• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
30.04.2024 20:32

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвет за Филтър

Започната от venitos, 17.09.2014 10:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

venitos

Здравейте колеги, предстои ми окомплектоването на нов аквариум с размери 80х35(ширина)х40(височина). Няма да има много растения - анубиас, криптокорини, валиснерия, без CO. Корен, малко камъни. Рибите първоначално ще са живородки. Та въпросът ми е за филтър и осветление:
За филтър съм се спрял на:
-JBL CristalProfi e401 Greenline
-Eheim Cassic External Filter 2213
-SUN SUN HW 302
Направете коментар, съвет за да мога да направя избор.
Осветление - нямам идея!  *dontknow*
Благодаря предварително!














https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

tova_onova

SUN SUN HW 302 - Аквариума ми е точно със същите размери и съм със SUN SUN HW 302. Напълно достатъчен ми е.
JBL CristalProfi e401 Greenline  - Дават го  по спецификация до 120 литра и 80 см. дължина, т.е. ти си в горната граница, което не е добре.
Eheim Cassic External Filter 2213 - 300 литра на час и 1 литър филтърен пълнеж. Според мен не е достатъчен за твоя аквариум.

Не казвам, че SUN SUN e по-добра марка от другите две - напротив! Просто конкретните модели не са за твоя обем.

saxon

Тези филтри са слаби-минимум JBL CristalProfi 701.Лампи може и 2бр Т5 24w/с рефлектори/

venitos

При положение че няма да има много риби на тези 90л вода (предполагам) няма ли да е добър вариант  JBL CristalProfi 401?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

saxon

Живородките в един момент ще станат доста.Като се зацапат маркучите дебита пада много,кислорода намалява и рибите  @=

polipopol

Имах подобен аквариум 80/30/45 със филтър JBL CristalProfi 701.Справяше се много добре и мисля, че малкия ще бъде на ръба.

discus

Eheim Cassic External Filter 2213 това е филтъра, достатъчен обем и дебит, доказан във времето. tova_onova не знам къде прочете че филтърният обем е 1 литър , но смени източника.

manyg

Eheim - 3,5 л. филтърен обем - 440 литра в час.
JBL     - 6,1 л. филтърен обем - 700 литра в час.
Sun    - 8,0 л. филтърен обем - 1000 литра в час.

Имай в предвид, че тези литри в час са на самата глава. При празен филтър дебита ще е с около 20-30% надолу, а ако сложиш флейта още би спаднал. При филтър с пълнеж  дебита ще падне още, а като се затопачи с боклуци...
Според мен най-добрият вариант е Sun Sun. Напълно безшумен е, цената му е супер изгода и най-важното - осигурява ти най-много филтърен обем.

discus

1000 л/h за аквариум 100 л, в който няма да има много риби  :duvar:. Хора спрете с тези съвети бре. Листите за дебита колко са реални никой не може да каже ако не ги е мерил, факт е ,че ехеим има най-малко отклонение от даденото като дебит.

manyg

Diskus, 1000 литра на главата. Нали се сещаш, че като сложих филтърният материал и дебита става от порядъка на 600-700 литра с флейта (говорим за сън сън). А относно рибките... сега може да  няма много рибки, но утре може да реши, че иска да си вземе още рибки с което да натовари работата на филтъра. Тогава какво прави - купува си още един Eheim?
В такъв случай Eheim  с какво е по-добър от sunsun? :)


Marto99_mz

Цитат на: manyg - 17.09.2014 13:28
Eheim - 3,5 л. филтърен обем - 440 литра в час.
JBL     - 6,1 л. филтърен обем - 700 литра в час.
Sun    - 8,0 л. филтърен обем - 1000 литра в час.

Имай в предвид, че тези литри в час са на самата глава. При празен филтър дебита ще е с около 20-30% надолу, а ако сложиш флейта още би спаднал. При филтър с пълнеж  дебита ще падне още, а като се затопачи с боклуци...
Според мен най-добрият вариант е Sun Sun. Напълно безшумен е, цената му е супер изгода и най-важното - осигурява ти най-много филтърен обем.
+1

rollon

Съветът ми е да си вземеш sun-sun hw304a/b и сега ще се обоснова защо.В акваристиката съм научил едно и то е,че размерът има значение.Било за аквариум,филтър или нагревател винаги взимай по-големите стойности,защото никога не се знае,кога ще ти скимне да си направиш по-голяма аква и тогава ще ти излязат доста допълнителни харчове.Въпросният филтър,който съм ти посочил,го ползвам от 1 година в 160 л аквариум.Сложиш ли му флейтата не прави центрофуга,както бих си помислил и аз самият,а винаги ще можеш да го сложиш на по-голяма аква с този обем на филтрация :)
Jbl-от друга страна идва с пълнеж и гъби,които не са много евтини и това си е предимство  :-)

discus

Вземете замерете дебитите(реалните) на дадените филтри и сами ще си отговорите. Обемът на филтриращият материл в случая не е от голямо значение. Прекрасно знам за какво ми говорите, както и кои от изброените марки се доближават до даденият дебит. Всичко над 400 л/ч за аквариум от 100 л е безумие. Аквариумът ми от 630 литра е с два филтъра с общ дебит 2000 л/ч вътре има дискуси(прасета)  балансът е налице като липсват особено много растения. По вашите сметки какво да сложа на тези 630 л. филтри с дебит 6300 л/ч  :duvar:

manyg аз се сещам че може да падне и до 400 л/ч сун сун-на  :-D
Относно с какво е по-добър и JBL и SUN-SUN са копия на про серията Ехеим. ;-)

tova_onova

Цитат на: discus - 17.09.2014 12:32
Eheim Cassic External Filter 2213 това е филтъра, достатъчен обем и дебит, доказан във времето. tova_onova не знам къде прочете че филтърният обем е 1 литър , но смени източника.
Имаш право! Объркал съм се. Малкия 2211 е с 1 литър филтърен обем.


Цитат на: discus - 17.09.2014 13:37
1000 л/h за аквариум 100 л, в който няма да има много риби  :duvar:. Хора спрете с тези съвети бре. Листите за дебита колко са реални никой не може да каже ако не ги е мерил, факт е ,че ехеим има най-малко отклонение от даденото като дебит.

Тия хиляда литра  са мираж. Зареден филтъра не дава повече от 700 л/ч. ,а след първия месец дори и по-малко. Както казах аз ползвам такъв в абсолютно същия аквариум и е напълно достатъчен.

Цитат на: rollon - 17.09.2014 15:57
Съветът ми е да си вземеш sun-sun hw304a/b

Този ще му дойде в повече!

discus

Цитат на: rollon - 17.09.2014 15:57
Съветът ми е да си вземеш sun-sun hw304a/b

А ти дали вярваш че този дебит който му дават има нещо общо с истината. Флейтата не трябва да сваля дебита!!! Тя само разпръсква по равномерно.
За другото което си казал е така, но ако човека скоро не мисли за по голям аквариум аргумента е безмислен.

Similar topics (5)

30819

Публикации: 4
Прегледи: 3830

54966

Започната от Marky


Публикации: 8
Прегледи: 3436

6921

Публикации: 4
Прегледи: 3818

23609

Публикации: 7
Прегледи: 4801

46989

Публикации: 25
Прегледи: 9879