• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
17.06.2024 20:53

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Искате ли акваристиката в България да се развива?

Започната от El toro, 30.11.2011 21:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

elblanko

Цитат на: rakim - 03.12.2011 13:13
elblanko хаха ей човек...ти винаги има какво да кажеш.
Не винаги но в повечето случаи.  ;-)

Цитат на: rakim - 03.12.2011 13:13
Сигурно преди десет години по магазините имаше 2 вида дива форма скалария,дискуси диви,скатове,барбуси не знам колко вида
И какво развихме акваристиката с два вида скаларии. Недей да приемаш всичко буквално, естествено че има и нови видове но прекалено малко. Точно за това дадох примера с африканските цихлиди, за да може да се направи съпоставка колко много видове са се появили на българския пазар от този вид риби. Ако ми изброиш новите видове риби за последните десет години аз ще ти изброя точно толкова вида само от африкански цихлиди, ако не и повече. за да си направиш сметка за какво развитие става въпрос.

Цитат на: rakim - 03.12.2011 13:13
мога да напиша бая списък от риби още.Растения...да не говорим.Соленоводна акваристика,пак има много стока.Айде да не говорим празни приказки и да се заблуждаваме тука...
Аз за да не говоря празни приказки давам примери. За китките не мога да говоря защото не им разбирам, но съм търсил много видове риби който са напълно достъпни по развитите страни, а тук никой не предлага.

Цитат на: mejdupraznika - 03.12.2011 16:21
Само скролни нагоре и погледни колко нови фирми има , и който са си пуснали реклами. Преди точно 2 години имаше не повече от 5-6 банерчета!! Това е само пример. 

И хиляда да има като няма разнообразие какво от това?

Цитат на: mejdupraznika - 03.12.2011 16:21
Ако искаш да притежаваш някоя риба , има хора който ще ти я внесът, не мисля че е проблем.

Не мислиш че е проблем защото не си търсил риби който не се предлагат тук.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

mejdupraznika

Мишо калкана е твоя човек, ако и той неможе да ти помогне, тогава се свържи със хора който отглеждат тия риби и ще ти се уредят. Няма нещо което неможе да се внесе в България  , като риби и техника( само да имаш  парите).

elblanko

Цитат на: mejdupraznika - 03.12.2011 16:43
Мишо калкана е твоя човек,
Мишо няма около 80% от рибите който търся, направо вече ми е неудобно да му пиша на човека.

Цитат на: mejdupraznika - 03.12.2011 16:43
ако и той неможе да ти помогне, тогава се свържи със хора който отглеждат тия риби и ще ти се уредят. Няма нещо което неможе да се внесе в България  , като риби и техника( само да имаш  парите).
Ти вкарвал ли си някога риби?  Знаеш ли колко струва доставката на риби от чужбина? Нещата не се получават така, за да вкараш риби трябва да поръчаш голямо количество, това е работа на търговците или на развъдниците, за да разпределят после цената на доставката между клиентите си. Аз ако си поръчам сам пет шест  риби, ще трябва да платя тежестта им в злато.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

Peza

Цитат на: изгубеният рай - 03.12.2011 14:52
... Там въпреки жестоката конкуренция във всичко, в напълно свободния пазар, в кили-обществото на Америка са обособени Асоциации на производителите, Асоциация на експерт производителите. Тези хора са обединени в граждански организации, които обсъждат цените на кили рибките по групи, по стандарт, по доставки и др. Нищо не е задължително, но има обмен на информация, има Интернет и цените имат общоприет баланс ...

Това ни е проблема...липсата на каквато и да е лоялност....за съжеление.

Това тук скоро няма да го видим, а някои от нас няма и да го доживеем. Неприятно но факт.

Преди време в "нашата" гилдия имаше подобен опит. В камарата се гласуваха минимални цени които бяха в интерес на нас и дори не бяха в ущърб на клиентите ни. Цени които да гарантират развитие и хляб в бранша и за вбъдеще, защото на всички трезво мислещи им бе ясно че моментното състояние е временно явление на път да премине. И познайте какво стана: "Бе те на мене ще ми кажат, нали ако вдигна цената ще иде при друг!". Самите хора тук не са "узряли" все още за такова мислене и за необходимоста от минимален праг при все отгоре наличието на свободен пазар и конкуренция.

"не е важното на мене да ми е добре, а на вуте да му е зле"

Както и да е, малко отклонение от конкретната тема, но все пак сме в "лафче".

Цитат на: elblanko - 03.12.2011 16:56
... Аз ако си поръчам сам пет шест  риби, ще трябва да платя тежестта им в злато...

Може и да бъркам, но и аз достигнах до този извод.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Rainbow sid

Може и да бъркам, но и аз достигнах до този извод.
[/quote]

Не бъркате, ето за това е търговеца, за да поеме риска, да инвестира в повече от вас, и след това да реализира някаква печалба.
http://rainbowzoo.alle.bg/            Зоомагазин "Рейнбоу"

elblanko

Цитат на: Peza - 03.12.2011 17:43
Това тук скоро няма да го видим, а някои от нас няма и да го доживеем. Неприятно но факт.

Преди време в "нашата" гилдия имаше подобен опит. В камарата се гласуваха минимални цени които бяха в интерес на нас и дори не бяха в ущърб на клиентите ни. Цени които да гарантират развитие и хляб в бранша и за вбъдеще, защото на всички трезво мислещи им бе ясно че моментното състояние е временно явление на път да премине. И познайте какво стана: "Бе те на мене ще ми кажат, нали ако вдигна цената ще иде при друг!". Самите хора тук не са "узряли" все още за такова мислене и за необходимоста от минимален праг при все отгоре наличието на свободен пазар и конкуренция.

"не е важното на мене да ми е добре, а на вуте да му е зле"

Както и да е, малко отклонение от конкретната тема, но все пак сме в "лафче".

Може и да бъркам, но и аз достигнах до този извод.
Въобще не е отклонение от темата, това даже е същността на темата. За да са доволни всички трябва да има ясни правила който да се спазват, нещо като точна процентна печалба за тези който развъждат и тези който продават, без значение дали на пазара или в някой лъскав магазин.
П.П. Също така производителите не трябва да продават на дребно, или да го правят на цените на магазините.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

easternalien

И все пак да не забравяме къде живеем! Узряването върви ръка за ръка с възможностите.


Peza

Цитат на: easternalien - 03.12.2011 19:46
И все пак да не забравяме къде живеем! Узряването върви ръка за ръка с възможностите.
Дали е точно така или не е точно обратното - възможностите да вървят ръка за ръка с узряването? За тяхната взаимовръзка съм напълно съгласен, но не и кое е водещото.
Бай Ганйо и с пари пак ще си е Бай Ганйо
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Nikiengi

Цитат на: Peza - 03.12.2011 21:20
Дали е точно така или не е точно обратното - възможностите да вървят ръка за ръка с узряването? За тяхната взаимовръзка съм напълно съгласен, но не и кое е водещото.
Бай Ганйо и с пари пак ще си е Бай Ганйо


Ами ето моята гледна точка по въпроса - аз нямам магазин и професията ми в момента не позволява това, но съм страшно запален по хобито си. Поръчал съм си определен вид рибки, които не съм виждал на нашия пазар и смятам да ги размножа (не съм и ферма, а само няколко аквариумчета). Рибките са на висока цена (според мен) и аз смятам един вид да инвестирам в това от една страна защото много харесвам тези рибки, от друга защото ми е интересно. Ако успея да докарам новоизлюпените си рибки на нивото на родителите си, ще си оставя 2-3 чифта, а другите ще продам в някой от магазините, разбира се на по-ниска цена от тази на която съм купил родителите, поради по-големия брой, от една страна да си върна парите за двойката, от друго да си платя малко ток храна и т.н.
Ето това според мен е това, което ние с това хоби можем да направим за развитието му. А по-големите стъпки остават на тези, които ще инвестират доста повече пари в това и няма лошо да припечелят от това, дори е задължително за да има развитие.
Тук е мястото да споделя едни такива мои наблюдения - вие да сте виждали някой търговец на стоки за акваристика в България да кара да речем Порше или Мерцедес последен модел (скъпа кола), или да си е построил дворец например? А политици, банкери и разни други - е разбирате ме какво искам да кажа.  ;-) :-)

колешански

Цитат на: Nikiengi - 03.12.2011 23:27
Ами ето моята гледна точка по въпроса - аз нямам магазин и професията ми в момента не позволява това, но съм страшно запален по хобито си. Поръчал съм си определен вид рибки, които не съм виждал на нашия пазар и смятам да ги размножа (не съм и ферма, а само няколко аквариумчета). Рибките са на висока цена (според мен) и аз смятам един вид да инвестирам в това от една страна защото много харесвам тези рибки, от друга защото ми е интересно. Ако успея да докарам новоизлюпените си рибки на нивото на родителите си, ще си оставя 2-3 чифта, а другите ще продам в някой от магазините, разбира се на по-ниска цена от тази на която съм купил родителите, поради по-големия брой, от една страна да си върна парите за двойката, от друго да си платя малко ток храна и т.н.
Ето това според мен е това, което ние с това хоби можем да направим за развитието му. А по-големите стъпки остават на тези, които ще инвестират доста повече пари в това и няма лошо да припечелят от това, дори е задължително за да има развитие.
Тук е мястото да споделя едни такива мои наблюдения - вие да сте виждали някой търговец на стоки за акваристика в България да кара да речем Порше или Мерцедес последен модел (скъпа кола), или да си е построил дворец например? А политици, банкери и разни други - е разбирате ме какво искам да кажа.  ;-) :-)
Точня отговор на  цялата тема *DRINK*

elblanko

Цитат на: Nikiengi - 03.12.2011 23:27
Ами ето моята гледна точка по въпроса - аз нямам магазин и професията ми в момента не позволява това, но съм страшно запален по хобито си. Поръчал съм си определен вид рибки, които не съм виждал на нашия пазар и смятам да ги размножа (не съм и ферма, а само няколко аквариумчета). Рибките са на висока цена (според мен) и аз смятам един вид да инвестирам в това от една страна защото много харесвам тези рибки, от друга защото ми е интересно. Ако успея да докарам новоизлюпените си рибки на нивото на родителите си, ще си оставя 2-3 чифта, а другите ще продам в някой от магазините, разбира се на по-ниска цена от тази на която съм купил родителите, поради по-големия брой, от една страна да си върна парите за двойката, от друго да си платя малко ток храна и т.н.
Ето това според мен е това, което ние с това хоби можем да направим за развитието му. А по-големите стъпки остават на тези, които ще инвестират доста повече пари в това и няма лошо да припечелят от това, дори е задължително за да има развитие.
Тук е мястото да споделя едни такива мои наблюдения - вие да сте виждали някой търговец на стоки за акваристика в България да кара да речем Порше или Мерцедес последен модел (скъпа кола), или да си е построил дворец например? А политици, банкери и разни други - е разбирате ме какво искам да кажа.  ;-) :-)

Принципно гледната точка е добра, като изключим факта че рибите няма как да се разпространят из България само с един внос, защото за тази работа периодично си трябва свежа кръв. Остава да уточниш дали си поръчал рибите от някой онлайн търговец в чужбина, защото това е единствения начин човек да си избере точно което иска, а не да се съобразява с някакъв списък. Веднага ти влизам партия на транспортните разходи ако са поръчани от някой онлайн сайт, и ще си взема нещо за мен. Те африканските цихлиди общо взето затова така са плъзнали из милата ни родина, защото тези който ги гледат си правят периодично внос и си делкат транспорта.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

Bolta

Цитат на: elblanko - 04.12.2011 00:45
Те африканските цихлиди общо взето затова така са плъзнали из милата ни родина, защото тези който ги гледат си правят периодично внос и си делкат транспорта.
Много точно казано!
Напоследък често се внасят риби от европейските ферми и има голямо разнообразие и свежа кръв из между Африканските цихлиди. Само аквариуми да има човек. ;-)

Peza

Цитат на: Nikiengi - 03.12.2011 23:27
Ами ето моята гледна точка по въпроса - аз нямам магазин и професията ми в момента не позволява това, но съм страшно запален по хобито си. Поръчал съм си определен вид рибки, които не съм виждал на нашия пазар и смятам да ги размножа (не съм и ферма, а само няколко аквариумчета). Рибките са на висока цена (според мен) и аз смятам един вид да инвестирам в това от една страна защото много харесвам тези рибки, от друга защото ми е интересно. Ако успея да докарам новоизлюпените си рибки на нивото на родителите си, ще си оставя 2-3 чифта, а другите ще продам в някой от магазините, разбира се на по-ниска цена от тази на която съм купил родителите, поради по-големия брой, от една страна да си върна парите за двойката, от друго да си платя малко ток храна и т.н.
Ето това според мен е това, което ние с това хоби можем да направим за развитието му. А по-големите стъпки остават на тези, които ще инвестират доста повече пари в това и няма лошо да припечелят от това, дори е задължително за да има развитие.
Тук е мястото да споделя едни такива мои наблюдения - вие да сте виждали някой търговец на стоки за акваристика в България да кара да речем Порше или Мерцедес последен модел (скъпа кола), или да си е построил дворец например? А политици, банкери и разни други - е разбирате ме какво искам да кажа.  ;-) :-)
Цитат на: Rainbow sid - 03.12.2011 18:08
Не бъркате, ето за това е търговеца, за да поеме риска, да инвестира в повече от вас, и след това да реализира някаква печалба.
Напълно споделялям/подкрепям гледната точка.
Само ще вмъкна, списъкът не е никък малък от който може и сега да се внесе. Но видовото разнообразие е толкова голямо по-принцип (и нараства лека полека), че ако трябва шепа хора (развъдчици и търговци, занимаващи се сериозно с хобито, не говоря за случеи от рода "да вземе 2-3 лева джобни на детето") да потдържат цялата "гама продукти" при това и със свежа кръв, незнам дали и трабант ще могат да си купят (поправете ме ако греша).
Едно малко допълнение към Nikiengi относно "от една страна да си върна парите за двойката, от друго да си платя малко ток храна и т.н." а най-вероятно с парите отново ще идеш до близкия/предпочитания магазин и ще си купиш още храна, оборудване, някоя друга глезотийка за хобито ...

Цитат на: elblanko - 04.12.2011 00:45
Принципно гледната точка е добра, като изключим факта че рибите няма как да се разпространят из България само с един внос, защото за тази работа периодично си трябва свежа кръв. Остава да уточниш дали си поръчал рибите от някой онлайн търговец в чужбина, защото това е единствения начин човек да си избере точно което иска, а не да се съобразява с някакъв списък. Веднага ти влизам партия на транспортните разходи ако са поръчани от някой онлайн сайт, и ще си взема нещо за мен. Те африканските цихлиди общо взето затова така са плъзнали из милата ни родина, защото тези който ги гледат си правят периодично внос и си делкат транспорта.
Цитат на: Bolta - 04.12.2011 04:52
Напоследък често се внасят риби от европейските ферми и има голямо разнообразие и свежа кръв из между Африканските цихлиди. Само аквариуми да има човек. ;-)

Организирали са се, заели са се, постигнали са разнообразитео на което всички се радват/завиждат благородно. Форумът така или иначе предоставя възможност хората желаещи, нещо "по-екзотично" или "свежа кръв" за се организират по между си. Липсата на такива (публични) инициативи вече е друг отделен въпрос.

Цитат на: easternalien - 03.12.2011 19:46
И все пак да не забравяме къде живеем!


П.П. Това е мойто мнение и не искам да ангажирам никой с него, но с постовете на хората преди мен мисля че достатъчно добре "обрисуват" как "акваритиката в България да се развива", поне в моите очи. Разбира се тук малко липсва мнението на хората които си "вадят хляба" с това и ми е интересна и тяхната гледна точка.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

killiman

На мен нещо ми убягва целта на темата. За искане - всички искаме да се развива, в това спор няма. Но в каква посока да се развива и с каква цел? 
Споменават се традиционни акваристични сили като Чехия, Русия, Щатите, Германия. Като площ и население се доближаваме единствено до Чехия. Само че чехите изнасят аквариумни риби за половината свят, което означава, че не изнасят капиталите си, а вливат в икономиката си свежи финанси, акваристичната им  култура е градена повече от 100 години. За покупателната способност и числеността на населението от останалите три страни просто е смешно да се правят каквито и да е сравнения с България. Цялата България е два пъти по-малка само от Москва. За какъв пазар и колко клиенти говорим всеки може сам да си направи изводите. И ако успеем да погледнем реалността пречупена през тези факти ще видим, че положението в България не е чак толкова страшно.
Липсващи артикули (риби) винаги ще има от пазара. За щастие, живеем в глобален и комуникативен свят. Няма нещо, което да се предлага в която и да е част на земното кълбо и да не може да се достави до България по един или друг начин.

АМАЗОН

ЦитатНа мен нещо ми убягва целта на темата. За искане - всички искаме да се развива, в това спор няма. Но в каква посока да се развива и с каква цел?
Споменават се традиционни акваристични сили като Чехия, Русия, Щатите, Германия. Като площ и население се доближаваме единствено до Чехия. Само че чехите изнасят аквариумни риби за половината свят, което означава, че не изнасят капиталите си, а вливат в икономиката си свежи финанси, акваристичната им  култура е градена повече от 100 години. За покупателната способност и числеността на населението от останалите три страни просто е смешно да се правят каквито и да е сравнения с България. Цялата България е два пъти по-малка само от Москва. За какъв пазар и колко клиенти говорим всеки може сам да си направи изводите. И ако успеем да погледнем реалността пречупена през тези факти ще видим, че положението в България не е чак толкова страшно.
Липсващи артикули (риби) винаги ще има от пазара. За щастие, живеем в глобален и комуникативен свят. Няма нещо, което да се предлага в която и да е част на земното кълбо и да не може да се достави до България по един или друг начин.
*THUMBS UP*

Similar topics (5)

37163

Публикации: 60
Прегледи: 14951

5280

Публикации: 13
Прегледи: 4349

30257

Публикации: 12
Прегледи: 3684

2591

Публикации: 11
Прегледи: 5141

21510

Започната от jodeci


Публикации: 7
Прегледи: 4974