• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 17:33

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Рецепти за манджи

Започната от NO CARRIER, 20.09.2006 16:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Boby_

Стига бе, хора, как ги ядете тия риби шаран, толстолоб... изобщо повечето сладководни. То не са кости, не е смрад на тиня...
Когато изобщо се докосвам до риба, само морска (по изключение - пъстърва от сладководните).

sho

Шаран и аз не обичам , предпочитам толстолоба - по малко кокали - а тая рецепта която съм я дал е модифицирана сигурно поне 10 пъти  докато се получи като хората :), но пък сладководните хищници са си вкусни костур,щука,сом, бяла риба
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

NikolaV

Цитат на: "Boby_"Стига бе, хора, как ги ядете тия риби шаран, толстолоб... изобщо повечето сладководни. То не са кости, не е смрад на тиня...
Когато изобщо се докосвам до риба, само морска (по изключение - пъстърва от сладководните).
Взе ми го от устата :)

Boby_

Цитат на: "sho"но пък сладководните хищници са си вкусни костур,щука,сом, бяла риба

И щука пробвах, и костур, и сом - всичко смърди на тиня до степен едва да се яде...

acho_pl

Цитат на: "Boby_"
Цитат на: "sho"но пък сладководните хищници са си вкусни костур,щука,сом, бяла риба

И щука пробвах, и костур, и сом - всичко смърди на тиня до степен едва да се яде...

Зависи къде са ловени. Ако са хващани в някой мръсен водоем естествено че ще миришат, но ако са ловени в някое чисто водоемче - нямат равни.
Сигурно знаете, но сладководните риби се познават дали са чисти като се изкормят и ако от вътрешната страна на рибата ципата е бяла или розова значи е чиста, а ако е тъмна или черна значи рибата е мръсна и ще мирише. Даже това въжи и за някои морски риби.
It doesn't matter where you are, it's important to be there!

NO CARRIER

Всичко зависи къде е гледана рибата, след като е извадена от блатото къде е държана и колко време. Аз също сладководна риба избягвам, но понякога се улучват и хубави парчета. Ял съм и отвратителна пастърва, както и супер вкусен шаран.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

acho_pl

Ето ви и една рецепта за пълнено прасенце.

ПРОДУКТИ:
1 прасенце около 15кг.
Карантията от прасето
0.5кг гъби
1.5кг орис
5-6 глави лук
5-6 моркова
3 стръка праз лук
кисело зеле
сол
червен пипер
черен пипер
риган
кимион
ботилка бяло вино.

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:
Пресенцето се почиства измива и отцежда както му е реда. Намазва се отвътре и отвън със сол и се оставя да престои известно време.
Плънка дроб сърма:
Запържва се лука, нарязан на ситно заедно с 3 моркова. Всички дреболии се измиват и се сваряват, а след това се нарязват. Гъбите се пържат, след това се добавят и дреболиите. Запържват се още 5 минути и се добавя ориза (около 1кг). Ориза трябва да е почти готов за да не се раздуе вътре в прасето и да се спука. Добавят се подправки на вкус. Аз лично слагам сол, черен пипер, червен пипер, кимион, риган. Слагам и една чаша бяло вино. С тази плънка се пълни прасето и се зашива.
Плънка за сърми:
Плънката за сърми се прави от орис, праз, 2 моркова, подправки. Правят се сърмички и се гарнират от едната страна на прасето. От другата страна се гарнира с кисело зеле. Задължително на дъното на тавата се слага решетка, за да не се залепи прасето за дъното на тавата. Отгоре прасето се намазва с червен пипер. В тавата се сипва остатъка от виното и вода. Върху прасето се нареждат цели зелеви листа, за да го предпази от изгаряне. Тавата се покрива плътно с фолио.
Пече се 5-6 часа на слаба фурна.
Идеално се консумира с червено тежко вино!

А ето и малко снимки.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi140.photobucket.com%2Falbums%2Fr8%2Facho_pl%2FDSCN3713.jpg&hash=a2426e2371e0df8633a5c41e8d061d97ff29bf27
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi140.photobucket.com%2Falbums%2Fr8%2Facho_pl%2FDSCN3714.jpg&hash=3433e01925a24cf49fe6e4fa873dc5d3f661908a

П.П. По същия начин може да се приготви и пуйка, агне, яре.

Добър апетит на ценителите!
It doesn't matter where you are, it's important to be there!

Bunz

Някой да знае рецепта за марината на телешки стек?

Raziel

По добро от морските риби нема.....
Не че съм отраснал в БС и затова хваля морската, но просто повечето сладководна мирише.
Хубава сладководна риба съм ял, в Белград - на един ресторант-на понпони в устието на Сава вливаща се в Дунав.
Там за  1и път ядох страшно вкусно приготвена риба. Ама сърбите нема стигане в   манджите:)
Иначе от морските мразя попчета тва е рибата с наи много кости... :)

Интересно ми е какъв  вкус има астронатусите и другите по едрите цихлиди :)

In Pursuit of Perfection

NikolaV

Цитат на: Raziel - 30.05.2007 12:40
...Интересно ми е какъв  вкус има астронатусите и другите по едрите цихлиди :)


За тях не знам, но в последната брошура на Метро гледах филе от Пангасиус. Червеникаво е на цвят. Е, не е цихлида, ма си го гледат хората ;)

ceco

 *spam
Най-много ми хареса рецептата на Ачо.Направо ми се приисква освен описанието и снимките да го видя и на живо *CRAZY*
Абе хора уж сме акваристи и природозащитници а вие както сте го подкарали с рецептите ще почнете да гледате с други очи на аквариумите.Ето аз веднага се сетих за един колега, който вчера предлагаше 2 акули по 30см.

miTko

Цитат на: ceco - 30.05.2007 13:26
*spam
Ето аз веднага се сетих за един колега, който вчера предлагаше 2 акули по 30см.
Ами взимай!  ;-)
Тия, които не ядете сладководни риби сте предубедени! Аз пък не ям скумрия,единствената рибак която не ям по никакъв повод и в никакъв вид!!! Смърди ми на мърша яко и това е! :-! Тя и без това си яде и мърша с охота, та няма ка да мирише на теменужки...
Разни мои АКВАРИУМИ 

ceco

Аз също ненавиждам скумрия.Просто я изядох в казармата.
27месеца х 4 Петъка х парче Скумрия.Това беше.
Сега изобщо не съм гастроном.Падам си само по разни просташки ястия от рода на свински пържоли и печено агнешко. *ROFL*

kratun

Най-вкусната риба за мен (и всъщото време уникална като аромат и т.н.) си остава дунавската скумрия, или т.нар. карагьоз (когато е голяма), или чироз (когато е малка). Най-важното е да е изчистена веднага, след като е уловена. Вади се хайверчето, което изглежда като пилешко дробче. Рибата леко се осолява и се оставя да постои в солта около 3 часа. След това вземаме 3 огромни връзки копър, две огромни връзки магданоз, 5 връзки пресен лук, 2-3 връзки пресен чесън и два пресни лимона. Всичко без лимоните се нарязва на ситно и се оставя в една купа. Почистената риба се мята на барбекюто и се пече до леко почернял златист цвят. Приготвяме си една дълбока тенджера, а по-добре е правоъгълна дълбока тава, и когато извадим първите рибки ги цопваме в нея. Веднага ци посипваме с нарязаните зеленчуци и поливаме с разсол. Това е предварително подготвена бутилка от мин. вода, в която е сипана лимонена киселина на кристали (може и винена на кристали, както и ябълчна), добавена е вода около 250 мл, както и 250 мл салатен зехтин. Всичко трябва да се разбърква постоянно, защото зехтина изплува отгоре. На капачката се правят отвори за по-лесна манипулация. Когато и последната рибка е изпечена и посипана със "салатата", се слага вестник или друга непотребна хартия върху тавата. Това нещо се оставя върху догарящите огънчета на барбекюто, за да поддържа топлината и да се задуши рибата. Сервира се топличка и се цеди лимон върху нея, но само за аромат, защото киселото идва от разсола.
Ама защо ви разказвам тези неща?!?! Тя тая рибка я има само месец и половина в годината, точно сега, и само до Тутракан. По-нагоре не мое да стигне щот няма сили. Жалко!!! Щеше да е добре да я опитате. :-D
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

miTko

Тогава дай някоя рецепта за просташко ястие де *DRINK*!
Някой няма ли да напише някоя стара рецепта за фасул, така както трябва да се прави по всички правила и пинизи? Там с малко захар, малко ракия и кво беше *mda*...
Разни мои АКВАРИУМИ