Ако някой все още не е разбрал.....
http://society.actualno.com/news_258546.html (http://society.actualno.com/news_258546.html)
И се надявам да не се появяват повече питания за осветление от такъв вид!
Коментара кърти обаче. :-D
ЦитатАнонимен : Лумисцентното осветление не беше ли вредно за очите..? И тогава разликата от 37.18 за шест месеца ще се трансформира в разход по очни лекари и оптики, които едва ли ще покрият щетите.
Цитат на: ata_nas - 26.08.2009 16:13
И се надявам да не се появяват повече питания за осветление от такъв вид!
Надявай се! 8-)
Освен това, тия икономии дето ги цитират са доста пресилени, освен ако не светиш здраво и непрестанно по всички стаи. 7-8 100 ватови крушки, светещи по 4 часа на ден, ако се заменят с енергоспестяващи би трябвало да икономисат 8 кинта месечно.
Има много тънки моменти и всичко е отново въпрос на реклама.
Старите крушки с нажежаема жичка:
Плюсове:
- може да регулираш силата на светене много лесно
- лесно се рециклират - малко стъкло, малко метал и лепило/керамика или подобни.
- Евтини
- след употреба се изхвърля в казана за метал и стъкло (счупена или цяла)
Минуси:
- голямо отделено количество топлина (което зимата всъщност топли стаята и не е голяма загубата и може да се добави към плюсовете)
- ако е работила дълго време крушката и малко тръсване е достатъчно да се прекъсне жичката
Новите "енергоспестяващи"
Плюсове:
- ефективност при денонощна работа
- по-силна светлина при по-компактни размери
- по-малко топлина , но пак си я имат
Минуси:
- съдържанието на електроника ги прави по-специални - не могат да се изхвърлят в казаните за смет, а се налага допълнителна обработка -> по-висока цена.
- Не могат да се затварят в каквито и да е абажури или аплици - трябва им охлаждане иначе дефектира електрониката -> в затворено пространство много се загряват.
- само някой лампи са направени така че при счупен балон и здрава електроника да може да се разглоби и да се разменят части от друга дефектирала крушка със развалена електроника и здрав балон (балона е на клик система и се подменя лесно)
Работата е като при някой хибридни автомобили - по-скъпи от чистите бензинки и с по-висок разход от тях за съответно по-висока цена. И за какво цялата работа ? - идеята че опазваме околната среда ....
С други думи ще купуваме по-скъпи крушки които ще правят големи купчини от ел. отпадъци за да опазваме околната среда ?????
Истината е в намиране на начин за запазване на ел. енергията в нещо като кондензатори и слънчеви панели с които да се зареждат през деня. Всичко друго е за това как да измъкнем повечко парици !
Просто един ден ще станат евтини, това е ясно. Но за да станат по-евтини, трябва да няма ЛНЖ. И ЛНЖ отначало са били скъпи че и доста по-неефективни.