• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
11.06.2024 04:02

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

рибки от САЩ

Започната от patter, 19.11.2007 11:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

patter

  Днес си взех рибките от куриер-а. За съжаление всичките бяха умрели. Извода е че нетрябва да се транспортират рибки по това време от щатите. Пратката беше изпратена миналия вторник от Маями, пристигна в петък в София и днес във Варна.  Рибките бяха опаковани добре - в студиопорова кутийка + някакво метализирано фолио, но за жалост не е било достатъчно :-(

От тази неуспешна доставка има два извода:

1. Няма никакви проблеми с митниците тук и в щатите :-)
2. Трябва да се пазарува в ранно лято или ранна есен, когато температурите са по-високи (но не и прекалена жега)

nina

Ама аз направо ти се чудя как си помислил, че ще дойдат живи. Аз на 350км. пренасям рибки, и им правя такива магии, че да ги донеса живи, пък от толкова далече да пътуват сами..

patter

nina  - как пристигат рибки от Сингапур до тук :-)  Единствения проблем (който го знаех де ) е студа. Като са опаковани добре не е проблем да изкарат една седмица в торбичка и без храна, стига да не им е студено. Има и още тънкости за транспорта - рибките трябва да не са хранени един -два дена преди транспорта.

nina

Предполагам, че от толкова далече транспортирани рибките може да оцелеят само с придружител. В смисъл да има човек, който да внимава за тях. Щото студа не е единствен фактор, има и стрес  :-)

zmeq

Цитат на: nina - 19.11.2007 11:26
Предполагам, че от толкова далече транспортирани рибките може да оцелеят само с придружител.

Поне по 1 човек има във всеки палет с риби  :-D

nina

Какъв палет бе шефе, човека не е поръчвал цаца от Америка, предполагам  :-P

zmeq

Ти имаш ли някаква представа и виждала ли си някога как пристигат рибите внос  :-D
Риби се внасят главно от Югоизточна Азия и май никои не ходи да си ги носи   :-P

sss

Колега, ако не е тайна, би ли споделил с нас какви бяха тези редки риби, които си поръчал?

patter

$20 рибите и $40 транспорта.

Тони

Цитат на: sss - 19.11.2007 12:36
Колега, ако не е тайна, би ли споделил с нас какви бяха тези редки риби, които си поръчал?
гупички бяха май, имаше тема някъде  ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

kraltchev

Пращал съм риби до България и пристигнаха си съвсем живи, но ги бях опаковал в "дишащи" пликчета и при това прекараха само около 3 дни в транзит.  Бяха "прости" риби - Хетерандрия формоза, кажи-речи гупички.

"Дишащи" пликчета или не според мен е по-важно да не се прегряват.  Мисля че издържат охлаждане повече от колкото прегряване, но не знам точно.

--Николай

patter

22.11.2007 10:49 #11 Last Edit: 22.11.2007 10:54 by patter
рибките са ендлерс - не са точно гупи, но са пак живородки и се кръстосват с тях.

За мен основната причина е студа. Като ги поръчах си беше топличко , но осле стана объркване с адреса ... повторно пращане ... забавяне 3 дена в София.

Не се наемам да обяснявам защо и как оцеляват рибки цяла седмица в тъмна кутийка при стрес - факт е че на много места има публикувана информация за успех при такова начинание :-)

ЦитатSmaller fish will keep well for 6-8 days in moderate (60-80 degree F) temperatures.

Ники прав си. Важно е да не се прегреят - предполагам че е свързано с разтварянето и количеството кислород в топла и студена вода. От друга страна ако им е малко по-студено от нормалната температура би трябвало жизненените им процеси да се забавят. Важно е и рибките да са гладни, че да не акат и цапат:-).

Ще видим напролет какво ще стане :-)


ceco

Ако ти си ги носиш в личния багаж няма проблем.Карго помещенията на самолетите не се отопляват.Нямам представа каква е температурата там, но по това време на годината не е повече от няколко градуса.

patter

В личния багаж е абсурд да ги носиш - има ограничение за течнисти - бяхме го коментирали в друга тема

Boby_

Цитат на: ceco - 22.11.2007 11:32
Ако ти си ги носиш в личния багаж няма проблем.Карго помещенията на самолетите не се отопляват.Нямам представа каква е температурата там, но по това време на годината не е повече от няколко градуса.
Проблемът ще стои по всяко време на годината - на височината, на която летят съвременните реактивни лайнери, температурата на въздуха е около -50 градуса по Целзий, като това се отразява пряко на температурата в товарните помещения - тя е малко над нулата, доколкото знам.

Similar topics (5)

35300

Публикации: 1
Прегледи: 1732

31571

Публикации: 3
Прегледи: 2192

56444

Публикации: 8
Прегледи: 4397

25115

Публикации: 14
Прегледи: 8120

3934

Публикации: 30
Прегледи: 11149