Здравейте, пукна ни се дъното на 200 л. аквариум. В момента е 6 мм армирано стъкло. Посъветваха ни да го сменим с 8 мм. Как да смениме само дъното?
Благодаря Ви предварително ;)
Разлепваш целия аквариум,изчистваш хубаво стария силикон,взимаш новото стъкло и лепиш наново. :-D
Цитат на: pepi - 13.09.2007 21:04
Здравейте, пукна ни се дъното на 200 л. аквариум. В момента е 6 мм армирано стъкло. Посъветваха ни да го сменим с 8 мм. Как да смениме само дъното?
Благодаря Ви предварително ;)
1. Вариант едно. Ако, дъното е било вписано, изрязвате ново дъно с площ равна на старото + дебелината на околните стени. Мажете със силикон по всички ръбове, леко разнасяте с шпатулка и ги поставяте едно върху друго, т.е старият спукан аквариум върху новото по-голямо дъно.
2. Вариант две. Ако дъното е било цяла основа (това означава, че страниците са лежали върху него), повтаряте вариант едно, стига спукването, да не е било някъде по основните ръбове.
3. Извод - не е необходимо да разлепвате аквариума на съставните му части и да го лепите отново. Достатъчно е да почистите външната част на дъното с чист спирт, да си купите ново стъкло с размерите на дъното (дано досегашното армирано стъкло да е било с гладката си част надолу) + дебелината на страниците, да омажете новото дъно със силикон и да поставите добрият стар аквариум върху новото дъно. Ду ю ъндърстенд ми?
4. Не забравяй да подложиш малко изолация под новото дъно, че да не стане пак вариант едно.
Аз пък няма да се съглася с точка 1 и 3. 4 е вярна, а т.2 е единственото спасение според мен. Само че в този случай е задължително според мен да се отстрани и изхвърли армираното стъкло, което е абсолютно неподходящо за аквариум. Това може да стане като се купи най-тънката струна (гола) за китара (примерно 2лв) и с нея се отреже силикона. после с голо ножче от макетен нож се изстъргва старателно всичкия стар силикон и стъклата се почистват с ацетон (не със спирт!). После обръщаш аквариума обратно и лепиш ново дъно като дебелината можеш да избереш от съответната тема във този раздел на форума или от сайта.
Успех!
Цитата т.2 е единственото спасение според мен. Само че в този случай е задължително според мен да се отстрани и изхвърли армираното стъкло, което е абсолютно неподходящо за аквариум.
Ами това си е съвсем друго предложение, а не точка 2. И впрочем, правилно. Защото при вариант на т.2, ако пукнатината излиза в края на стъклото /а дори да не е, рано или късно ще излезе/, водата тръгва по нея и си сълзи от страни на дъното.
Няма какво да избирате дебелина по таблици, поръчвайте направо дъно от 10 мм стъкло, за няколко лева не си струва да си хабите времето със сметки. За технологията на лепенето, като дойдите пак на седмичната акваристична сбирка, ще я обсъдим! :-P
За тази информация по проблема - това се сетих. Реших, че е по-добре да поддържаме разговора, докато всичко се изясни. Не съм ясновидец. Признавам си.
Иначе, най-лесно е да препоръчаме нов аквариум, но в случая става въпрос за ремонт на стар такъв.
Ако, този съд е бил използван без да създава проблеми, то няма нужда да се минава на толкова сложен вариант - изрязване на ново дъно с абсолютно точни размери и да се впишат или да паснат на старите, което едва ли ще се получи. Да не говорим, че човек без опит, едва ли ще се справи сам.
Много благодаря.
Извинявам се на модератора за неправилното заглавие.
Дъното не е вписано и аквариумът е бил ползван 4 г. без проблеми. Спукало се е не по време на експлоатация, а по време на "транспортация" ;)
Ще имам прдевид съветите и като остане малко време ще дойдем на сбирката в механата, благодаря за поканата.
ЦитатАко, този съд е бил използван без да създава проблеми, то няма нужда да се минава на толкова сложен вариант - изрязване на ново дъно с абсолютно точни размери и да се впишат или да паснат на старите, което едва ли ще се получи. Да не говорим, че човек без опит, едва ли ще се справи сам.
kratun, при грамотно лепен аквариум да се изреже дъното изобщо не е трудна задача, защото при по- големички обеми се оставя гарантирана хлабина между двете стъкла, която всъщност се явава силиконовия шев. Нормално е дори да е над 1 мм, което пък от своя страна позволява лесно разрязване със струна, както писа abaro, ножче за бръснене, макетен нож и др. подобни режещи инструменти. Остатъкът от силикона след това се изстъргва. Има и специални препарати за отстраняването му, ама са доста скъпи. Новото стъкло за дъното, когато страничните стъпват върху него, не е необходимо да са с точни размери. Много пъти съм виждал лепени аквариуми при други колеги, а и при мен се е случвало, когато дъното стърчи с милиметри извън габаритите на аквариума. Това не води до никакви последици върху здравината на аквариума, по- скоро би гъделичкало естетическата потребност на собственика. Друг е въпросът дали старата част от аквариума си струва да се запази.
Абсолютно точни размери като понятие май не съществува. :-) Би могло да се каже например размери с много тесен толеранс на допусковото поле. Като студент и малко след това съм работил като шлайфист и горе-долу имам физическа представа на понятието микрон. Ама това може да го коментираме на друго място- *DRINK*.
Жорка, ако ти казваш, че няма "абсолютно точни размери" и боравиш с микрони, като достъпна работна мерна единица, тогава аз твърдя, че при предоставената информация за проблема, няма да е нужна подмяната на старото дъно с ново, напротив! Имаме спукано дъно, вседствие транспортиране. Това дъно си е стояло на мястото и си е вършило работата дълго време. Това значи, че не е слабо за този литраж. Ако пукнатината не е някаква много странна или голяма (ама тогава няма да е пукнатина, а ще е цепнатина или счупена част от дъното), то едно ново стъкло, с не голяма дебелина, омазано с нужното количество силикон върху обезмаслена повърхност - няма да създава проблеми вбъдеще. Още повече, ако е поставено върху стиропор. Аре, *DRINK*!
Принципно не е никакъв проблем да се залепи 2-ро здраво дъно под спуканото, само дето няма да е от най-лицеприятните гледки. Варианта с разлепването на остатъците и съвсем ново дъно е по-добър разбира се, но екшъна от чистенето на стария силикон хич не е за пренебрегване.
Жоро, абе тия течности за чистене на стар силикон дали не са легенда а?
Течностите и мен ме интересуват.
Жоро, ако имаш някоя марка или име на препарат, много ще ми улесниш живота.
За това второ дъно дето го коментирате.
Ми то трябва да е вътре, над старото, а не под него.
При залепване на такова дъно, силикона се нанася на успоредни и еднакво дебели линии. В никакъв случай не се размазва с никакви шпакли. Изобщо при лепенето на аквариуми шпакли и всякакви пособни инструменти са напълно излишни, но това е друга тема.
Силикона се разнася с равномерен и постоянен натиск на двете стъкла едно към друго.
Дълга и широка...
Аз ако съм...
Сигурно ще почна да се мъча да махна старото дъно и най-вероятно ще счупя някое от другите стъкла и после с големият чук и готово. Нов аквариум.
Поне опитът ми с такива случай е 80% с такъв резултат. Не че имам кой знае какъв опит, но ми се е налагало :-D
Интересното е, че приказката "тъп и упорит" важи в случая.
Другото интересно е, че въпреки теориите за фуги от по над 1 мм. между стъклата, почти никой не ги прави. Залепил съм си доста аквариуми и повечето ги ползвам от време на време. На всичките не можеш да пъхнеш между стъклата не струна, ами косъм даже. Едно време се твърдеше, че колкото е по-малко силикона, толкова е по-здраво залепването.
Имаше една тема, в която имаше разни опити за обяснение на нуждата от дебел лепилен слой, но доказателства никакви.
ЦитатЖорка, ако ти казваш, че няма "абсолютно точни размери" и боравиш с микрони, като достъпна работна мерна единица
Само когато трябва, kratun, само когато трябва! :-) Слизал съм и под микрон. Но в болшинсвото житейски проблеми и педята като мярка е достатъчна. И нейните производни- пръстчетата. :-) Вече сериозно- решението е на собственика. Но мога да разсъждавам и така: ако все пак двете части на стъклата край пукнатината успеят някак си да се придвижат едно спрямо друго и се трият, възможно е да тръгне нова пукнатина. Зависи от "конфигурацията" и. За малки обеми този метод с второ стъкло не е никакъв проблем, но за големи...? По- добре в този случай новото стъкло да е от вътрешната страна, макар че изпълнението се усложнава.
Не го приемайте това като агитация, просто си разсъждавам. :-) Категорично мнение изразявам при други случаи.
ЦитатЖоро, абе тия течности за чистене на стар силикон дали не са легенда а?
Не са, Дидо. Даже не бих казал, че са течности, по-скоро паста /гел/. Е, не се предлагат в магазини за акваристика. :-)
Е убуу де Жоро дай да видим къде се предлагат ...
Това ми се случи два пъти. Ведъж на седемдесет литров аквариум , вторият път на 40 литров развъдник. И в двата случая вината си бе моя. При почистването на аквариумите песъчинки бяха останали на мястото където стои аквариума. На всички е ясно какаво се случи. Ужас и безумие, шумотевица и паника. Мести рибки, пази се от тока. И в двата случая разлепих дъната. С макетен нож, ръкавици и търпение. Поръчах си нови стъкла по размери и по-дебело стъкло. Ако не сте виждали 40 литра аквариум с 8мм дъно моля заповядайте. Балатум и плат под аквариума и грешка няма вече. И па-дебело мазане със силикона. Палачорската. Един съвет от един палачор.
момчета такова животно дето чисти стар силикон нема !!!.
Препарата дето ви говори Жоро чисти следи и мазни петна от силикон.
занеси аквариума на стаклар да мо сложи дъно
Поглеждайте датите преди да отговаряте!
Дали пък за две години не си е оправил спуканото дъно, а?
Опс, не бях видял възрастта...