• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 20:53

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Спасени бебета гупи със секцио

Започната от Harry1976, 03.11.2009 16:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Harry1976

Бях си закупил женска гупи-гигант от Подуенския пазар. За мен е гигант, защото беше около 6-6,5 сантиметра, доста по-голяма от всички останали гупи и риби в аквариума ми. С напредване на бременността все повече заприличваше на плондир. Една сутрин забелязах, че се крие по ъглите и я отделих в родилката. На другата сутрин видях, че е родила 5 живи и 1 мъртво, като явно раждането продължаваше. Беше работен ден и излязох в 08 30 за работа. Какво заварих обаче, когато се прибрах в 7 часа вечерта същия ден. Петте живи малки щъкаха в родилката, а тя беше полегнала на една страна, цялата посивяла, едвам жива, опашката вече беше станала пепелява на цвят. Видях, че умираше, явно поради трудната бременност и взех решение да я разрежа, за да се опитам да спася поне няколко от останалите малки. Извиках баща ми и "секциото" започна. След първия малък разрез извадихме едно топче хайверни зрънца, от което с изваждането се "излюпиха" и заплуваха 5-6 малки. Майката не отслабна и казах на баща ми да я разреже повече. Той го направи и извади голямо топче хайверни зрънца, като го разтръска. От него заплуваха около трийсетина дребосъци, а останалите останаха на групички по десетина зрънца, повечето от които помръдваха без да успеят да се отворят. Майката вече беше умряла. Започнах да освобождавам малките от верижките "хайверни зрънца" с малка чаена лъжичка. Успях да разделя повечето. Всички тези дейности се изпълняваха в 10 литров бял леген с вода около 30 градуса. Почти цялото му дъно се покри с мъници. Тъй като плуваха само около двайсетина, оставих ги един час да се освестят и отидох да вечерям. След като приключих с вечерята се върнах да огледам колко са оцелелите юнаци, за да ги прехвърля в аквариум. Преместих 71 живи и здрави жизнени малки, а в легена останаха 35, от които двадесетина с изкривявания и около десетина мъртви, неуспяли да се отворят и заплуват. В крайна сметка чрез "секциото" бяха спасени 66 малки!!! Искам да чуя мненията ви ЗА и ПРОТИВ това, което направих. Държа също така да отбележа, че някои учени твърдят, че рибите нямат сензори за болка, което означава, че не изпитват такава. Това по повод на евентуалните критики, че съм измъчил умиращата майка, "разрязвайки я" жива, но с единствената цел да спася малките й.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Живко

Остави ги ти критиците.
Дай боже повече такива ентусиасти, като теб. *THUMBS UP*
Никой не се е родил научен.

Caxapa

Няма какво да се чустваш неудобно. Постъпил си правилно. Но помни! Малките ги израсти и отгледай с много любов и грижи! Отдели наследниците на майчините черти и задръж тази линия!

Деян

Едва ли ще се намери някой против. Твърдо съм ЗА!  Като знам че и аз съм го правил, но със хелери.  :-)

Harry1976

Цитат на: Живко - 03.11.2009 17:46
Остави ги ти критиците.
Дай боже повече такива ентусиасти, като теб. *THUMBS UP*
Благодаря за подкрепата!  *privet*

: 03.11.2009г 19:07ч
Цитат на: Caxapa - 03.11.2009 17:51
Няма какво да се чустваш неудобно. Постъпил си правилно. Но помни! Малките ги израсти и отгледай с много любов и грижи! Отдели наследниците на майчините черти и задръж тази линия!

Благодаря за съвета, определено ще те послушам! Днес се споминаха още 2 от тях, очаквам идните дни да намалеят с още 2-3, които виждам, че имат проблеми с плуването и храненето. Те са само на 6 дена, но мисля, че са едри за възрастта си, както и някои от тях имат доста големи опашки. Пропуснах също така да отбележа, че няколко от тях вече имат точки и чертички по опашките. Може и да са се родили така, но това едва ли е голямо чудо. Майката беше много красива и голяма, много ми е жал за нея. Имаше огромна делтовидна опашка, разширяваща се в горния й край повече, отколкото в долния. На цвят опашката и перките й бяха виолетово-лилави, преливащо в тъмно зелено, без точки по тях. Причината, поради която я избрах, когато я закупувах, е че имаше няколко зелено-лилави люспи на тялото в близост до опашката, които фосфоресцираха на светлина и я правиха да изглежда още по-красива...
Мисля, че ще успея да отгледам по-голямата част от поколението. Също така обаче мисля след максимум 3 седмици да раздам около 30-40 от малките, защото нямам място да ги гледам. Ако някой се интересува, нека пише на личен още сега. Така или иначе след около 2 седмици ще пусна обява, че търся добър стопанин за бебетата гупи-гиганти.  *DRINK*
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Tiro

120л. Гупи, Сае, Звезден Анциструс

Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!
След като не полагате елементарни усилия, не виждам причина, аз да се напрягам два пъти: първо - да разчета написаното и второ - да потърся отговора.

wwladoo

Не се притеснявай Хари,при живородките се случва да се запушват и да не могат да продължат раждането!!!!И често завършва със смърт на майката!!!Полуумряла запушена  женска със леки масажи на корема съм изтисквал малките и съм спасявал голяма част от поколението!!!След такава операция само един единствен път ми е оцелявала женска!!Не че при хайверните не се получава запушване,но там няма смисъл и защо да изкарваш нещо от корема и!!При тях за да облекча женската съм го правил защото умират от запушването----оцелявала ми е само една конго тетра през годините след като леко с масажи съм изкарал хайвера на запушена женска!!!!Успех с поколението Хари!!! ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Harry1976

Цитат на: wwladoo - 07.11.2009 01:49
Не се притеснявай Хари,при живородките се случва да се запушват и да не могат да продължат раждането!!!!И често завършва със смърт на майката!!!Полуумряла запушена  женска със леки масажи на корема съм изтисквал малките и съм спасявал голяма част от поколението!!!След такава операция само един единствен път ми е оцелявала женска!!Не че при хайверните не се получава запушване,но там няма смисъл и защо да изкарваш нещо от корема и!!При тях за да облекча женската съм го правил защото умират от запушването----оцелявала ми е само една конго тетра през годините след като леко с масажи съм изкарал хайвера на запушена женска!!!!Успех с поколението Хари!!! ;-) :-)

Благодаря, Владо! Към днешна дата от спасените 71 са оцелели 68, само трички ми умряха. Вече не виждам "проблемни" от тях. Хранят се, растат и плуват нормално.  *DRINK*  *bg*
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

wwladoo

човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

pikefish

 :-)Правилно си постъпил,естествено спасил си 71 рибки *THUMBS UP*

Гупичка

Правилно си постъпил,спасил си 66 рибки!
Преди 1 седмица си закупих бременна гупа беше се подула като бъчва!Сложих я в един 10 литров аквариум в който прелях вода от другия ми аквариум!Имаше си помпичка и нагревател и сам самичка беше!Градусите на водата бяха 26..По едно време както при колегата хари тя залегна на една страна и умря!Аз веднага взех една много малка ножичка и я разрязах но малките в нея бяха свити на топка и мъртви!  :'(  :kreshtja:  :'(
При мен цезаровото сечение не помогна!!!  :-|

Caxapa

Гупичка! Колегата Хари е имал късмет и малко  повече опит от теб в отглеждането на рибки и затова е предприел такава операция. Но това да се прави от всеки не е допустимо. Звучи много "джелатската"  , расрязах е с малка ножичка. Бррр потриса ме.

wwladoo

Гупичка батко ти Сахара е прав---той е имал впредвид да не се практикува масово това, и със опита си е имал впредвид че има други начини но не се е доизказал какви за дадената ситуация----и просто е малко по (как да кажа като мен понякога на четвърт да пали в дадена ситуация)Не ни се сърди ние понякога сме такива по старите с други разбирания!!!! ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Similar topics (5)

19914

Публикации: 300
Прегледи: 159492

10831

Публикации: 5
Прегледи: 6418

57216

Започната от I am me


Публикации: 3
Прегледи: 2688

51974

Започната от митит


Публикации: 2
Прегледи: 2586

46176

Започната от dok70


Публикации: 7
Прегледи: 11624