• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 15:59

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариумна зависимост /хроничен акварист/

Започната от ceco, 01.04.2009 17:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ceco

АКВАРИУМНА ЗАВИСИМОСТ /ХРОНИЧЕН АКВАРИСТ/

Дали ще ви прозвучи познато ?

Аквариумна зависимост

Описание
При болестта се наблюдава една нова форма на зависимост, която е непозната и почти неизследвана от науката.
Характеризира се с непрекъснато закупуване, и напълване с вода на различни по
обем и форма съдове/в общия случай ги наричат аквариуми/, които се заселват с различни риби и безгръбначни.
Поради тоталното отражение върху речта, социалното поведение и рязката промяна на всекидневието  тази зависимост се приема от медицината, като една от най- сериозните.
Пациента използва многобройни латински думи и съкращения, които са неразбираеми
за хората около него. Той рязко се откъсва от реалният живот, социалната си среда и семейството и търси близост с други, страдащи от същата зависимост.
Тази зависимост може да доведе и до зависимост от пазаруване.

Причини за възникване
За жалост причините за възникване на зависимостта все още не са известни на медицината. Все пак се предполага, че част от тях са любов към природата, интерес към
развиващите се в нея процеси, любовта към създаването на декоративни елементи в дома,  желанието за грижи към риби, както и изпитвано удоволствие при наблюдаването им.

Симптоми
Основният симптом е, че зависимият постепенно напълва всичките си разполагаеми жилищни помещения с аквариуми. Покупката на нови съдове и риби е планова и ритмична. При различните пациенти са различни и времевите периоди.

Поставяне на диагноза
За сега поставянето на дизгноза е трудно. Предполага се, че науката скоро ще опознае тази зависимост. Единствената възможност за установяване на заболяването е проявата на няколко типични симтома:

1.   Пациента често търси насекоми в жилището си. Ако намери ги хваща с ръка и бърза  да ги даде още живи на питомците си в аквариумите.
2.   Пациента се превръща в гений и непрекъснато намира още едно свободно
място в жилището си, на което да се сложи аквариум.Често цитира Бенш Риел
от Мергус аквариумен атлас(2006г.):
- Твърдението нямам място за аквариум у дома не е сериозно.Всеки, който     го прави има други аргументи против аквариумите, а свободно място винаги ще се намери.
3.   Във всеки съд, който може да бъде напълнен с течност, пациента вижда аквариум или поне възможно приложение в акваристиката.     
4.   При пазаруване купува само аквариуми, техника и аксесоари за тях. По изключение пазарува и хранителни стоки, но само такива, с които могат да
се хранят и аквариумните обитатели.Освен това пациента присвоява от другите
членове на семейството си необходими за хобито му неща, като кабелни канали, чорапогащници и др.
5.   В някой случай се развива нервен тик- всички шкафове в жилището се изпитват
за товароносимост.
6.   При по- тежките случаи се наблюдават различни, неестествени действия. 
Например пликът на хляба се завързва като плик с рибки . Възможно най- бързо и то така, че да остане въздух вътре.
7.   Пациента не е в състояние на посети добре зареден зоомагазин без да си купи
поне опаковка жива или замразена храна .
8.   При позвъняване на вратата, пациента обикновено е с мокри ръце и отваряйки
се опитва да ги избърше с кърпа.     
9.   Пациента си обогатява речника с латински наименования на животни, които са             
непонятни за повечетио здрави хора.
10.   Пациента не е готов да планира разходи за лечението си. Той изобщо не желае да се лекува.Напротив интересува се само от това, да купува или гледа риби.

Терапия
Не са известни научни публикации за успешно проведена терапия. Единствената, макар
и само тероритична възможност е твърдо и безкомпромисно ограничаване на пациента.
Той трябва да се въдвори във възможно, най-малко жилищно помещенеие.Това все пак няма да излекува неговата зависимост, а само ограничава вредните последствия от нея.
Известен  е опит за лечение с шокова терапия.Той за жалост е завършил крайно неуспешено. Пациента е въдворен във ферма за развъждане на риби.Очаквало се е  да изживее шок от многото аквариуми и да се излекува от зависимостта.Същата не е отшумяла, а се е засилила многократно.
Теоритически възможната терапия е пациента да осъзнае заболяването си, да го приеме като тежест  и да има воля да се излекува. За сега не е известен такъв случай.

Профилактика
Тъй като причинителя на заболяването не е известен няма и разработени мерки за превенция. При всички случай се препоръчва избягването на контакт с аквариуми и техните притежатели.

Прогноза
Протичането и развитието на болестта трудно би могло да се прогнозира.
Логично, макар и все още неизвестно като факт е все някога пациента да осъзнае, че многото аквариуми изискват и много работа и време.Това би могло да доведе до ограничаването, както на броят им, така и на самата завсимост .

Това научно съобщение е взето от страницата на немските Рейнбоуфенове.
Таня и Тобиас:
http://www.welt-der-regenbogenfische.de

Публикувам го с тяхното любезно съгласие.

bay_milee

Много правилно появява се от нищото и завършва със в 90% от случаите с празен джоб. :-)

yanki1

Щом съм в кюпа, значи заразата е обсебила и мен!!! *CRAZY*
.. а дали ми звучи познато?! *dontknow*  Все едно си чета един много дълъг период  от автобиографията. *CRAZY* *CRAZY* *CRAZY*
526 литра

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi30.tinypic.com%2Fj0zlgl.jpg&hash=ae7ab03435ad73c6eca1b105b7531f3b048f7b50

FHM


botan

O, аз вече се лекувам от 3 сладководни (тук говорим само за сладководните!!) станаха на 2. :-X

FHM

Единствения лек може би ще е световната криза .... ама надали.  *ROFL*

diver777

Здравеите! Във връзка със заболяването-разбрах, че има изолирани случаи на образуване на хриле!

onyxman

Цитат на: diver777 - 01.04.2009 23:09
Здравеите! Във връзка със заболяването-разбрах, че има изолирани случаи на образуване на хриле!
*UNKNOWN* Моля!?! Какви хриле?

botan

Цитат на: diver777 - 01.04.2009 23:09
Здравеите! Във връзка със заболяването-разбрах, че има изолирани случаи на образуване на хриле!
Не се базикай, има такава болест при хората, съвсем реална!

barabata

Явно изобщо не съм болен от тази болест (  *thanks на всевишния).
Съдя по това че големия аквариум (250 литра ако е голям де понеже за някой не е) го правя вече повече от половин година и все още е на фаза :
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg24.imageshack.us%2Fimg24%2F8775%2Fimg5965t.th.jpg&hash=46645d7675177394f8a59830cafb1805a3ea153f
Явно съм все още добре или ми е минало  *YAHOO*
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

miTko

Хаха! Най-добрата терапия е да изхвърли рибите и да гледа растения!  8-)
Разни мои АКВАРИУМИ 

yanki1

Цитат на: miTko - 03.04.2009 10:45
Хаха! Най-добрата терапия е да изхвърли рибите и да гледа растения!  8-)

Е тогава вече със сигурност няма да има оттърване от красивата мания. :-D
526 литра

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi30.tinypic.com%2Fj0zlgl.jpg&hash=ae7ab03435ad73c6eca1b105b7531f3b048f7b50

BOJO

Ако някой ми беше казал че ще мъкна камък 10 кг на ръце 1 км щях да се смея с глас. После обаче, след като мъкнах 30 кг каманаци в торби, деянието ми изглеждаше савсем нормално. По интересното е, че не ми пречи и сега да мъкна  :-D

Divane

Хахаха,Божи, ти все пак си мъж и някак по-става,ама представи си как ме гледаха мен,като се бях надупила до една река да се оглеждам за камъни и после също 1 км  мъкнах на ръце...имах 2 дена мускулна треска след това. *CRAZY* *CRAZY* *CRAZY*

Raven

Един корен го рязах от едни скали надвесени над морето,на двайсетина метра височина.
Понеже беше трудно достъпен се връзвах с въжета за едни дръвчета отгоре над скалите- беше си цяло приключение.

Добре че беше  някакъв пущинак до границата с Турция и не минаваше жив човек от там,че не знам какво щях да обясня ако някой ме беше попитал защо правя цялото това нещо.

https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (5)

39328

Публикации: 19
Прегледи: 8072

8515

Започната от Vlado


Публикации: 1
Прегледи: 3000

4248

Публикации: 16
Прегледи: 7021

11341

Публикации: 69
Прегледи: 19389

56904

Публикации: 0
Прегледи: 1221