• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
03.05.2024 03:47

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Акваристи доайени

Започната от Vlado, 05.07.2007 23:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Vlado

05.07.2007 23:25 Last Edit: 05.07.2007 23:27 by Vlado
ЦитатКато чуя или прочета някой да говори за "най-добрия", направо се изприщвам. Още повече, че за пръв път чувам за тая личност. :-)
Това ме провокира да открия тази тема. Мисля, че е добре да представим акваристите от години насам и да кажем кого най-уважаваме и защо. Може би без биографични данни, но някакво представяне. За да има ред предлагам за всеки да се пише в отделен пост.
: 05.07.2007г 23:11ч
Алексей Юхновски (Альошата).
Сега е на възраст около 60. Химик, научен сътрудник. Един от най-изявените акваристи преди две десетилетия. Последно интензивно размножавал скаларии с комрсиална цел. Успехи: Неон, червен неон, Апистограма рамирези, много други Барбуси, Харакови. Открил "коагулант на вредните вещества", "първа българска храна на люспи" (много добра по мое мнение), "подобрен "Конта-Ик" - успеяно лекуващ плистофороза и ихтиофтириоза. Фин и ерудиран човек.
: 05.07.2007г 23:11ч
Давид Алфандари (Алфата)
Сега живее в Израел, около 85 годишен. Може би най-стария жив акварист на България. Отглеждал и размножавал почти всички налични риби. С изключителен усет към растенията. Водещ на "кадетската секция" към д-во "Акваристика". Изключителен педагог и популяризатор на акваристиката (българския Махлин). Последно колекционер на барбуси. Полиглот и преводач на акваристична литература на 5 езика.
Тук е момента да отбележа, че той е моя първи ментор. Алфа, ако четеш това приеми моята признателност!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquael.pl%2F_images%2FBaner_main.jpg&hash=ce3a2e621ee2cdd4e8f4513fba0aad85bc52e813

killiman

Наистина, такива определения като "най-добрият", "най-известният" и "най-успелият" са неуместни. Ще е интересно да се види види класацията по тези три критерия.  :-)
Но и другата теза е крайна. Акваристиката в България не започва с появата на интернет. Акваристи-ветерани, които по един или друг начин са допринесли по някакъв начин за развитието на местно ниво, има. Альошата го виждам чат-пат на пазара. Не се познаваме лично, но съм чувал само добри неща за него. Алфата съм го виждал само веднъж преди няколко години.
Естествено, към доайените бих прибавил и Тодор Мечков. Предполагам, че повечето знаят за ролята му в нашата асоциация. Неговите знания,  ерудираност и ентусиазмът му в момента покачват нивото ни като акваристи неимоверно много.

Similar topics (5)

40673

Публикации: 1
Прегледи: 2172

42665

Публикации: 1
Прегледи: 1810

9391

Публикации: 5
Прегледи: 2667

27126

Публикации: 9
Прегледи: 4066