• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
15.06.2024 20:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Правата на животните

Започната от Longanlon, 12.08.2005 12:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Longanlon

http://fishki.net/comment.php?id=4310

Погледнете тази подборка снимки на материали на PETA - организация за борба за правата на животните. Иска ми се тук да подновим дискусията, която започнахме с Боби по тая тема.

Имат ли животните права? Ако не - защо? Ако да - до къде се простират те?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Raven

не разбирам защо Peta трябва да е  " сошла с ума"

според мен рекламата си е много хубава - по точно е много смислена- защото в тези снимки няма нищо хубаво.

всъщност аз не съм против убиването на животни ,особено домашни ,но щом се прави  нека да е "хуманно" тоест да не се мъчи животното излишно.
естествено че не ми е приятно да си представям и гледам как се коли добитък ,но пък хапвам пържолки с удоволствие,така че мисля че е доста цинично и лицемерно да се протестира точно срещу това.

убиването на животни за храна е част от човешката / а и животинската / същност ,и не мисля че е неестествено,но измъчването на животни за удоволствие ,от некадърност ,глупост  или бизхаберие - това вече ме е вбесявало винаги.
направо откачам като видя някои да бие куче.
много се дразня примерно когато видя някои "колега" ловец да стреля по сърна примерно със съчми за зайци само щото му е излязла.
тя сърната умира вледствие на истрела - ама след една седмица....

така че за разлика от Б.Б. аз имам по прагматична позиция по въпроса ,а дали животните имат права - не нямат защото не са юридически субекти.
всичко си е до нас хората и до това какви права ние сме склонни да им делегираме.

самите животни нямат права но има закони които регламентират отношението на хората към тях.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

mardraum

Рекламата си е напълно наред, това 4е животните нямат юридически права не означава че извършенета жестокост е по малка.  а на хората ако не им се покажат нещата такива каквито са няма и да се замислят.
Преди месец като си вървях по една улица едно коте се опита да пресече и един таксиджия както си караше засили и  му мина през главата и отпраши , не съм го виждал после тоя сте му счупя всичките кокали (гледката на мятащото се животно не искам да ви я описвам). А ако някой е такъв хуманист че да ме кори че слагам животните наравно с хората да има предвид че някой който извършва жестокости спрямо животни сигурно много често малтретира и хора.

rakim

Абсолютно съм съгласен с вас.И аз обичам месо но умъртвяването трябва да е бързо и безболезнено(ако въобще има безболезнено умиране :? ).Трябва да се обърне внимание и на състоянието на местата кадето се отглеждат преди умъртвяването животните.Гледах скоро по телевизията даваха за някаква огромна ферма за котки  :shock: мисля че беше в Китай :x .Не знам как се здобиват с тях хващат ли ги отглеждат ли ги?!!Но мисля че ги хващат или получават от някъде защото бяха по 15 в клетка метър на метър,много клетки.До всяка има по един който бърка с една примка,хваща котката за врата и я души......Много кофти картина... Трепат ги за кожи.И в сибир гледах ферми за бели лисици.От раждането си до смъртта живеят в 1 на 1.50м клетка.А най гадното нещо което съм виждал е ферма за кучетал.Дерът се живи!!!!Кожата им била по хубава така....Ми в България приютите за бездомни кучета?Много кофти гледка.Мисля че хората трябва да се замислят за тези неща.Между другото мразя ловци!!!
540л Южна Америка

dido

Всичко това бледнее сравнено с многовековния геноцид върху китовете. Ще се помъча да ви намеря снимки по въпроса. Ужасно е направо, леят се реки от кръв. Тия по китоловните кораби са бетер касапи, мамицата им.

Гледах едно предаване за ритуалното ежегодно избиване на финвали на Фарьорските острови, ако не се лъжа. Снимано с видеокамера, нелегално. Сниман беше един плитък залив, където влизат китовете. В този момент във водата се юрва цялото население на близкото градче, всеки награбил каквото му попадне хладно оръжие - коси, брадви, сърпове, ножове. И започва адско клане. Целия залив беше червен от кръв. А тези гадини все едно бяха обезумели, лицата ми бяха някак си изкривени от "ловна" страст. Абе геноцид...


Raven

Цитат на: "rakim"Абсолютно съм съгласен с вас.И аз обичам месо но умъртвяването трябва да е бързо и безболезнено(ако въобще има безболезнено умиране :? ).Трябва да се обърне внимание и на състоянието на местата кадето се отглеждат преди умъртвяването животните.Гледах скоро по телевизията даваха за някаква огромна ферма за котки  :shock: мисля че беше в Китай :x .Не знам как се здобиват с тях хващат ли ги отглеждат ли ги?!!Но мисля че ги хващат или получават от някъде защото бяха по 15 в клетка метър на метър,много клетки.До всяка има по един който бърка с една примка,хваща котката за врата и я души......Много кофти картина... Трепат ги за кожи.И в сибир гледах ферми за бели лисици.От раждането си до смъртта живеят в 1 на 1.50м клетка.А най гадното нещо което съм виждал е ферма за кучетал.Дерът се живи!!!!Кожата им била по хубава така....Ми в България приютите за бездомни кучета?Много кофти гледка.Мисля че хората трябва да се замислят за тези неща.Между другото мразя ловци!!!

всъщност известната ми омраза към Китай и китайците се дължи основно на това отношение към животните,особено към кучетата икотките,а и към всички други.
това отношение по принцип е характерно за всички останали азиатци - може би само японците правят изключение ,или поне не знам за такова нещо при тях.
и индиййците- те пък се вманиачават на тема "ахимса" - неприкосновенност на живота.
въобще азиатците са много жестоки към хората а пък за  отношението им  към животните - да не говорим.
унищожават джунглите и кораловите рифове във моретата си , плодят се като дрозофили  и изобщо не мислят за бъдещето.

китайците между другото са убедени че са единственият цивилизован народ на света ,и всички останали са диваци и варвари.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

rakim

Хмммм,абе и аз си казах мнението за тая нация :twisted: на някоя друга тема беше във форума,но някои се изказаха доста строго по въпроса....Така че гледам да не казвам какво точно мисля по някои въпроси.С последно предупреждение съм... :D
540л Южна Америка

mardraum

Снимки с жестокости ,колкото искаш ето една:https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.hku.hk%2Fecology%2Fporcupine%2Fpor25gif%2Ftiger.jpg&hash=dbf4b52e2b44f4e7e23f9c3c002b05c83e0bce65
И аз не ги харесвам тия китайци, индонезиици и подобни но според мен и в България е пълно с гадни копелета. Струма е 8 метра широка но е пълно с бомбаджии и разни с мрежи. Най ме дразни като идат на лов за вълци и след това чак във тъпия вестник Струма ги снимат с кожите като големи герои, простотията е пълна. Някой ако му кажеш  за опазване на животните и те гледат като малоумен тъпите гамени.
Вчера откриха ловния сезон за птици и се юрнаха, аз сега работя в една регионална телевизия и по отпуските замествам едни новвинари та монтирах новината и псувах якоаманакрая на деня донесоха новина че са застреляли един ловец по грешка, жал ме е за човека ама като са малоумни защо им дават оръжие и то тоя дето стрелял по яребица а гръмнал 25 годишно момче е бивш полицай, цял живот с оръжие се е занимавал. Аз много се паля но цял живот ме дразнят такива като разберат че висшето ми е екология и се интересувам от тия неща и ме гледат на кръв.

Longanlon

Да бе, ясно, че не е добре да си жесток към животните. Въпросът ми беше по-скоро за морално-правната страна на въпроса. А там, както съм казал и в една друга тема е една толкова мътна територия, че направо ум да ти зайде.

Аз лично смятам, че такова нещо като 'права на животните' не може да съществува. Самата дума 'права' има смисъл само и единствено в човешкото общество, за да регулира неговото функциониране и да го направи по-различно от едно животинско такова. Т.е. изхождаме от изконния принцип на социалната група в най-низшата й форма:  "Ако обещаеш, че няма да ми правиш това, и аз няма да ти го правя на тебе" - първобитните хора се разбрали да не се ядат помежду си и да живеят в една пещера. Именно поради това е обречено на същностно противоречие усилието да разглеждат през призмата на човешките взаимоотношения (чиято функция е думата 'право') отношенията човек-животно - животното не може да осъзнае смисъла на такова взаимоотношение и не може да бъде страна в него.

Разбира се, не изключвам влиянието на отношението към животните върху човешкото общество - но само доколкото подобно отношение зависи от "способността да съпреживяваме, която е атрибут на общественото съзнание", за която Боби се изказа преди. Или казано по-просто (тъй като за по-сложно обяснение не се сещам...) жестокостта към животните си е жестокост по принцип, а тя не може да се толерира в обшеството, тъй като се развива и натрупва в социалното съзнание с упражняването си и би могла да се прехвърли и върху хората в един красив момент.

Да се говори за 'права на животните', макар, че всички го правят, според мен е повече от смешно. Бъдете реалисти, не идеалисти: - за да ядем пържоли животните трябва да се отглеждат в нещо като концлагери, в отвратително неестествени условия, в тесни пространства, с храна, която води до затлъстяване, защото иначе е икономически неизгодно. А ако прескочим първичните нужди и задълбаем малко повече в признаците на цивилизованото общество -  като хигиената например - аз ценя много собствените си очи и отказвам да се къпя с шампоан, който преди това не е капан до отказ в очите на стотици зайци, за да се види дали е вреден. Тези, както и стотици други примери за 'нехуманно' отношение към животните неща осигуряват съществуването ни от милиони години (милиони, защото и ловът с лък си е убийство, нали...).
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

mardraum

Не си прав аз също не съм вегетарианец и нямам нищо против ако си отгледаш животно да го ядеш, и дори се дразня когато хора който не разбират изпадат в крайности на тема защита на животните без да се обмислят нещата. Но си има граници и колкото и да ти е изгосно едно нещо не можеш да ги пресичаш.
ЦитатБъдете реалисти, не идеалисти: - за да ядем пържоли животните трябва да се отглеждат в нещо като концлагери, в отвратително неестествени условия, в тесни пространства, с храна, която води до затлъстяване, защото иначе е икономически неизгодно.
Това е крайност и не бива да се допуска.

Животните си имат права и не е хубаво да се слага толкова рязка граница между животни и хора страданието си е страдание. А за юридически права то за кой закони са като хората та да започнат да се занимават с правата на животните.

Longanlon

Цитат на: "mardraum"Това е крайност и не бива да се допуска.

Ти да си влизал случайно някога във ферма за пилета или телета?!?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

NO CARRIER

Цитат на: "Longanlon"А ако прескочим първичните нужди и задълбаем малко повече в признаците на цивилизованото общество -  като хигиената например - аз ценя много собствените си очи и отказвам да се къпя с шампоан, който преди това не е капан до отказ в очите на стотици зайци, за да се види дали е вреден.
Аз мисля, че с шампоан се мие косата, а не очите, или бъркам? :blink

Цитат на: "Longanlon"Ти да си влизал случайно някога във ферма за пилета или телета?!?
Като цяло, в една такава ферма е доста по-добре отколкото в някой център за опити с животни. Във фермата, най-много някое непослушно теле да изяде няколко шута, докато в центъра ги капят, боцкат, стрижат, а да не говорим за разните лекарства против какво ли не - първо заразяват животинката, а след това се опитват да я лекуват. Права. Нямат животните права, но това е законът на джунглата - изяж или ще бъдеш изяден. След като те са по-низши от нас, ние все пак имаме някакво право да ги правим каквото си искаме. Всеки е виждал как котката си играе с мишката преди да я изяде, нали?! Опитните животни не биват изяждани в крайна сметка, но резултатът е за благото на цялото човечество. Или поне така си мислим.  :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mardraum

То ако продължава както до сега  край с любимото ви човечество.
Замърсяване, сеч и други ако не си променим мисленето няма да изтраем много. То с наводнвнията се почна а не се знае до каде ще стигнем.
А аз не смятам че някой същества са по низши от други просто с по сложно устройство или поведение.

Legion

Цитат на: "mardraum"А аз не смятам че някой същества са по низши от други просто с по сложно устройство или поведение.
E не по врат а по шия. :lol: Все едно да кажеш бе не съм се наакал ама сам се насрал(с извинение).Много мразя такава бесмислена подмяна на понятията.
А що се отнася до правата на животните напално съм съгласен с Longanlon всяко животно има правото да пребивава в моята чиния докато не реша да го изям :angel
Правата на животните са лукс който могат да си позволят богатите хора с много излишно време и средства.А и защо винаги защитават правата на животните които им харесват зайчета байчета,котенца,кутренца,пиленца,жабенца и т.н. защо никои не защитава правата на мухите,комарите,дафния и т.н и те са животни е макар и с по просто устройство.
И нека не бъркаме опазването на околоната среда и биологичното разнообразие с глупостта права на животните не е едно и също
thumbdown

Similar topics (3)

27087

Публикации: 3
Прегледи: 2658

54293

Публикации: 0
Прегледи: 1543