• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.05.2024 17:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

За гласуването на следващия конкурс ?

Започната от Тони, 26.12.2005 15:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

niky

Такааааа.... я ми кажете какви са критериите на който и да е световен конкурс?!

Boby_

Цитат на: "niky"Такааааа.... я ми кажете какви са критериите на който и да е световен конкурс?!

Готово. Ето ти критериите на конкурса на The Oscar Spot (http://www.theoscarspot.com/):

Voting Guidelines

1. Think about the quality of the photo.  How clear is it and how well was it taken?  Is it in focus?

2. How difficult was it taking the shot?  Did they capture a fish at an interesting or difficult pose?

3. How is the composition?  Does the picture look balanced and interesting?

4. What condition is the fish in?  Are all fins in great shape and the fish appear to be healthy?  

5. Do not vote based on who entered.  Everyone is equal and nobody should get a better shot at winning.  

6. The last important is how beautiful the fish is.  A flashy colorful fish does necessarily mean it's the best photo.  Someone could have a boring gray fish but have an outstanding photo.  Be sure to take all these things into consideration when picking your favorite.  Be mindful of them when taking/submitting your photos so you know what people will be looking for too!


Мисля, че доста ясно личи за какво се гласува, а именно за снимка. Малко по-късно ще пусна и официалните критерии на Cichlid Forum. За съжаление в момента гласуването не е активно и страницата с критериите е недостъпна, но те уверявам, че там нещата са доста подобни.

niky

Това е за фотографии, ние говорим за конкурс за акваскейпинг.

Но...как се гласува на този велик форум...с оценки от  1 до 10.

Как се следи спазват ли се правилата? - Никак.

Е така ще бъде и при нас  :lol:

Boby_

Цитат на: "niky"Това е за фотографии, ние говорим за конкурс за акваскейпинг.

Но...как се гласува на този велик форум...с оценки от  1 до 10.

Как се следи спазват ли се правилата? - Никак.

Е така ще бъде и при нас  :lol:

Да, конурс за фотографии е. За фотографии на риби.
Продължавам да твърдя, че системата на оценяване с бал е далеч по-удачна от тази с подреждане.
Това, че никой не следи за изпълнение на критериите за гласуване не означава, че мнозинството гласуващи не се ръководят от тях. Едно безкритерийно гласуване на принципа "Това ми харесва, това не" от всеки, случайно попаднал на форума, не ни носи нищо, ама нищичко, нито помага за развитието на каквото и да било. Ще си имаме чалга-конкурс за чалга-аквариуми, които се нравят на масовия вкус, ще се радваме на снимки-трепач на деформирани шлаери и папагали и  всички ще са щастливи и доволни.
Знаеш аргументите ми. Ако искаш, съобразявай се с тях, ако не искаш - недей. Няма да влизам в по-остър спор, защото не виждам смисъл и начин да те убедя, след като предварително си решил какво ще правиш.

niky

Няма проблем с острите спорове. Знаеш, че не ми влияят.  :D
Просто се чудя, защото трябва да е сложно и със същия ефект като може и по-просто.

И защо все откриваме колелото (във всички сфери), а не ползваме опита на другите.

Всичко на този свят е субективно, и ако теб не те кефи чалгата, някои друг просто не признава друга музика и смята, че тя е истинската и народната.

Та по същество....аз не съм намислил още нищо. Иначе просто щях да ви кажа - така ще е.
Засега е твърдо само начина на подаване на кандидатурите.

За мен този сложен начин на гласуване не беше учадачен, знаех го предварително. Ако видите предишните постове, ще видите че се съгласих, ей така, като искат, да пробват.

Така че....нищо не е решено още. Но обективност никога няма да има.

Колкото до това, дали сме избрали аквариуми, които се харесват на мнозинството - естествено че е така. Не може да изберем които харесват на теб или на мен.

Може, ако аз съм журито, така ще е.  И тогава ще има други ревове.
Хайде пийте по едно и мислете :D

Boby_

Ники, ако ти си журито, конкурсът ще е чудесен - ще излезе точно това, което е обявено предварително, а именно най-харесваният от журито (Ники) аквариум.  :lol:
Разбира се, че елемент на субективност ще има винаги. От това няма как да се избяга, каквото и да направим. Все пак е добре поне да се опитаме да я минимизираме.
Знаеш защо реагирам така - от идеята да се премахне категорията за снимки направо потръпвам. И то не защото държа да си пусна моите снимки (готов съм да се откажа на момента от участие, ако се налага), а защото смятам, че да покажеш хубава снимка на хубава риба е не по-малко важно, красиво и нужно от това да подредиш хубав аквариум.

NikolaV

То е много хубаво да се говори за правили и някакви критерии, но кой ще ги спазва? Аз лично оценявам като се опитвам да се абстрахирам от евентуалното лошо качество на снимката и се интересувам от качествата на самия аквариум. В цихлиди (абе няма ми го гласа там :-( ) съм сложил ETG на едно от първите места. Кво като са му кофти снимките. Явно човека е акварист, не фотограф.
Друг ще го вълнува композицията, контраста, фокуса и тн. Не може да накараш няколкостотин гласуващи (дай боже) да съблюдават някакви критерии. Всеки ще гласува не за най-хубавата снимка/аквариум, а за най-харесванта снимки или гьол от него.
Недоволни ще има независимо от вида на гласуването - явно, тайно с пръстов отпечатък...
И със жури да е пак ще има недоволни. А и по-малко гласуващи, което се подразбира, а от там и по-малък интерес опасявам се. От сега предвиждам меко казано "полемиката" кой да е в журито, що да е там и да участва ли...
В тоя ред на мисли, а и след две бири на обяд си мисля, че най-удачния вариант ще е две награди - на жури и ан публиката. Поне второто гласуване ви призовавам да е анонимно - да си спестим менкането на капи, дето се забелязва последните няколко дена след показване на резултатите.
Последния начин на гласуване спотред мен е крайно неудачен. Съмненията и уж необективните оценки си седят. Ама сега са придружени с лични нападки и обвинения. Не мисля, че някой спечели от това.

dido

Необективните оценки и прецакването не могат да се избегнат с каквато и да точкова система на оценяване. Само журито спасява нещата.

Аз съм фен на идеята за журито, но според мен то ще лиши конкурса от може би най-големия му чар за мен - възможността много хора да дадат своя глас - демек няма демокрация, ще има автокрация при гласуването.

А, Ники - нека в тази тема да те помоля - идеята да се направи подфорум за аквариумна фотография ми се струва много добра - от време на време пускам по някоя и друга снимка и се чудя къде да я набутам. Идеята да има някакво сборно място за пускане на снимки е съвсем на място според мен и вече доста хора искат това.

miTko

Вярно е, системата с журито е изпитана в световен мащаб и върши работа.Само че ще отблъсне участници.Така мисля аз. За да се привличат повече участници системата трябва да е по-демократична.Или да се търси разумен компромис.За сега.
Например, ако предположим че на следващ конкурс се очакват още повече участници и тази система остане, вместо всеки да дипли големи списъци,може всеки да си прави само топ 10 за всяка категория. Нещо такова. :?
Разни мои АКВАРИУМИ 

Nemo

Може освен наградата от журито , може да има и награда на публиката няква грамота нещо там символично. Щото честно да ви кажа ще ми е голямо густо да си е бодна на стената и да се хваля на всеки който ми дойде на гости ( мале колко се размечтах :lol: )   8)
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

niky

Дидо, ще има категория за "Аквариумна фотография"

Аз лично заставам зад мнението на NikolaV.
И предлагам да се оценява от 1 до 10. Като администратора ще има възможност да знае всеки как е гласувал.

За награда на публиката...не е лоша идея.
Дайде обаче първо да се разберем как ще се гласува.
Всъщност, аз след Нова Година ще пусна един конкурс и смятам да изпробваме системата за гласуване с оценки от 1 до 10. Дотогава ще направя необходимите изменения във форума, за да мога да следя кой как е гласувал.

Boby_

Цитат на: "niky"Дидо, ще има категория за "Аквариумна фотография"

Аз лично заставам зад мнението на NikolaV.
И предлагам да се оценява от 1 до 10. Като администратора ще има възможност да знае всеки как е гласувал.

За награда на публиката...не е лоша идея.
Дайде обаче първо да се разберем как ще се гласува.
Всъщност, аз след Нова Година ще пусна един конкурс и смятам да изпробваме системата за гласуване с оценки от 1 до 10. Дотогава ще направя необходимите изменения във форума, за да мога да следя кой как е гласувал.

:lol:  punk Е, това вече е приказка на място!  :wink:

dido

Всъщност въпроса ми беше за подфорум - място, където да си пускаме линкове към снимки вместо да ги пръскаме по всички други подфоруми, както и място за обсъждане как да се снима това или онова. Струва ми се, че говориш за категория в конкурс, затова уточнявам...

miTko

Цитат на: "niky"Дидо, ще има категория за "Аквариумна фотография"

Аз лично заставам зад мнението на NikolaV.
И предлагам да се оценява от 1 до 10. Като администратора ще има възможност да знае всеки как е гласувал.

За награда на публиката...не е лоша идея.
Дайде обаче първо да се разберем как ще се гласува.
Всъщност, аз след Нова Година ще пусна един конкурс и смятам да изпробваме системата за гласуване с оценки от 1 до 10. Дотогава ще направя необходимите изменения във форума, за да мога да следя кой как е гласувал.
:wink: Усещам че ще гласуваме за жури!
А имаш ли представа дали Ония от Парламента хвърлят по някое око на нашите начини за гласуване :lol: ?
Поне сме по-изобретателни и продуктивни от тях и се джавкаме мнооого по-малко! punk
Разни мои АКВАРИУМИ 

Георги

Малиии, колко се изписа покрай тоя конкурс. Аде спрете се. Отгласува ми се за другия!
Самия конкурс остана не на заден план, а в 9-та глуха. Кой спечелил спечелил. Другия път друг.

Similar topics (5)

3925

Публикации: 1
Прегледи: 1687

5009

Публикации: 62
Прегледи: 23264

7787

Публикации: 0
Прегледи: 2320

2589

Публикации: 72
Прегледи: 23780

36811

Публикации: 2
Прегледи: 2565