• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 03:32

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

проблем с принтиране върху гланцирана хартия

Започната от mistar_ti, 26.12.2008 18:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mistar_ti

Някой знае ли начин да се принтне от лазерен принтер върху гланцирана хартия че имам съм започнал да правя контролера от направи си сам да мога да си ецна платките :). Пробвах  но го размазва ползвам хартията от фолиото за залепяне и маи е прекалено гладко.
: 26.12.2008г 15:03ч
Ще помоля най учтиво Лора да върне темата където си беше достатъно голям съм за да си преценя къде да я сложа. Много несериозно отношение Благодаря.
3 литров буркан с отомбачена зеленясала вода
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbns.gvardia.net%2Fimages%2Fstories%2Fbanners%2FIYI_ban_sm.jpg&hash=7ab8139ef4f2561034d7804066cefdf3dc294ebb

NO CARRIER

Приятел ползваше хартията, която се ползва за подложка на pvc фолиата, използвани за реклама или за облепяне на мебели. Обаче ми е казвал, че спира печката на лазерния принтер, за да не изпича тонера.

*offtopic По идея, неакваристичните теми са в Лафче.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mistar_ti

И аз ползах таква подложка но явно е мазна заради фолиото и като се забърше с влажен парцал и става но пак леко размава ще пробвам да спра печката мерси NO CARRIER
3 литров буркан с отомбачена зеленясала вода
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbns.gvardia.net%2Fimages%2Fstories%2Fbanners%2FIYI_ban_sm.jpg&hash=7ab8139ef4f2561034d7804066cefdf3dc294ebb

barabata

Не мога да се сетя сега как точно процедирахме ...
В общи линии първо си подготвяш платката - водни шкурки от 1500 до 3000 и после с полир паста.
Обезмасляване и изсушаване.
Пускаш ятията да загрява.
Принтираш си платката на хартия ( не се сещам точно кой пласт на тракторната хартия ползвахме химизирания или нехимизирания пласт - разтваря се по-бързо ) с максимално тонер и в реален размер, но огледално на това което искаш да стане.
Веднага слагаш листа на платката и притискаш силно ( за малки платки е много добре но за по-големи може да се получат зони с не-добро залепване на тонера върху медния лист на платката)
Следва баня в 50% разтвор на сярна киселина (много внимавай с водата и киселината - кое в кое наливаш че е много опасно и се вдига много градуса при процедурата - прави се на водна баня за да се охлажда) . Когато си готов с разтвора пускаш платката в разтвора и с четка с ЕСТЕСТВЕН косъм леко гладиш хартията - постепенно тя се разтваря и тонера остава върху платката. Ако се случи да има не залепнали пътеки прекъсваш процеса - пак полиране и отново.
Ако всичко е наред при отпадането на всички власинки от хартията изплакваш с вода и си ецваш по желания от теб метод.

Малко е дълго и може би сложно за 1 платка , но ако ти се налага от време на време свикваш и става бързичко.

Най-добре е 50% разтвор на сярна киселина, Ако имаш по-слаб  ( примерно 20% от автосервизите) просто ще стане по-бавно.  С 50% разтвор сме разтваряли за около 20 минути - до 30 минути не се сещам точно - може и 15 да са били. С четка като се действа става по-бързо.

Пп Ако е излишен поста го затрийте ...
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

mistar_ti

Идета на нещата е следната :

С Sprint-Layout5 си дооправям платката в реалните и размери принтвам на гланцирана хартия след което с Ютииката " гладя " принтираната хартия при което не е необходимо да се прави огледален образ тои просто си става както трябва. След изглаждането разтвор от 1 част перхидрол и 2 части кислол и си се ецва. Преди използвах лак да чертая но не става много красиво и ецвах в разтвор от син камък и сол но това го правех с експериментите си за усилватели преди години :)
3 литров буркан с отомбачена зеленясала вода
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbns.gvardia.net%2Fimages%2Fstories%2Fbanners%2FIYI_ban_sm.jpg&hash=7ab8139ef4f2561034d7804066cefdf3dc294ebb

NO CARRIER

Чета из сайтовете, че можело да се ползва гланцирана хартия от списание и фото хартия за печат на снимки. Обаче да се внимава с последната, че някои видове се залепвали за барабана.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

abaro

Цитат на: mistar_ti - 27.12.2008 01:52
Идета на нещата е следната :

С Sprint-Layout5 си дооправям платката в реалните и размери принтвам на гланцирана хартия след което с Ютииката " гладя " принтираната хартия при което не е необходимо да се прави огледален образ тои просто си става както трябва. След изглаждането разтвор от 1 част перхидрол и 2 части кислол и си се ецва. Преди използвах лак да чертая но не става много красиво и ецвах в разтвор от син камък и сол но това го правех с експериментите си за усилватели преди години :)

Ако правилно те разбирам, ти пренасяш тонера от хартията на платката. Значи би трябвало да е огледално изображението, т.е. все едно че го гледаш от страна елементи.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

besom

извадките са от форум - аз предпочитам брошурките на метро. С малко практика пистите стават съвършени  *DRINK* 

Изработване на печатни платки с лазерен принтер.
Евтина и достъпна технология за малки количества платки.

При този метод се използва свойството на тонера да се втечнява при температура около 180ºC. В процеса на печатане тонера първо се нанася върху листа а после се "изпича" и импрегнира в хартията преди да излезе от принтера.Идеята е платката да се разпечати върху гланцирана хартия която да не позволява на тонера да "попива" в нея. Идеалната хартия е транспортната хартия от фолио/лепенки/етикети.
Лично аз си купувам самозалепваща се хартия - А4, от някоя книжарница , струва около 40ст. и върши перфектна работа. Предполагам че ако човек отиде в някоя работилница, където правят рекламни табели с фолио, ще го затрупат въпросната остатъчна хартия.
При отпечатването на "страна спойки" не трябва да се прави огледален образ на изображението, той се получава от самосебе си при прехвърлянето на тонера върху текстолита. Ако лазерния принтер има капак при изхода на изпичащата секция е предпоръчително той да се отвори и прекъсвача, използван за детекция на отваряне да се "подпре" със сгъната хартийка или нещо друго. По този начин листа може да се вземе вднага след като излезе от изпичащата секция. Всяко огъване на листа или преминаването му през ролки/четки/водачи поражда потенциален риск да се увреди качеството на отпечатаните писти.

Потготовка на текстолита: Медната повърхност, върху която ще се прехвърля тонера трябва да е добре почистена и обезмаслена. Аз използвам телената четка за тенджери на майка ми за да махна гнусотиите от медната повърхност.
Обезмасляването (или обезмазняването :о )става много добре с чист парцал и кореселин.
!!!! Не пипайте с пръсти вече почистената повърхност!!!!

Прехвърлянето на тонера върху текстолита става с ютия :).
Слагате волумето на ютията на мах. (Памук/Лен) и изключвате парата. Слагате текстолита върху някаква гладка, що годе термоустойчива поърхност (примерно дървена плоскост или дъска за рязане на хляб) и поставяте отпечатаната върху гланцираната хартия платка.
Може да фиксирате с лепенки да не шава много много и да сложите един обикновен лист хартия отгоре. Взимате нагрятата ютия и с лек натиск бавно почвате да "гладите". Около 1-2 минути "сеанс" са достатъчни. След което много внимателно махате листа и срязвате лепенките.
!!Внимавайте - текстолита е доста горещ!!

Пак много внимателно махате гланцираната хартия. Ако не се получи изчистете тонера с кореселин и давай сначала...:)

Не винаги се получава от първия път, но след като процедурата се "отработи" става много лесно. За около 10мин. може да имате платка готова ецване.
Аз лично използвам смес от 1част перхидрол (Въглероден пероксид 30%р-р - 70ст.) и 2 части кислол (едни червени пластмасови шишета с кака Памела Андерсън на етикета има ги в магазини за почистващи препарати или домашни потреби).
Ецването трае от 5 мин. до половин ден в зависимост от това колко са изветряли препаратите :).
След като се разяде ненужната част от медното покритие може да изчистите тонера с кореселин, става много лесно.


Форум :
Само за допълнение:

Добре е платката преди почистването от мазнина да се мие със шкурка 150-200 за да стане леко матова, за да хване по-добре тонера.
Свалянето става най-добре след като изчакаме да изстине платката напълно. Тогава тонерът е студен и не се вдига от медното фолио.


Да хубаво е след нагяването с ютията да се изчака малко да се охлади и след това внимателно да се отлепва ... дори става и с леко подухване м/у хартията и текстолита ... и остава да се мине със тънак слой тинол за да се калайдиса цялата платка и става за чудо и приказ :))


Аз бих добавил, че по време на изстиване на сандвича той трябва да се валцова с гумен валяк с лек до среден натиск. Направил съм си такъв за целта от пластмаса на лагери с нанизани на нея 3 вътрешни гуми от велосипед.(Нахлузването става лесно с надуване с крачна помпа). Може да се пробва също и с втора, студена ютия, с която се глади до пълно изстиване на сандвича. По този начин се постига максимално добро залепване на тонера върху медната повърхност. Хартията, която ползвам за трансфер на тонера е марка Orapaper Permanent®, тя е гланцовата подложка на самозалепваща хартия/етикети и се продава в всяка една книжарница за 30ст. А4. Принтерът също е от значение, най - добри резултати се получиха с HP1020, преди него ползвах Brother HL2030, слоя тонер на който беше много тънък и неподходящ за целта.


В крайна сметка най-добре се получи с много тънка гланцова хартия от брошури на Метро, Офис1 и т.н. Колкото е по - тънка, толкова по добре! Тонера се лепи устойчиво, не се размазва като при подложките от самозалепваща хартия и след накисване поне 10 мин в топла вода хартията се маха изключително лесно. Добре се получи и с UV лакиран календар, лакът помага в лепенето на тонера, проблем обаче е махането на лака, трябва да се чисти с разредител, който не закача тонера. Предполагам АМВ ще свърши работа.


Последните експерименти показаха подобряване на качеството с използване на календар с UV лак. Лакът трябва да е възможно по-дебел. Спомага за лепенето на тонера на медната повърхност, запечатва тонера и влиза в реакция с него, правейки го по-гладък и доста по-твърд. Температурата е на 2/3 от макс. Не се глади, само положението на ютията се променя на всеки 10 сек. с лек натиск. Между ютията и платката се слага мека хартиена носна кърпа с цел равномерен натиск и оттам равномерна температура на текстолита. Част от UV лака се лепва заедно с тонера, отделя се лесно с домакинска мека гъба в топла вода. Трябва да се провери идеята лакът да се свали с разредител АМВ, който не закача тонера като коресилина ила ацетона. За сваляне на тонера аз лично предпочитам ацетон. Успех на всички, които правят платки по този начин.

sho

Въпроса ти не е за идея как да ги правиш , но като гледам бая акъл се изсипа на тая тема :) дай да се включа и аз - след множество проба - грешка опити се спрях на следния вариянт - чертая или принтирам страна писти в/у обикновен паус , който фиксирам в/у фолирания материал (най често с скоч) , след това с малък център (аз ползвам видиева чертилка с нея ми е най-удбно), удрям по един център на местата на спойките на елементите . След което с маркер за тази цел купен от Конрад си рисувам пистите ползвайки останалите центри (след махането на пауса) за ориентир, ецвам с железентрихлорид - след това центрите си подвеждат прекрасно бургията при пробиване на дупките.  Получава се мнго бързо чисто и лесно  *THUMBS UP* 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

barabata

sho, съвсем друго си е да си начертаеш пистите с програмка и да си ги пренесеш на платката и да стане като произведена от завод.
Суета дето се вика.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

besom

Цитат на: sho - 27.12.2008 23:24
... След което с маркер за тази цел купен от Конрад ...

с " Faber-Castell Multimark 1523 permanent " от книжарницата или който и да е перманентен маркер става също. В интерес на истината с двужелезентрихлорид не съм ецвал сигурно от 10 години. Много ми е кафяв и цапа всичко. Кислол има във всяка уважаваща себе си железария, перхидрола е ясен. Смея да твърдя че ако намалиш количеството перхидрол и забавиш процеса, и най деликатните писти излизат великолепно.  *DRINK*

допис

Опаа забравих да кажа че пистата рисувана с маркер трябва да е абсолютно суха преди да почнеш да проявяваш.

Лора

На времето, преди 15 години, баща ми рисуваше схемите с индиго, след това с обикновен флумастер ги минаваше пак. Иамше някакво ръководство със схеми и копираше от там. Играчка е, но като знам колко неща направи, чак се кефя. До ден днешен някои от тях стоят и радват внучките му. Дори последното което направи беше аларма за вратата на апартамента. Още работи. ;-)
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

barabata

Ако някой като мене оцапа положението с двужелезния трихлорид ( бях оставил една паничка в пералното и чаршаф се беше цопнал вътре и беше изпил всичкото) се изчиства великолепно като се намокри петното и се поръси с лимонена киселина (лимонтозу) и се остави на спокойствие да става химическата реакция като се грижим да не изсъхва през това време.
Чаршафа си стана пак както беше преди :) . Май и ръждата може да се бори по този начин но не съм пробвал - все съединения на желязото.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Similar topics (5)

1839

Започната от tishovsx


Публикации: 20
Прегледи: 10158

40769

Публикации: 13
Прегледи: 5675

35940

Публикации: 7
Прегледи: 2623

30296

Започната от mb4life


Публикации: 3
Прегледи: 2118

22102

Публикации: 23
Прегледи: 24117