• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Стартиране на Sera Marin Precision Biotop Cube 130

Започната от svetlxo, 11.04.2011 13:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Coral Master

И аз бях накупил сума ти рачета и охлюви за да чистят. Не знам колко чистеха, но постояно ми събаряха коралите, дори и някои от залепените. Оказа се, че в хермит рак или охлюв астрея има много сила и избутват настрани коралите, за да минат. Един ден се ядосах и взех, че ги разкарах всички до един, като ги депортирах в 240 литровия. Незнам колко чистят, но в него всички алги си стоят по същия начин.
А в големия аквариум, след като ги изкарах, CUC останаха само двете зебразоми и Coral beauty. Продължавам да нямам никакви алги освен малко циано, но тях за момента не мога да разкарам напълно, колкото и да чистя, защото са ми вече стари лампите и са с променен спектър. Като ги сменя, проблема трябва да се реши.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

iek

Единственото ефикасно животно срещу почти всички водорасли (особено разни упорити нишковидни) е Dolabella auricularia, това кубче ще бъде облизано за 3 дни. Проблемът е че после не му ли намериш друг аквариум с много водорасли постепенно загива от глад, аз опитах да спася моя плужек с листа от нори, но късно се усетих. Доста рискови са и за транспортиране.
Естествено е reefcleaners.org да ти дадат такъв голям списък, нали имат интерес, между другото има голяма логика в начинът им  на аклиматизация, прилагал съм го два пъти успешно.
В крайна сметка е грешно да се вкарват животни, на които да се разчита да се справят с алгите, тъй като по този начин допълнително се натоварва системата, а и отпадните продукти се явяват отново храна за развитие на нови алги и така се получава един порочен кръг.

Coral Master

Напълно съм съгласен с iek. И аз мисля, че е по-добре да се отстраняват алгите, за да се прави експорт на нитрати и фосфати, вместо да се изяждат и да остават вътре всички вещества, които са инкорпорирани в тях. Но така или иначе не е възможно нито един от двата варианта да работи на 100%, т.е. скубане и тревопасни животни е най-добре. А за да не скубем в аквариума, най-добре да имаме рефюджиум и да скубем яко там.

Аз от скоро имам такъв плужек, готин е. Живее в рефюджиума, но не съм видял да изчезват алги ... там обаче има наистина много алги. Той или пасе или се свива на топка някъде и почива 1-2 дни. За мен е по-скоро интересен за наблюдение, вместо да го ползвам за почистване, но и Мишо Калкана ми е казвал, че му е изчистил аквариума ...

Сложил съм яко осветление в рефюджиума, имам два вида алги, едните мисля, че са Bryopsis, растат като луди, а от 2-3 месеца домъкнах от Средиземно море (Сицилия) нещо като Chaetomorpha, което прилича на коса. Тези двете са страхотни, на две седмици скубя по около 300-400 грама изцедени листа от тях. Bryopsis-а се появи сам. Откакто ги имам тези два вида алги, ликвидирах всички видове каулерпа и сега съм много доволен.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

svetlxo

Сигурно сте прави, но така или иначе част от поръчаните чистачи пристигнаха и са вече в аквариума ми. Ще видим как ще се развиват нещата и ще си правя изводи.
Между другото най-големият хермит от Гърция нападна още първата нощ единия от новите охлюви - явно му хареса по-голямата черупка - и беше моментално наказан с изваждане от аквариума.

По-важното сега е, че заедно с охлювчетата и скаридките пуснах и две съвсем малки клоунчета. Аклиматизирах всички живинки по капковия метод и вчера цял ден бяха много активни. Дори вечерта си хапнаха малко замразена храна.
Тази сутрин обаче единия клоун беше на полегнал на дъното, диша учестено и леко се накланя настрани. Когато посгнах с кепчето към него се раздвижи, поплува малко и се настани на дъното в другия ъгъл.
Веднага измерих всички показатели - соленост 1.024, ПХ около 8, температура 26 градуса, няма признаци на амоняк и нитрити, а нитратите са все така малко високи - около 10.
Изчистих механичния филтър и чашката на скимера и почнах да ровя из нета какво може да му е на клоунчето.

Ако имате идеи как да му помогна ще съм много благодарен.
Много ми е жал за живинката... и ще ме е много яд ако аз нещо не съм направил както трябва и съм виновен за състоянието й.
Дали да не забъркам прясна вода без нитрати в една голяма кофа и да я извадя там?
Или да търся някакъв препарат с който ще намаля бързо нитратите? Имам бутилчица SERA toxivec, която дойде с аквариума и не съм отварял още - дали да не сипя малко от нея макар, че тя май е срещу амоняк и нитрати само.

Помагайте ако можете!

NikolaV

Ако е прясно вкаран клоуна не търси причина във водата. Може да е от пътя, да е натровен и тн.
Шансът да му помогнеш не мисля, че е много голям. Пробвай все пак с някакви витамини. Чувал съм добри отзиви за http://discus.bg/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=641&category_id=105&option=com_virtuemart&Itemid=4&lang=bg. Ползвал съм го превантивно без болни риби и не мога да кажа до колко помага.

Coral Master

Ако само едната риба е болна, и аз не мисля, че причината е в твоя аквариум. Веднъж аклиматизирани, клоуните по принцип са много корави риби.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

hanuman

И аз съм на същото мнение. Първите ми риби бяха клоуни. Едната така и не прояде и си замина. Другата си е добре и досега.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

камен чочев

99% от клоуните са развъдени в аквариум, а ако тези си ги взел от Холандските това е 100% сигурно. И тъй като са малки, са и най-уязвими. И както казват колегите причината не е в тебе, а най-вероятно е пътуването. И последно, ако се влоши състоянието му по-добре го изкарай от аквариума. Не е хубаво да умира вътре.

svetlxo

За съжаление рибката умря, въпреки положените от мен усилия... Много неприятно чувство...
Още един от гръцките хермити беше наказан междувременно заради нападение над негов братовчед с червени крака. Явно му хареса вносната черупка.

камен чочев

За да избегнеш тези проблеми остави 3-4 различен размер празни черупки. При мен поне 3-4 пъти сменят къщата.

Coral Master

И това съм го пробвал, но пак се нападат. Накрая оцеляха само най-силните ...
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

svetlxo

За всички които следят темата ще споделя някои ъпгрейди на аквариума които направих до тук.
- Не се сещам дали писах за това вече, но първото което направих беше да разделя захранването на moonlight диодите и дневното осветление за да мога да сложа таймери за независимо включване. Става елементарно с добавянето на още един захранващ кабел и свързването на захранването на диодите към него. Ако някой има такъв аквариум и иска да го направи нека да ми пише и ще му пратя снимки.
- За новия скимер Miniflotor и пауъхеда Tunze вече писах. Скимера заработи добре след счупването на средната преграда до линията и свалянето на нивото в отделения 1 и 2.
- Керамичните пръстени не съм слагал въобще заради многобройните съвети в нашия и други форуми, защото на по-късен етап ставали нитратен капан. Дали е така няма да коментирам защото нямам опит - просто послуша съвета на опитните.
- Последната промяна която направих беше свързана с нивото на водата в аквариума. Нивото беше 2-3 см под ръба на пластмасовия кант на горния ръб, което мен ме дразнеше. Решението беше да повдигна нивото на гребена на преливника. за да не правя необратими преработки решението беше много просто и може да види заедно с резултата на следващите снимки:
Преди:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi52.tinypic.com%2Fb480ev.jpg&hash=cd6d4b6209131d12ccfbfb6645a1142acd438e1a
Решението:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi52.tinypic.com%2F2rfvktv.jpg&hash=d56ebdcb6ed7410c7d84c4be9bfd87d4aa994d20
Резултата:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi54.tinypic.com%2F2a91uh1.jpg&hash=1ecb355294bd670b6d242c0a19ed1016caee41dd

камен чочев

Изглежда направо стерилен. Скемера пускаш ли го? Ако го пускаш, по добре го спри за известно време, за да се завърти цикъла.

svetlxo

Скимера си работи от самото начало без да се спира.
По стъклата си имаше зелени водорасли, но ги чистя редовно с магнитната гъба. Камъните ги облизват охлювите и рачетата.
Как трябва да изглежда аквариума за да е ОК?

Един месец след стартирането показателите на водата ми са:
Temp - 26
Sg - 1.023
Ammonia - 0 (леко мътнa става тестoвата вода, но не достига до жълтите цветове от картата)
Nitrite - 0 (също съвсем лек намек за син нюанс, но не се доближава до първия светло син цвят от шаблона)
Nitrate - ~8
Ph - 8
dKH - 8.6
Ca - 400
Mg - 1170

Стоян Михов

Добре изглежда аквариума, не казваш какви са нивата на фосфатите, мерил ли си нитратите в осмозната вода?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Similar topics (2)

33683

Публикации: 78
Прегледи: 27178

41445

Започната от bgfero


Публикации: 1
Прегледи: 2692