• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
21.09.2024 06:20

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми

Един опит с непредвидими резултати - нано 35х35х35

Започната от bunzip2, 13.04.2024 19:44

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

_Kirilov

Цитат на: bunzip2 - 06.08.2024 10:53Рядка е да, сега се сгъстява. Поне още месец трябва, за да покрие прилично навсякъде.
Много време ми отне да го стабилизирам, тази бялата гадост направо ме побърка, по-труден аквариум не съм имал никога. Още не е много чист, но започва добре се движи.


Има поне 100 скариди, ама са набутани назад в храстите  :-D
И много малки има, ама те трябва с микроскоп да ги снима човек  :-D

Гупите не ги ли похапват ?
Иначе на снимките изглежда доста чист - добре си нагодил дозите торове.
Последно с бърканите ли слагаш ?

Lightning_boy

Много, ама много приятно изглежда.
Снимките преди или след кастрене са?
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Цитат на: _Kirilov - 16.09.2024 08:41Гупите не ги ли похапват ?
Иначе на снимките изглежда доста чист - добре си нагодил дозите торове.
Последно с бърканите ли слагаш ?

Предполагам питаш дали гупите не ядат скаридите. АКо е това, не. Изобщо не проявяват интерес към тях. Живеят си в идеална симбиоза. А и малките скариди се крият в храстите и в килима, докато порастнат до безопасни размери :-D
Макрото си е от мои торове, микрото е профито, че е достатъчно евтино и ефективно, не си заслужава да се бърка домашно  :-D

Цитат на: Lightning_boy - 16.09.2024 08:54Много, ама много приятно изглежда.
Снимките преди или след кастрене са?

Преди седмица е кастрен последно. Долу-горе на 2 седмици го подкастрям.

mushroom

"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

bunzip2

Нали ви бях споменал за оная бяла гадост, която беше завзела тоя аквариум. След доста месеци и какво ли не, така и не се оправи. Накрая решението беше с UV филтър. Само за 3-4 дни проблема се оправи.
Казвам го като инфо, да знаете, ако ви се случи подобно нещо, UV филтър е решението. Бързо и лесно, всякакви патогени заминават на кино.

mushroom

Брях аз останах с впечатлени, че скаридите са го опоскали.
Пак добре да се знае.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

bunzip2

Скаридите според мен помогнаха, но категорично положението си беше зле.
Замъгляваше се , оправавяше се, излизаше тая бяла гадост постоянно. Имаше периоди на затишие и после пак побеляваше всичко.
Накрая УВ филтъра реши проблема генерално.

_Kirilov

Цитат на: bunzip2 - 16.09.2024 09:57Предполагам питаш дали гупите не ядат скаридите. АКо е това, не. Изобщо не проявяват интерес към тях. Живеят си в идеална симбиоза. А и малките скариди се крият в храстите и в килима, докато порастнат до безопасни размери :-D
Макрото си е от мои торове, микрото е профито, че е достатъчно евтино и ефективно, не си заслужава да се бърка домашно  :-D

Преди седмица е кастрен последно. Долу-горе на 2 седмици го подкастрям.

Като свърша моите , които ги купих за експеримент от ОЛХ някаква обява , вече слагам тройни дози и резултат не виждам - ще ти пиша да пратиш малко от макрото .

Все повече се замислям за доз-помпите ,че по моите наблюдения няма по-добър вариант от ежедневното торене и бавен , не бавен аквариума - скоро рибите няма да станат големи ,че да има материал от тях ще прибегна и до тази автоматизация,,...

bunzip2

Цитат на: _Kirilov - 16.09.2024 13:32Като свърша моите , които ги купих за експеримент от ОЛХ някаква обява , вече слагам тройни дози и резултат не виждам - ще ти пиша да пратиш малко от макрото .

Все повече се замислям за доз-помпите ,че по моите наблюдения няма по-добър вариант от ежедневното торене и бавен , не бавен аквариума - скоро рибите няма да станат големи ,че да има материал от тях ще прибегна и до тази автоматизация,,...

За най-добри резултати - торене по EI daily метода, иначе си е филм.
Но трябва да не пренебрегваш смените на вода. СО2 подаваш нали?

bunzip2

За дозиращите помпи - хич не е лош вариант, да, особено за хора, които често отсъстват от къщи и нямат възможност за ежедневно торене. На този етап си торя на ръка аз, а и нямам място за сега да слагам още машинарии покрай аквариумите, но съм планувал като се изместя в къщата един ден, ще си сложа и аз дозираща помпа, че е най-лесно мързеливо, а и вече не са скъпи както едно време :-D

Lightning_boy

Добре де, в крайна сметка стана ли ясно тая гняс какво я създава?
Винаги съм се чудил за UV лампа, но никога не съм слагал, понеже чета разнородни мнения.
Чак толкова бяла материя в аквариум сякаш за 1-ви път виждам. Единственото, което все ми се върти в главата е да е нещо от грудна. Друго не виждам какво да е.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

bunzip2

Да, имам обяснение от какво се получи. Предния опит, който правих със слой под грунда от мъх сфагнум. Та, тая гняс дойде от мъха. И тогава тръгна в аквариума, ама аз нали го рестартнах, и реших, че всичко е приключило. Но според мен е останала зараза в керамиката и гъбата на филтъра, които използвах и при втория старт на аквариума, на от там започна всичко според мен, тъй като първо във филтъра започнах да забелязвам тая бяла слуз, после се пренесе и във водата.
Иначе за UV флтрите и аз съм чел какво ли не - според мен са чудесни  :-D
А и се ползват съвсем за кратко (докато си решиш проблема, за 3-4-5 дни), така че няма място за тревоги. 

_Kirilov

Цитат на: bunzip2 - 16.09.2024 16:16За най-добри резултати - торене по EI daily метода, иначе си е филм.
Но трябва да не пренебрегваш смените на вода. СО2 подаваш нали?

Не подавам , на тези бавни китки няма смисъл . Има де , ще има и ефект , но още по-трудно ще се регулират нещата при бавен аквариум да добавя и Цо.

За момента просто рибите са прекалено малко на този обем , двата филтъра също дори и след тези 6 месца мисля ,че не са видели натоварване и 1/10 от това , на което са способни. От утре ще има 6 нови подрастващи обитатели  :-D

bunzip2

Ами, тъкмо ще кажеш как ще се отрази EI daily на бавен аквариум. Обади се, ще ти пратя тор да тестваш.
Или ще зеленясаш яко, или ще тръгнат нещата по-добре  :-D

Similar topics (5)

50562

Публикации: 21
Прегледи: 8121

26332

Започната от jommy


Публикации: 10
Прегледи: 4835

44691

Публикации: 9
Прегледи: 4407

30186

Публикации: 14
Прегледи: 8427

42961

Публикации: 18
Прегледи: 8945