Така, тъй като имам желание да си купя нещо от много далече (там където Олимпийски игри няма да правят скоро), реших да си извадя кредитна или подобна карта, подходяща за онлайн разплащания. Предлагат се стандартни кредитни карти, карти Visa Electron, кредитни карти с неснижаем остатък (по същество са дебитни, защото не могат да ти изтеглят повече отколкото имаш в сметката) и в ДСК - Виртуална кредитна карта Visa.
Разните видове имат различни предимства - някои са с по-ниска годишна такса (дебитните), някои съвсем без такса ( Виртуалната Visa), някои са познати и се признават навсякъде (уж) по света.
Но кои карти как се приемат от разните системи за онлайн разплащане - PayPal, директно плащане на търговеца и др. (ако има такива) така и не ми става ясно. По стара българска традиция като влезеш в някоя банка и зададеш въпрос почват да те гледат с пренебрежение и веднага те препращат я към друг служител, я към уебсайта им (за да не им губиш ценното време).
Та въпроса ми е:
Ако някой професионално или не съвсем е достатъчно добре запознат с изискванията към банковите карти за да са подходящи за всякакви видове онлайн разплащания, МОЛЯ от цялото си сърце - нека сподели с нас каквото е необходимо за да станем и ние част от огромното множество на онлайн купувачите. Аз лично (а мисля и много други потребители на форума) ще бъда много благодарен, а както е известно на тези които ме познават лично - аз много обичам да черпя. Особено когато съм благодарен на някого.
Поздрави!
Антон
...........
Заедно с друг кредит ми набутаха Виза Електрон кредитна карта. Опитах и става - може да се пазарува в amazon.com. С кредитна карта на Райфайзен банк се пазарува от dealextreme.com без проблеми. За други - не знам.
akvaristat *THUMBS UP*
Само в долари ли трябва да е картата, ако е в лева не става ли? Принципно питам, много съм бос... *dontknow*
Моята май е в лева.
Виж и тук:
http://www.moitepari.bg/Kreditni_Karti/Kreditni_Karti.aspx
Цитат на: miTko - 08.10.2008 13:17
Само в долари ли трябва да е картата, ако е в лева не става ли? Принципно питам, много съм бос... *dontknow*
Става?
Аз съм към ДСК със сметка - в пакета който ползвам си има всичко...при нареждане на онлайн-превода сумирам само сумата на съответната валута и веднага ми изписва колко в лева ще са ми нужни и след нареждане на превода всичко се калкулира по курса на банка ДСК или твоята банка и т н...
Демек може да ти е в лева.
Повечето банки предлагат дори виртуални секви пласмаски - за разплащане с цял свят. Имаш лева по сметката искаш да плащаш с виза или мастер карт на някого 20евро - нареждаш превод по виртуалната сметка в лева. Превода се трансформира в съответната валута и докато не се изтегли от този на който плащаш си стоят 20 евро в тази виртуална "пласмаска"..... и аз мога да плащам всичко - по цял свят. Е таксите на банката са резачка - ама тва е живота.
Дано съм ти бил полезен...Само не знам другите банки как са....сега всяка си има своя политика и тънкости.
Малко встрани от същинския въпрос, но ще добавя малко информация от личен опит. Не го приемай като професионално мнение, защото не е такова. ;-)
Аз плащам само и единствено с PayPal с моята обикновена VISA кредитна карта. Съветвам те да си регистрираш самата карта на минимално количество места (най-добре само в PayPal ако те устройва за това, което мислиш да купуваш) от гледна точка на сигурността на паричките на картата ти. Може би оптималният вариант е да си издадеш VISA Electron без овърдрафт и на нея да слагаш суми само според това, което смяташ да пазаруваш. Така дори и да ти докопат номера на картата ще могат да ти дръпнат само паричките които са там. При кредитните карти има кредитен лимит(моят например в момента е 3000 лв и мисля малко да го вдигна, защото понякога не стигат) и ако е висок си е малко кофти ако някой се сдобие с номера на картата ти.
Това е мъдро решение.
Кофтито е, че когато имаш над 5 карти почваш да бъркаш ПИН-овете...
Аз ползвам един много ефикасен трик срещу това бъркане, но няма да мога да го споделя...
Цитат на: jojo - 08.10.2008 17:09
Аз ползвам един много ефикасен трик срещу това бъркане, но няма да мога да го споделя...
Че кое му е сложното. Много лесно се сменя ПИН код. Не е трудно всички карти да се направят с един. Имам 3 карти - 2 дебитни и 1 кредитна. Пиновете са едни и същи. ;-)
Цитат на: Лора - 08.10.2008 17:41
... Не е трудно всички карти да се направят с един. Имам 3 карти - 2 дебитни и 1 кредитна. Пиновете са едни и същи. ;-)
Мислиш ли, че е добра идея?...
За разсеяни като мен, да. Но естествено Пина не е на нито едина от картите.
Нито рожден ден, защото е тъпо. 4 произволни числа, нищо повече. :-)
професионален опит ( разработвал съм софтуер за онлайн разплащане за по света, работил съм с доста СС ( credit card ) процесори, с пейпал, с кой ли не, имам погледа отвътре ):
цял свят приемат кредитни виза и мастъркарт. другите псевдокредитни не се приемат, а и са с по-високи такси. плащането става без каквито и да е данни, които някой да не може да запише ( дори само ако физически види картата ). основно предимство: може да се оспорва и откаже плащане.
кредитните карти имат овърдрафт, който се води в кредитното досие като ползван кредит. при тях се плаща и годишна такса.
виза електрон е дебитна, почти равностойна на кредитна виза. много рядко търговец, приемащ кредитна, няма да приеме електрон. при нея няма овърдрафт ( освен ако изрично не се поиска и сключи договор ), както и няма такса. разполагаемата сума е кой колкото преведе по сметката. споре мен, най-безопасния метод за притесняващите се.
виртуална карта от ДСК: макар и със статут на кредитна, не всички търговци я признават. явно от ДСК имат някакъв проблем все още с легализацията. също много удобен и много безопасен вариант. за съжаление, нямам опит с нея, но имам познати, които дават много добри отзиви за този вариант.
пейпал приемат дори банкова сметка, без тя да е свързана с карта. кода за верификация идва в извлечението по сметката. ако не сте верифицирани, пак може да плащате, но с по-ниски лимити. внимание: пейпал изрично са обявили че ако някой клиент отиде да тормози банката за този код и те разберат, ще закрият акаунта. малко в страни, от пейпал са ми платили $5 за открит бъг в системата им :). лошото е че малко търговци извън ибей работят с пейпал поради таксите им. инициатора на превода не дължи такси.
недостатък на дебитните: плащане не може да се оспорва или отказва по никакъв начин. благодарение на пейпал обаче може да си върнете парите и по такава сметка. друг недостатък, ако не е виза електрон и не минава през пейпал, едва ли някой ще е чувал за вашата карта.
аз ползвам кредитна виза от преди да признаят електрона като равнопоставена, до момента поне 50 сайта ми знаят данните и никога не съм имал ядове.
от ибей съм пазарувал с тукашния адрес още от преди да ни допуснат там като нация. риска беше много голям. мога да се похваля че не съм имал проблем. след като ни допуснаха обаче съм имал няколко доброволни и 1 принудително връщания на пари за непристигнала стока. системата е измислена да работи перфектно, така че ако човек знае какво прави, няма причини за страх.
*offtopic
Като каза че навсякъде приемат Виза- е в Кауфланд не приемат,просто не работят с тази карта.
Политика на компанията било- но ме поставиха в доста неудобна ситуация- свикнал съм моята Виза електрон да минава навсякъде.
Stupid_boy явно ника ти е само камуфлаж. :-) Много добра информация, благодаря!
По-късно ще се възползвам от някои присвоени ми права и ще почистя темата от общите приказки, защото мисля че точната информация може да е от полза и в бъдеще.
Цитат на: abaro - 10.10.2008 02:35
...
шшшт, под прикритие съм ;-)
да добавя нещо важно за
кредитните карти: те са само за плащане при търговци! не че не може да се теглят пари чрез банкомат или да се правят други банкови преводи, но таксата е убииствена. при плащане към търговец няма никаква такса ( поне с мойта карта ).
Цитат на: raven - 09.10.2008 13:41
*offtopic
Като каза че навсякъде приемат Виза- е в Кауфланд не приемат,просто не работят с тази карта.
Политика на компанията било- но ме поставиха в доста неудобна ситуация- свикнал съм моята Виза електрон да минава навсякъде.
Кауфланд наистина имат такава политика - никакви карти разлчини от Маестро (дебитен продукт на MasterCard). Даже колеги разказваха, че без да искат пуснали един от ПОС терминалите им с "кредитни карти" и станало голям скандал.... *dontknow*
До преди няколко години и Била бяха така .....
: 10.10.2008г 14:02ч
Здрасти на всички,
Да кажа и аз нещо по темата банкови карти и имат ли почва в БГ Банките - без да звучи надуто, казвам го от 13 години опит в банки и фирми от които 99% в картовите разплащания и системи за това.
В света най-разпространени са VISA и MasterCard банкови/небанкови карти. Те са както дебитни така и кредитни, но поради общото схващане на продукти като VISA Classic, MasterCard Standard казват кредитни.
По дефиниция на всяка банка картовата организация издава лиценз или за дебитна или за кредитна карта, а какво и как рекламира, милата, БГ Банка е друга бира.
VISA Electron е типичната ДЕБИТНА карта, дори и когато "зад" нея има т.н. овърдрафт. Тоест колкото внесеш толкова ползваш, НО някои банки имат изискване за "минимален неснижаем остатък" - иначе казано заключени пари докато не се откажеш от нея - от 0 до 10 BGN. Относително евтин избор, който върши работа за повечето сайтове за електронна търговия(има и изключения), защото най-често няма или има много малка годишна такса.
За овърдрафта - това е feature на сметката, а не на картата и затова дебитни карти с ОД НЕ СА КРЕДИТНИ.
VISA Classic, MasterCard Standard - тези два бранда са сред най-разпространените и най-често наричани КРЕДИТНИ. Истината е, че те могат да са и ДЕБИТНИ (аз имам VISA Classic дебитна и MasterCard Standard кредитна). В единия случай към картата има т.н. револвиращ кредитен продукт, а в другият каквото внесеш туй ползваш.
При някои бг банки има неснижаем остатък по дебитните визи и мастър, като преди години бяха колосални суми от 500 BGN - напоследък са м/у 50 и 200 BGN.
Кредитните се отличават с т.н "период на клиентски плащания", обикновенно това е един месец + гратисен период (пример: 30+15 дни). Плащания по заема (погасявания) трябва да се извършват всеки месец, което е основната разлика с овърдрафта. Минималната погасителна вноска обикновено е процент от използваната сума, но не по-малко от 10-15-20 BGN.
Освен револвиращите кредитни карти има и charge кредитни карти - внимавайте да не ви пробутат такава, освен ако не сте дилърчета. При charge картите всеки месец до примерно 15 число трябва да внесеш цялата израсходвана сума, тоест процентът е 100.
За финал по темата VISA Classic, MasterCard Standard - те всички имат годишни такси и доста солени лихви (по кредитните), тоест са скъпичък избор за разплащания, но за сметка на това са с ПЪЛНИЯТ ПАКЕТ екстри за една карта - Mail order/Telefone Order (преди години с VISA Electron не можеше да се регистрираш за изпит по SAT TOEFL, а с класик можеше; сега не знам как е), подлимитни транзакции и др.
Не съм сигурен дали да ви занимавам с Gold, Platinium, Business и тн. - накратко, по-скъпи карти с по-големи лимити, застраховки и такси *CRAZY*; Бизнес е фирмена карта, но има има и VISA Business Elecron - по-евтин братовчед :)
Maestro или по някои банки още го наричат или БОРИКА карта или ЕДК (електронна дебитна карта) - като VISA Electron само, че е на MasterCard. С нея, поне до колкото знам, НЕ може да се плаща в интернет, освен в бг магазини чрез epay и ebg
Ако за първи път ще си взимате кредитна карта ето няколко съвета:
1. Много внимателно прочете всички договори, общи условия, тарифи и изобщо бланки, които ви ги дават за подпис.
2. Ако нещо не вие ясно, ПИТАЙТЕ и тропайте по масата докато не ви се даде ясен и смислен отговор - нищо че натоканата фолк тупалка, 2-ри курс УНСС/зализаният льольо с модерен, но кофти скроен костюм искат да отидат да пушат.
3. В много банки първата годишната такса се надчислява в момента на активирането на картата, тоест нищо че не сте я ползвали вече имате задължение.
4. Както някой вече бе написал - умната с парите в брой и от банкомат и от клон ..... *MODERATOR* таксите са си е........... майка ,а в чужбина и за баща си питат.
5. ако си взимате карта само за ebay, amazon, булсатком, парното и телефона - моят съвет VISA Electron
Последно: вземете си карта от банка, която няма собствен оторизационен център, а ползва и е член на БОРИКА (Банкова Организация за Разплащания с Използването на КАрти) - пример: Уникредитбулбанк (да им .....), прокредитбанк, ЦКБ, Райшаизен и др.
Тия със собствени центрове нещо много често се дънят : ДСК, Пощенска+ДЗИ, ОББ, ПИБ.
Ако има въпроси и/или коментари съм ей тука....
съветите са много добри, евала! честно казано, мързеше ме да ги напиша.
Доколкото разбрах, visa electron са по-безоопасни от гледна точка на "неправомерно" източване на картата. Възможно ли е по някакъв начин наличността по такава карта да се захранва от отделен депозит( някакъв безсрочен депозит например) в същата банка, за да отпадне нуждата от захранване на картата при изчерпване на наличностите по нея (нещо подобно имаше при кредитните карти). Е в такъв случай отпада по-голямата сигурност, но пък и годишната такса от 50-60 лв. при кредитните карти.
Съжалявам, ако не използвам точните термини, надявам се да ме разбере някой.
Още нещо- четох, че някои карти имат чип, кое му е по-сигурното? И възможно ли е да има Visa electron карта, издавана от някоя конкретна банка, която да създава проблем при регистрация в PayPal например, защото съм чувал и подобни оплаквания преди?
*thanks
iek забравих да добавя един много важен съвет: ИЗДАИТЕ СИ КАРТАТА (кредитна/дебитна) С ЧИП!!!!!! *lock
В интернет,поне за сега не е по-сигурна, но ще се предпазите от скимиране - тоест копиране на данните от магнитната пътечка отзад на карта - от чип е много по-трудно, че почти невъзможно. В БГ напоследък е често срещан проблем за който се тръби и по медийте, а ченгетата са безсилни.
Това за чип картите....
Иначе от източване нищо не е сигурно, банките правят защита, другите момчета и намират цака и так дале.... Затова не пазарувайте от малко известни магазини, щото като им предоставите данните на картата и вземат че ги хакнат (това се е случвало и със силно защитени търговци, но е по-малко вероятно да се случи с пейпал) става .....:-! :'(
Някои наричат, това със зареждането от друга сметка "standing instruction", тоест на системата и казано примерно подържай по Електрона 200 лева....
За чип карта с проблеми в ПейПал не съм чувал, но ще попитам!
Казват, че се е случвало да се оплакват от Електронки , но според мойте хора проблемът не е в чипа - има пък такива дето си нямат никакви ядове
Браво, темата се развива добре според мен.
@Stupid_boy: Мисля че трябва да си изтриеш последния пост, за да не ни показват форума по новините
*offtopic
А защо да трие ако нещата стигнат до фалит лошо. Имам влогове там.
@ Stupid_boy: ако е нужно казваи да си тегля парите.
картата с "чип" има и магнитна лента (от която се сваля инфото) ... когато всички станат само с чип и мср се ползва само в чужбина тогава ще има ефект от него (до тогава 100% ще са го дъмпнали) това в БГ се прави само с рекламна цел *bg*
чип...
направило ли ви е впечатление, че чип картите носят всичко в себеси?
помните ли преди години фонокартите и 'хакването' им?
погледнете си сим картите в телефоните.
тези чипове в картите не са ли подозрително лесни? според мен е въпрос на време някой да се захване с тях.
като човек, занимавал се дълги години с електроника, понастоящем програмист, те ми се виждат огромна дупка. разни ПР-и се опитват да ни обяснят колко велико откритие са, но ...
-----------
а за фалита, в нашата хубава родина слухове всякакви....
все пак, отредактирах си поста де. прави сте, не му е мястото.
Спрете, че вече се обърках, баси... *CRAZY* :duvar:
Мен си ме кефят само банковите преводи...може таксите да са резачка - ама не ме боли главата от мислене кой може да ме прекара :-D чрез някоя пласмаска...
Всеки бизнес има банкови сметки.
Купувам само от този който има банкова сметка... :-D
Някой да е успял да регистрира карта от Пощенска банка в PayPal?
Няма значение дали картите са ви с чип или магнитна лента и двата вида ги сканират, за съжаление. Когато от някоя банка ви се обадят и ви кажат, че са ви спрели картата и са ви издали нова, заради подобряване на сигурността или някаква друга измишльотина, това означава, че картата ви е сканирана на някой банкомат(само че това няма да ви го кажат) и банката, превантивно ви издава нова карта. В голяма част от случаите, пари от картите не са източени, но ако ви се случи такова нещо и видите, че има нещо нередно по сметката ви (липсват ви пари), да знаете че са ви източили картата, вероятността от банката да ви върнат парите е голяма.
Да не се случват такива неща.
С Виза електрон на дск, можете да си плащате навсякъде без проблеми. ( за нея от опит знам със сигурност).
Хайде да се намеся и аз малко по темата.
Ако не дай си боже ви се случи да ви източат парите от сметка, посредством сканиране и последващо теглене със заготовка не отивайте в районното управление, а в областната дирекция - при бопаджиите. Има едно скапано решение, което постановява, че ако сумата не е в големи или особено големи размери деянието не е кражба на самоличност а си е най-обикновена кражба с техническо средство. На ниво РУ-МВР не могат да ви помогнат! Просто нямат необходимите възможности.
Таканаречения чип на картите е една обикновена серийна памет от рода на 24Cxx където xx е размера на паметта. Най-елементарния четец на такава памет е сериен порт ( RS232) няколко кабела и 1 или 3 (не се сещам сега) резистора. Чете се и се пише като стой та гледай. Паролата на лаптопите се пази в подобна серина памет на чип някъде около флаша на биоса и само чрез презписване или запояване на нова памет или сервизен пиниз (за всеки модел различен) се премахва паролата.
Да попитам още нещо: Някой ползва ли карта Visa Electron в e-Pay? От обясненията в сайта на e-Pay е ясно че може да се използва, но така и не разбрах дали комисионите и таксите при плащане на сметки за парно примерно са различни от тези при използване на обикновена дебитна карта.
Благодаря предварително!
Жена ми има такава карта и е регистрирана в e-pay. Обаче за такси и комисионни не знам. Досега сме извършили само две плащания, комисионната не беше нещо особено. Не знам колко е обаче.