• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
02.05.2024 17:10

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Лепенe на аквариум

Започната от mistar_ti, 19.03.2007 01:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pomukal

Цитат на: akapulko - 18.10.2011 17:28
Така е добре. *DRINK*
Благодаря за съветите 5 мм ще бъде и задължително разпънки.

vanko853

Благодаря за отговора akapulko

ddimitrov

За да не пускам нова тема да попитам тук. Поради липса на място и факта, че съм на квартира се бъзнах да си направя нано. Всичко добре, но разбира се реших да си го лепя сам. Като първи аквариум се получи малко нескопосано, някой стълка леко изкривени като най-много ме притеснява, че едното не ляга изцяло върху дъното, а остава леко на криво. Застъпва около 2мм. Аквариума е с размери 25х25х30см, като в този обем има вътрешен съмп. Малко не ми се занимава да го разлепям и го напълних за проба. Вече втори ден стои без да текне в банята. Интересува ме, при подобен обем дали ако вътрешно ударя по един шев силикон между стъклата и го загладя ще има положителен ефект като осигуровка? Притеснено ми е, че не съм унас и дори и 18 литра на земята няма да е никак хубаво.
www.mitak.info - още снимки на аквариума и мой личен блог
www.lakomnik.net - винаги нещо вкусно за хапване
www.panoramni.com - блог с панорамни снимки от България

kGitsov

Цитат на: ddimitrov - 17.10.2012 20:55
За да не пускам нова тема да попитам тук. Поради липса на място и факта, че съм на квартира се бъзнах да си направя нано. Всичко добре, но разбира се реших да си го лепя сам. Като първи аквариум се получи малко нескопосано, някой стълка леко изкривени като най-много ме притеснява, че едното не ляга изцяло върху дъното, а остава леко на криво. Застъпва около 2мм. Аквариума е с размери 25х25х30см, като в този обем има вътрешен съмп. Малко не ми се занимава да го разлепям и го напълних за проба. Вече втори ден стои без да текне в банята. Интересува ме, при подобен обем дали ако вътрешно ударя по един шев силикон между стъклата и го загладя ще има положителен ефект като осигуровка? Притеснено ми е, че не съм унас и дори и 18 литра на земята няма да е никак хубаво.
На толкова малък ще е грозно, по скоро си направи/купи/намери от някъде лентички 5/5мм и ги залепи отвътре на ъглите между дъното и всяка стена. Тази част ще остане скрита в грунда и със сигурност ще е по-здраво от само силикон..
70x40x40 - 112л
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg706%2F7310%2Favatar45421347888580.png&hash=917f9fa458ab2d042d71a5f58ee3f49ae2169780

kivanov

Здравейте на всички !
След дълго прекъсване реших пак да се занимавам с акваристика, този път виновния за връщането ми към това хоби е брат ми. Та решихме обаче този път да си направим една доста солидна локва от около 300 литра с размери 1,20 / 0,50 / 0,56 :-D . Та днес беше деня в който вземахме стъклата който са с дебелина 10 мм са с размери предно и задно стъкло 1,20 / 0,55 , дъно 1,20 / 0,50 и двете страници 0,55 / 0,48 всички стъкла ще лягат върху дъното. Дано не сме сгрешили с размерите. Но в цялата еуфория по предстоящата локва не се сетихме дали ще са нужни някакви разпънки и евентуално ако са нужни бихте ли ни посъветвали къде да ги сложим. Също така взехме и черен силикон на Cerezit CS 23 Glass. Дават го и за аквариуми, мислим че ще е удачен вие какво мислите за него. Ако всичко върви гладко ще постваме и снимки от изработването му. Надявам се на всякаква помощ от ваша страна. Предварително ви благодаря.

Асен Евгениев

А фуги за силикона предвидихте ли? ;-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

kivanov

Цитат на: akapulko - 08.04.2013 20:23
А фуги за силикона предвидихте ли? ;-)
В смисъл стъклата са кантирани, това ли да разбирам за фуги или сме се усрали още в началото  :-D

Асен Евгениев

Цитат на: kivanov - 08.04.2013 20:20
двете страници 0,55 / 0,48 всички стъкла ще лягат върху дъното.
Няма място за силикон м/у страничните стъкла и предната и задна страници, сборът им е точно колкото
дъното - 50 см.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

kivanov

Цитат на: akapulko - 08.04.2013 21:50
Няма място за силикон м/у страничните стъкла и предната и задна страници, сборът им е точно колкото
дъното - 50 см.

Ох много ни притесни но сега отидохме и опънахме рулетката  :-D . Оказа се че момчетата който са рязали стъклата са предвидили и са ги направили с 1 мм по малки тоест 0.479 според теб този 1 мм достатъчен  ли е или да ги носим за корекция.

Асен Евгениев

Цитат на: kivanov - 08.04.2013 22:23
   Оказа се че момчетата който са рязали стъклата са предвидили и са ги направили с 1 мм по малки тоест 0.479

Нищо не са предвидили, отрязали са ги с 1 мм. разлика или рулетките ви мерят различно. :-)
Тук има нещо по въпроса.
http://aquariumbg.com/forum/napravi-si-sam/silikonova-fuga-mecdu-staklata/
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

boxter07

здраей колега до колкото разбрах от написаното дъното 50\55 страници 48\55 лепите спокойно с 2мм фуга доволно и разпънки от горе имам същия 240л.

kivanov

Цитат на: boxter07 - 08.04.2013 23:41
здраей колега до колкото разбрах от написаното дъното 50\55 страници 48\55 лепите спокойно с 2мм фуга доволно и разпънки от горе имам същия 240л.
Не дъното е с размери 120/50 а страниците 55/48 , тези 48 лежат върху дъното. Ох май голяма беля сме сготвели още в началото, много ще се радвам ако някой по опитен каже как можем да оправим тази грешка. Но пък от друга страна като четох за тези силиконови фуги май се оказват трудни за изпълнение и спазване.

dok70

Фугите не са задължителни, пък вече е късно да смяташ. Ако ъглите са спазени, не би трябвало да имаш проблем. Сглоби го на сухо с тиксо и ще видиш как лягат стъклата! Може да се отнеме още малко от страниците като се кантират пак. Този размер ще ти раздуе с 4-5 мм на дългите страни, препоръчвам ти поне една разпъка по средата! *THUMBS UP*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

kivanov

Цитат на: dok70 - 09.04.2013 09:30
Фугите не са задължителни, пък вече е късно да смяташ. Ако ъглите са спазени, не би трябвало да имаш проблем. Сглоби го на сухо с тиксо и ще видиш как лягат стъклата! Може да се отнеме още малко от страниците като се кантират пак. Този размер ще ти раздуе с 4-5 мм на дългите страни, препоръчвам ти поне една разпъка по средата! *THUMBS UP*
Те всички стъкла са кантирани от всички страни, най вероятно ще се удари един сух монтаж само на тиксо. А разпънки сме замислили да сложи най-малко три отгоре.

dafil

Обикновено по-големите съдове се лепят с "вписано дъно" т.е. дъното е м/у вертикалните  стъкла,защото силикона има голяма якост на опън,отколкото на срязване/което би се случило евентуално,ако страницата лежи в/у дъното/
А фугите се правят,за да може силикона да поеме това леко изтумбване в средата или евентуално посукване на аквариума в който и да е момент за в бъдеще.
Т.е.-за да спазиш тези условия оставяйки 1мм фуга,дъното ти трябва да  е с размери 117,8см  х48см и си ползваш останалите 4 страници на сегашните размери ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Similar topics (5)

1397

Публикации: 80
Прегледи: 22624

32920

Публикации: 20
Прегледи: 17487

4026

Публикации: 12
Прегледи: 13744

16526

Публикации: 67
Прегледи: 31856

572

Публикации: 22
Прегледи: 12786