• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.05.2024 17:59

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Какво липсва на растенията.

Започната от kaloqn_0998, 19.09.2014 19:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bunzip2

За глутаралдехида - Казах го, защото гледам, че някои колеги го ползват точно с тази идея - като заместител на СО2. Не съм пробвал лично и не знам колко точно е ефективно.
И още нещо zariio. Това е извадка от твоята тема в раздел "Продава".

"Дозировка:
-като заместител на СО2  2.5мл./100л. ежедневно."

Като човек, който не използва препарата, прочетеното има значение и това в горния ти пост малко се различава от описанието в обява. Според мен, следва да бъде уточнено в крайна сметка дали препарата става или не. За мен така написано, означава, че може да се ползва като заместител.


Публикациите са слети: 21.09.2014г 23:11ч

Прави се разтвор на ЛК с вода в едната бутилка, в другата сода с вода.
С маркучи от капачките, двете бутилки се свързват. На едната бутилка има втори маркуч на капачката, от който СО2 излиза от системата. За този маркуч може вече да се сложи електромагнитен клапан и иглен вентил за дозиране на количеството подаван газ. Третата бутилка, която си гледал, е най-вероятно за брояч на мехурчета.
Системата се самоподдържа, така че един път смесиш ли двата разтвора (чрез стискане на едната бутилка, за да попадне от разтвора в другата бутилка), реакцията започва и после се самоподдържа докато не свърши разтвора в първата бутилка.

разгледай клипове в youtube. Има доста DYI системи със сода и ЛК, и е показано как се правят.
Има вариант и за готова такава. Китайците продават готови такива системи. Разгледай в нета за CO2 DYI system  D201 , D301 или D501. Добър вариант са. Ако се насочиш към нещо такова, гледай да не е D201, че вентила е калпав. Пак става, но ще трябва да я преправяш след известно време употреба.

Успех.

zariio

Благодаря за забелязаната грешка колега.Много се радвам когато видя  някой да чете и осмисля написаното.Дано не съм подвел никого с написаното.Не еднократно съм пробвал глутаралдехида като заместител но не съм видял някаква разлика от без него.Виж в комбинация с СО2 нещата вече са други.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

bunzip2


petko

СО2 освен,че доставя въглерод смъква и РН за разлика от глутаралдехида.

bunzip2

Така е, но реално свалянето на PH, чрез СО2 е доста временно и от собствен опит казвам, че за да се поддържа стабилно PH, трябва да се свали и КН. Иначе ефекта е краткотраен и като спре подаването на СО2, буфера връща отново PH до първоначалните стойности и в крайна сметка се получават само колебания в нивата.

petko

При стабилно СО2 и РН е постоянно.Като е по високо КН просто не спираш СО2. :-)

bunzip2

Цитат на: petko - 22.09.2014 00:27
При стабилно СО2 и РН е постоянно.Като е по високо КН просто не спираш СО2. :-)

Абе така е, ама при относително високо KH, за да падне PH, колко CO2 трябва да се разтвори :).
Аз точно така правих отначало, обаче се оказа че има летални последици за рибите.
Накрая се принудих просто да сменя водопроводната вода с друга :)

kaloqn_0998

Цитат на: bunzip2 - 21.09.2014 23:25
За глутаралдехида - Казах го, защото гледам, че някои колеги го ползват точно с тази идея - като заместител на СО2. Не съм пробвал лично и не знам колко точно е ефективно.
И още нещо zariio. Това е извадка от твоята тема в раздел "Продава".

"Дозировка:
-като заместител на СО2  2.5мл./100л. ежедневно."

Като човек, който не използва препарата, прочетеното има значение и това в горния ти пост малко се различава от описанието в обява. Според мен, следва да бъде уточнено в крайна сметка дали препарата става или не. За мен така написано, означава, че може да се ползва като заместител.


Публикациите са слети: 21.09.2014г 23:11ч

Прави се разтвор на ЛК с вода в едната бутилка, в другата сода с вода.
С маркучи от капачките, двете бутилки се свързват. На едната бутилка има втори маркуч на капачката, от който СО2 излиза от системата. За този маркуч може вече да се сложи електромагнитен клапан и иглен вентил за дозиране на количеството подаван газ. Третата бутилка, която си гледал, е най-вероятно за брояч на мехурчета.
Системата се самоподдържа, така че един път смесиш ли двата разтвора (чрез стискане на едната бутилка, за да попадне от разтвора в другата бутилка), реакцията започва и после се самоподдържа докато не свърши разтвора в първата бутилка.

разгледай клипове в youtube. Има доста DYI системи със сода и ЛК, и е показано как се правят.
Има вариант и за готова такава. Китайците продават готови такива системи. Разгледай в нета за CO2 DYI system  D201 , D301 или D501. Добър вариант са. Ако се насочиш към нещо такова, гледай да не е D201, че вентила е калпав. Пак става, но ще трябва да я преправяш след известно време употреба.

Успех.

А може ли да се използва без клапан. Смисъл аз сега спирам подаването на СО2 чрез наставка на маркуча, която сам си направих. Смисъл между двете шишета да прережа маркуча и да го наставя с някаква търбичка, и когато искам да спра подаването просто да го разкача? Иначе това със стискането на шишето ръчно ли се прави? И колко дълго може да изкара с едно стискане?:-) А и още нещо содата, която се слага бикарбонат ли е, тази обикновената за хляб?

bunzip2

В темите е описано доста подробно, но ако не са ти ясни нещата, вземи си таква готова система, за която ти написах. Ще ти е доста по-лесно, а и не излиза скъпо.
Иначе на кратко, това за едното стискане е само да влезе част от разтвора на първата бутилка във втората. Така содата и лимонената киселина се смесват и започва реакция, от която крайния продукт е СО2. Двете бутилки се изпълват с СО2, налягането се повишава и газът излиза през втория маркуч  на втората бутилка. Така налягането в бутилката спада и за да се изравнят наляганията в двете бутилки, втората бутилка засмуква течност от първата. Когато течността попадне във втората бутилка, процесът се повтаря. Наляганията се изравняват, засмукването спира, а газът от втората бутилка излиза през втория маркуч.
И така докато свърше течността в първата бутилка.
Общо взето това е.
Елементарна физика :)

И да, содата е бикарбонат, от тази дето я има във всеки магазин. Колко изкарва системата с едно зареждане е относително. Зависи колко СО2 подаваш общо взето. Повечето колеги, казват че издържа няколко седмици. 2-3-4 Нещо такова.
При мене държеше седмица, ама и винтила ми се скапа и не съм се занимавал да я оправям и да следя по-подробно какво се случва.
Общо взето работи и силно за предпочитане от маята, поради това че може да се регулира подаваното количество СО2. Това е по-важното.

kaloqn_0998

Благодаря много. Забелязвам обаче, че листата на Хигрофила полиспемра започват да стават по-светли с изразени зелени жилки, което според мен е липса на магнезий. Ако си купя от аптеката малко английска сол по-колко трябва да слагам и колко често за аквариум 60 литра? И дали добавянето на една щипка примерно ще навреди на рибките неони и черен фантом?

bunzip2

Цитат на: kaloqn_0998 - 23.09.2014 15:14
Благодаря много. Забелязвам обаче, че листата на Хигрофила полиспемра започват да стават по-светли с изразени зелени жилки, което според мен е липса на магнезий. Ако си купя от аптеката малко английска сол по-колко трябва да слагам и колко често за аквариум 60 литра? И дали добавянето на една щипка примерно ще навреди на рибките неони и черен фантом?

Няма нищо да им стане на рибите. Слагай си по една щипка при смяна на вода.
PH на водата колко е, мерил ли си го?
При мен имаше подобни симптоми с паричката. По разни снимки също мислих, че е недостиг на Mg, обаче се оказа хлороза, която се оправи при занижаване нивата на PH до 6.5 - 6.8 и поддържането му в тези граници.

Стабилизирай подаването на СО2 и смъкни PH ако е високо.

kaloqn_0998

Значи ще си взема малко английска сол. А да попитам един доста глупав въпрос.  :-[ Може ли вместо тор от калифорнийски червеи да се използва обикновен оборски тор или тор от обикновен дъждовен червей за подхранване на корените? Защото ме е страх торът от цветарския магазин да не би да е с някакви други примеси, а в двора имаме оборски в изобилие. *dontknow*

bunzip2

Цитат на: kaloqn_0998 - 23.09.2014 16:34
Значи ще си взема малко английска сол. А да попитам един доста глупав въпрос.  :-[ Може ли вместо тор от калифорнийски червеи да се използва обикновен оборски тор или тор от обикновен дъждовен червей за подхранване на корените? Защото ме е страх торът от цветарския магазин да не би да е с някакви други примеси, а в двора имаме оборски в изобилие. *dontknow*

То не знам дали не е същия тор :). Оня пак си е оборски тор. Принципно трябва да стане.
Но моя съвет е, на този етап да не се занимаваш с внасяне на подобни торове.
Карай си на торене с течни торове във водния стълб. Така винаги може да коригираш, ако нещо се обърка. Големи смени на вода, алабала... и да вкараш нещата в норми.
Сложиш ли тор в грунда, положението може много да се омаже и да няма оправия, освен рестарт.
Подобно дъно, трябва да е залесено на макс, така че да не остава неизползвана хранителна подложка. Първо си оправи проблемите с СО2-то, вкарай аквариума в релси и тогава мисли за разни други работи.

П.П: Ако искаш подхранка в корените на растенията, прекрасен вариант са JBL The 7 Balls. Евтини са, а вършат чудна работа!

kaloqn_0998

Добре мерси. Ще направя както каза. Това сега ми е последната бутилка с маята и преминавам на сода и киселина.

kaloqn_0998

Днес си купих едно пакетче магнезиев сулфат. Искам да попитам как трябва да слагам по една щипка след смяна на водата? Директно в аквариума или предварително разтворена във вода?

Similar topics (5)

46957

Публикации: 5
Прегледи: 2314

1870

Публикации: 56
Прегледи: 14147

27635

Публикации: 3
Прегледи: 2923

16804

Публикации: 2
Прегледи: 2347

8806

Публикации: 6
Прегледи: 2992