• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 01:00

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Eзерцето на Борко - подготовка

Започната от Borko7, 11.03.2013 07:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Borko7

Кранове за съжаление при мен няма и не мога да добавя. Тръбите са закопани. Ако всяка се вливаше по отделно в бидона можех лесно да го оправя, но за да не дупча бидона на две места ги обединих.
По мощна помпа и на мен ми се иска да пробвам, но не ми се купува преди да знам, че ще свърши работа. А и не намирам подходяща. Потопяемите, каквато е сега, виждам само до 6000л/ч. А външните са доста по-скъпи. Ако някой има да ми услужи с неизползвана в момента за проба ще съм благодарен.
: 06.06.2013г 23:11ч
За по-нагледно:
https://lh5.googleusercontent.com/-3F8TMUzMBbY/UYFXueOuFtI/AAAAAAAAIuw/a_l2IMUpI7k/s912/IMG_8680.JPG
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

pla.stenik

Здравей,
моето езеро е направено конструктивно по същия начин, но тези части от басейни имат някои недостъци, според мен  :-[ . Например скимера няма достатъчно дебит, до като  при басейните се монтират няколко. Също така установих, че две вливащи дюзи са малко, имам реверсиращи кранове и подовия сифон става също дюза. Но подовия го монтирах в най - ниската точка на езерото и той се затлачва и когато пусна през него водата езерото става на мармалад.
Непременно в кошничката на скимера трябва да сложиш филтриращ материал преди помпата, само не дамски чорапогащник и трябва да се почиства редовно. Не се сещам други проблеми с които съм се сблъскал.

Сега когато прочетох, цялата тема установих, че и ти си установил, че скимера няма дебит.  *HELP*.
Камъните са добри, от коя борса във Варна ги взе .

Borko7

Моето езеро е доста малко и мисля, че ще се получи схемата. Водата има леко въртене видимо на повърхността от дюзите и от водопада (него съм го разположил с идеята да е като 3-та дюза) ,което е целата. Скимерът се надявам да е достатъчен. В момента той просто не работи. Ще направя няколко проби да видя как да го оправя. Твоята Помпа е оригинална за басейн. Какъв й е дебитът? Планирал съм да сложа на дъното на скимера под кошницата едропореста гъба. След това водата отива в утаител. Но ако ще слагам втора помпа само за скимера тя ще прескочи утаителя.

Kамъните са от Рогачево. Не ми се припомня обаче колко се изръсих за тях.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

lsimeonov

Незнам до колко ще се ориентираш от картинката, но накратко при мен имам две тръби, едната с долните два сифона, а другата е със сифон и скимер. Право да си кажа при мен филтъра е 900 литра с две помпи 2000 и 4000 л/ч и скимера събира всичко което плува отгоре, даже и храната на рибите като я разпръскат и за минута е в утаителя.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2F218k05.jpg&hash=bb37053e347a202fb1bbba59630f9d89cff8dd3c

Borko7

Ами при мен е същото. Все едно само горната ти тръба, като сифонът ми е по-ниско. Нямам идея защо не се получава при мен.
Вчера писах разни работи, че от сифона било по-лесно да се смуче, но друг път си мисля, че това не е така. Незнам. Днес пак ходих на вилата. Проверих тръбата на скимера да не е запушена с нещо, но не е.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

lsimeonov

При теб обединяваш двете тръби от най- отдолу и отгоре. Така според мен, а и xoxi бе писал, че водата си търси най- прекия път, който при теб е от дъннния сифон. При мен са два отделни кръга, обединен ми е само единия сифон и скимера, но основната тръба ми е от сифона(права), а скимера е свързан към нея с връзка 45 градуса.

Borko7

Цитат на: lsimeonov - 08.06.2013 10:00
обединен ми е само единия сифон и скимера, но основната тръба ми е от сифона(права), а скимера е свързан към нея с връзка 45 градуса.

Подобно, но аз съм с права тръба към дъното на скимера и коляно 90 градуса към сифона. Явно водата си търся най-лесен път, но се учудвам, че изобщо не засмуква от скимера. Може би наистина както казваш, причината е голямата разлика в налягането между най-ниската и най-високата точка (около 1м.). При теб на каква дълбочина е горният сифон?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

pla.stenik

Другият път като дойдеш до Рогачево непременно ми звънни 0887 594 299, ще се радвам да се запознаем. Не зная какъв е дебита на помпата ми, ще проверя. Аз съм с две помпи, потопяема, тя е за филтъра Sun Sun, който не успях да пусна, там имах друг проблем дебита на помпата е много голям и филтъра преливаше. Бях предвидил и водопада да се захранва от нея, но няма да мога да го монтирам това лято. Аз мъкна камъни от всички реки покрай които минавам, но наистина имам нужда от няколко големи за водопада. Тези варовитите които са по нашия край не стават, след зимата всичко е напукано и се рони.

http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p4131_WilTec-Bio-Pond-Filter-up-to-60-000-l--CBF-350B-.html, това е филтъра, а пясъчния малко ще го преработя следващото лято.

Borko7

Обикновенно често ходя до и над Рогачево, но сега разредих посещенията си. Като мина следващия път ще се обадя.
Относно камъните, ако бяхме в планината щеше да е много лесно. Но край Варна няма нищо подходящо. И аз като ходя по реки си събирам камъни за аквариумите, даже от Турция съм си мъкнал. За езерцето, обаче, ми излязоха 480кг. Доста време щях да си ги мъкна :). И пак не намерих толкова големи колкото исках.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Borko7

Намерих една помпа 14000л/час (реално  по-малко, защото изходът беше доста тесен) и направих опити с нея.

1. Поставих помпата в утаителя, като по този начин увеличавам дърпането на вода общо от сифона и скимера (5000+14000) - скимерът не мръдна
2. Помпата я вързах за маркуч око 2см, който е вкаран в скимера и така помпата дърпа направо от скимера. Съвсем слабо засмукване на повърхността, недостатъчно да смъкне преградата на скимера. Предполагам причината е тясната тръба за засмукване.
3. Помпата без маркуч, ограничаващ засмукването на водата е в скимера (вход на водата 1 1/2"), а с маркуч отвеждам водата в езерото. Видимо голямо засмукване на повърхността на езерото към скимера, но не успях да видя дали работи скимерът, защото помпата заема цялото място в него.
4. Помпата е в езерото и праща вода във водопада. Това вече беше истинска каскада, а не ромолене на поточе. Ще пусна клипове по-късно.

Ручей - около 3-4 000 л/ч: 

Водопад - около 10-15 000 л/ч:


Изводи:
1. За тови тип скимери за басейн трябва доста мощна помпа. Предполагам 8-10000 л/ч ще е достатъчно и тръбва да взема водата директно от скимера. Задължително е да има отделна тръба и/или съд в който да отива водата преди помпата. Сега работя по поправянето на грешката ми с минимални намеси. Не ми се копае.
2. За хубав водопад върху неравни камъни тръбва помпа около 10000л/ч (предполагам че ако повърхността е гладка , например  ламарина необходимият дебит е по-малък.)

: 09.06.2013г 23:11ч
: 10.06.2013г 17:05ч
Рибите са още доста плашливи, но с малко търпение ги изчаках да се покажат:


I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Borko7

Тия дни ще прокарвам нова тръба за нова помпа от скимера към водопада. Помапта ще е 8-10 000 л/ч а тръбата - ф32.  Но имам една чуденка:
В момента част от водата от помпата минава по тръба ф20 през УВ лампа към водопада. Т.е.  УВ лампата има поток около 3-4 000 л/час през тръба ф20. Чудя се дали да я разкача и да я сложа на новата тръба от скимера т.е. през УВ лампата ще минава поток 8000 л/час тръба ф 32. Кое ще по-добре откъм ефикасност на стерилизатора. Като скорост като го изчислявам, ще е близка. Но по-големяи дебит означава повече вода да минава през помпата, така че май ще я местя, ако не съм закопал много тръбите.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

Колко вата ти е лампата,от това зависи колко да ти е потока през нея.
При 8-11вата 2000-2500лч;24ват2500-4500лч;36вата -4500-6000лч;55вата4500-6500лч;72 вата6500-9000лч;110вата 9000-12000лч
това е зависимост долу горе.

Borko7

11вата.
Да разбирам, че няма голям смисъл, така ли?
: 14.06.2013г 00:12ч
Сега видях характеристиките на лампата:
capacity    10000L
flow    4000-5000L/H

От 8000 л/ч официална информация  след триенето във водата и пясъчния филтър сигурно дебита ще падне и реално да са 5-6000. Май все пак ще я преместя.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

lerby

Цитат на: Borko7 - 14.06.2013 00:14
11вата.
Да разбирам, че няма голям смисъл, така ли?
: 14.06.2013г 00:12ч
Сега видях характеристиките на лампата:
capacity    10000L
flow    4000-5000L/H

От 8000 л/ч официална информация  след триенето във водата и пясъчния филтър сигурно дебита ще падне и реално да са 5-6000. Май все пак ще я преместя.

Според мен е по добре да я оставиш така. При УВ лампите е по добре дебита който преминава да е по малък, за да има достатъчно време водата да бъде облъчена добре, съответно микроорганизмите да бъдат избити. Това все пак зависи и от обема на тялото в което ти е УВ лампата и дадените характеристики от производителя. При мен УВ лампата е 15 W, а помпата която изпомпва през нея е 2000 l/h., това е при положение, че производителя е обявил максимален поток 2500 l/h.  Моя съвет е да ползвате помпи, които да не са на максимално даденият от производителя воден поток. Все пак не трябва да се пропуска факта, че почти всичко е произведено в Китай и дадените характеристики не са много реални. Другият фактор е самата лампа, при мен едва когато сложих бактерицидна лампа на Силвания, нещата заспаха.
Ползвам ето този UV-C филтър, като реално от оригинала остана само кожуха, всичката електроника е сменена с качествена:
http://minjiang.petsglobal.com/en/p_productview.asp?Productid=8302
Не налагам мнението си просто споделям личен опит.
Поздрави!

Borko7

Да, знам че за УВ лампата е добре водата да минава достатъчно бавно, за да бъде облъчена, но търся оптималния вариант, където да не е твърде бавна и част от лъчението на лампата да отива на празно. Ако вярваме на Атман, за моята лампа този оптимален поток вода е 4-5000 л /ч. Сега съм под оптималното (да речем 3000 от 5000л помпа , част от водата отива към ТРR, и имам загуби от триене.) Ако сложа помпа 8000 л/ч. Ще съм над оптималното, дори и след загубите примерно 6000л/ч. Като разсъждавам така май-наистина няма смистъл да я местя. Аз отначало си мислех, че като е през по-дебела тръба потокът ще е по-бавен, но това всъщност не е вярно, защото обемът на УВ-стерилизатоър е еднакъв. Относно качеството на лампата нямам идея - аз счупих моята много тъпо и си купих нова, предпоагам китайска от магазин за акваристика.
От около 10 дена работи филтърът и лампата и са засадени растенията и водата доста се избистри. Имам видимост 50см, а вече може и до дъното да е стигнала. Но кой е пребладавищият фактор не знам.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve