• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 10:28

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Планария - тема за взаимопомощ

Започната от pasoman, 10.10.2004 15:42

« назад - напред »

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Slavov

06.07.2011 21:17 #135 Last Edit: 07.07.2011 01:03 by Slavov
трием мнението си , щот недочетох хубаво  *privet*

Татарчев

Колеги, темата е за планария, а не за планорбис.  *DRINK* Мога да кажа от опит, че хелените не помагат за нея.
P.S. Тетраодона е отличен при справянето с планорбисите, НО са много проблемни съквартиранти... Ако някой гледа такива риби нека сподели.

Nikiengi

Влизането на Планарии (или по-точно на техни яйца най-вероятно) в аквариума става и с водата от чешмата. Ние също ги поемаме с питейната вода, но те на нас не ни вредят. И явно хлорирането не им вреди. Дори след дезинфекция на всичко в съда, появата им е неизбежна! Ако няма остатъци от храна в аквариума, не се множат и не се забелязват (но и не умират, а само намаляват размера си за "по-добри" времена). :-)

wwladoo

Макроподите  хапват планарии-- ;-) :-) но не стават за скаридарник!!!!
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

belqta

27.09.2011 17:30 #139 Last Edit: 12.12.2013 16:56 by Desmoria
Здравейте,
Преди няколко дни си купих растения ( до сега стояха в едно малко аквариумче) и сега тръгнах да ги вадя и да ги садя и забелязах че има червейчета. Загледах се по-внимателно и забелязах, че това си е Планария. Даже решеих да ги снимам. Съжалявам за лошото качестно на снимките.





Ще пробвам с начина на колегата Татарчев.

Имам едно питане: Това също ли е Планария:



Цвят: Бял
Големина: 3-4 мм (поне аз не съм виждал по-големи)
Аквариум: Малко 10 литрово аквариумче което използвам за стабилизиране на растенията (подава CО2 и торя), няма риби, няма храна.


Благодаря за отговора!

a__andreew

Здравейте , преди месец и половина си купих Панакур- Флубендазол от зоолечебницата  до Джъмбо на бул. "България". Направих 2 дози през седмица и не забелязах някакви вреди на китки и риби. Дано Ви е от полза, че аз докато търсех в ветеринарните лечебници ме гледаха странно а и като казвах за какво ми е  *CRAZY*.

venkov

Цитат на: a__andreew - 27.09.2011 19:58
Здравейте , преди месец и половина си купих Панакур- Флубендазол от зоолечебницата  до Джъмбо на бул. "България". Направих 2 дози през седмица и не забелязах някакви вреди на китки и риби. Дано Ви е от полза, че аз докато търсех в ветеринарните лечебници ме гледаха странно а и като казвах за какво ми е  *CRAZY*.
Мен и там ме гледаха странно като си купих,ала ефекта е 100%.Аз го използвах за хидри (още същия ден измряха) и за моя най-голяма изненада от грунда започнаха да изкачат малки охлюви(не съм на 100% дали са планарии) но и те бяха под ножа  *THUMBS UP*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2F14x1pmx.jpg&hash=eeb8e392c28178fc8bebf3ada9c75cf38f4d6945
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fdobavi.info%2Fcars%2FRover%2Fm26448.gif&hash=faa5c0cda8a33d430caa0b5621cf9df37a9dc354

Nikiengi

Това добре, но след максимум месец, дали от питейната вода (където със сигурност има техни яйца), или по друг начин като например с храната те пак ще влязат. И тогава пак ли с тези химикали? Аз си мисля, че няма отърване от тия гадини!   *MODERATOR*

Татарчев

Аз моите ги бях внесъл с растение. От февруари до сега не съм видял планария в аквариума, проверявам почти всеки път при смяна на вода.

belqta

Цитат на: Nikiengi - 27.09.2011 20:58
Това добре, но след максимум месец, дали от питейната вода (където със сигурност има техни яйца), или по друг начин като например с храната те пак ще влязат. И тогава пак ли с тези химикали? Аз си мисля, че няма отърване от тия гадини!   *MODERATOR*

А тези яйца могат ли да се унищожават с нещо или не подлежат на третиране с Химикали?

А иначе Благодаря на всички отзовали!

ico

27.09.2011 21:53 #145 Last Edit: 12.12.2013 16:57 by Desmoria
Като се заговори сега и се загледах при скаридите - тия гадини са повече от камъчетата, че и два модела има...
Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Rainbow sid

Пробвайте с Levamisole Hydrochloride 100мл.-6лв.
http://rainbowzoo.alle.bg/            Зоомагазин "Рейнбоу"

Татарчев

Цитат на: belqta - 27.09.2011 21:52
А тези яйца могат ли да се унищожават с нещо или не подлежат на третиране с Химикали?
Мисля че панакура не помага за яйцата, всъщност незнам кое може да помогне без да навреди на останалите обитатели.

ЦитатКато се заговори сега и се загледах при скаридите - тия гадини са повече от камъчетата, че и два модела има...
Аз имах и от трите - бяла, кафява и черна. Успех с борбата.


ico

В аквариумчето има малки анциструси, охлюви и много скариди, дали няма да пострадат от Levamisole Hydrochloride? Ако е безопасно, то какво е дозирането?
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

denbosch

Да предам малко и от моя "опит" за борба с планарията-не можах никъде наоколо да намеря Panacur suspension 10%.Всъщност намерих,но ми предлагаха единствено литър на цена 120-140 лв/не помня точно,достатъчно се шокирах!/.Намерих Panacur гел,обаче никъде не видях колко процента е.И понеже цената беше 15-16 лв,като първия селски хитрец реших,че така и така ще се експериментира,то поне да е за по-малка сума.Веднага бяха изтършувани и прочетени листовките на всички противопаразитни хапчета за котки и кучета в клиниката и бинго:
http://www.zoosviat.net/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=1055 200 мг фенбендезол в една таблетка ми привлякоха погледа.
Дотук горе-долу добре,голямата глупост я направих после-вместо да отчупя малко от таблетката и да стривам ден след ден по една малка частица и да я добавям вече разтворена с вода,взех и набухах една цяла таблетка вътре в 15 литровия скаридарник.След един ден умряха шестте неонки и няколко скариди,които първи си хапваха сладко-сладко от таблетката.В интерес на истината веднага след като видях,че скаридите ядат се опитах да я извадя,но се разпадна и вече беше "мисията невъзможна".Седмица по-късно нещата се уталожиха и резултатът беше,че не видях повече ни бяла,ни кафява планария,но пък 20-30 %процента от скаридите си заминаха.След още две седмици отидох за десет дни на почивка и като се върнах,познатата,която бях оставил да се грижи за аквариумите беше в шок,защото помпичката беше се задръстила/а я чистих преди да тръгна!/,всичко беше блатясало и мърдаха две-три скариди.Преместих скаридите в другия аквариум/оттогава не съм ги виждал!/,промих грунда без да го преварявам,измих всичко и рестартирах.Взех десетина скариди от офиса и засега планарии не съм видял,но намалих драстично храната,не слагам храна на люспи,нито пък листа от лешник и дъб.

Similar topics (4)

60067

Започната от mushroom


Публикации: 7
Прегледи: 4508

45252

Публикации: 9
Прегледи: 23125

32962

Публикации: 16
Прегледи: 41690

20280

Публикации: 167
Прегледи: 128382