• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
08.06.2024 03:52

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Изумен съм от издръжливостта на българските риби.

Започната от amaru_shakur, 22.11.2007 21:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

amaru_shakur

Де и тропическите да бяха такива. Вчера отивам на гости и гледам една таранка в 10 литров аквариум с много странна история която е: Преди година хората са ловили риба и я сложили след това в хладилника. Два дни след това решават да похапнат и я вадят от там като две от рибите все още мърдали. Една от тях е тази която вчера видях. Как ли е оцеляла без вода в торба в хладилник?!! Изумих се. =-O

amaru_shakur

Възможно е като варянт но защо??? Не съм ги питал аз сами казаха от каде е рибата. Попитах само каква е. А и не са хора които да лъжат за глупости. Обеснявам си го с това, че от студа на рибата са и паднали жизнените показатели до минимум и разхода на кислород. А торбата и другите риби са осигурили влага за хрилете. Но това е мое предположение.

NO CARRIER

Някъде из старите теми имаше връзка към руски сайт с картинки как сгряват замразени златни рибки. :-) Може да е истина, не се учудвам.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

kratun

Таранката или т.нар. Карас, както му казваме в нашия край, е една изключително издържлива риба. Аз съм имал случаи, в които след два дни престой във влажна среда (подчертавам влажна), да е все още жива. Размножава се изключително лесно. Хвърля хайвер по плитчините на реки и язовири, после този хайвер се залепва по краката на водоплаващи птици и се разнася безразборно по всички водоеми. Виждал съм Таранка и в малки локви с площ от около 100 кв.м. Когато захладнее, имат невероятната способност да се заровят на дъното на гьола и единственото спасение от тях е третиране с хлорна вар във високи стойности. Паразитна риба - фабрика за лай..а, без никаква търговска стойност. Яде като Шаран, а наддава като аквариумна риба.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

desislav69

свидетел съм на пресъхнал язовир лятото, след 4  месеца по думи за слука на същия язовир, отидохме с приятел и той хвана 500 гр каракуда. Набиват се в тинята и изкарват там доста време. Още нещо едни познати източваха язовири за прехрана, веднъж показаха 2 таранки 5 и 6 кила =-O =-O =-O, а по книга я дават, че расте до 2 кг.

Longanlon

Таранка може да се запази цял ден жива и лятото, ако е на сянка и е завита с мокра трева. Това важи и за доста от другите риби, които съм ловил де.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

torsade

Номера с хладилника е верен. Лично съм пробвал - става. След 24 часа без вода в мраз-камерата на хладилник Мраз рибите са живи. Там, където тъканите са замръзнали, се разрушават. Затова замръзване с образуване на лед не бива да става... Детска ми работа...не станах нито учен, нито убиец  :-D
Охлювът не ни е враг!

Flober

Обратния вариянт също е изпробван- в бившата ми работа имаше метално корито в което се охлаждаха горелките на оксиженистите ,температурата на водата понякога достигаше около 70-80 градуса, а вътре спокойно издържаха 3 малки таранки..... =-O

NO CARRIER

Цитат на: torsade - 23.11.2007 16:52Детска ми работа...не станах нито учен, нито убиец  :-D
Хи хи, кефиш.  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

миа

мдаааааааа.като бях мноооооооооооого мъничка 3-4-5 годинки исках да имаме рибки.и незнам откъде някой домъкна вкъщи 1 рибка.сложихме я в каната за вода.  доста живя рибчето.е да ама беше лято и трябваше да се ходи на море.тогава мушнах рибката във фризера или в хладилника-не помня-върнахме се от море и мама видя какво е станало.извади животинчето и след 20-30 минути то почна да шава!!!много се учудихме.края ми се губи.....................или е умряло рибето...................или нещо друго е станало!!!

torsade

Ехей, каракудаджията, зависи и колко риба си слагал в бидона... Нали знаеш, че във въздуха кислорода е повече, отколкото във водата. Много риби в малко вода, особено ако контактната площ с въздуха е малка (дълбок бидон), бързо ще загинат, ако и да са таранки. И обратно, ако са без вода, но е влажно (все пак хрилете поне да не изсъхват), могат да изкарат много, особено ако са и на студено, за да се намалят до минимум кислородните им нужди.
Пък щом не вярваш, хвани си каракудки и опитай - без вода, в хладилника, на студено, но да не замръзват.
Охлювът не ни е враг!

sho

Нееднократно ми се е случвало каракуда да издържи над денонощие в хладилник.Имам чувството че това е най-коравата риба :)  :-)
Обаче в малък обем с вода се задушават доста бързо
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

torsade

Чакай сега, ти на кое викаш каракуда и на кое таранка? За мен са една и съща риба. Ако ти си правиш опита с друг вид, това обяснява разликата в резултатите... Я кажи жъде ти е селото да ида за риба  *CRAZY*
Охлювът не ни е враг!

TiratroN

Като гледам темата , мога и аз да добавя нещо интересно, макар и далеч от хладилните истории .
Тъй като съм доста запален по риби, доста пъти се е случвало да си взема рибки от реката и да си ги гледам в аквариум. Последният път бях взел едни малки рибета ( 3 см. ) и ги сложих в аквариума в спалнята (която не се ползва и естествено не се отоплява) . Тези риби са речни и издържат на голям студ (то дори може да се каже че на топло не издържат) . Зимата се пренесох в другия апартамент и от време на време ходих да ги храня. Случи се така че 4 дена бяха адски студове минус 20 градуса. Издебнах един ден и отидох да проверя дали не е замръзнал водопровода , а и какво правят рибите. Аквариума беше хванал 3 пръста лед от всички страни ( горе и отстрани по стъклата) . Тъй като нямаше как да разбия толкова дебел лед без да рискувам да се счупи , сложих морска сол та да раздроби леда. След известно време леда се разтроши и успях да го поразместя та да може да дишат рибите. На сутринта...имаше 4 пръста лед :) а рибите бяха останали в малки водни мехури и някои дори не можеха да мърдат- отвсякъде ги обграждаше лед, а те стояха във вода.
Естествено ги освободих и ги метнах в близката рекичка. Оставих две рибки , а времето се стопли. Само че аз се изместих във Варна и два месеца не се прибирах. Когато се прибрах , заварих рибите с пълни кореми , стъкла целите във зелени налепи от които рибите пасяха (виждаше се опасаното ). След месец отново ги посетих- бяха пораснали :)

klarinet

Аз имам подобен случай преди години баща ми купи таранки от пазара но бяха живи. Както са си 15-20 рибки ги остави с  найлоновото пликче в хладинюлника и отиде на работа на вечерта повече от половината бяха живи и едната ( най - малката) си я пуснахме в едно бурканче и живя мнооого месеци и на края умря защото във водата сложиха хлор и.. едно хлориране го преживя ама на второто....  а отностно "породата " Таранка - това е "хибрид" между Каракуда и Шаран  получава си се по естествен път.  Вече за 20-30 дена издържали в камерата ми звучи малко като мит, но -може щом казвате  *dontknow*  иначе тези златните които са са си даже и красиви :) ( аз съм виждал едни по - златисти и едни които са по - сребристи)   *THUMBS UP*
50л.

Similar topics (5)

14061

Публикации: 3
Прегледи: 2362

11764

Публикации: 1
Прегледи: 2076

797

Публикации: 11
Прегледи: 5500

1770

Публикации: 42
Прегледи: 12108

39153

Публикации: 31
Прегледи: 12617