• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 02:26

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

дънен филтър - решил съм да го направя, но имам нужда от малко съвети

Започната от Duke_BG, 26.04.2007 10:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Duke_BG

смятам да си направя "дънен филтър"
аквариума ми е 30 литра и искам да направа т.н. двойно дъно , но леко модифицирано от класическия метод :
https://aquariumbg.com/images/equipment/ugfilter.gif

ще използвам само помпа (вътрешен филтър), като на дъното ще направя една голяма квадратна тръба до нивото на водата, а помпата ще бъде потопена в нея (а може и нагревателя да влезе там ) - по този начин ще осигуря циркулацията на водата и лесен достъп за почистване на пространството под дъното.
смятам да го направя от прозрачен плексиглас с надлъжно прорези и рамка по края, но имам следните притеснения :
- как да го изработя така че да се получи равномерно натоварване на дъното ?
- какъв плексиглас да използвам? - имам пред вид да е безвреден за рибите
- безвреден ли е каноконлита за аквариума ? - все пак ще бъде в по-голямо количество или е по-добре да използвам хлороформ
- и не на последно място : ако греша някъде поправете ме преди да съм го направил

обещавам че ще снимам всичко и ще публикувам подробна статия след това :) 
 


sloncho

Трабват ти ленти с дебелина от 3-5 мм и ширина 1 см които поставяш по края и в примерно две в средата. Отгоре слагаш надупчена плексигласова плоскост с 2-3 мм дебелина. Тази плоскост в единия ъгъл трябва да е с отвор в който ще влиза тръбата на филтъра. Значи лепиш всичко това със силикон, пъхаш филтъра във тръбата, пускаш въздуха на изхода на филтъра и би трябвало да си готов. Плексигласа е безвреден за рибите. Каноконлита след време има свойствата да се разкапва във вода (това е по мое лично наблюдение).

И на последно място. Защо по дяволите ще си правиш двойно дъно?
160 л. (серпи, молинезии); 100 л. (Melanotaenia boesemani, Melanotaenia lacustris, Melanotaenia herbertaxelrodi, Melanotaenia trifasciata, Phenacogrammus,Brycinus longipinnis, Ancistrus) 50 л. (Iriatherina werneri, Red Chery); 24 л. растения; 25 л. (Раци)

Duke_BG

защото аквариума ми е малък и въпреки редовните смени и сифониране в грунда има много финни частици които иксам да обирам с филтъра - искам максимално чиста вода даже сега се замислям дали да не направя тази квадратна тръба запушена отдолу с много дупки отстрани и да се вади , като долната част напълня по метода на бутилката с различни фракцийки грунт и махна на филтъра мизерното оригинално дунапренче.

вчера пуснах едно сомче албинос и като видях колко мизерии вдигна от дъното се уплаших. въпреки че всяка седмица правя "дълбоко сифониране" (ако може да се нарече така за тънкия ми паст грунд)

sloncho

Страно че имаш толкова мътилка. Имам 4 аквариума в момента, един 160 л., един 100 л и два по 25 л. В големия грунда е едри езерни камъни, въпреки че се вижда мизерия между тях водата е кристална, в 100 л грунда е ситен 3-5 мм водата също е много чиста, и двата са с вътрешни филтри. Малките са с аераторни гъби с ситен грунд и пак нямам проблеми. Дори когато сифонирам дъното или ровя да садя растения до 2-3 часа всичко става бистро. Да не би нещо друго да ти трови водата толкова?
160 л. (серпи, молинезии); 100 л. (Melanotaenia boesemani, Melanotaenia lacustris, Melanotaenia herbertaxelrodi, Melanotaenia trifasciata, Phenacogrammus,Brycinus longipinnis, Ancistrus) 50 л. (Iriatherina werneri, Red Chery); 24 л. растения; 25 л. (Раци)

Duke_BG

не знам не мога да разбера  *MODERATOR*  а и ампулариите не са много активни и щастливи  *HELP*
с аетатор и гъба съм, правя всичко както му е реда и пак не става да го е...

MDMA

Според мен няма кво за 30л локва да си правеш дънен филтър......аз малките аквариуми ги карам с гъба и нямам проблеми фарлям някои коридорас да щака из дъното и от време на време пера гъбата.....нз каква е причината да се навиеш да си правиш дънен филтър...:)

sloncho

Струва ми се че прехранваш рибите. Намали храната, дай им повече глад, насипи малко грунд ако можеш и смятам че ще се оправи. Сложи и един два коридораса да обират квото остане по дъното.
160 л. (серпи, молинезии); 100 л. (Melanotaenia boesemani, Melanotaenia lacustris, Melanotaenia herbertaxelrodi, Melanotaenia trifasciata, Phenacogrammus,Brycinus longipinnis, Ancistrus) 50 л. (Iriatherina werneri, Red Chery); 24 л. растения; 25 л. (Раци)

Duke_BG

Вече се сдобих с това капацитет до 400 л/час (с две годинки гаранция ) и сега дъни вътре на мах залепено на дъното с една бутилка отгоре му а в бутилката натъпках гъбата от аератора - да видим ще има ли ефект ....
това е временно и пробно

Similar topics (5)

20937

Публикации: 9
Прегледи: 4799

4868

Публикации: 91
Прегледи: 32120

51184

Публикации: 6
Прегледи: 4810

5773

Публикации: 8
Прегледи: 6233

47653

Публикации: 5
Прегледи: 3473