• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 10:03

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариум и енергоефективност

Започната от gettov, 10.03.2015 23:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

gettov

Здравейте,
Отварям тази тема понеже тя би била полезна не само на мен.

Имам намерението да се сдобия с доста голям аквариум около 2000л. Другарите от Румъния ме увериха, че могат да го направят от 32мм. стъкло и да го сглобят на място. Идеята ми е да гледам есетрови риби в него, както и обитатели на нашите реки и гьолове.
Това би било едно добро икономично решение за отопляване на помещението, като се вземе специфичния топлинен коефицент на водата и този обем, според мен ако се свърже с термопомпа въздух-вода към аквариума сметката ми за отопление би се редуцирала с 50%, но това е само по мои сметки.
Някой има ли опит с подобни системи и ако може да сподели.

Поздрави

Стоян Михов

Есетровите риби и обитателите на нашите реки не изискват отопление, даже обратното. По -голям проблем е охлаждането през лятото. Ако идеята ти е да ползваш аквариума като буферен съд за термопомпата, съмнявам се да бъде ефективно, аквариума е отворен съд, за разлика от буферните съдове и голяма част от топлината ще се губи поради силното изпарение особено при разлики в температурите, голямата влага ще иска допълнителна вентилация, което ще обесмисли ползите от топлинния капацитет на водата.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

_Kirilov

Не съм инженер по топлотехника , но по енергетика.
Това което си намислил зависи изцяло от големината на помещението/ята които имаш, мощността на термопомпа и ефективността и. По принцип ще стане това което си замислил и в стаята ще е между 5 и 8 градуса по-ниска температурата от колкото в аквариума , но това също зависи от изолации, дограми и т.н. Но нещото на което мисля , че ще трябва също внимание да обърнеш е доста добри капаци защото ще имаш много изпарение - а от това ще се губи целия ефект на затворената система.
Нещото което повече ме притеснява е , че дори и да спестиш от отопление - ще е за сметка на циркулационните помпи и осветлението. Не знам каква ще ти е филтрацията , но си е сериозен обем. Осветлението както и да го гледаш си е сериозни ватове.

Успех  *DRINK*

SDB

Тъй като не си описал точно идеята с термо помпата
може и да бъркам ама ми разбирам идеята като нещо от рода
да сложа и външното и вътрешното тяло на един климатик в двата края на стаята
и да се отоплявам и охлаждам с него (нещо като перпетум мобиле)  *CRAZY*

tonino


Similar topics (5)

21957

Публикации: 3
Прегледи: 4020

31247

Публикации: 11
Прегледи: 5136

3232

Публикации: 17
Прегледи: 9258

56343

Публикации: 5
Прегледи: 3381

35329

Публикации: 2
Прегледи: 3564