• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 16:04

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Мухлясва ли ви дървения капак на аквариума?

Започната от MiLinKo, 24.02.2010 21:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MiLinKo

Въпроса ми е понеже на мой приятел му правят по поръчка шкаф и искаме да му направим и дървен капак(от същия материал като на шкафа),как този капак не мухлясва  *dontknow* От някакво по-специално дърво ли се прави?

Rendaka

Не, просто дървото се байцва първо (това ще рече , че се маже с разтворен асфалт в разредител някакъв) и след това се лакира. Когато двете манипулаций са направени както трябва няма проблем. А за това, че може да се появи мухъл - говори ми! С нетърпение чакам да дойде пролетта да си пребоядисам стените на стаята и коридора :(
Цитат на: JolandaWell don`t be  :oops: sorry for this commonly question,that`s why this forum is for :wink:

MiLinKo


Raven

И непременно предвидете едно вентилаторче от компютър което дъ работи денонощно- иначе конденза прави проблеми.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dandy

                Удобен момент и за моите питанки *offtopic
       Моят капак съм го изработил от ламинат, но под него имам стъклени капаци за аквариумът и засега не се получава никакъв кондез.  Капака съм го облицовал с готварско фолио от долната страна, но през лятото предполагам, че ще трябва да махна стъклените похлупаци на аквариума. Някой има ли капак от същият материал като моя и как се справя с охлажздането през лятото?
       За летният сезон съм решил да сложа два вентилатора от РС като единият ще засмуква, а другият ще вкарва въздух /и двата вентилатора няма да са отгоре на капака, а вградени от късата странична страна на аквариума един до друг/ , та въпросите ми са следните:
                1.  Ако махна стъклените капаци и имам два вентилатора ще се образува ли кондез /в следствие мухал/ в/у затвореният капак отгоре /ламинат/.
                2. При условие, че премахна стъклените капаци /и отговора на т1. е да/ луминисцентните ми лампи ще бъдат директно изложени на евентуален конденз от изпаряващата се вода, това няма ли да пречи?
       Стаята няма климатик, четох за бутилката с лед, но с вентилатори ми изглежда по приемливо. Надявам се някой с опит да сподели как се справя ако е попадал в сходна ситуация. *DRINK*

hartt

Не махам стъклените капаци /защо да ги махам?/ - горе няма никакъв конденз. Ако забравя отворен капак - пак няма голям проблем с конденза. Вероятно въпрос на габарити :-)

dandy

Моят е 60л. и предполагам, че ще ми се наложи  да ги премахна заради жегите. Затова си и питам

ivan_251

Аз пък ви съветвам да зарежете талашита и дървото.Работете с PVC с имитация на дърво.Аз съм с такъв капак,матералът е закупен от практикер.Pано или късно дървото,особено тези "хартиени" плоскости се скапват,а на пвц-то и след много години не се скапва,стига да си го пазиш.

dandy

И ти си прав, то ламината от влагата се и гъне /измята/. Може да го сменя. Добра идея :-)

Rendaka

ПВЦ то е добро решение. Аз го предпочитам, като вафла с алуминий, демек италбонд, но съпоставено с цената на паркета и труда за сглобяване еталбонд-а си е лукс. Да не изпадаме в излиш спор за цени на паркет и т.н. то е ясно, че човек, който прави от нищо нещо не е само фокусник. Относно измятането - всичко се измята и деформира, въпроса е колко и за какво време? Оставям въпроса с любителите на естественото отворен... не, всъщност не! Аз предпочитам апартамент изцяло обзаведен с абаносови мебели, включително и абаносов паркет, но на този етап не мога да си го позволя и затова търся друго решение на проблема. Естествено и дървената дограма е за предпочиране, но хората решиха, че е по-добре да си слагаме ПВЦ, защото имала период на саморазпад 2000 години - боли ме фара, няма да живея с орлите :)

Преди известно време си говорих с един приятел точно за дървен капак и аз си мислях, че не е много подходящо, но като се замислих си е гъзарийка и ако някой врътне една финна дърворезбичка отгоре, преди да се третита с грундове, байцове и лакове - няма да има раверн!
Цитат на: JolandaWell don`t be  :oops: sorry for this commonly question,that`s why this forum is for :wink:

Raven

Цитат на: dandy - 24.02.2010 23:20
                Удобен момент и за моите питанки *offtopic
       Моят капак съм го изработил от ламинат, но под него имам стъклени капаци за аквариумът и засега не се получава никакъв кондез.  Капака съм го облицовал с готварско фолио от долната страна, но през лятото предполагам, че ще трябва да махна стъклените похлупаци на аквариума. Някой има ли капак от същият материал като моя и как се справя с охлажздането през лятото?
       За летният сезон съм решил да сложа два вентилатора от РС като единият ще засмуква, а другият ще вкарва въздух /и двата вентилатора няма да са отгоре на капака, а вградени от късата странична страна на аквариума един до друг/ , та въпросите ми са следните:
                1.  Ако махна стъклените капаци и имам два вентилатора ще се образува ли кондез /в следствие мухал/ в/у затвореният капак отгоре /ламинат/.
                2. При условие, че премахна стъклените капаци /и отговора на т1. е да/ луминисцентните ми лампи ще бъдат директно изложени на евентуален конденз от изпаряващата се вода, това няма ли да пречи?
       Стаята няма климатик, четох за бутилката с лед, но с вентилатори ми изглежда по приемливо. Надявам се някой с опит да сподели как се справя ако е попадал в сходна ситуация. *DRINK*

Аз си правя капаците от ламинат и нямам стъклени капаци под тях.

Слагам само един вентилатор от РС/ от най големите/, слагам го от задната страна на капака откъм стената.Няма нужда от втори вентилатор защото въздух има откъде да се вземе, не е херметик капака, а освен това става прекалено проветриво и изпарението на водата е голямо.
Конденз докъто светят лампите няма защото те нагряват въздуха, конденза се получава след гасене на лампите- тогава е китичният момент, но един вентилатор решава проблема.
Не съм имал никога проблеми с конденза,нито мухъл и гниене нито корозия по ел. обурудването.
Напротив- докъто бях съсс стъклени капаци имах проблеми с водорасли по тях и отлагане на соли,ламинатните капаци са много добро решение , но винаги гледайте да взимате ламинат с пвц основа от долната страна а не с хартиената.

Температурите през лятото са ми се качвали не повече от един два градуса над стайната, тоест приемливи граници.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dok70

Аз пак да се похваля, че фибрана се оказа много подходящ материал за капак.
Започнах го с едно на ум, но вече втора година е без забележка.
Вентилацията работи нон стоп естествено.
*DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

dandy

Raven благодаря за изчерпателната информация, също и на другите колеги. Вече ми се изясниха проблемите с които мога да се сблъскам през лятото и как да ги избегна с ваша помощ .*BRAVO*

hartt

Цитат на: dok70 - 25.02.2010 10:48
Аз пак да се похваля, че фибрана се оказа много подходящ материал за капак.
Започнах го с едно на ум, но вече втора година е без забележка.
Вентилацията работи нон стоп естествено.
*DRINK*

Заинтригува ме с този фибран.
Каква дебелина използваш? Не се ли огъва при по-големи размери? Имаш ли отваряема част и как го реализираш? Издържа ли на топлината от лампите?

Similar topics (5)

54353

Публикации: 17
Прегледи: 7059

1818

Публикации: 12
Прегледи: 3832

34569

Публикации: 12
Прегледи: 4970

26377

Публикации: 1
Прегледи: 1794