• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.05.2024 06:49

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

10-ти ноември...

Започната от Raven, 10.11.2009 20:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rakim

Прав си градски.Хаха няма тормоз от нагласени шефове?И ако ти скимне ще отвориш сам завод :-D е това е оптимизъм.Вижте не защитавам комунизма,но в това малко време през което съм живял помня:Работа за всеки,ако ти писне от едната се местиш на друга и да не искаш ти намират.Всеки може да има собствено жилище!Всяко лято,всяка зима на море и балкан,може и по два пъти и разходите са нищожни.Луканки висящи на всяка тераса и пълен хладилник.Обувки и дрехи винаги ще имаш,верно еднообразни но гол и бос няма да си никога.Всеки си говореше каквото си иска и това за цензури и тн които говорят всички са пълни глупости.Може да е имало но не в такава степен както го описвате,вие го изкарахте третия райх тоя комунизъм бе :-DНа църква съм ходил аз и всеки който е поискал винаги без никакви проблеми.Хората всяка вечер се събираха пред блоковете и мухабет и бъзици.На нова година да не говорим какви хора се виеха около блоковете.Ток,вода и другите там разходи нищожни....Децки градини,училища и тн..всичко от до.Медицински прегледи безплатно!Зъболекари и тн...Баща ми и майка ми никога не са били намръщени и в безизходица заради либса на пари,а бяхме средна класа.Никой тогава нямаше да каже на майка ми и на семейството ми че няма да и даде животоспасяващи лекарства защото нямаме пари или защото е на 60г и те били нужни на по младите!!!В новата демокрация тя почина заради това...Има още сумати положителни неща и общо взето са в пъти повече от демокрацията в България.На 27 години съм и не помня нищо лошо от комунизма.
540л Южна Америка

tishovsx

Въпроса не е дали помниш лошо от комунизма, въпроса е , че няма гражданско общество. Ако утре осъмнеш с 5 лева бензин, какво ще направиш, всички граждани...нищо вервай ми. Ако утре усъмнеш с цена на хляба 3 лева какво ще се промени...нищо, ще псуваш у дома на чаша ракия и толкоз. Това е проблема на Българите, живеем като единаци, всеки за себе си, и ако можем да преебем другия, най добре. Гнусотия останала от комунизма-социализма. След двадесет години може и да е друго  нашите деца няма да са обременени от миналото и ще си вземат бъдещето в свой ръце, дето ние не можахме...жалко но факт, другарки и другари, дами и господа... :'(
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

elblanko

ЦитатТова, което искам да ти обясня е, че комунизма в голяма степен се крепеше на страха. Хората "знаеха", че това "не може", за "онова бият" и т.н. А в действителност въобще не беше толкова страшно ( повтарям, говоря за 80-те години, преди това не съм проверявал лично как е било  Намигам )
А тия приказки за свобода на словото, добрия началник и собствения завод... ако вярваш, че сега ги има...

Не искам да обиждам никого, но който може, си го може, независимо от режима на управление .И  обратно - който не може...

ПС. Да не се разбира, че аз съм бил председател на БКП, а сега милиардер. (не, че нямам желание за второто ), просто така гледам на живота.
Ами дай примери, аз ти дадох. За завода говорех хипотетично, да речем че става въпрос за фирмата в която работиш, Напускаш и си правиш твоя собствена, спират те на улицата от телевизията критикуваш правителството, искаш да ходиш на екскурзия, отиваш да видиш аифеловата кула, не ти харесва нещо в държавата стачкуваш и то се променя. Понеже твърдиш че който го може си го може, да те питам познаваш ли някой който е правил това през осемдесетте с който така добре си запознат.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

suntsu69

Е, нали искахме пазарна икономика? 3лв,5лв... ако искаш купувай, ако искаш - недей. Мен пък ме дразни това, че капитализЪмът все повече заприличва на развития социализъм. Да не говорим колко забрани и задължителни неща има , уж за наше добро.

suntsu69

Цитат на: elblanko - 12.11.2009 00:38
Ами дай примери, аз ти дадох. За завода говорех хипотетично, да речем че става въпрос за фирмата в която работиш, Напускаш и си правиш твоя собствена, спират те на улицата от телевизията критикуваш правителството, искаш да ходиш на екскурзия, отиваш да видиш аифеловата кула, не ти харесва нещо в държавата стачкуваш и то се променя. Понеже твърдиш че който го може си го може, да те питам познаваш ли някой който е правил това през осемдесетте с който така добре си запознат.
Правиш фирма и семейството ти измира от глад. Стачкуваш и те уволняват. 1-2% отиват до Париж, а останалите нямат пари дори за рейса с който отиват на работа.

Не ме интервюирала телевизията през 80-те, но никога не съм се съобразявал какво говоря и с кой говоря. А стачката е много извратено нещо. Като не ти изнася, напускаш, а не правиш циркове.

elblanko

Цитат на: rakim - 11.11.2009 21:32
Прав си градски.Хаха няма тормоз от нагласени шефове?И ако ти скимне ще отвориш сам завод :-D е това е оптимизъм.Вижте не защитавам комунизма,но в това малко време през което съм живял помня:Работа за всеки,ако ти писне от едната се местиш на друга и да не искаш ти намират.Всеки може да има собствено жилище!Всяко лято,всяка зима на море и балкан,може и по два пъти и разходите са нищожни.Луканки висящи на всяка тераса и пълен хладилник.Обувки и дрехи винаги ще имаш,верно еднообразни но гол и бос няма да си никога.Всеки си говореше каквото си иска и това за цензури и тн които говорят всички са пълни глупости.Може да е имало но не в такава степен както го описвате,вие го изкарахте третия райх тоя комунизъм бе :-DНа църква съм ходил аз и всеки който е поискал винаги без никакви проблеми.Хората всяка вечер се събираха пред блоковете и мухабет и бъзици.На нова година да не говорим какви хора се виеха около блоковете.Ток,вода и другите там разходи нищожни....Децки градини,училища и тн..всичко от до.Медицински прегледи безплатно!Зъболекари и тн...Баща ми и майка ми никога не са били намръщени и в безизходица заради либса на пари,а бяхме средна класа.Никой тогава нямаше да каже на майка ми и на семейството ми че няма да и даде животоспасяващи лекарства защото нямаме пари или защото е на 60г и те били нужни на по младите!!!В новата демокрация тя почина заради това...Има още сумати положителни неща и общо взето са в пъти повече от демокрацията в България.На 27 години съм и не помня нищо лошо от комунизма.
Направо не мога да повярвам че има млади хора които да разсъждават по тоя начин, на 80 годишните им е простено те вече са изветрели, но да си на 27 и да разправяш подобни неща  е доста странно. Какви почивки, какви луканки????? Ток, вода и разходи нищожни. И колко време мислиш че  можеше да продължи това??? Нали всички тези неща за които говориш съсипаха държавата. Това да не е бездънна яма да гребеш да гребеш и никога да не свършва.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

raiko

Suntsu69,това, че през 80-те не са съществували лагерите , не ти дава основание да твърдиш, че режима е бил по-либерален. Виждам, че сме набори. Ти си късметлия, че не си си имал работа с политическата полиция в този период. Не всички сме имали този късмет!

elblanko

Цитат на: suntsu69 - 12.11.2009 00:47
Правиш фирма и семейството ти измира от глад. Стачкуваш и те уволняват. 1-2% отиват до Париж, а останалите нямат пари дори за рейса с който отиват на работа.
Не ме интервюирала телевизията през 80-те, но никога не съм се съобразявал какво говоря и с кой говоря. А стачката е много извратено нещо. Като не ти изнася, напускаш, а не правиш циркове.
Правиш фирма и семейството ти умира от глад, ако си некадърен и мързелив. Стачкуваш и не те уволняват защото закона го забранява. Поне 50 процента от работещите българи могат да си позволят екскурзията до Франция, не е толко скъпо колкото си мислиш.
И да знаеш че стачките не е задължително да са срещу работодателя ти. Ако не ти харесва нещо в държавата кво правиш???? Напускаш държавата ли???? Аз лично обичам държавата и градът си, и не мисля да дезертирам.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

wwladoo

Хайде позволете ми и аз да си спомня някои неща от комунизма!!!!!Спомням си,че се събирахме тайно в един ОФ клуб(един съученик беше откраднал ключа от баща си)т. е. в едно от гнездата на осите с червените ленти ОФ-отрядниците!!!И то да хванем по радиото Гласа на Америка или Свободна Европа и да слушаме Битълс,Юрая хип, или Пърпъл!!!И от време на време се чуваше едно ФФииииууууу-----понеже ги заглушаваха станциите!!!Ако ни бяха сбарали,ТВУ-то не ни мърдаше--по старите от вас знаят какво значеше това(детските затвори през комунизма)!!!!Това беше в 7-ми клас,в 8-ми клас се бяхме остригали всички осми класове нула номер в знак на протест,че ни мереха косите с линийка като влизахме в училище---2см. беше границата,който е над нея на бръснаря и нула!!!Само един не се острига и ние го набихме(майка му беше парт.секретарка някаква)Имаше раследвания и разпити  в Педагогическата стая(за по младите това беше полицейска стая за разпит на малолетни)кой е организирал съботажа!!!Щурците бяха забранявани 2 пъти доколкото си спомням,за това че са изпълнявали западни песни,а по късно и Сигнал беше забранен за 1 год.,заради това че Данчо Караджов на концерта в Бургас в Летния театър,след бой със палки от милицията на публиката---беше казал по микрофонна,че те не могат да свирят под палките на милиционерите и беше прекратил концерта!!!!След това се беше оправил,да не го вкарат в пандиза---чу се че баща му някакъв генерал е бил и затова(това  е от слух,не знам дали е истина за генерала)Либералния режим беше по късно---80-те години,така че!!!През седемдесетте години и края на шейсетте имаше и друго освен лагерите---наричаше се интерниране --изселват те от родния ти град в някой друг или затънтено място и те карат да бачкаш каквото те ти кажат!!!Някой помни ли печатите по краката на момичетата със специално мастило което не се триеше --заради къса пола а на нас ни пореха крачолите на карлстоните и ни караха после да се стрижем нула номер!!! И  още и още ,хайде стига съм си спомнял!!!Колкото до техниката ---за акваристиката---- Raven----имаше я бе как нямаше имам дънни филтри  от преди 30 год. --РУСКИ--- и още ги ползвам !!!! И машинки за въздух дето тракаха като трактор,ама руски и изкараха 20год. докато им се пукнаха гумените мембрани !!И  аквариуми с винкелни рамки---лепени с маджун !!!Ех спомени......  ;-) :-D :-D
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

NikolaV

Цитат на: rakim - 11.11.2009 21:32
Прав си градски.Хаха няма тормоз от нагласени шефове?И ако ти скимне ще отвориш сам завод :-D е това е оптимизъм.Вижте не защитавам комунизма,но в това малко време през което съм живял помня:Работа за всеки,ако ти писне от едната се местиш на друга и да не искаш ти намират.Всеки може да има собствено жилище!Всяко лято,всяка зима на море и балкан,може и по два пъти и разходите са нищожни.Луканки висящи на всяка тераса и пълен хладилник.Обувки и дрехи винаги ще имаш,верно еднообразни но гол и бос няма да си никога.Всеки си говореше каквото си иска и това за цензури и тн които говорят всички са пълни глупости.Може да е имало но не в такава степен както го описвате,вие го изкарахте третия райх тоя комунизъм бе :-DНа църква съм ходил аз и всеки който е поискал винаги без никакви проблеми.Хората всяка вечер се събираха пред блоковете и мухабет и бъзици.На нова година да не говорим какви хора се виеха около блоковете.Ток,вода и другите там разходи нищожни....Децки градини,училища и тн..всичко от до.Медицински прегледи безплатно!Зъболекари и тн...Баща ми и майка ми никога не са били намръщени и в безизходица заради либса на пари,а бяхме средна класа.Никой тогава нямаше да каже на майка ми и на семейството ми че няма да и даде животоспасяващи лекарства защото нямаме пари или защото е на 60г и те били нужни на по младите!!!В новата демокрация тя почина заради това...Има още сумати положителни неща и общо взето са в пъти повече от демокрацията в България.На 27 години съм и не помня нищо лошо от комунизма.

Евтините луканки, ток и тн. замислял ли си се кой ги плаща в крайна сметка? Ти в момента.

Цитат на: rakim - 11.11.2009 21:32...На 27 години съм и не помня нищо лошо от комунизма.
А, това е златно просто...

miTko

Основната разлика, образно казано е че тогава нямаше светлина в тунела(принципно), сега има, но заради кризата ни я гасят, че да се прави икономия. *CRAZY* . Но има, има мегдан за по-добро, нещо което за социализма е абсурдно! Мисля, че дори в Корея се усещат вече.
Разни мои АКВАРИУМИ 

killiman

Според мен проблема на комунизма беше по-скоро психологичски. Да, заплатите бяха по 150-200 лв, но тези пари в никакъв случай не бяха по-малко от 1000 лв днешни пари. Лъжеха ни, че ни плащат, а ние ги лъжехме, че работим, може би си спомняте тая шегичка. Да, но работехме по 8 часа, събота и неделя почивахме, не ни бавеха заплатите, възрастните хора се пенсионираха на 55-58 г. А сега някъде бачкат по 15-18 часа и им плащат по 200 лв, евентуално, и когато шефовете решат. Не даваха да се слушат западни групи, да ходят момчетата с дълги коси, а момичетата с къси поли. Но ние все пак си слушахме. Сега пък чалгата е в разцвета си. В крайна сметка какво ги интересуваше управляващите? Остави ги да си пеят, да си танцуват, да ходят като извънземни дори ако искат... Да, възможностите за частна иницатива бяха ограничени, но възможности имаше - аквариумни рибки, гъби, селкостопнаска продукция. Към средата на 80-те години излезе някакво постановление точно за частната инициатива - Указ 18 ли беше, 56 ли, не си спомням вече. Но много добре си спомням, как мутрите затваряха голяма част от новопоявяващите се магазини в квартала, само 2 се задържаха, докато не ги смачкаха хипермаркетите. Външният ни дълг беше 6 милиарда долара, сега е двоен, и то в евро. А за престъпността е немислимо да се сравняват нещата. Един комшия чукна леко вратата на лимузината на някаква мутра - продаде си апартамента, защото тоя, гологлавия, изчукани коли не карал, а от полицията му казали, че с този не могат да се оправят. Като деца играехме навън до 12 ч вечерта, а сега си прибираме децата по светло за ръка от училище.
Общо-взето излиза, че приказките за свобода, неограничени възможности и демокрация, поради една или друга причина, се оказаха поредните балони, от които се възползваха само една малка група хора, точно както си беше и преди 89-а година.

rakim

NikolaV мерси ти си златен че ми отвори очите :-DНе защитавм комунизма а и няма за какво,каквото мисля го кавам.По скоро критикувам сегашната демокрация,макар че се виждат наченки на оправия.И много се кефя на тези хора от форума които не робуват на глупави клишета и се ,,осмеляват,, да кажат какво мислят.Радвам се че тези за които гласувах този път правят неща от които за сега съм много доволен.
540л Южна Америка

NikolaV

Цитат на: rakim - 12.11.2009 09:57...Радвам се че тези за които гласувах този път правят неща от които за сега съм много доволен.
Е, и аз така... Само се надявам пак да не се псувам много след време :)

ivan_251

Не съм живял по времето на комунизма,но маго да покажа от каква къща са ме лишили за до построят блок.Случайно видях темата,малко късно.Днешните времена за съжаление не са много по-различни в момента децата на болшевиците ни управляват и няма никъква демокрация,защото дори антикомунистическата партия е от комунисти и това е.Всички партии са комунистически и българиия е обречена на вечен комунизъм,ако народа не направи нещо.Просто сега е една извратена комунистическа идеология.Спорез вас в една източна демократична държава ще се допусне ли идеята за преустрояването на хотел България в МОЛ,или разрушаването на старата градска библиотека,на къщата на Стефан Стамболов на Раковска 124 сега се строи бизнес център,а хилядите паметници за загиналите от фашистите.ОМГ  =-O колко са загиналите от червената армия,а българите 30000 българи които са били кметове,провесори и тн.Добре,че поне има на НДК-то има някъв.Сега именно заради тях центъра е грозен,защото останалите бомбандирани градове си възтановиха старите сгради и неща,а ние ги застроихме с шитове като ЦУМ,партиния дом и онова срещу министерство на земеделието.

Просто не мога да приема факта 21-век те да съществуват.Предполагам всички завете,че комунягите са убили 3-пъти повече хора от националсоциалистите,които имат въпреки това по лоша слава. rulez