(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FPqoAXfr.jpg&hash=84241f80afaa540eaad36f2aada23091d88598ea) (http://www.postimage.org/image.php?v=PqoAXfr)
Рибката мраморен ривулис (Rivulus marmoratus Poey или Kryptolebias marmoratus), която живее в блатата в южната част на Северна Америка, в Латинска и Централна Америка, може да живее извън водата няколко месеца в година, съобщава Daily Mail, като се позовава на ,,New scientist".
Рибата ривулус е дълга около 5 см, а това, че може да живее известно време извън водата, беше известно и досега.
Сега обаче биолозите открили, че рибата може да остане в гнили клони и паднали стволове на дървета няколко месеца, оцелявайки при суша или други неблагоприятни условия.
Изследователите са открили стотици риби ривулус, криещи се в гнили стволове.
След като локвите, в които живеели рибите, пресъхнали, те се преместили (рибките могат да се придвижват и по суша) в паднали дървета.
В непривичните условия те се примиряват с теснотията и търпят многото съседи, макар че в обикновения си живот във водата те ревностно пазят територията си.
Организмът на ривулус (както и на някои други риби) е способен временно да се преустройва така, че рибата да може да диша с атмосферен въздух, както и да си намира храна.
Ривулус е прочут с още едно уникално за гръбначните качество. Тази риба може да бъде и хермафродит, тоест да се самоопложда и да се размножава без партньор.
Източник: http://www.dnes.bg/article.php?id=42652
Kryptolebias marmoratus е интересен в кили средите по-скоро с хермафродитизма си. Ето един линк,
http://www.biol.vt.edu/faculty/turner/rivmar/#figure (http://www.biol.vt.edu/faculty/turner/rivmar/#figure)
в който може да се види снимка на такава двуполова рибка. Има снимка и на "сухия" биотоп на вида с рибка в него, както и ДНК анализ.