• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
06.05.2024 03:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

LED (светодиодно) осветление - направи си сам

Започната от ivvoboy, 12.02.2009 09:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bojkata

Ето какво си направих днес!
Не е нещо кой-знае какво, но май се получи не-лошо!


gogoto

Здравейте.
Преди време бях писал, че ще правя опити с ксенон за аквата.
След доста работа и почване от начало не ми хареса как стана.
Сега съм поръчал гъвкава LED лента (водоустойчива), RGB и мощност 14,2 вата на 1 л. метър.
Поръчах и лед контролер с IR дистанционно управление като има възможност за регулиране на цветове и сила на осветеност.
Аквариума на който ще го сложа (скаридарник по-точно) е около 55-60 литра с ширина 40 см.
Мисля да разположа 3 броя ленти от край до край, тоест 120 см. обща дължина и 17 вата обща мощност.
Силно се надявам да са достатъчни да осветят добре до дъното което е на разстояние около 45-48 см.
Хубавото е, че самият контролер има изход захранващ до 30 вата мощност такава лента и няма да се налага да купувам отделно захранване.
Също и това, че мога да си го наглася да ми свети много слабо неоново през нощта, и достатъчно силно 4300 келвина денем.
Лошото е, че трябва да го правя през дистанционното всеки път, или да сложа още една лента само неонова която да е със собствено захранване и включена в таймер.
Така мога да се размина с щракането което е добре, но не съм го доизмислил още.
След като дойдат нещата, рестартирам и наредя всичко ще пусна снимки за да се види какъв е ефекта (надявам се да е добър).

subsa

Този вид ленти си загряват, ако може ги монтирай на метална повърхност вместо на дървена.
Успех
http://forum.zahranvane.com/ - електроника

gogoto

Здравейте отново.
Знам, че загряват.

Затова направих следното (по-точно правя в момента):
1: Изхвърлив всичко от старото осветление (то бе вградено в капака).
2: От лявата страна на капака направих дупка с диаметър 4 см.
3: От дясно разчертах окръжност с диаметър 4 см. и в него разпробих множество дупчици с диаметър 3мм.
4: На левият отвор сложих най-малкият вентилатор с диаметър 4 см. на 12 волта.
5: Свързах го скабелчета (които изолирах с термошлаухи) с трансформатор.

До тук това. Сега имам идеалното охлаждане имайки в предвид, че ширината на капака е едва 38 см.
Материалите излезнаха:
1: Вентилатор - 2,48 лева от Конраднад
2: Трансформатор 3,69 лева от Конрад
3: Горещ силикон (имам си)
4: Работа и малко време
Общо: 6,17 лева


Следваща стъпка:

1: Взех алуминиеви лайстни от тези дето са за снаждане на паркет (ламинат) и са извити под формата на дъга.
2: Ще ги нарежа на парчета по 38 см. всяко.
3: С горещ силикон ще ги наредя по тавана на капака (мисля да ги използвам като оснаова за диодните ленти).
4: Понеже са 36 мм. широки идеално пасват 3 броя ленти на едно парче лайстна и възнамерявам да ги направя така.
5: Тъй като са под формата на дъга всяка една от 3-те ленти в/у нея ще светят в различни ъгли.
6: Ще използвам 3 парчета лента по 35 см. 5050 с 60 диода на 14,4 вата на метър с 4200 келвина и 650 лумена и 3 парчета по 35 см. 5050 с 60 диода на 14,4 вата на метър, 6000 келвина и 720 лумена на метър.
По този начин ще имам 105 см от едната светлина и 105 см. от другата светлина с общо около 30 вата и малко над 1300 лумена.
Аквариума е само 30 литра и мисля, че ще е добре за растенията  с над 40 лумена на литър.
Ще ги наредя последователно за да се омеша светлинният поток.
7: Ще ги захранвам с димер който е с дистанция и позволява до 90 вата консумация (on/of и намаляване и увеличаване на светлината).
8: Съответно и на него му трябва траф на 12 волта.

Цени:
1: Лайстна - 9 лева
2: Лента ВОДОУСТОЙЧИВА IP67 2,10 м. по 16 лева = 32 лева
3: Захранване/димер за лентата - 15 лева
4: Захранване/трансформатор за димера - 3,96 лева
5: Останалото си го имам, а имам и желание да го довърша.
Общо: 59,96 лева

След като го досътворя ще покажа снимков материал.

П.П. Моля ако някой вижда спънки в идеята ми да пише преди да съм го "сарал", тоест всичко от "следваща стъпка" може да се коригира все още.

Peza

Не съм готов още с крайният резултат, но пустото не ми търпи търпилото  :-D
Тъкмо още не съм дал да ми нарежат плоскостите за тялото и ако има нещо нередно, да го отстраня о'време.

От доста време заглеждам темите с диодите и реших, малко инцидентно и предсрочно (разбирайте: чел-не дочел) да пробвам да сглобя нещо. Подготвям за подарък един аквариум 60х42x40 (100л) и преди да се"метна" на дълбокото в моя, реших да експерементирам там.

Та така, закупих първо диодите и после с малко (не малко впрочем) помощ от колеги се сдобих с останалото необходимо. Че и с нов поялник   :-D

Ето и същината:
Идеята е за тялото да използвам Eталбонд 2мм в сечение (алуминиев фасаден сандвич панел) а за крачета 4мм плексиглас, та ако може да изглежда по-купешко. Друга част от идеята е ако реша в даден момент да монтирам и лещи, да премахна крачетата (и да повдигна радиаторите, така че лещите да не стърчат) и осветлението да е окачено по-високо над аквариума. В тялото ще е монтиран вентилатор, като захранването ще стои извън него (жертва на дизайна  :-D) И така стигаме до самите диоди и захранване, като първоначално бях предвидил 18 диода само от студено бяло, но после малко промених нещата.

Това е разкройката за тялото, отворите за диодите са с 2мм по широки от лещите, хем да оберат неточности от монтажа на диодите в-у радиатора, хем от там да влиза студен въздух и да ги охлажда:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi41.tinypic.com%2F1z2myrp.jpg&hash=a7095d7365a5227e06e944e3be6e697298e2b598

Разрези през самото тяло, във вариант със и без лещи и крачета:


Резултатът би трябвало да изглежда приблизително така:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2F2m2v2nt.jpg&hash=4f50a92cf8c36f05050a346ae4cd79afc9d313d8

Самото осветление засега е следното (не и докато не се реша за диоди на 420nm  660nm, които ще са на средната шина ... ако)

14 диода студено бал 220lm 3.8A 700mA от колега от форума
4 диода топло бял 200lm 3.6A 700mА цък
4 радиаторчета за диоди цък
1,5м алуминиев профил цък
12VDC 10А 120W (нямаха налични от по-малкия) цък
Термо лепило цък
Вентилатор 12V цък
Контролер за вентилатор цък

Малко игра с молива, линийката и поялника (Ако бях взел 24V захранване играта с кабелите щеше да е по-малко, но прецених че не е болка за умиране):


И тест на 1 радиатор с 2 кръга по 3 диода:


И крайният резултат от окабеляването:


Днес оставих да работят 10ч пробно без да са в кутия и съответно вентилатор, като намалих волтажа на захранването леко, за да е по-близо до 3.8V на диод. През целият ден температурата остана по мое му ~< 40градуса, което в кутията с вентилатора би трябвало да се запази.

Средата на седмицата ще се реже и тялото, и тогава ще си проличи дали съм сътворил нещо красиво и работещо или грозно и наработещо  :-D. До тогава който има препоръки и забележки да споделя ... после късно.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Nikiengi

Ама това се получава много добре! Браво! Лупи ще слагаш ли?  *BRAVO*

Peza

Засега не, едно мнение на Dafil ме "наплаши" с това че не можел да смогне да подава CO2. А към подаръка ако включа и това ... всъщност аз се надявам да не ми го приемат!  *ROFL* Тогава вече може.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

dafil

Цитат на: Peza - 31.03.2012 21:42
Засега не, едно мнение на Dafil ме "наплаши" с това че не можел да смогне да подава CO2. А към подаръка ако включа и това ... всъщност аз се надявам да не ми го приемат!  *ROFL* Тогава вече може.
Но със стъклен дифузьор.Не можех да оптимизирам течението в аквариума и доста ЦО2 отиваше на вятъра :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

beonedge

Привет на всички :)
Изчетох почти всички теми свързани с LED осветлението , но все пак не всичко ми се изясни . Дано се намери някой с познания и време за да помогне със съвет :)
Обмислям да сменям аквариума и за новия смятам да го осветявам с LED или комбинирано осветление . Иска ми се да направя проба с 10 тина светодиода , за да преценя каква ще е светлината . Та въпросите които ме вълнуват :
1) захранване - повечето решения във форума са базирани на константно напрежение . Не е ли за предпочитане да се избере захранване с константен ток ? Например това :
http://www.ledpower.bg/product_info.php?products_id=21002019
2) диоди - гледам цените на Cree XP-G в ebay :
http://www.ebay.com/itm/High-Power-Cool-White-Cree-XP-G-R5-Emitter-LED-139lm-350mA-w-14mm-Round-Base-/120940983505?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c28a4f4d1
има ги и тук :
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/14060/
Та , кой е по-добрия вариант и защо .
За охлаждане и термопроводящо лепило , там нещата са ясни .
Сега сметките - колко бройки от посочените светодиоди могат да се свържат към горното захранване , без опастност за компонентите ( на 700 mA) ? И на какъв ток е препоръчително да се използват (ако приемем че охлаждането им е адекватно ) ?
Благодаря предварително ;)
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Peza

Аз имам питане към теб. Защо искаш да пуснеш диодите на захранване 700mA при положение, че тези които си харесал (първите) са на 350mА? Няма ли да ти е къде къде по-лесно със захранване направо на 350mА?
Иначе по въпроса за броят ще приема, че говорим за 3W диоди на 700mA. До колкото виждам те са на 3.2V.  Захранването е 12-32V, 24W. Най-малко 4 последователно свързани диода (4х3.2V=12.8V, 12.8Vx0.7A=8.96W), най-много 10 последователно свързани (10х3.2V=32V, 32Vx0.7A=22.4W)
Предполагам че можеш/държиш да ползваш това захранване и за диоди на 350mA, тогава трябва да ги връзваш на два еднакви паралелни кръга от по 4-10  последователно свързани диода (4x3V=12V, 10x3V=30V, 12Vx0.35A=4.2W, 30Vx0.35A=10.5W, това е за един кръг, за двата умножаваш по 2).

П.П. Колегите ще ме поправят ако и където греша.



Edit:
Аз лично предпочетох константен волтаж, защото ми се стори по-лесно за връзване на вентилатор към него, както и димер преди диодите. Но не съм много вещ в областта да твърдя че това единственият/по-добрият начин.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

beonedge

Смятам че 0.7А е приемлива стойност , понеже в документацията (на втория линк който съм дал) дават " Base Order Codes
Min. Luminous Flux @ 700 mA (lm) " -> 260 lm . На графиката Relative Luminous Flux (%) / Forward Current (mA) за 700 mA e 100%  а за 350mА е около 50% . Максималния ток го дават 3 А , но предполагам това е пикова стойност . Иначе стремежа е да се намери оптималната стойност при която се добиват максимум lm за W , но без опастност за пробив в диодите .
Друго което не ми е ясно е каква е разликата м/у 1 и 2ри линк които съм дал за диоди ...втория е по-евтин , но дали може да се използва в този му вид ? Предпочитам да ги купя от 2рия , понеже от cree.com  ме препращат към този магазин т.е. предполага се ,че са оригинални . Ако имате предложения за друг магазин от който могат да се поръчат (и да не се чудя дали не са "реплика" ;)) ще се радвам ако дадете линк .
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Peza

До колкото виждам аз, разликата е: първият линк е за студено бял диод, вторият за неутрално бяло. Както и в първият моделът е: XPGWHT-L1-0000-00H51, във вторият е: XMLAWT-00-0000-000LT50E3. От тук има разлика и в лумените за 1 ват. Както и във вторият не виждам да е със алуминиевата основа. (Все още смятам, че първият линк е конкретно за 350mA  диод.)



Цитат на: beonedge - 02.07.2012 14:37
На графиката Relative Luminous Flux (%) / Forward Current (mA) за 700 mA e 100%  а за 350mА е около 50% .

Нормално е при положение че при еднакъв волтаж, "пускайки" два пъти по-малко ампери да получиш и два пъти по-малко лумени (приблизително). Но отношението лумени за 1ват си е същото или поне с пренебрижимо малка разлика.
Поне така мился аз.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

beonedge

Да , различни са т.е. LED -а от 2-рия линк е за предпочитане ?  В такъв случай ако смятам правилно , пускайки го на .7А се получава -> 2.9 V x 0.7A = 2W  или мога да закача 10 бр. на посоченото захранване ? Има ли проблем да се използват във вида който е даден (без Al подложка) или трябва да се поръча нещо такова :
http://www.ebay.com/itm/50pcs-1W-3W-High-Power-LED-Aluminum-Base-Plate-20mm-2629-/110892742479?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19d1b8f74f
И каква е функцията на тази подложка ....ако е за по-лесен монтаж , наистина изглежда по-лесно да се работи с подложка , но пък от друга страна се влошава отвеждането на топлина от диода към охладителя
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Peza

Определено точно тази подложка не става. Предполагам е възможно и без подложка, няма невъзможни неща, но на каква цена и наистина струва ли си? Дали ще предпочетеш студено бяла светлина, топло бяла или неутрална си е лично твой избор. Чисто цветово коя де е е въпрос на вкус и обикновено се прибягва до микс от студено и топло бели. Ако гониш PAR обаче, имай в предвид, че топло бялата при едни и същи лумени е с по-слаб PAR в сравнение със студено бяла, предполагам неутралната е някъде по средата по това отношение, както и цветово. Затова и не се наемам да кажа кой чип е за предпочитане.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Peza

Цитат на: Peza - 31.03.2012 21:24
Не съм готов още с крайният резултат, но пустото не ми търпи търпилото  :-D

Резултатът би трябвало да изглежда приблизително така:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2F2m2v2nt.jpg&hash=4f50a92cf8c36f05050a346ae4cd79afc9d313d8


Да ама не ... както са казали хората, след като ми поискаха 125лв да ми нарежат и осъществят идеята преминах към план"Б" и с малко плоскости и первази за врати, плюс фолио за дърво (не ми се получи боядисването и така спасих положението) се получи следното:



Като цяло още не съм готов съвсем, имам да преместя захранването в шкафа, но тъй като още мисля дали да не добавя още един димер както и 2 таймера на 12 волта си седи там.
В момента диодите са 12 студено бели(6500k) 3W, 8 лилави(420~435nm) 1W и 6 червени(660nm) 1W. На всички има 60 градусови лещи. Димера е монтиран на белите като резултатът от което е следният:



По-хубаво късно от колкото никога, бая се проточиха нещата но това няма значение.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Similar topics (5)

4452

Публикации: 9
Прегледи: 9002

56275

Започната от Penta


Публикации: 0
Прегледи: 2952

52381

Публикации: 0
Прегледи: 1680

38758

Публикации: 29
Прегледи: 19281