• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 03:39

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Помощ за врабче....

Започната от pachoo, 15.08.2012 16:06

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pachoo

Първото което е не ме мислете за луд... просто явно врабчето му е писано да живее... пък и уцели в коя кола да се блъсне... *CRAZY*

Та историята на кратко от днес... имах пътуване Варна- Генерал Тошево- Добрич- Варна, та още на Генерал Тошево забелязах, че съм ударил врабче, жал ми стана за него, но викам каквото му е писано и го оставих на решетката на колата, главичката му беше клюмнала и не се виждаха признаци на живот... Така пътува от Генерал Тошево до Добрич 23км. И още 1-2 часа в Добрич, докато не реших да го махна .... отивам до него и чудо... То си отвори очичките и изправи главичка.... загледах се около човката му ... имаше още жълто... явно е младичко... с леко разтворих маската на колата и го извадих, а то пчна да цвърчи пред колата и да се върти в кръг... от което стана ясно... крачето и крилото или са навехнати или са счупени... Стана ми жал за него, а и не ми се искаше да го оставям на котките и си го прибрах в един кашон на Варна... Врабчето има хъс и е изключително живо... опитва се да пърха с крила разпъва "счупеното" но не може да го движи, което ме навежда на мисълта, че може да е само навехнато ....
Та така или иначе явно имаше късмет, че попадна на мен ...  пък и си е живо същество, което имаше нещастието да се удари в колата ми и късмета, че го съжалих....

Въпросите които искам да ви попитам и ако можете да ми помогнете ще ви бъда благодарен са:
 1. Ясно че с трохи трябва да го храня но е пълен инат... как да го накарам да яде... единственото което се опитва да изяде за сега са ръцете ми и пръстите ми :)
 2. Може ли да го накарам дори и малко насилствено да поеме малко водичка, че имам чувството че цял ден пред колата и в колата може да е малко дехидратирано ....
 3. Как да го успокоя да не се мъчи да обикаля в кашона.... в момента съм подложил един парцал отдоло и съм го завил с гидорията на колата ... така си седи кротко и даже затваря очички, но не да умира щото като посегна към него и откача... Хапе, кълве и се опитва да бяга ... но крачето със сигурност е счупено....

Ето 2-3 снимки на юнака:




Та една молба... това че няма големи шансове го знам и аз, все пак е диваче израснало на нивата.... това, че може да ме помислите за луд... спестете ми го ... Ако може да помогнем на птичката с дружни усилия да се съвземе и най-вече да я накарам да яде не пестете знания :)



tonino

15.08.2012 16:41 #1 Last Edit: 19.02.2018 20:24 by tonino
...

Eliz

 *offtopic Колега,аз ти се възхищавам за проявената добрина,то и аз по подобен начин се сдобих с котка :-D.Дано да оцелее.Според мен може да го заведеш на ветеринар,иначе съветите на колега според мен са правилни.Успех,ще следя темата с интерес!

ivan66661

Може да пробваш да го храниш с насекоми.Като хванеш насекомото с пинсети слагаш малко слюнка понеже като са малки родителите буквално повръщат храната в устата на малките и след това слагаш пинсетата до човката на врабчето ако не иска да яде може лекичко да да се опиташ да му разтвориш човката и да пъхнеш храната.Това е което мога да кажа дано да съм помогнал. :-)

gandalf_hsr

Може да минеш през някой рибарски магазин и да купиш малко бял червей за врабеца. *DRINK*

pachoo

Външни рани няма .... явно е имало късмет че е попаднало точно между решетките, с шинирането на крачето след малко се залавям ... шлаух лесно мога да намеря ама памук ще ми е зор, за това мисля две клечки за зъби с затъпени крашща и пърченца от плат да не му прережат крачето, за храненето преди малко взех спринцовка и капкомер от аптеката ... след малко почваме да се хапем :) В момента спи като скръцна до него или като ми падне сянката веднага се пробужда ... Вече около 11 часа откакто е предполагаемия сблъсък а то си е все такова инатче и не отпада тялом... нито духом така, че се надявам да живее,

Колега Ivan6661 - врабчето е доста големичко в смисъл щом лети значи е гонило насекоми и може само да се храни, лошото е че в момента е доста стресирано, а и мен все още ме има за враг (разбирам го и аз няма да харесвам тоз дето ме е блъснал)

sheytan

Два пъти съм опитвала да спасявам гълъби от пътя. Не че съм  ги блъскала аз де. Закачка. Клетката ще го стресира още повече. По-добре ще е в по-тъмен и спокоен ъгъл някъде и от време на време да го наглеждаш. Колкото повече го бараш по-зле за него. Сложи му вода както е казал колегата с камъче да не се преобърне и малко трохи. Трябва му спокойствие най-вече. Ако е писано ще запърха в стаята след някой ден. Само отвори широко прозорец, то само ще излезе ако се оправи.

pachoo

Последни ъпдейти:

Не знам, но това врабче просто ме печели с характер, вярно е едно просто врабче е което яде под теб трохите докато Вие си ядете мазната баница, но някак си това има характер, преди малко, най накрая изпи 3 капкомера вода, и то доста лакомо и със страх, но беше жадно миличкото... Изцвъка се в кашона... това е добре значи е хапнало, но хляба грам не го отразява... явно трябва да му ловя насекоми .... Така или иначе врабчето има големи шаннсове да живее! Преди малко го задъжах за телцето и той пърхаше и с двете крила едновременно ... явно крилцето му е било само натъртено, но крачето продължава да го боли! Така или иначе държа го близо до терасата не съм го лишил от свободата му, ако той прецени Варна е негов дом, но ако реши на моя преценка, нивата е негов дом и при първото ми излизане когато врабчо е здрав ще отиде на нива, където видя негови приятели... важното е сега крачето да се оправи, хубавото там е че успява да ми стисне пръста и да усетя ноктите му, както и си го движи в колянната става, но имам чувстовото че му е навехнато откъм тялото и това може да е проблем защщото ми казаха че не може да се шинира ... така или иначе той си е мой и ще си се грижа за него! Не е негова вината че едно нещо движещо се със ... 120-140 (предполагам при удара) го е отнесло... все пак това не е природа ...

Благодаря на всички които помагат! Дано Врабчо да се оправи! Както казва един човек който спечели много уважението ми на скоро! Прави добро пък каквото ти се върне......


Асен Евгениев

Врабчетата не живеят в плен. Дано отлети по-бързо.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

pachoo

Колега не искам да го държа в плен и никога няма да се мъча да го вербувам, но в точно този случай, беше едно живо същество което беше обречено на смърт... предпочитам да му помогна с каквото мога и да го пусна на свобода, отколото да го бях оставил на паркинга в Добрич и да стане храна на някой котка.... дори и лошата ситуация да умре и да го хвърля в контейнера, знам че няма да съм го оставил само да се мъчи!!!

Асен Евгениев

Цитат на: pachoo - 15.08.2012 23:36
Колега не искам да го държа в плен и никога няма да се мъча да го вербувам
Не те обвинявам, просто споменавам факта. *DRINK* Едно време като ученик съм ловил врабчета, за да ги
гледам в клетка, но не се получаваше. :duvar: Миналата годино едно врабче се беше набутало незнайно как
в килера. Беше здраво и веднага го пуснах, преди да го набара котката.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi47.tinypic.com%2F10cmf4m.jpg&hash=dfebe94321761c4abb3a9a46268ac9654367bd81
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

pachoo

Днес вече сме по добре :) бях го оставил в кашона до терасата, а като се прибрах подскачаше на терасата и чуруликаше  *YAHOO*... като ме видя почна да пърха с крила, но дясното му е още слабо и общо взето прави дрифтове в кръг... Притеснява ме това че нищо не е хапнал и вчера и днес, но пък се е изцвъкал 3-4 пъти :) Преди малко след поредното захапване успях да му натикам 1-2 трохи в устата, но само това ....


rollon

Похвално е че се грижиш за врабчето и че оценяваш един живот независимо колко нищожен се струва на нас хората  *THUMBS UP*

tonino

16.08.2012 20:26 #13 Last Edit: 19.02.2018 20:24 by tonino
...

Borko7

Ako искаш ще ти дам телефон ма БДЗП за Варна, имат доброволци, които ще помогнат.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Similar topics (5)

26496

Започната от nikolay0876


Публикации: 0
Прегледи: 1314

56444

Публикации: 8
Прегледи: 4333

50954

Публикации: 10
Прегледи: 3231

22564

Публикации: 21
Прегледи: 5882

41861

Публикации: 13
Прегледи: 23279