Българска Аквариумна Енциклопедия

МОРСКА АКВАРИСТИКА => Морски обитатели => Темата е започната от: mobi - 26.10.2008 10:23

Заглавие: Conus textile - Толкова ли е опасен ?
Публикувано от: mobi - 26.10.2008 10:23
 *HELP* =-O

Харесах си на плажа в Египет едно много красиво охлювче  - живо ... и си го взех в кутийка от бира. На летището си купих каталог на обитателите на Червено море и с учудване разбрах, че в багажа ми има "много опасен вид" - конусовиден охлюв -Conus textile.
Във Вашия форум прочетох страховити неща и май трябва  " ...да си направя курбан за здраве..."!!!. Поставих го в гореща вода да излезе, но май е мъртво вече. Как да си запазя черупката за сувенир, да почистя позеленелите части и толкова ли е опасен?

(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaV1_qnzJ.jpg&hash=2cd3f26e8745c42b9a4b669447d643c5b7f3acdb) (http://www.postimage.org/image.php?v=aV1_qnzJ)
Conus textile


(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FPq20BMdA.jpg&hash=d37f5e95b641ac41972045ae58b758643838bbe6) (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq20BMdA)
Така го открих на 5 м. от брега на гр. Хургада - Египет при сутрешния отлив на Червено море !
Заглавие: Re: Conus textile
Публикувано от: Lan - 26.10.2008 11:36
Здравей,  mobi, и добре дошла във форума!
Този охлюв използва отрова, за да лови плячката си, а вероятно и за защита. Четох, че има смъртни случаи с непредпазливи хора. Явно отровата му е доста силна. След като е бил в горещата вода обаче, смятам си права като казваш, че вече е умрял. Едно време вадех рапани от черупките им (заради черупките) като ги свярявах добре и след това ги изтръсквах или ги набождах и внимателно изтеглях (но при този начин има опасност тялото да се скъса и част от него да остане вътре). Не знам дали при твоя охлюв това ще работи, но може да опиташ. Друг вариант, който можеш да пробваш, е да поставиш охлюва в мравуняк (малко е късно вече май) - ако им се стори вкусен, мравките ще изчистят черупката идеално... А можеш да изчакаш колегите да ти дадат и други идеи.
И накрая един съвет: погледни тази тема (http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,6258.0.html) и обърни особено внимание на точки 3 и 6 - за заглавието на темата, както и на точка 14 - за съдържанието.
Успех!
Заглавие: Re: Conus textile - Толкова ли е опасен ?
Публикувано от: blagoy - 26.10.2008 13:01
Освен предложенията на Lan, може да пробваш да го оставиш навън, все още има оси. Осите също ще го почистят.
Относно отровата на охлюва, при ужилване смъртта настъпва доста бързо. Това по спомени от гледаното по
National Geographic Channel.
Заглавие: Re: Conus textile - Толкова ли е опасен ?
Публикувано от: ASH - 26.10.2008 23:20
 =-O
Заглавие: Re: Conus textile - Толкова ли е опасен ?
Публикувано от: миа - 27.10.2008 00:31
Един много често отглеждан вид соленоводни охлюви поради уникално красивите шарки по черупките – конусовидния охлюв (разред Conidae) всъщност е един потенциален убиец на хора, защото съдържа сложен букет от парализиращи невротоксични пептиди т.нар. конотоксини (conotoxin), които инжектира чрез дълго ,,пипало". Конотоксините варират като съдържание и концентрация при различните видове охлюви, но като цяло съдържат между 10 и 30 аминокиселини и имат огромен спектър на действие. При инжектиране в човешкия организъм се усеща силна болка, парене, подуване, парализа на крайника и постепенна парализа на цялото тяло и в по-късен етап дори смърт ако дозата е голяма и не се потърси незабавна медицинска помощ. Най-отровните охлюви са от видовете Conus geographus и Conus textile и за съжаление са най-търсени от акваристите. Използването на гумени ръкавици при манипулации около охлювите осигурява 100% защита.


Не съм аз автор!
Между другото от черупката на този охлюв се правят страшни медальони!