като се доближа до аквариума. Нищо чудно да се причинява от движението, не от лампите.
Абсолютно си прав, това е причината, и аз гледам да ходя като гейша. :lol: :lol: :lol:
dido- а замислял ли си се да ползваш Ком-порта най удачно е мисла.
а паниката най-често е следствие от стътресенията от стъпките покрай аквариума приемани чрез страничната линия
Цитат на: "sho"dido- а замислял ли си се да ползваш Ком-порта най удачно е мисла.
Аз го ползвам, но за комуникация. Става да се ползва и за управление през DTR/RTS линиите, но за това паралелния си е по-добър - за това е измислен все пак.
Ако ще го ползваш за комуникация, от другата страна пак ти трябва някакво микропроцесорно устройство, с което ще си говориш.
Варианта, който съм възприел аз, ми се струва най-удачен. Устройството си е напълно функционално само за себе си. PC-то се използва за улеснено настройване и статистика през специализирана програма под виндовс.
Цитат на: "dido"Звуковата карта наистина може да се използа като АЦП, но не game-порта, а line-in входа. Лошото е, че въпросния вход обикновено има вързни серийно кондензатори и не пропуска DC сигнал, т.е. директно с него не можеш да мериш сигнал от аналогов термо-датчик, както и от ПХ сонда. Едно от решенията е да се направи схемно генератор на носеща честота, която да се модулира от аналоговия сигнал. Това си е доволно трудно и освен това драйверите за виндовс, които да обслужват сигнала ще са доста тежка задача. Под ДОС става доста по-лесно, но все пак си е предизвикателство.
За паниката сред рибите - при мен тя настъпва всеки път като се доближа до аквариума. Нищо чудно да се причинява от движението, не от лампите.
Не, имах предвид точно гейм порта, нали чете положението на джойстика, а там има потенциометри май. Може и да греша де.
Да, прав си, входовете са аналогови. Лошото е, че май са 8 битови (255 дискрета), което си е направо плачевно. То за джойстик си е достатъчно, но за реално измерване на сигнали с точност +- 10 миливолта дори, е тотално неприложимо. За целта line-in входа има достатъчна точност - мисля, че е 16 битов. Проблемите там ти ги описах по-горе.
Здравейте колеги (не само по аквариуми),
Първо благодаря на dido, че предъвка накратко принципите на LonWorks(r) вместо мен, докато отсъствах.
Второ подобна система не е изхвърляне, когато става въпрос за много параметри, от доста устройства (вкл. сензори за напреженията по стъклото), за огромен обем вода, големи водни стоежи (дълбочини), управление на задвижки и пр. - това от една страна и надеждност и ефективност от друга.
Само за информация - в такава мрежа по един чифт кабелчета може да се свържат до 32757 устройства (не параметри) и инфото да протича гарантирано без грешки при милиарди предадени пакети. Да не говорим за удобството да се вържеш някъде по трасето с два крокодила и да препрограмираш цялата мрежа - връзки, параметри, фърмуер и пр.
Стига толкова, че досадихме на публиката.
:idea: И трето - управлението през паралелния порт си мисля, че е най-удачно. А и не на последно място написването на програмка за целта не е сложно. Има купища демонстрации и полуфабрикати, даващи хляб дори на новобранци да се справят със задачката.
То сега с нета всичко е по-лесно.
Прощавайте за техническото отклонение. :lol:
Цитат на: "dido"Да, прав си, входовете са аналогови. Лошото е, че май са 8 битови (255 дискрета), което си е направо плачевно. То за джойстик си е достатъчно, но за реално измерване на сигнали с точност +- 10 миливолта дори, е тотално неприложимо. За целта line-in входа има достатъчна точност - мисля, че е 16 битов. Проблемите там ти ги описах по-горе.[/quote
Добре де, ако приемем интервал на мерене на температурите от 10 до 35 градуса, при 255 нива ще се получи точност на измерване ок. 0.1 градуса, което е даже излишно точно за температурите. Същото важи за PH и т.н. А не е особено трудно да се експандира що-годе линейно динамичното ниво на сигнала, за да се вкара в лентата на входа. Е, разбира се най-добре си е да се сложи едно свястно АЦП, но.. Както и да е, нали се разбрахме, че идеята PC да управлява нещата в аквариума не е много приемливаа.
Ти твоя контролер с какво го програмираш първоначално? Специален програматор или...?
OK, има някаква идея в това да се мери в някакъв обхват, ще стане сигурно. Но наистина ПЦ-то не си е за тази работа.
Моя контролер се програмира през JTAG интерфейс, in-circuit, т.е. процесора е запоен за платката и си работи както си трябва за системата. Програматора е и емулатор, т.е. позволява в реално време и в реални условия да се дебъгва процесора - да се гледат и променят съдържание на памет и регистри, състояние на портове и т.н. Това става през С-компилатора на IAR - има си интегриран дебъгер. Дебъгването в реално време може да става на ниво С-код, асемблер или смесено. Може да се слагат точки на прекъсване, изпълнението може става на стъпка по стъпка и т.н. Самия емулатор е един прост буфер 74НС541 и се връзва към паралелния порт на ПЦ-то. Можеш да си го направиш сам, или да го купиш от една пловдивска фирма, казва се Олимекс (Olimex) - http://www.olimex.com/dev/index.html
Мисля, че го продавата на цена 15-25 лева. Фирмата е яка - зарибяват целия свят с такива играчки - потърси в нетта :-)
Е, то си е песен направо...Аз поразгледах малко твоя процесор в нета. Наистина си избрал добро решение. Аз първоначално смятах да стъпя на база МC6800 или 6502 - носталгия по далечното 8-битово минало, какво да се прави :lol: , а и се търкалят някъде из къщи 5-6 процесора, PIA ACIA, таймери, статични памети и прочие архаизми, ама май ще се преориентирам към нещо като твоето...Особено като видях колко струва твоя процесор - смешна цена за възможностите, които има.
10х
Аз бачкам вече около 6 години с него, познавам още маса други и тоя си ми харесва най-много.
6800 и 6502 са друга песен, не са подхоящи за подобни неща. Трябва да им слагаш чипове програмна памет и RAM, периферия - мъка мъка. Този микроконтролер си го има всичко вградено, както си забелязал :-)
На мен пък ПЦ-то ми звучи добре като идея ... свързвайки го с глобалната мрежа ето какво ми идва на ум :) -
ПЦ + съответния хардуер следи параметрите на водата, температурата и.т.н.
При излизане на някой от показателите от нормални граници праща SMS - със съобщение какво не е наред :)
п.с.
Ако следи за нивото на водата може бързо да разбереш ако ти е изтекъл аквариума ;)
PC -то да следи съм съгласен, но не и да управлява! Просто не е за такава работа.
Гостът съм аз :D
Цитат на: "Сашо"PC -то да следи съм съгласен, но не и да управлява! Просто не е за такава работа.
Тъй де тъй де ... ;) и на мен туй ми е интимната мисъл :)
ОК, това става. Друг е въпроса, че като те няма и имаш съобщение, че нещо много лошо се случва с аквариума ти, в общия случай едва ли ще можеш да направиш нещо. :-)
Цитат на: "dido"ОК, това става. Друг е въпроса, че като те няма и имаш съобщение, че нещо много лошо се случва с аквариума ти, в общия случай едва ли ще можеш да направиш нещо. :-)
Е да ама поне ще знаеш да се притесняваш :)
Abe Didi ia fani mi prati na val_niko@yahoo.com kakvo imash po vaprosa sas kontrolera koito ti pravish .... as nemam griji s kontrolerite i nawremeto pravih podobna sistemka s PIC -kontroler za upravlenieto na elektrozahranvaneto v kashti .... mai she hvana da ia prepravia za akvariom4eto ..... ta zatova iskam da vida ti kakvo si pravil ... ako moje de :-)))
За морски аквариум може да се окаже много важна функцията на постепенно включване на осветителните тела. Всички водещи фирми по акваристика препоръчват за морски аквариуми осветление, което не е луминисцентно и там идеално пасват споменатите функции по управление. Само вижте цените на телата и свят ще ви се завие..
А за Дидо:
Ако те няма у дома може да направиш много неща, но трябва да имаш подходящ софтуер, който със сигурност не върви върху Контролер, а си иска истинска Операционна система..
За това ти отговарям в другата тема, че тази отдавна е заровена...