• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 20:10

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

БЕТАРНИК - How It's Made

Започната от kamikadze ZX7RR, 02.11.2012 18:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kamikadze ZX7RR

02.11.2012 18:54 Last Edit: 15.03.2013 13:57 by Desmoria
Здравейте!Искам да си направя бетарник с поне 10 клетки с размер Д/Ш/В 10/10/20 и вътре да пусна 10 мъжки бети .Но това са 10 клетки по 2л. и се чудя как да ги топля (няма 2/3ватови нагреватели) а 10 нагревателя с реле ми се вижда малко скъпо и грозно . Някакви идеи или опит?????

cwetalin

Идеята е ясна - потърси в старите теми. Преди седмица-две писахме по тази тема не за пръв път.

FHM

На ум ми идва дамо една идея и тя е следната . Всичките 10 клетки да са свързани и да се отопляват с един нагревател . Нещо като скачени съдове примерно : слагаш нагревателя в най дясната която е и най висока . В най лявата слагаш помпа която да дърпа водата и да я вкарва в  най дясната където е нагревателя от там водата ще се стича по другите преградки и пак ще стига до най лява . Това ми дойде първо на ум . Но пък аз лично съм гледал бета и без нагревател но стаята е топла и зимата нямаше проблеми .

rollon

Лично мое мнение е,че за рибките не е добре постоянно да се виждат и перчат една на друга,защото се изморяват и ставят вяли в поведението си това е лично мое мнение,поради,което ти препоръчвам да не използваш прозрачно стъкло или плексиглас,а по скоро мрежа(в американски сайтове съм чел че използват мрежа за бродиране).Отделно 2 л са много малко за риба,по-добре го раздели на 3 клетки с достатъчно място за плуване и аранжиране-това е от мен

митко

За бета не е малко литража.Аз съм гледал клипче от една тайландска ферма, където имаше десетки риби в бурканчета.
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

kamikadze ZX7RR

Виждал съм изпълнение с мрежа и на първата седмица гледката на рибите е смразяваща.Ожулени муцини,накъсани плавници и т.н.
Цитат на: cwetalin - 02.11.2012 19:10
Идеята е ясна - потърси в старите теми. Преди седмица-две писахме по тази тема не за пръв път.
http://aquariumbg.com/forum/napravi-si-sam/razdelyane-na-akvarium/това ли е?
Аз имам идея да отворя един 20W нагревател и да го "разпъна"в тънка стъклена тръбичка по цялото продължение на бетарника,но и още идеи няма да са излишни.Винаги има хора с повече опит и въображение.

Nikiengi

Това е начина!  :-)

Aquafen

Ще си позволя и аз да си кажа мнението защото наскоро си правих почти същото нещо, аз го разделих с плексиглас като нагревателя и фитъра са в най-дясната клетка. Преградите са с размери 38 на 24 и всяка е с 62 дупки првени с боргия ''5'', имаобаче една подробност преградите са готови но не са поставени, тъй като си чакам още мъжките бети и съответно не знам дали температурата ще е равномерна.Водата която излиза от фитъра трябва да се отвежда с маркуч до крайната лява клетка в другия край на аквариума. Плексигласа се пробива не много трудно с бормашина, трябва само да внимаваш да не натискаш много и трябва да е на много високи обороти на бормашината, аз пробих общо 248 такива дупки и слава богу нито една не се спука.
Има и няколко други варианта но те не са много удачни за толкова дълъг аквариум.

rollon

Цитат на: митко - 02.11.2012 20:00
За бета не е малко литража.Аз съм гледал клипче от една тайландска ферма, където имаше десетки риби в бурканчета.
Тя ще оцелее,но нали трябва да има и естетически вид всичко това,да има по някоя китка,коренче и т.н.Всеки с вкуса си де :)

todorov


Асен Евгениев

Цитат на: kamikadze ZX7RR - 02.11.2012 20:57
Аз имам идея да отворя един 20W нагревател и да го "разпъна"в тънка стъклена тръбичка по цялото продължение на бетарника
Това упражнение е излишно.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

kamikadze ZX7RR

Цитат на: todorov - 03.11.2012 12:35
*mislia*

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi50.tinypic.com%2F2i9qdg0.jpg&hash=6098cbe0c24e82dc2c9b98ad17621a5e50c89199
Да така май ще да е ,само трябва да обмисля къде да са отворите ,че да не си белят "носовете".

Aquafen

Моят бетарник е проектиран точно така както е на снимката. Плексигласът ми е доста дебел и затова е невъзможно да се атакуват през дупките на преградите. Отворите в маркуча обаче мислая да ги направя по малки в средните клетки, а в последната клетка да е края на маркуча зада може там да постъпва най-голямо количество вода, зада е епо ефективна циркулацията.

Heartwork

Е те че не могат не могат да се бият, но нали не трябва да се гледат постоянно ?
Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

todorov

Може и не-прозрачен  плексиглас  :-)