• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 01:23

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Едно питане на начинаеща

Започната от tsvety, 04.09.2007 17:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tsvety

Здравейте,
Аз съм начинаеща в областта, но начинаеща с голямо желание да се научи и да си създаде един хубав аквариум с щастливи рибки.
От два дни съм във форума и не спирам да чета , имам да изчета още материал.В тази връзка благодаря на създаделите на този сайт и хората и които го поддържат - страхотен е. Майка ми с цел да зарадва внучка си купи 20 рибки/могат да живеят заедно/, но малък аквариум с помпа и термометър. Естественно, започнаха да умират.Аз се ядосах и отидох да купя по-голям аквариум - 75л. Фирмата на която е аквариума е SUNSUN, със филтър е и с осветление, но закупех и допълнителен филтър пак SUNSUN който вкарва и кислород във водата, защото този който е към оборудването на аквариума, май не извършвал тази маниполация.

Въпроса ми е-Качественна ли е тази марка и това добре ли е като начало???За съжаление останаха само 5 гуми, 2 черни рибки и 3 сомчета. Растителност почти няма - 2 стръкчета:)))))))))
Чакам и предложения на къде да продължа.Информацията ми дойде много и сега незнам какво по напред да направя.ПОМАГАЙТЕ и аз искам да имам хубав аквариум някой ден.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg87.imageshack.us%2Fimg87%2F7189%2Faquariumtsvetylowreskg3.th.jpg&hash=13b6d8d120d9e58144dd62defb877522f4b65b63
"Любовта е болка"-казал заека...
Нека ме боли.........

kratun

Здравей и на теб! След толкова въпроси, ще получиш същите на степен втора отговори от форумците, т.е. пак ще "зациклиш" от много инфо. Аз не съм от най-добрите тук, но ще имам удоволствието да ти отговоря пръв.
Първо, филтъра трябва да обработва водата 4-5 пъти за един час. Ако си взела аквариум от 75 литра, значи добрият филтър е с капацитет 300 -320 литра на час (марката SUNSUN се използва от доста членове на този форум);
Второ, сложи си поне 4-5 стръкчета бързорастящи растения (в магазина би трябвало да знаят), ако не знаят там, тук ще ти препоръчаме;
Трето, трябва да имаш поне 4-5 сантиметра дебел грунд на дъното и той да е с размери 3-7 милиметра в диаметър на камъчетата.
Четвъртото, е трябвало да стане първо. Т.е. щеше да бъде хубаво, ако бяхте купили аквариума, да му сложите фракцията на дъното, да го напълните, да постои поне една седмица в тези условия, да цопнете растенията и най-накрая да пуснете рибките. Жертвите щяха да са по-малко или никак.
Успех!
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

Barbus

И аз съм със SUN SUN 75 литра. :-PОт Януари до сега нямам абсолютно никакви проблеми нито с филтира,нито с аквариума.Това дето малкия филтър вкарва допълнително кислород е пълна простотия според мен.Кислорода се осигурява от растенията и движението на водната повърхност.Предполагам че няма да ти е безполезен малкия филтър защото при повече от 10-ина рибки вградения(предполагам 450л/ч) започва да не смогва.Като за начало прочети тези теми.Аз от тях започнах.
*FAQ* *HOWMANY* *EQUIPMENT2*
We hold each other closer, as we shift to overdrive
And eveyrthing goes rushing by, with every nerve alive
We move so fast it seems as though weve taken to the sky
Love machines in harmony, we hear the engines cry.

zambo

Аз съм с такъв филтър и съм доволен от него.
Два филтъра са много за 75л .
Предполагам ,че вкарваш кислород под формата на балончета , чрез тънко маркуче , свързано към изхода на филтъра. Излишно действие , вкарваш само балончета но не и кислород или ползваш аераторна помпичка  , махни го.
Хубаво би било да насадиш повече растения - по-непретенциозни - анубиас , ехинодорус , криптокорина , дъбче , хигрофила......
Имаш ли нагревател ?Ако нямаш 50вата е достатъчен , купи си.
Какви са тези 2 черни рибки?
Храни 1 път на ден
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

tsvety

Благодаря ви за отговорите.

kratun филтера ми е с капацитет 450л - единия който е с аквариума и 400л другия който вкарва и кислород.
Нямаше как да стане да сложа растенията и водата и да изчакам една седмица, защото щяха да измрат мсичките. Живееха милите в 20л. Грунд имам закупих си и ползвах и от стария. Растенията са три стъгчета но незнам бързорастящи ли са.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg87.imageshack.us%2Fimg87%2F7189%2Faquariumtsvetylowreskg3.th.jpg&hash=13b6d8d120d9e58144dd62defb877522f4b65b63
"Любовта е болка"-казал заека...
Нека ме боли.........

kratun

Не казах нищо с цел да се заяждам  :-).
Водата, която използваш в аквариума, трябва да мине един стабилизационен процес. В този форум, и не само тук, му казват "азотен цикъл". Когато го нямаше интернет, в книгите наричаха процеса "стара вода".
При теб всичко вече е факт. Оттук нататък, можеш да добавиш растенията, да храниш умерено и да изчакаш нещата да се стабилизират. Това ще стане с избистрянето на водата в аквариума. Тогава може и да купиш други рибки, да ги аклиматизираш и да ги пуснеш нашироко в новата къща.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

winnerkn

Цитат на: zambo - 04.09.2007 17:42
Какви са тези 2 черни рибки?
Най-вероятно са молинезии :-)
УСПЕХ
П.С. Много добра марка си избрала. *privet*

hunterbul

Добре дошла тук, по-горе е написано всичко, което ти е необходимо за да имаш щастливи рибки. Колкото до черните рибки по-всяка вероятност са молинезии поне аз за такива се сещам. Успех ! :-)

theater

Гледам, че барбуса е пуснал някакви картинки, но не и линкове към статиите. Прегледай този подфорум:
http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?board=23.0
Има доста писано по всички въпроси. Най-отгоре с черно има една тема "Указател на статиите" или нещо от сорта. За филтрите - не е лошо, че си имаш помпичка, стига да не е много шумна. Принципно вътрешният филтър е достатъчен за повърхностно разтваряне на кислород, както казаха колегите, но ако имаш плуващи растения този процес е възпрепятстван и рибите ти без допълнителна помпичка с мехурчета, могат да измрат (ако са много).
Не видях освен растенията дали имаш грунд на дъното (грунд казваме на камъчетата, които служат за почва на растенията). Ако нямаш не е зле да си набавиш кварцов пясък 3-6 мм. Има писано за Кривина много по въпроса.  :-D
Бих искал да те поздравя с добре дошла и за правилното решение да вземеш един 75 литров аквариум, вместо да мъчиш животинките в нано-аквариуми. Това е един много добър старт в хобито. Много от нас са почнали с доста по-малки аквариуми, много повече жертви и много по-малко информация (нямаше интернет просто). В 75 литра могат да се постигнат много приятни резултати (за справка - аквариума на botzi по спомен беше подобен литраж).
По отношение на идеите за развитие накликай по-долния линк. Сигурен съм, че ще ти допадне все нещо.  :-D
http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?topic=1589.0
140л - харацини
http://starividri.org

tsvety

Много благодаря на всички. Не се надявах на толкова отговори

Имам грунд, имам 2 стръгчета растения които се надявам да се развият,сега си търся още но нещо не намирам вече в 5 магазина. През почивните дни ще обикалям.
Черните рибки са точно молинезии/а бяха 7сега са 2/. С риск да стана досадна ще попитам още нещо: Да спирам ли филтъа когато храня рибките, защото единия е доста силен и за 2 минути на повърхнастта няма вече храна?Мога ли след като е пълен аквариума да добавя още малко грунд и да засадя още растения или трябва да го изпразна? На колко време да сменям водата?, Да взема ли някакъв препарат превънтивно против болести или лоши водорасли?

Извинявам се за това че задавам сигурно глупави въпроси ,но още незнам много неща, въпреки че прочетох и научих доста
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg87.imageshack.us%2Fimg87%2F7189%2Faquariumtsvetylowreskg3.th.jpg&hash=13b6d8d120d9e58144dd62defb877522f4b65b63
"Любовта е болка"-казал заека...
Нека ме боли.........

Barbus

04.09.2007 21:07 #10 Last Edit: 04.09.2007 21:09 by Barbus
1.Можеш да добавиш още грунд докато е пълен аквариума.Само източи първо малко вода за да не прелее.
2.Растения също може да слагаш докато е пълен.То ако го изпразниш означава да го рестартираш,което не е необходимо.
3.Ако храната потъва като храниш значи трябва да слагаш по-малко.При прекалено количество храна в аквариума тръгват водорасли.
4.Вода трябва да сменяш всяка седмица.(аз така правя)За този обем е добре да сменяш около 20литра.Водата която сипваш тръбва да е престояла поне 24 часа на стайна температура.
5.Най-важното според мен.Не слагай никакви химии ако това не е наложително.Може да слагаш метилиново синьо при всяка смяна на водата според предписнието на опаковката.
Гледам че си от София така че можеш да отидеш на съботния пазар.Там предполагам ще срещнеш доста хора от форума които могат да ти помогнат да си намериш растения.
We hold each other closer, as we shift to overdrive
And eveyrthing goes rushing by, with every nerve alive
We move so fast it seems as though weve taken to the sky
Love machines in harmony, we hear the engines cry.

spetsa

Напиши откъде си.Вярвам има доста съфорумници имащи излишни рибки и растения.Аз лично мога да те подпомогна с рибки :)

Flober

04.09.2007 21:39 #12 Last Edit: 04.09.2007 21:45 by Flober
 *spam
Цитат на: Barbus - 04.09.2007 21:07

Гледам че си от София така че можеш да отидеш на съботния пазар.Там предполагам ще срещнеш доста хора от форума които могат да ти помогнат да си намериш растения.

Цитат на: spetsa - 04.09.2007 21:25
Напиши откъде си.Вярвам има доста съфорумници имащи излишни рибки и растения.Аз лично мога да те подпомогна с рибки :)

Браво бе, Barbus сигурно е ясновидец а ?

За съжаление вече "окосих" така че няма как да ти помогна,дано се намери някой друг. Успех!

spetsa

Когато писах мнението не видях жената да е писала откаде е sry

kratun

Tsveti, казах ли ти, че ще получиш толкова отговори?
С тази визия на снимката ти, май съм объркал степенуването. Утре, искам да ми кажеш, колко сме ти помогнали!
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

Similar topics (5)

10180

Публикации: 1
Прегледи: 2302

60038

Публикации: 13
Прегледи: 3144

44625

Публикации: 2
Прегледи: 1521

34575

Публикации: 8
Прегледи: 3285

31999

Започната от Slavov


Публикации: 2
Прегледи: 2002