• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
17.06.2024 19:04

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Искате ли акваристиката в България да се развива?

Започната от El toro, 30.11.2011 21:41

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

miTko

Човек, който е свикнал да продава, не можеш да го накараш да подарява.
Ако съдя по себе си и обратното е трудно, но това е друга тема.
И друг път съм споделял, че според мен един ден по някои учебни заведения ще има специалност "Акваристика". Мисълта ми е, че развитие може да има ако има популяризиране, наречете го реклама. Ако по медиите се говори за това хоби, може и да стане нещо.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Nikiengi

Цитат на: miTko - 04.12.2011 11:48
Човек, който е свикнал да продава, не можеш да го накараш да подарява.
Ако съдя по себе си и обратното е трудно, но това е друга тема.
И друг път съм споделял, че според мен един ден по някои учебни заведения ще има специалност "Акваристика". Мисълта ми е, че развитие може да има ако има популяризиране, наречете го реклама. Ако по медиите се говори за това хоби, може и да стане нещо.

От твойте уста - в божиите (министерските  :-D) уши!  :-)

elblanko

Цитат на: killiman - 04.12.2011 11:12
На мен нещо ми убягва целта на темата. За искане - всички искаме да се развива, в това спор няма. Но в каква посока да се развива и с каква цел? 
Е как с каква цел бе колега, стига ти сериозно ли го задаваш тоя въпрос?  Аз си права гимнастики да си взимам риби от чужбина, да ми ги пращат хора по някакви рейсове вместо да вляза в магазина като бял човек да си купа, а ти питаш каква е целта и каква е посоката. Тя посоката е само една, и тук не става въпрос само за риби а и за техника и всичко свързано с акваристиката. Аз лично говоря за рибите защото все пак са живи същества и с тях е малко по сложно.

Цитат на: killiman - 04.12.2011 11:12

Споменават се традиционни акваристични сили като Чехия, Русия, Щатите, Германия. Като площ и население се доближаваме единствено до Чехия. Само че чехите изнасят аквариумни риби за половината свят, което означава, че не изнасят капиталите си, а вливат в икономиката си свежи финанси

Колега ние няма да спасяваме икономиката на България, за какво вливане на финанси в икономиката ни говориш. В сферата която работя мога да ти предложа всичко което се предлага в Германия и в Русия и където и да е, въпреки покупателната способност на българина, въпреки площта ни и въпреки всички оправдания който изреди.  Това е работата на търговеца да се съобрази с обстановката и да зареди магазина си спрямо нея, но не да се лишава от асортимента като цяло, а от количество на асортимента.
Не е казано че трябва да има всичко налично, но трябва да може да достави всичко, или поне почти всичко.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

Nikiengi

Цитат на: Peza - 04.12.2011 09:38

Едно малко допълнение към Nikiengi относно "от една страна да си върна парите за двойката, от друго да си платя малко ток храна и т.н." а най-вероятно с парите отново ще идеш до близкия/предпочитания магазин и ще си купиш още храна, оборудване, някоя друга глезотийка за хобито ...


Моите рибки (опитно поле, фермичка да го наречем) се намират в гаража със собствен елекромер и сметките ми се отчитат отделно от домашния. Под ток и храна съм имал в предвид точно за хобито! А жена ми плаща тока и ако не си го платя отделно  *MODERATOR*:-D Нали разбираш!

killiman

elblanko, явно не си вникнал в съдържанието на това, което съм изредил. Но това не пречи на чехите да са направили експорт за 20 000 000 евро на аквариумни рибки за 2009 година. И това е само по официални данни. Предполагам, че цифрата е 3 пъти по-голяма. Въобще не става въпрос за твоя конкретен случай, а се опитах да направя едно по-глобално обобщение на нещата. 
Сега малко и за теб. Търсиш някакви риби, които явно са редки дори и в световен мащаб. Като човек, обикалял доста акваристични места в Европа, мога да ти кажа, че оплюването на нашата акваристична действителност въз основа на интернет форуми и снимки, и това защото в първия срещнат магазин в страната ги няма тези риби, е несериозно. Дълбоко се съмнявам, че който и акваристичен магазин да посетиш в света, ще намериш от първия път това, което търсиш. Както казах и в предното си мнение - няма нещо, което да се предлага в света и да не може да се достави в България. Разбира се, дали ще се достави зависи само от теб и от това, колко пари си склонен да похарчиш. Малък теоритичен пример:

В един от големите акваристични магазини на Осло, Норвегия, се продават исканите от теб животни. Работят събота и неделя, чудесно! Кратко уточняване на нещата по имейла и в петък вечерта летиш. Преспиваш в хотела, а в събота си в магазина. Гледаш рибките, наблюдаваш ги, казваш кои искаш, плащаш ги, пакетират ти ги и в събота следобед летиш към София.

Или иначе казано, взимаш нещата в свои ръце.

elblanko

Май ти не си вникнал в написаното не аз, ама ми омръзна да пиша вече, а и от всичко което си написал ясно си личи че не си прочел всичките ми постове в темата. Иначе най ме е яд че рибите който търся въобще не са редки, даже се развъждат много лесно и са много разпространени навсякъде. То явно всеки ще се оправя по единично, така както предлагаш ти, но защо да е така.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

sexamir

:)))))) zaradi foruma sum tuk

paolo6481

Елбланко кажи какви риби търсиш.Вярно че темата не е в раздела Търся но някой може да прочете тук и да ти помогне.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

elblanko

Geophagus pellegrini
Heros sp. red shoulders
Gymnogeophagus balzanii
Paratheraps breidohri
Ако някой ми намери ще го почерпя задължително.   *DRINK*
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

DISCUSBG

 Доста истина има в почти всички мнения.
Той Вальо /Междупразника/ си кара Мерцедес/Ягуар/ и там други подобни, така че за него не беше проблем да си поръча 5 от най-скъпите риби/дискуси/ от Германия, да си плати като поп отиване и връщане до там и да рискува!Не вярвам да ги продава на Германските цени след това/бебетата/ - ето пример как се развиват нещата!!! ИНВЕСТИРАНЕ му е майката!!!Всяки ден слушате и четете това - липса на инвестиции в тази страна!
От контактите ми с колеги до сега съм се наслушал кой какво щял да направи........, ама Пара нема!Само мераци!
Колко са колегите готови да инвестират 2-3 та дори и 5000 лв. в риби за магазина си?Малко - страх ги е , че няма продажби и на хората не им е до акваристика в момента.А и нямат толкова аквариуми - ми направете - пак ИНВЕСТИЦИИ, пак няма пари!
Не им е 20 000 000 Евро оборота на чехите Васко, над 100 000 000 е!!! Като видях за какви инвестиции става въпрос при тях, чак ме хвана яд къде съм се родил!Не мога да го променя - нито мисленето, нито безпаричието............................
Да са живи и здрави хората , които инвестират, дори и малкото което имат, та дори и за да изкарват хляба си с това, а всеки да си говори и мисли каквото ще!!!Те поне наистина са взели нещата в свои ръце и се опитват да правят нещо, а не само да дават акъл и да мрънкат - това го можем най-добре ....
Не знам!

elblanko

Колега аз тия риби който ги търся ще си ги намеря по един или друг начин, не е в това въпроса въобще. Въпроса е че като някой влезе в моя магазин и търси нещо аз обикновено  го имам, а ако го нямам го намирам, а при вас не е точно така. Както вече казах аз моите риби ще си ги намеря, вие си продавайте хелери и ще си я караме така.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

ceco

Хич не ми се щеше и в този форум да чета за ''малкият пазар'', ''покупателната способност на българина'',  ''криза е,  на хората не им е до риби'' и подобни клишета. Ако някой търговец нястоява за това, да бъде така добър да каже колко пари му е струвало маркетинговото проучване или поне да даде източника си за ''пазарна информация''. Имам това хоби от 1970г и от тогава ги слушам тези приказки от "1001 нощ".Как една гупа трябвало да струва повече от един хляб, защото е луксозна стока и т.н.Та не ми се ще да влизам в подробности, но една гупа струва толкова, колкото е готов да плати този, който иска да си купи гупа. Я отидете в един мол и вижте колко луксозни стоки се продават. Да не мислите, че тези търговци ядат доматите с колчетата и работят на загуба. Не. Просто са учили и знаят, че не търговецът определя ''какво върви в този квартал'', а клиента. Радвам се, че напоследък има няколко нормални магазина чисти,  подредени, с аквариуми поне равни на количествата кучешка и котешка храна. Това е пътят за популяризиране на акваристиката. Ако има хора, които са готови да инвестират в този бизнес за да печелят ще купуваме от тях. Ако няма, то има интернет. За справка- техниката на Ехайм.
Аз от известно време съм запален по атерините. Ако знаете какво разнообразие от видове и ниски цени има по магазините...Шапка им свалям на търговците. Една Меланотения боесмани на 6- 8 месеца струва колкото една скалария манакапуро на 1 година. Само не зная Райко защо си губи времето.

rakim

Добре според вас ако в даден магазин собственика се навие да зареди по рядка стока,див дискус примерно по 65лв бр.Да е взел 50 или 100 бр,купуват му 10-20 ....другите какво да ги прави?В буркани ли да ги затваря?Рибите растат и има грижи по тях,цената ще им стане 100лв броя.Колко човека в Бг има които са готови да си купят  5-6 риби по 70лв?И това е само един вид див дискус,ако има още 20 вида такива риби той трябва да затвори 20 000лв и да чака да се купят,като както казах с всеки изинал ден цената им скача защото си има разходи по тези риби.Аз като гледам всеки път какво купуват хората по магазините,се чудя даже как има и тези видове които внасят в момента.Моето мнение за търговците в момента е че са достойни за уважение,рискуват и внасят много интересни видове евала.
540л Южна Америка

easternalien

Напълно съгласен с мнението на rakim!
Това имах предвид, когато казах, че узряването и развитието върви за ръка с възможностите. В крайна сметка, магазините и развъдчиците  са търговци и се движат според пазара. И аз искам 700 литра аква и дискуси или други по-екзотични риби примерно, техниката също е скъпа, но в момента не ми е по джоба и затова се задоволявам с каквото мога да си позволя, не опира до желание!
Цецо, покупателната способност на българина, малкия пазар и кризата за съжаление са факт а не клишета. И на мен ми се искаше да са, но уви....или поне такъв е масовия Българин.
Иначе и аз шапка им свалям на търговците заради поетия риск да поддържат все пак някакво ниво в България  *privet*

El toro

Някой беше предложил да направим здружение и клубове на акваристите аз сам за и този четвъртак мисля да отида на пловдивската сбирка да обсадим темата сега сам по добре и мисля че ще отида. Лека нощ на всички....... Ел Торо

Similar topics (5)

21510

Започната от jodeci


Публикации: 7
Прегледи: 4974

19247

Публикации: 40
Прегледи: 10035

13055

Публикации: 16
Прегледи: 8333

8450

Публикации: 14
Прегледи: 7146

48794

Публикации: 34
Прегледи: 11742