• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 01:45

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Чуват ли рибите ?

Започната от defilers, 11.01.2012 01:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

defilers

Бе малко тъповат въпрос но ми изникна в главата. Чуват ли рибите и ако да, дали им пречи силната музика ? Че в къщи може да се каже, че съм попрекалил със големината на колоните.

Bolta

"...те наистина чуват, въпреки че човек трудно може да си представи риба, която си мърда ушите.
И все пак рибите си имат уши, но те са вътрешни. Зад всяко око се намира хрущялно мехурче с
камъчета (често с определена форма), които трептят под въздействието на звуковите вълни и
предават чрез нервите тези сигнали до мозъка.
Така е, за съжаление на многото хора, смятащи рибите за глухи. Не им ли стига и немотата,
която отдавна им се приписва...
Години наред се правят опити да се изследва слухът на рибите.. Преди повече от 50 години
учениците на руският академик Павлов са установили, че рибите отлично чуват звън на телефон,
поставен както във, така и извън водата."
Цитат от ТУК.

Peza

Цитат на: defilers - 11.01.2012 01:37
Бе малко тъповат въпрос но ми изникна в главата. Чуват ли рибите и ако да, дали им пречи силната музика ? Че в къщи може да се каже, че съм попрекалил със големината на колоните.
Звукът във водата се разпространява многократно по-добре от колкото във въздуха. Това обяснява защо рибите нямат уши като при сухоземните, но това далеч не значи, че не чуват. До колко им пречи не мога да ти кажа, но мога да ти кажа че има хора които вярват че "стилът" на музиката е по-съществен. Например има лозари във Франция които пускат на лозите си класическа музика, защото вярват че те така растът по-добре и имат по-добра реколта. Има руски и японски изследователи които твърдят, че музиката и не само, може да променя структурата на водата ,а с това да се влие на свойствата на водата, а от там и на живите организми (включително растенията). Оставам на теб вече да си прецениш сам до колко това може да е така, от там дали им пречи или не. На "тъповат" въпрос давам още по-"тъповат" отговор, но пък е нещо любопитно което може да ти ангажира известно количество от свободното време  :-D
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

cwetalin

Един мой велик преподавател казваше: "Няма глупави въпроси, има глупави отговори." :)
Всъщност това за кластерирането на водата е много интересно,гледал съм филма "Великата тайна на водата", чел съм доста. Не съм се сещал да се замисля как би влияло на растенията. Ако някой знае нещо или има някакви наблюдения, нека сподели моля.
Май се отклоних доста от темата  *SORRY*

Peza

Значи не си гледал или си се разсеял с нещо, когато показват експеримент с "торене" на растенията само със структурирана вода, без каквито и да било торове. А това с лозите съм го гледал другаде и по друг повод. Както и да е, не твърдя че това е така, но е любопитно, особено с оглед на това колко градинари има сред нас :). А колегата може да експериментира и да потвърди или отхвърли такива твърдения имайки предвид големината на тонколоните :) Незнам само дали ще му е по вкуса да е 3-6 месеца само на Моцарт или на Мегадет например  :-D.

Темата е в "лафче", за това си мисля че такива отклонения не се проблем  :-[


Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

cwetalin

Имам едни слушалки от аудиометър за костна стимулация. Да взема да ги топна в аквариума и да пусна 528Hz.

Peza

Цитат на: cwetalin - 11.01.2012 11:28
Имам едни слушалки от аудиометър за костна стимулация. Да взема да ги топна в аквариума и да пусна 528Hz.
:-D
Ако руснаците са прави най-много да се "пръкне" нов вид стадна рибка с колективен ум  ]:-> но може да се наложи известно време да се настрои точната чистота.
Сега сериозно:
Ако го направиш наистина, сподели резултата, че много ме гложди аджаба има ли зрънце истина в цялата работа с клъстерите на водата.

П.П. Спирам с шегичките/майтапа/спама за днес ... кафенцето свърши.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

defilers

Какво се очаква да стане ако им пуснеш 528 Hz ? Аз мога да им го пусна от вън :) Това е лесна честота за възпроизвеждане.

Peza

Цитат на: defilers - 16.01.2012 12:22
Какво се очаква да стане ако им пуснеш 528 Hz ?
*dontknow*
Мисля че ползваха нещо от сорта на 40 .... или 70 беше ... за пречистване на водата от нефтени отпадъци, но не помня.
Ако ти е любопитно можеш да гледаш просто филма.
от vbox
http://vbox7.com/play:a9a150bf
или yotube
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

cwetalin

Цитат на: defilers - 16.01.2012 12:22
Какво се очаква да стане ако им пуснеш 528 Hz ? Аз мога да им го пусна от вън :) Това е лесна честота за възпроизвеждане.
Има някаква теория че е специална честота, ала бала. Пиши 528Hz в гоогле и ще видиш за какво става реч.

Не мога да намеря зумера, иначе да съм пуснал до сега, за експеримента.

Peza

Някакъв напредък с използването на тази "любовна" чистота?

Ще ви разкажа за моят експеримент. Доста е комичен и може да оправи настоението на много хора като прочетат какъв беше  :-D :-[

Реших да изпробвам твърдението на много мои познати, чийто стайни растения за разлика от моите са в цветущо състояние. Предполагам всеки е чувал израза "с много любов", като обяснение защи при някой една китка върви а при друг не. Та така, рекох да изпробвам това буквално, но за аквариумните си китки. Така в продължение на няколко седмици едно на ръка че пусках нежна и романтична музика в стаята с аквариума, но всяка сутрин го "облъчвах" с любов от моя страна. Седях , гледах го и си мислих или поне се опитвах, само за хубави неща и така да предам тази положителна енергия на водата а от там и на всичко в нея.

За ефект, не смея да твърдя, че имаше. До скоро всяка седмица променях съотношението на торовете в търсене на подходящото за моя аквариум и състоянието на зарзавата по онова време го отдавам на по-подходящо торене от колкото на тези мои "дейности". Експериментът ми не продължи дълго, нервак и мърморко като мен е трудно да издържи повече от 3-4 седмици на такъв режим  ;-)

Та така, всеки луд с номера си, а накои сме с цяла програма!  :-D
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Similar topics (5)

13546

Публикации: 0
Прегледи: 2032

29847

Публикации: 0
Прегледи: 7364

12495

Започната от Raven


Публикации: 6
Прегледи: 4211

19336

Публикации: 48
Прегледи: 11653

2554

Публикации: 20
Прегледи: 7195