• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
05.05.2024 18:00

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

моля за помощ

Започната от kiborga1, 09.04.2013 14:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kiborga1

Дата на стартиране на аквариума: преди месец
Обем на аквариума: 390
Височина: 60

Вода:
pH:
Температура: 26,27
Сменям по _100_ литра на всеки _7_ дни.
При смяната: Водата е (престояла) . Водата е с температура _27_ градуса.

Филтрация: вътрешна
Вътрешен филтър л/ч: 1000
Външен все още нямам
Система за СО2: има

Филтрите работят(непрекъснато)

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:само тубифекс им сложих и не съм сигорен но от тогава май се получи това
(напр. смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: бактопур,фмц,трипафлавин,костапур (това е след като забелязах белите точки започнах с костапура 2 пъти сложих и ми свърши и продалжих с фмц 2 пъти и след това започнаха да им се разпадат плавниците )

Риби:
Полово зрели(видове, брой):70
Млади риби(видове, брой):плати,молинезй,1 велифера,10 неона,кардинали,2 акули,2лабео,гупи сомчета 4боций,хелери (бяха 70 сега са по малко незнам точно колко са немога да ги изброя от 18 неона останаха 10 поне тях ги видях боците си заминаха 1 голяма бяла акула на която и се появиха червени бръдавици и след 2 3 дни започнаха да и се разпадат плавниците и да слабее 2 хелера извадих мъртви и неска другата акула която снощи имаше опашка малко останала а тази сутрин опашка нямаше вече и се беше разпаднала почти до стомаха рибата но беше жива

Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): около 10 4 боцй 2 гупи и няколко неона

Храна:6 вида
Видове храна:замразена,люспа,чернодробна и за цвят нещо си беше биколор (преди да се разболеят тубифекс)
Колко често храните рибките си: 4 пъти през 3 часа
За колко време рибките изяждат порциите си: за около 1 минута

Растения: изкуствени само
Колко % от дъното е засадено с растения: 13
Колко % са бързо растящи:0
Колко са плуващи:0

Грунд:
Дебелина на дъното:4 см речен превърен камък
Размер на камъчетата: от 5 мм до 1.5 см

Осветление: 2 пури по 37 вата дълги 120 см и диодно червено осветление 5 ленти по 120см



проблема ми е от седмица насам започнах да лекувам за белите точици с костапур 2 пъти свърши ми и продължих с фмц още 2 пъти след това лечение светнах лампите и какво да видя по акулите имаше бяло сивкава слуз без да сменям водата сложих трипафлавин капка на литър пак 3 дни на тъмно святкам на ново лампите почти нямаше резултат бели точки нямаше вече но 2 хелера имаха като язвички по тях на акулите и сомчетата беха започнали да им се разпадат плавниците след което си омряха източих 40 % от водата и добавих бактопур както е описано да се дава светнах лампите уж бяха по добре но неска едната акула както описах по горе и се виждаха костите почти до корема а вчера имаше останала малка част опашка допълних аквариума с 40% вода престояла 2 дни останалите рибки си изглеждат добре все още като изключа някои неонки които си плуват добре сичко е ок но горните плавници на гърба са леко наяадени и те прежалил съм всички риби ако измрат да измрат явно немога да се справя идеяата ми е да ресна аквариума ако измрът всички и да го дезенфикцирам по някакъв начин и след това да го напълня на ново моля за съвет БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!! ако съм допуснал грешки в писането моля да бъда извенен бързам за работа че закъснявам





qoke2

Ти си си отровил рибите с лекрства ...

kiborga1

Цитат на: qoke2 - 09.04.2013 16:15
Ти си си отровил рибите с лекрства ...

сичко друго е живо ама нз нали и те няма да се разболеят  :-(

Ivan_S

Да не би да имаш някакво огнище на разлагаща се органика. Съмнява ме чернодробната храна. Случвало ми се е на времето от умряла риба в следствие на разлагането да се "разболеят" и други риби (да станат на бели точици). Оправял съм ги по доста зверски начин, което сега едва ли бих направил предвид голямото разнообразие от препарати. Тогава метода работеше, но сега има препарати. Ама то и с препарати невинаги става, не е рядкост да се прекали и да има натровени риби. Та, огледай си хубаво дъното, поразрови го малко ако трябва. И спри да храниш с чернодробната храна. Тубифексът, ако не е промит добре прави страшни мизерии (от опит го казвам), виждам че вече си го разбрал. Аз лично освен да ти предложа да оставиш рибите малко на диета за 2-3 дни, леееко да качиш температурата докъм 27-28 градуса, да засилиш аерацията, да сифонираш хубаво дъното и да смениш 50% от водата, не знам какво друго да посъветвам. Нека и колегите да се включат. И успех в спасяването на аквата  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kiborga1

Цитат на: Ivan_S - 09.04.2013 17:17
Да не би да имаш някакво огнище на разлагаща се органика. Съмнява ме чернодробната храна. Случвало ми се е на времето от умряла риба в следствие на разлагането да се "разболеят" и други риби (да станат на бели точици). Оправял съм ги по доста зверски начин, което сега едва ли бих направил предвид голямото разнообразие от препарати. Тогава метода работеше, но сега има препарати. Ама то и с препарати невинаги става, не е рядкост да се прекали и да има натровени риби. Та, огледай си хубаво дъното, поразрови го малко ако трябва. И спри да храниш с чернодробната храна. Тубифексът, ако не е промит добре прави страшни мизерии (от опит го казвам), виждам че вече си го разбрал. Аз лично освен да ти предложа да оставиш рибите малко на диета за 2-3 дни, леееко да качиш температурата докъм 27-28 градуса, да засилиш аерацията, да сифонираш хубаво дъното и да смениш 50% от водата, не знам какво друго да посъветвам. Нека и колегите да се включат. И успех в спасяването на аквата  *THUMBS UP*

благодаря ти за изчерпателния отговор  ще го имам предвид а за мъртвите рибки с сигорност има но е невъзможно да ги видя неонките които ми изчезнаха просто и следа няма от тях (омрелите) :( тъкмо започнах да му се кефя и .... на никои този кошмар не го пожелавам да се случва много е гадно а да не говоря че вътре рибите са минимум 300 лв които по добре да ги бях дал за филтър външен :(   също искам да помоля ако някои може да ми каже за моя аквариум колко литра на час и какъв филтър да търся благодаря предварително

Георги

Трагедия! Не знам какво да кажа. За 1 седмица ти се случи всичко това?

tova_onova

Защо ти е система за СО2 при положение че всичките растения са ти изкуствени?
По мое мнение химията, която си набухал е дошла в повече.

nikan

Да от химията е и според мен в съчетание с много слаба филтрация,малко отзад напред си започнал първо оборудването трябва да ти е на поне минимално ниво,химия лоша и слаба филтрация и  много риби водят до това съжалявам за загубите :-(

kiborga1

Цитат на: nikan - 09.04.2013 20:54
Да от химията е и според мен в съчетание с много слаба филтрация,малко отзад напред си започнал първо оборудването трябва да ти е на поне минимално ниво,химия лоша и слаба филтрация и  много риби водят до това съжалявам за загубите :-(

може и от нея да е (химията) наистина май доиде повече но послушах колегата сифонирах дъното до преди малко и свалих направо 50 % от водата и го допалних наново сега водата изглежда много почиста и сега след 2 дни пак ще сменя 1/3 от нея и ще видим докаде ще я докарам :(  ЗА ФИЛТЪР МИ КАЖЕТЕ КАКЪВ ДЕБИТ МИ ТРЯБВА ЧЕ ТЕЗ ДНИ ЩЕ КОПУВАМ АКВАТА Е 390 ЛИТРА ДАВАИТЕ СЪВЕТИ ДА НЕ ХВЪРЛЯМ ПАК НА ПРАЗНО ПАРИ САМО :( БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!

ето го преди смяната на водата

ето го след смяната на водата
: 09.04.2013г 21:09ч
Цитат на: Георги - 09.04.2013 19:36
Трагедия! Не знам какво да кажа. За 1 седмица ти се случи всичко това?
да колега само за 1 седмица ме подлудиха тез маници :( направо в приключение се видях

Ivan_S

Така, хубаво че си опреснил водата и хубаво, че си решил да смениш още 30% от нея, но НЕ прекалявай със смените. Да, нужно е, но ако прекалиш ще нарушиш азотния цикъл. Като стана дума, налей си в чисто бурканче 50 мл. вода от аквариума и върви в някой магазин за акваристика да направиш тестове на водата - амоняк, амоний, нитрити, нитрати, рН. Добре е да имаш налични тестове поне за нитрити и рН. Ако ти е нарушен азотния цикъл или липсва такъв си набави Нитривек или друг биоактиватор и започвай вливания според дозировката. За Нитривек-а например е 100 мл. на 400 л. вода. В твоя случай ще ти трябват поне 400-500 мл. Като си доливал новата вода не знам дали си сложил кондиционер. Сложи и такъв. Пак давам за пример продукт на Сера - Акватан. Дозировката е като при Нитривек-а. С този препарат няма опасност от предозиране, а в същото време е полезен както за водата, така и за рибите. Ако имаш остатъци от хлор и тежки метали, той ще ги абсорбира. Ще добави и йод, което е полезно за кожата на рибите. Наистина, съветвам те да си тестваш водата, защото с масирани смени може пак да се влошат нещата. Ако нитрита е ОК, не прекалявай със сменяното количество. Не спирай седмичните смени, прави си ги по 30-35%, ако сложиш естествени растения може и малко по-малко. И за твоя съд слагай канистър, може би и един вътрешен филтър за механична филтрация. За вътрешния може би 1500 л./ч. ще е добре. Той и канистъра ще трябва да е нещо такова. Щом си решил да инвестираш още, инвестирай в естествени растения, ще ти помогнат да създадеш и задържиш азотния цикъл. Иначе влизаш в поддръжка на аквариум тип цихлидарник и там създаването и поддържането на азотнтия цикъл е "друга бира". Айде, със здраве, и ще помагаме както можем. Ако предлагам нещо не много добро, колегите да ме коригират  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

nikan

Моя съвет е оставяш вътрешния филтър като допълнителен а външния който ще купуваш да е с дебит поне 1000л/ч (ако  е Ehaim може и по малко)мнения и отзиви за различни марки много може да погледнеш в тази тема http://aquariumbg.com/forum/oborudvane/mneniya-za-markite-i-modelite-filtri/

kiborga1

Цитат на: nikan - 09.04.2013 22:12
Моя съвет е оставяш вътрешния филтър като допълнителен а външния който ще купуваш да е с дебит поне 1000л/ч (ако  е Ehaim може и по малко)мнения и отзиви за различни марки много може да погледнеш в тази тема http://aquariumbg.com/forum/oborudvane/mneniya-za-markite-i-modelite-filtri/

препоръчаха ми някакъв  sun sun 2000 л.ч добър ли е ?
: 09.04.2013г 22:10ч
Цитат на: Ivan_S - 09.04.2013 22:02
Така, хубаво че си опреснил водата и хубаво, че си решил да смениш още 30% от нея, но НЕ прекалявай със смените. Да, нужно е, но ако прекалиш ще нарушиш азотния цикъл. Като стана дума, налей си в чисто бурканче 50 мл. вода от аквариума и върви в някой магазин за акваристика да направиш тестове на водата - амоняк, амоний, нитрити, нитрати, рН. Добре е да имаш налични тестове поне за нитрити и рН. Ако ти е нарушен азотния цикъл или липсва такъв си набави Нитривек или друг биоактиватор и започвай вливания според дозировката. За Нитривек-а например е 100 мл. на 400 л. вода. В твоя случай ще ти трябват поне 400-500 мл. Като си доливал новата вода не знам дали си сложил кондиционер. Сложи и такъв. Пак давам за пример продукт на Сера - Акватан. Дозировката е като при Нитривек-а. С този препарат няма опасност от предозиране, а в същото време е полезен както за водата, така и за рибите. Ако имаш остатъци от хлор и тежки метали, той ще ги абсорбира. Ще добави и йод, което е полезно за кожата на рибите. Наистина, съветвам те да си тестваш водата, защото с масирани смени може пак да се влошат нещата. Ако нитрита е ОК, не прекалявай със сменяното количество. Не спирай седмичните смени, прави си ги по 30-35%, ако сложиш естествени растения може и малко по-малко. И за твоя съд слагай канистър, може би и един вътрешен филтър за механична филтрация. За вътрешния може би 1500 л./ч. ще е добре. Той и канистъра ще трябва да е нещо такова. Щом си решил да инвестираш още, инвестирай в естествени растения, ще ти помогнат да създадеш и задържиш азотния цикъл. Иначе влизаш в поддръжка на аквариум тип цихлидарник и там създаването и поддържането на азотнтия цикъл е "друга бира". Айде, със здраве, и ще помагаме както можем. Ако предлагам нещо не много добро, колегите да ме коригират  *THUMBS UP*

колега малко съм нов акварис не малко ами много какво значи цехлидърик не ми се ще естествени растения да слагам защото ако стане пак такъв проблем и сички растения ще си заминат единствено за това не искам някой химики четох че забавят растежа други пък обивали направо растенията и .... не ми се иска явно ще е цехлидърник макар че незнам какво е ако може да ми обясните щее добре  по точно как се подържа цихлидърник  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

nikan

е хубаво искаш нещо което не знаеш какво е :-D

kiborga1

Цитат на: nikan - 09.04.2013 22:57
е хубаво искаш нещо което не знаеш какво е :-D

:-D :-D :-D :-D :-D колега не ме зимай сега за мезе де ми не ги разбирам още от 2 месеца общо гледам рибки  :-D :-D :-D :-D   просто ми звучи по добро откъм омиране на растения и засичане на растежа пък искуствените кво искат нищо  искам да попитам също ако ми свети лед осветлението червено постояно да не го гася може ли да зеленяса пак аквата ето и снимка ползвам го като нощна ламичка хем заради малките ?

Ivan_S

kiborga1, ако я подхванем тази тема, ще осъмнем и утре деня няма да ни стигне  :-D. Ама айде с една дума - аквариумите съвсем глобално може да се разделят на растителни и нерастителни. Според твоите риби, аквариумът ти предполага да е растителен и за това ти препоръчах да го направиш истински такъв. Ако повече ти харесва пластмасата вътре, твоя воля, тя не е вредна, но и не ти помага така, както истинското растение. Цихлидарникът е нерастителен аквариум, чиито обитатели са риби от вида цихлиди. От там идва името. Разликата с растителния е от Земята до Луната  :-). Накратко това е аква без нито едно растение, само камъни, пещери и грунд. Така е, защото в хабитата на тези риби е така - там няма растения. Цихлидите са скални/пещерни риби, растителноядни са много от тях и логично растения трудно биха оцелели. Отглеждането на цихлиди може да се каже, че е самостоятелен дял в акваристиката. Цихлидите биват африкански и американски (не от държавата, а от континентите  :-)). По-често ще срещнеш цихлидарник да се нарича аквариум с африкански цихлиди. Специфичното при отглеждането на тези риби, освен че няма растения, е осигуряването на много укрития за рибите, оформени от камъните, много добра филтрация трябва да имаш, достатъчно голям аквариум (като твоя например), никакви други риби в него, освен цихлиди (е, може някой сом, но няма да е съвсем биотопен аквариума  :-[), рибите обичат по-твърда вода. Това означава, че ще трябва с малко химийка да я поддържаш, но може и по други начини. Казват, че цихлидарниците са по-лесни за поддържане, но ... всичко е въпрос на гледна точка. Може всеки аквариум да е труден, ако се отнасяш небрежно, а може и всеки да е лесен, ако всичко правиш както се полага и с желание  :whistle:. Почнал си с растителен, продължавай, иначе трябва да почваш отначало и рибите, които имаш ще трябва да подариш.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Similar topics (5)

37841

Публикации: 6
Прегледи: 4342

50806

Публикации: 1
Прегледи: 1882

35090

Публикации: 7
Прегледи: 4928

57588

Започната от Риба123


Публикации: 8
Прегледи: 3425

47422

Публикации: 1
Прегледи: 1878