Днес сутринта станах по-рано и реших да отида на плажа в Аспарухово за да си купя риба от рибарите.Изчакaх ги да излязат и започнаха да чистят мрежите.Имаше доста разнообразна риба както и много морски кончета които за съжаление бяха умрели.По едно време видях риба която никога до сега не съм виждал.Беше голяма около десетина сантиметра и много красива.Казаха ми че я наричат "морска мишка".Когато се прибрах се разрових из Google и ето какво намерих.:
Callionymus lyra(морска мишка) (http://web.ukonline.co.uk/aquarium/pages/commondragonet.html)
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww2.imgshare.eu%2Fi%2FA3y23248.jpg&hash=d8b229a7f26c5304ed472137c5e9d94eca5c811b)
И аз незнаех че имаме такава риба в черно море,но е красива.А такава ли беше и в действотелност
Да абсолютно така изглеждаше,затова ми направи впечатление.
Много интересно рибе наистина. Лошото е че изглежда живее в по-хладна вода - 16-20 градуса.
Ето и извадка от книгата на Любомир Клисуров - Черно Море:
Морските мишки - елегантните ухажори
Морските мишки са малки риби от семейство Callionymidae."Калис" на гръцки означава красив и тези риби напълно заслужават да са в това семейство.Наричат ги морски мишки заради триъгълната и изострена муцунка.В Черноморе се срещат два вида морски мишки - ивичеста и малка морска мишка.И от двата вида мъжките екземпляри се отличават от женските по красивата окраска на гръбните си перки.
Тези прелестни риби обитават пясъчно дъно и по-рядко могат да се срещнат в каменисто дъно в близост до крайбрежния риф.Хранят се предимно с ракообразни, червеи и други дребни морски безгръбначни животинки.
Най-често съм ги срещал през пролетта в плитчините на пясъчното дъно, когато е любовният им период.Тогава мъжкарите започват доста сложна и показна игра, в която понякога по двама, с настръхнали като ветрило гръбни перки ухажват нежните си половинки.
Ритуалът включва и непрекъснато отваряне и затваряне на устата на мъжкия екземпляр, сякаш той обяснява нещо на любимата.Когато женската хареса своя избраник, двете риби се издигат над дъното и там, в открита вода, става оплождането на яйцата.Понякога се стига до бой, ако подгонената морска мишка е навлюзла в чужда територия.
П.С - Има една риба мисля, че се казваше прилепало, защото се лепеше по скалите, която също много прилича на морската мишка.
Семейство морски мишки е представено от 2 вида в черно море:
callionymus risso - дължина до 7-8 см
callionymus pusillus - дължина до 14.5 см
П.П. Сейство малки прилепала - Gobiesocidae, интересно ми е дали някой е приспособил Lepadogaster lepadogaster към сладка вода.
Много са красиви,особено тези сините с жълтите петънца.
Щъкат в плиткото,дребни са и са доста бързи.
Не съм им обръщал внимание и не знаех как се казват,даже не ги пипам защото не знам дали нямат отровен шип,доста разпространени са.
Да наистина са симпатични рибета и нямат отровни шипове.От отровните в мрежите имаше скорпид и дракон.
Някаква идея как мога да си хвана такива екземпляри?
Цитат на: kamos - 01.06.2008 22:01
Някаква идея как мога да си хвана такива екземпляри?
Само с мрежа, големи бързаци са.
Цитат на: kamos - 01.06.2008 22:01
Някаква идея как мога да си хвана такива екземпляри?
Пробвай да се топнеш с маска и шнорхел в плиткото и с по голямшко аквариумно кепче може и да стане.
Че дават ли им още в Аспарухова да вадят. Аз мислех че са им забранили. Който иска ще отиде и ако са живи още ще си вземе. Те и без това ги хвърлят.
Забранени са грибовете.Вадят риба на мрежи а рибата в мрежите няма никакъв шанс да оцелее. :-)
Цитат на: _777_ - 05.06.2008 15:46
Забранени са грибовете.Вадят риба на мрежи а рибата в мрежите няма никакъв шанс да оцелее. :-)
Да не става въпрос за таляните че са ги забранили? Аз гриба мислех че го забраниха заради водораслите и медузите дето остават по плажа след тях.
Грибовете са забранени.Далян си има и дори ако не се лъжа са два. :-)