• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.05.2024 04:42

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Филипс Aquarele и Силвания

Започната от penchod, 07.09.2005 10:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dido

Жалко е ако го възприемаш като дразнене. Коментирам, че твоите изказвания по въпроса за лампите силвания/филипс звучат твърде тенденциозно за мен.

Аз съм човек, който знае характеристиките на аквастар и не съм на твоето мнение. Лампата спектрално е подходяща за аквариуми и за гледане на растения най-вече, има достатъчен интензитет в цялата гама от мощности. В този аспект отричането на аквастар е меко казано несериозно. Ако правиш това, то или не разбираш от лампи и съвета ти в този случай е крайно погрешен, или го правиш с някаква друга цел.

За капаците - не знам дали 80 лева - 90 с ДДС ти се виждат малко, но ето цената за едно подобно тяло, самоделка:

отражателна ламарина                                         - 12 лева
електронни баласти за 4 лампи, сдвоени, Вито     - 16 лева
ПДЧ ламинат, 1 кв.м                                             - 13 лева
фасунги, кабели                                                  - 4 лева

всичко: 45 лева.

Както виждаш цената е 2 пъти по-малка от тази, за която ти говориш.
Е, нещо не разбирам - нали 90 лева беше малко за осветително тяло. И как ще ме убедиш да дам 90 лева за нещо, което може да струва 45, без да има особена разлика в крайния резултат  :?:

Violeta

Дидо, нямам намерение изобщо да споря с теб. Искам само да кажа, че нашите баласти не са Vito, а са маркови - Philips, Osram, а имаме и собствено производство.
Цената на един електронен баласт 2х54W на Osram например е 27.92 лв без ДДС. Рефлекторът е от 6 до 10 лв в зависимост от големината на осветителното тяло. За колко лева да продам осветително тяло, в което са вложени материали за 60-70 лв? За 30? Еми... Чак такива ентусиасти не сме. А който иска китайски осветителни тела - моля! Всеки избира за себе си. И без друго китайците превземат световния пазар, рано или късно ще се сетят да произвеждат и осветители за аквариум. Но още не са :wink:
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

dido

Ако баластите ви са от вида със специализирани чипове за управление на луминисцентни лампи, може би е ОК.

Но тук някой беше пускал снимка на филипсов баласт отвътре - компонентите предполагаха схемно решение, идентично с китайските баласти.

Ако е така дали е китайски или не принципно не би имало значение в случая.

Stas

Дидо, никъде не видях цена за труд. Явно ги правиш срещу усмивка.
Предлагам да започнеш да правиш осветители за целия форум срещу себестойността на материалите? ОК?
Само не е лошо да помислиш как ще осигуриш гаранцията на тези баласти, защото вече имаше хора, които си бяха купили Вито...

И освен това: аз може да не съм специалист по лампите, но със сигурност виждам, че и ти не си. Така че предлагам да не спорим повече на тази тема. Познавам едни от най-добрите специалисти в областта, така че ако ти е необходимо компетентно мнение мога да те свържа.

NO CARRIER

Тук ще си позволя да изкажа моето мнение за разликата между марковата китайска и евтината китайска електроника. Както писах в една тема за електронни баласти, бях се зачопкал да "мина метър" с евтин баласт, или по-точно, евтина електроника от енергоспестяващи лампи. Колко съм минал е спорен въпрос, няма да го коментирам. Обаче миналата седмица изгоря една "оригинална" ОСРАМ енергоспестяваща лампа, с една камара години гаранция и разните му там суперлативи. Като я свалих, първата ми работа беше да я разбия и да видя "какво има вътре. Е, видях. На фасунгата пише - производено в Китай. Добре, виждали сме и друг път маркова техника правена там. Отворих я. Ами те нямат нищо общо с евтините боклуци за по левче!
Какво ми нарави впечатление: Платката е правена на машина, компонентите са редени с машина и спойките са тип "вълнА". Схемата беше 90% еднаква с една от евтините. Но транзисторите бяха по-мощни, дроселът беше доста по-добре направен, трансформаторчето - също. На евтините всичко е правено на ръка. Редене на елементи, навиване на дросели, траф, спойки...
Стойностите на елементите не гледах. Самите луминесцентни лампи също са различни.

Иначе пак ще кажа - схемното решение може да се каже, че е еднакво! Обаче...  :roll:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

dido

Който реши да си го прави сам няма да влага цена на труд естествено. И ще му излезе 45 лева, не 90  :lol:

Относно гаранцията - мога да си позволя смяната на около 5-6 изгорели баласта докато покрия ценовата разлика ;-)

Аз не съм специалист по лампи, инженер съм по професия и образование.  В този аспект имам достатъчно познания за да преценя от моя гледна точка кое струва и кое не струва.

Все пак ако познаваш специалисти в тая област не ме препращай да говоря с тях, моля сподели тяхното мнение защо аквастара хич не става и защо филипса е около 237625987 пъти по-добър от силванията.

discus

Спора отива на по каса бира май :D.

NO CARRIER

Ако освиним/оспамим темата, дали ще се сетят да престанат и да я заключат?  :lol: Иначе аз бира не пия, но уважавам мастика с мента. :-)

Иначе, аз бих си направил сам капак не за друго, а за да се гордея с уменията си. Шъъъът, да не чуе жената, че от 3 години слагам корниз, а още не съм го сложил...  :lol:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Violeta

Хайде няма да я заключвам, а спорът ще го продължим след съботния пазар на по бира. Ако искате, де :wink:
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

dido

Цитат на: "discus"Спора отива на по каса бира май :D.

Тя касата бира е ясна - както се заформя ще изясняваме над нея със Стас имат ли почва у нас лампите филипс или нямат ;-)

За самоделката - така е. Особено ако се получи хубава  :lol:

N.Nobs

Цитат на: "Stas"Пенчо, благодаря. Изглеждат доста по-добре от Аквастар...

За да избегна всякакви залитания към това кой на кого прави реклама,кое къде колко струва и др. подобни питам само- кое им е по-доброто на Филипс с изключение на малко повечето лумени :?: Чисто технически.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

penchod

Значи темата я пуснах аз със съвсем друга идея преди време...
А иначе Филипса е по-добър, защото ако свериш диаграмите на различни лампи, всъщност става ясно, че Филипс Акварел е с почти идентични характеристики като Гролукс, само че с по-добро цветопрдаване, много повече лумени и по-добър интензитет. Поради тази причина за да постигнеш ефекта на Акварела, на Силвания ползваш Гролукс и Аквастар, при Филипс се получава същото с един вид лампа.
Недостатъка е, че с цената на Филипса от 22 лева за 18W пура можеш да си купиш двете пури на Силвания, и ефекта все ще е по-добър(2 е повече от едно), единствено на приемлива цена Филипса е на адреса дето аз съм дал, само дето скоро не съм проверявал, дали ги имат в наличност и дали цената е същата.

NO CARRIER

А някой, по дяволите, ще ме светне ли защо има отделно лампи Филипс, отделно Силвания, при условие, че преди време Филипс купиха търговската марка ( а май и заводите ) на Силвания?
Може би се произвеждат в отделни заводи?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

77

Цитат на: "penchod"Значи темата я пуснах аз със съвсем друга идея преди време...
А иначе Филипса е по-добър, защото ако свериш диаграмите на различни лампи, всъщност става ясно, че Филипс Акварел е с почти идентични характеристики като Гролукс, само че с по-добро цветопрдаване, много повече лумени и по-добър интензитет. Поради тази причина за да постигнеш ефекта на Акварела, на Силвания ползваш Гролукс и Аквастар, при Филипс се получава същото с един вид лампа.
Недостатъка е, че с цената на Филипса от 22 лева за 18W пура можеш да си купиш двете пури на Силвания, и ефекта все ще е по-добър(2 е повече от едно), единствено на приемлива цена Филипса е на адреса дето аз съм дал, само дето скоро не съм проверявал, дали ги имат в наличност и дали цената е същата.
в интерес на истината мисля да си взема 2 филипса за да видя как ще растът марулките :D ама чак две в едно(неочаквано добра комбинация) няма да е :wink: пенчо за 22 лева (цена на дребно)ще ти купя 3 аква стара или гро лукса и ще остане и за малка водка на кучевръза :lol: все пак се надявам цената в денима да бъде доста по различна от споменатите 22 лева :wink: според мен лампите ще вървят ако са на цената на силвания или малко по висока :D а иначе докато не се пробват в практиката сравненията с аква стар и гро лукс са празни приказки :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

77

Цитат на: "NO CARRIER"А някой, по дяволите, ще ме светне ли защо има отделно лампи Филипс, отделно Силвания, при условие, че преди време Филипс купиха търговската марка ( а май и заводите ) на Силвания?
Може би се произвеждат в отделни заводи?
няма такова нещо :D силвания и осрам са под една шапка :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Similar topics (5)

12978

Публикации: 1
Прегледи: 3097

1832

Публикации: 49
Прегледи: 29569

8267

Публикации: 4
Прегледи: 3095

36473

Публикации: 12
Прегледи: 6190

4251

Публикации: 22
Прегледи: 12155