• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
13.05.2024 06:52

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Какво ви е мнението за идеята около 2012?

Започната от Rendaka, 25.11.2009 13:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Rendaka

След такъв шум, вдиган напоследък около тази година и по-точно 21 декември 2012 и безделието ми реших да пусна една тема, в която да можем да си изкажем гледните точки. Не става дума само за филмите, които излизат последно време с това име, а и за това, че календарите на някои народи свършват на тази дата.

В един от филмите се казва, че се очаква Сънцето, следствие хилядолетните цикли и елиптичното движение, което описва, да мине точно през центъра на галактиката Млечния път, където се счита, спрямо някакви наблюдения, че има черна дупка. Това, според същия филм ще доведе до унищожаване на звездата и в следствие на нашата планета. В друг филм, също създаден с образователна цел фокусиран върху въпросната дата, аргументират явлението, катоо дългогодишно, като казват, че за да се унищожи Звезда, в следстви на контакта и с "черната дупка" са необходими много години. Ако се базираме на второто и по-вероятно твърдение ще стигнем , без много умствени усилия, до извода, че част от Слънцето ще се погълне от "черната дупка", което предполага, в известен смисъл, че ще се загуби част от енергията му. Това също би могло да даде някакво отражение върху планетата ни, в следствие на отслабване на магнитното влияние на Слънцето, което вероятно (ако всичко се случи) ще е много малко върху Земята. Ако приемем отново, че и това стане и имаме някакво рефлектиране на това хипотетично явление свързано с магнитното взаимодействие на планетите, ще се промени от части магнитното поле на планетата ни, в следствие на което биха могли да се появят редица аномалий и катаклизми. Дори тази промяна на магнитното поле на Земята да е малка, тя би провокирала промени в цели отрасли по един, или друг начин.

Смятам да спра реда на мислите си, провокирани от безделничеството, което ме е обгърнало до тук. Интересно ми е какво е вашето мнение и аргументите, които ще изложите. Темата не е от най-смислените, но мисля, че ще е приятно до известна степен да си начешем езиците.  :coffee:

ПП не се сетих да проверя дали има такава тема, но като гледам , колко думи съм изписал ме е жал да ги пратя на вятъра и ще помоля за извинение, ако вече такава е създадена.
Цитат на: JolandaWell don`t be  :oops: sorry for this commonly question,that`s why this forum is for :wink:

suntsu69

Какъв център на Млечния път, какви черни дупки?!? Това са пълни безмислици. Само термините не правят астрономията.

Raven

Тези термини нямат нищо общо с астрономията :-D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

niky

Един приятел, след като изгледа филма 2012 ми каза:

Дори и да е верно, то ще е в Америка  :-D

Kraseka

По-голяма простотия пък не можаха да измислят. Първо ако бяхме в близост до черна дупка от порядъка да речем на 1000 светлинни години, щеше да има огромно влияние поради нечовешката гравитация. Самият факт, че Луната е причината за приливите и отливите показва колко безвкусна е тази шега, тъй като за да влезеш в черна дупка, налягането е толкова милиарди тона на кв. мм. че всяко тяло приближило се до нея се разпада не на атоми или е-/p+/n а на кварки. Масата на една масивна черна дупка стига от 10 000 000 - 10 000 000 пъти масата на слънцето... Безсмислици пълни.

Denis The Hotstepper

Тъкмо до тогава растенията ми ще са станали великолепни, бебешорчетата-рибки ще са пораснали и надявам се създали дори вече поколение...
Ако се наложи, спокойно може да се мре  :lol:

Иначе ТВЪРДО не вярвам на подобни хипотези!

С уважение,
Оптимист до Гроб
*privet*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi185.photobucket.com%2Falbums%2Fx190%2Fmataxata%2F1-4.jpg%3Ft%3D1268384406&hash=0618ef6c1fddc20c43d674df9e8648210e9e6deb

Raven

Колега ме предупреди че този филм бил твърде тъп дори и за хамериканските стандарти.

Сега гледам усърдно FlashForward- първи сезон.
Много симпатична мрачна, черна, крими фантастика, дръпнете си няколко серии за проба.

https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Асен Евгениев

Първият свършек на света, за който аз се сещам и съм преживял, беше през
1978 г. После през деветдесет и някоя си, през 2000 г. и т.н. Бъди сигурен, че
на 22 декември 2012 г. ще си лафим тук във форума. Това не пречи на някои
да изкарват луди пари от тези тъпотии. Но като има балъци, ще има и тарикати.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Raven

Цитат на: Kraseka - 25.11.2009 14:52
....Масата на една масивна черна дупка стига от 10 000 000 - 10 000 000 пъти масата на слънцето... .

В случая не масата е определяща, а плътността.
Черната дупка естествено нито е черна , нито е дупка- това е гравитационен обект с голяма плътност.
Има звезди с маса многократно по голяма от тази на гравитационният обект който е в центъра на черната дупка, но тъй като плътността им е много по малка то и гравитацията им е по малка.

Плътността на обекта в черната дупка стига до феноменални величини, смята се че размерът е около 1 -2 км. в диаметър, а плътността е такава че няма растояние между субатомните частици.

Освен това дори и хипотетично да попаднем в черна дупка- това означава че просто ще живеем вечно спрямо субективното външно време извън хоризонта на самата  дупка- понеже в нея гравитацията е толкова силна че забавя времето :-)

Тоест да ни лапне черната дупка си е пълна далавера.

Интересни джиджавки са това черните дупки, за съжаление са нарядко и надалече от нас, иначе можеше да си ги зяпаме през телескопите.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

suntsu69

Гравитацията се определя от масата. F=(g*m1*m2)/r*r

breeze

Относно черните дупки - не е само до масата, а до изкривяването на пространството, към което имат отношение и размерите.
Толкова сме далеч от центъра на Млечния път, че дори да започнем ей-сега да се движим към него с максимално възможната скорост, няма как да стигнем до 2012 дотам. Впрочем, няма да стигнем дори до най-близката до нас звезда :)
Относно 2012 - поредната глупост. Няма да е за първи, а сигурно няма да е и за последен път.

Raven

Ако определящ фактор беше само гравитацията или масата то много звезди биха се превърнали в черни дупки.
Много от известните звезди минават радиусът на Шварцшилд и биха минали към режим на безкрайно свиване ,но това не се получава.

Освен това в сингулярността не важът известните физически закони, не е ясно изобщо какво важи там но е сигурно че една сингулярна не може да се разглежда от гледна точка на ОТО.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

suntsu69

Плътността определя дали ще настъпи гравитационен колапс и от звездата ще стане дупка. След "хоризонта на събитията" най-вероятно ОТО не важи, но отвън всичко си е нормално, масата определя гравитацията.

Kraseka

и всичко това води до - черна дупка лош късмет ако ти пресече системата  :-D

Да де, простотии са си измислили. FlashForward си го бива, а който обича крими-научна фантастика да си свали Fringe.


Raven

Цитат на: suntsu69 - 25.11.2009 17:27
Плътността определя дали ще настъпи гравитационен колапс и от звездата ще стане дупка. След "хоризонта на събитията" най-вероятно ОТО не важи, но отвън всичко си е нормално, масата определя гравитацията.

Това дали една звезда ще навлезе в процес на некнтролируемо свиване определят различни показатели, масата най вече но и крайният етап на развитие на звездата.Вероятно скоростта с която преминава в свръх нова и други подобни неща.
Звезди с еднакви маси и от еднаква величина тръгват по различни пътища.Някой стават черни дупки, други стават пулсари,неутронни звезди и тн.

Да вземем за пример звезда която ще се превърне в черна дупка.
Докъто е звезда тя има маса /м1/, при това положение тя излъчва светлина във всички  спектри, електромагнитно лъчение, и  се държи като нормална звезда.
В един момент тя влиза в режим на неконтролируемо свиване и колабира- свива се до размери  колкото портокал, при това положение тя запазва същата си маса като звездата /м1/ увеличава се единствено плътността.
Като гравитационен източник обаче, със същата субективна маса тя вече не изпуска нищо и гравитацията и вече е толкова силна че дори и светлината не може да премине втора космическа.

За това казах че гравитацията при сингуларните се определя от плътността а не от масата.При една и съща маса , имаме различна по сила гравитация,разликата е само в плътността.

Аз съзнавам че малко грубо и еретично шамаросах Айнщайн и ОТО, но общо взето това е теорията :-)
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (5)

41943

Публикации: 6
Прегледи: 2968

16263

Публикации: 2
Прегледи: 2859

10711

Публикации: 16
Прегледи: 5968

39691

Публикации: 5
Прегледи: 2470

36778

Публикации: 14
Прегледи: 7159