• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 02:23

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Машинно ряане на стъкло

Започната от YAROSHKH, 23.09.2010 17:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

YAROSHKH

Намислил съм нещо, ... (като е готово ще се похваля естественно ! ), но ми трябва точно изрязване на стъклото. Някак нямам доверие на обикновенните стъклари, затова пускам тема. Може да е полезна и за останали потребители.
Та, въпроса ми е , къде мога да си поръчам да ми изрежат стъкло на машина ? Питам за машина, за да са точни размерите. Дебелината на стъклото ще е между 6 и 8 мм, не съм решил още. Също ще искам да има и малки отвори по едното, с цел да минава вода през него. И, последващо кантиране.
150 литра - 80x38x50 (ДхШхВ)
2 Стъклени сома
6 - син неон
1 - Птеригоплихт (дано съм го написал правилно)
1 - САЕ
3 - Зелено Лабео
2 - Златна рибка
ХХ - Red Chery
1 - Трихогастер - неизвестен

Giorgio_Armano

23.09.2010 18:19 #1 Last Edit: 23.09.2010 18:41 by Caxapa
И откъде си сигурен че има разлика между машина и рязане на ръка?      :)
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

YAROSHKH

Цитат на: Giorgio_Armano - 23.09.2010 18:19
И откъде си сигурен че има разлика между машина и рязане на ръка?      :)
Сигурен ли ?! Не съм сигурен, как ад съм - като не се занимавам с рязане на стъкла... Просто имам съмнения.Но, ако е точно обикновенното рязане, за мен е без значение тогава ... *JOKINGLY* . А, възможно ли е пробиването на дупки с малък диаметър? около 2-3 мм ? бях питал в една стъкларница преди време, казаха ми че минимума е 4 мм...А, това си е множко- ще влизат цели рибки ...  *JOKINGLY* .
150 литра - 80x38x50 (ДхШхВ)
2 Стъклени сома
6 - син неон
1 - Птеригоплихт (дано съм го написал правилно)
1 - САЕ
3 - Зелено Лабео
2 - Златна рибка
ХХ - Red Chery
1 - Трихогастер - неизвестен

Giorgio_Armano

да възможно е
няма никакви проблеми
правилно са ти казали минимума е 4мм стъкло за пробиване
зна4и при мене се намира замба с минимален диаметър 10 мм
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

the_Saint

За колко големи стъкла става въпрос и колко бройки. Дай приблизителни размери. И по колко отвора ще има. Да не се окаже, че ти трябва нещо като стъклено сито, че тогава не се сещам кой ще изпълни такава поръчка.

П.П.
И при ръчно рязане на стъкла размерите могат да се докарат до милиметър. По-важното е едно явление, което стъкларите наръчат "обръщане на ръб". Тоест равнините на стъклото и среза не са перпендикулярни. От там бягат размерите лице-гръб, особено при по-дебели стъкла. Кантирането е начина, а то си е машинно. Има и т.нар. Water Jet за рязяне на по-дебели стъкла, но никога не съм виждал какво представлява самия срез от такава машина, без да е кантиран. Ако някой има инфо - нека помага.

Асен Евгениев

От стъклар до стъклар има огромна разлика. За един алуминиев стелаж си поръчах 12 бр.
стъкла с размер 80 на 30 см. Когато ги наложих едно върху друго нямаше абсолютно
никаква разлика / и среза беше перпендикулярен на равнината на стъклото/. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Joro Vn

ЦитатТа, въпроса ми е , къде мога да си поръчам да ми изрежат стъкло на машина ? Питам за машина, за да са точни размерите. Дебелината на стъклото ще е между 6 и 8 мм, не съм решил още. Също ще искам да има и малки отвори по едното, с цел да минава вода през него. И, последващо кантиране. 
Рязане при стъклото има по-скоро нарицателен смисъл, отколкото може да се приеме буквално като технически термин. Поради аморфната си структура при този материал се прилага по-скоро абразивна обработка. Макар че и тя е един много специфичен частен случай на рязането. Или чупене, друга операция, в буквалния смисъл. При обработката - контролирано, след като се оформи концентратор на вътрешни напрежения. При листовото стъкло това е надраскване с много по-твърд материал- кристал или метална сплав. А оформянето на точни размери и гладкост е грижа на стъкларя, стига да му се обясни точно и ясно какво се иска, без неясноти или да се остави да си прави каквото на него му е удобно. При ясна договорка или трябва да откаже поръчката, ако не може технически да я изпълни, или я изпълнява, естествено.
   Водното рязане е също вид абразивно рязане- високата скорост на водата просто "отнася" микрочастици от стъклената маса. По този начин лесно, бързо и точно се изрязват и други материали, които обикновено се обработват по-трудно, особено при сложна траектория- например камък.
Цитатзна4и при мене се намира замба с минимален диаметър 10 мм
Понятието замба обобщава по-скоро инструмент, при който се реже по затворена траектория чрез удар върху/на същия. При стъклото май няма да е приложимо.  :-) Може би имаш впредвид т.н. бор-коронка - също вид абразивно рязане или оформяне на кръгли отвори.

Giorgio_Armano

браво Joro Vn
отли4ен и из4ерпателен отговор

: 28.09.2010г 22:10ч
Цитат на: akapulko - 25.09.2010 01:18
От стъклар до стъклар има огромна разлика. За един алуминиев стелаж си поръчах 12 бр.
стъкла с размер 80 на 30 см. Когато ги наложих едно върху друго нямаше абсолютно
никаква разлика / и среза беше перпендикулярен на равнината на стъклото/. *THUMBS UP*
хахахааааа на такъв в слу4ая трябва да му забранят да упражнява професията
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Similar topics (5)

33483

Публикации: 9
Прегледи: 5258

7515

Започната от ВЕЛИНСКИ


Публикации: 21
Прегледи: 15391

2454

Публикации: 24
Прегледи: 11214

6793

Публикации: 5
Прегледи: 3665