Както изглежда палентолози са намерили бедрена кост от Тиранозаурус рекс в която са открили невкаменена тъкан. Счупили костта с цел да я вкарат в хеликоптера и вътре открили още мека и разтеглива тъкан с кръвоносни съдове, костни клетки и може би дори кръвни клетки.
Установили че на вид кръвоносните съдове са идентични с тези на камилската птица. Ако успеят да изолират определени протеини от намерената тъкан може да успеят да докажат че има еволюционна връзка между птиците и динозаврите, както се предполага. Също така може да установят дали динозаврите са били топло- или студенокръвни.
Не се смята че ДНК се е запазила, но от друга страна никога не се е предполагало че тъкан може да се запази 70 милиона години.
Еха! Много се въодушевих на тая новина! По цели нощи не съм спал, лежал съм буден и съм се чудел дали птиците и динозаврите са родственици. Ако не това, то съм се въртял неспокойно чудейки се каква е била кръвта на динозаврите. И разбира се дали някой ден ще можем да ги клонираме - за пазачи, месо, и да видим дали могат да изядат автомобил... :D
Майтапа настрана, ако всичко това е вярно отркитието е наистина не само интересно но и важно.
Eто оригинала:
http://www.calacademy.org/science_now/headline_science/T-rex_soft_tissue.html
--Николай
много зачестиха псевдонаучните 'сензации' в последните години
не казвам, че тази новина е лъжа, защото не съм палеонтолог
но лично аз не смятам, че запазването на каквито и да е тъкани 70 млн години е възможно. някои хора май не могат да си представят всъщност колко много са 70 млн години. дори тъкани отпреди 1 млн години до сега не са откривани, а сега изведнъж...
дори костите не се запазват за толкова време - самото вкаменяване е процес, при който клетките от тъканта се заместват от силициеви кристали, така, че вкамененото нещо всъщност изобщо не е тъкан или кост, а само камък със съответната форма. а ония ми извадили на снимка чевеникави тъкани и някакви запазани сухожилия. аре стига бе.
И аз не вярвам, въпреки че ми се иска. Според мен това е част от рекламната кампания на Спилбарг за Джурасик парк 4. Тази тема ми е доста интересна, и ми е чудно дали ако имат достатъчно ДНК ще успеят да клонират тиранозавър? Виждал съм скелет на живо...нещо велико е. Не мога да си представя какво ще е да видиш жив Т-Рекс.
Тия неща все още са в сферата на фантастиката.
В Австралия вече от години се провалят в опитите си да клонират тасманийски вълк, който е изчезнал преди по-малко от сто години - през 30-те години на 20-ти век, какво остава за извличане на келтки от тъкан на милиони години. Нека бъдем реалисти - докато няма далеч по-солидни доказателства от съобщения в Интернет, тази новина не заслужава да се обсъжда, освен като интересен полет на въображението на автора си.
:wink:
Аз също съм на мнение, че може би е поредната рекламна кампания за някой филм...
Зачи, Боби, съгласявам се, че е в областта на фантастиката. Обаче примера с торбестия вълк не е съвсем удачен. Там проблема не е само в събирането на ДНК. Трябва яицеклетка, и някой да я износи. Те с овцата се мъчиха с години докато я докарат, и то 1 от не знам си колко хиляди излезе. Ама беше преди 10 години. После и с крава стана номера. Технологията дръпна и вече няма толкова брак. С яицето малко по лесно, поне износването. Винени мушици клонират постоянно, ама са само 4 хромозома и опитите са евтиниика. От вкаменелост при смилането извличат 20% от днк-то, сещате се крайно недостатъчно. Не знам на мамут защо не са се пробвали. Намериха в Сибир няколко "като живи". Пти това при замръзяването ДНК-то се запазва. От торбестия вълк има няколко десетки екземпляра, почти всичките във формалин, другото са кожи, а обработката с химикалите изтрива ДНК-то. Даже да съберат ДНК и да я сложат в яйцеклетка, аз не се сещам за животно достатъчно близко до торбест вълк, което да не отхвърли яицеклетката. Аз залагам на мамута!
Има достатъчно близки видове до тасманийския вълк - вомбати, тасманийски дяволи. Износването на ембриона далеч не е най-големият проблем. Проблемът е във фрагментираното ДНК. Дори учените да разполагат със 100% от веригата, никога няма да са сигурни, че са я подредили вярно - комбинациите са безкрайно много, а никой няма да има възможност за толкова опити. Абсолютно същото важи и за ДНК, унищожена или поне разкъсна от времето, а не от химикали. Не виждам къде точно ще стане този пробив, който ще позволи приживе да видим клониран вид, изчезнал преди повече от век да кажем.
Самото клониране като процес изобщо не е предизвикателство вече, не говоря за това.
За вомбата и дявола не съм съгласен.:roll: Какво като са торбести бозайници, все едно куче и пор да сравняваме. А като си говорим за ДНК, става дума за целия стълб, което се съгласихме че няма от къде да дойде. Обаче пак залагам на мамута:) Чувам ли от някъде птица Додо? Мамут първи път...
Майтапа на страна, довечера ще ви покажа снимки на Т-Рекса.
Въпросът не е само дали теоретично е възможно и дали има технологични изгледи да се получи, а и дали има икономически и финансови шансове това да стане. В случая с мамута такива почти няма.
Тасманийският вълк е различно нещо - автралийците все още изпитват горчиво чувство за вина заради изтребването му, искат да върнат времето назад и да поправят стореното, затова има и средства, и обещствени нагласи, подкрепащи проекта. При мамутите нещата са по-други.
Тази работа с възраждането на изчезнали видове не е много обещаваща. Дори да се извлече ДНК от останки на животни то съвсем няма да е достатъчно. 20% са нищожни когато говорим за ДНК, трябва съвпадението да е пълно и абсолютно. Човекът и шимпанзето имат 2% разлика в ДНК. Едно минимално отклонение ще доведе до пресъздаването на тотално различен вид или мутант с отклонения, същество с неправилно функциониращи органи, което не е жизнеспособно. Не съм чела подробни наблюдения върху клонирани животни (овце итн) и не знам дали има побликувани такива, но има слухове, че живеят в пъти по-малко от нормалните.
Цитат на: "ironic_"Не съм чела подробни наблюдения върху клонирани животни (овце итн) и не знам дали има побликувани такива, но има слухове, че живеят в пъти по-малко от нормалните.
"В пъти" е относително, но може и така да се каже. Овцата Доли например, която се роди 1996, беше подложена на евтаназия преди 3 години, поради рак на белите дробове ако не се лъжа. Има сериозни основания да се смята, че причината е именно в клонирането. Така или иначе, краят на горката овца беше подминат доста по-тихомълком отколкото фанфарите на "успеха" през 96-та.
и аз се съмнявам силно за динозавърът- 65 милиона години са няколко геологически епохи,абсурд е да е вярно.
но ако си спомняте как клонираха динозаврите в "Джурасик парк" със кръвта от комара в кехлибарът- това вече не е толкова фантастично.
въпреки че ако беше възможно щеше да е пробвано вече.
Обещаните снимки.
http://snimka.bg/profile.php?view_album&album_id=67320