• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия.
 

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.

Main Menu

Това ли е Icthyophthirius multifiliis?

Започната от dorbitan, 28.10.2010 12:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

dorbitan

Обем на аквариума:~74l.

Височина:30см

Грунд
Дебелина на дъното:3-6см
Размер на камъчетата:3-5мм.

Осветление:10часа 2х21вата

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба):...........
Аераторна помпа (с гъба):...........
Вътршен филтър л/ч:500.окачваем Акваел-пълнеж гъба,въглен и сипоракс
Външен филтър л/ч:...........
Система за СО2: ...........

Филтрите работят непрекъснато

Дата на стартиране на аквариума:3.10.2010

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:Засаждане на нови растения:валиснерия,дъбче

Вода
Сменям по .15-20.литра (процента) на всеки...7.дни.
При смяната: Водата е престояла +сера акватан. Водата е с температура ..23-25..градуса.
Температурата на водата в аквариума е .25.градуса.

Храна
Видове храна:Сера люспи,Сера Гранули,Замразена Неон тропикал.
Колко често храните рибките си:...1........
За колко време рибките изяждат порциите си:........2мин...

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:~50%
Колко % от дъното са бързо растящи:.60
Колко плуващи:..........

Риби:
2 молинезии
2 хелера
2 анциструса
2 розово данио
3 неона
5 гупи (2 мъжки,3женски)





Въпросните гупи са купени преди не повече от седмица.Вчера забелязах бели точици по две от тях.
Та въпроса ми е дали това е Icthyophthirius multifiliis и ако да, кое лекарство ми препоръчвате и как да процедирам?
Знам че има доста писано по форума относно болестите,но нямам в момента каде да ги отделя пък и за престоя в аквариума може да са прехвърлили тази гад и по др.риби.
: 27.10.2010г 23:11ч
*HELP* :buff:

grazo


Alexfield

Да, това е ихтио.
Вдигаш температурата на 29-30 градуса.
Слагаш 1 супена лъжица сол на 10 литра (7 с.л.)
Взимаш някакво лекарство за ихтио и слагаш по предписание.

Аз съм ползвал успешно метиленово синьо.

П.П. Солта и високата температура няма да се отразят добре на неоните, но това е положението - ако оживеят - добре. Храни през ден, през два по много малко по време на лечението.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Luton

Да и аз добре го разпознавам, това заболяване за съжаление.

Няколко пъти ми се е случвало и то винаги след хранене с жива храна.
Вече карам само на люспи от СЕРА и повече не съм имал проблеми.

При мен отшумяваше само с увелиение на температурата, но съм забелязъл че най-пострадалите рибки умират.
Другите с по-малко бели точки на брой се оправят.

Така се е случвало при мен, дано бързо премине и се оправят нещата.

Поздрави

hanuman

Това според мен не е точно ихтио. Имам доста гупички и често се появяват подобни бели петна по някой от тях, но след това отшумяват без каквато и да е намеса от моя страна. Получават се при риби със слаб имунитет и са от вирусен произход. Не ги храня със жива храна, само с люспи и гранули на тетра, сера, JBL, Trоpical около 5-6 вида храна им давам. И досега не съм имал смъртен случай на гупа с такива петънца. При ихтиото са като посипани с бял прах не са само 2-3 петънца.

nevenaskorpi

Не разбирам много защото съм начинаеща, но от моя кратък опит мога да кажа - Да, това е началния стадий и много бързо се разпространява, вероятно за няколко дни ще станат като посипани със захар :( от това нещо ми умряха бебетата  :'( и техните родители докато разбера и прочета за какво става дума...взимай необходимите препарати и третирай целия аквариум. Явно рибките си я носят тая зараза и при стрес или неблагоприятни условия се развива на мига...Аз в момента лекувам от тези паразити и за сега всичко е ОК, нищо общто с рибките, които купихме -сега са жизнени, с апетит, не са страхливи... удоволствие е да ги наблюдаваш...
Излекувай си всички рибки в аквариума, дори да нямат точки, ако не искаш да плъзне заразата отново и всяка седмица да си купуваш рибкии защото умират (доста хора го правят за съжаление  :duvar: )
И МНОГО ВАЖНО: ВСЯКА НОВА РИБКА В КАРАНТИНЕН ИЗОЛАТОР за седмица две.  Това е най-важният ми урок за 2 месеца. Успех!
*offtopic да не отварям друга тема, докато са изолирани новите рибките не може ли да се добави  някакъв противопаразитен или противогъбичен препарат за всеки случай?

hanuman

Ако е само по двете гупи  и досега не са заприличали на това значи НЕ е ихтио.


А ако вече приличат на това, вдигаш температурата на 29-30 и добавяш лекарство за ихтио аз използвам JBL Punktol върши чудеса.
Не ми е умирала риба от ихтио до сега( да чукна на дърво :-D).

dorbitan

Вчера вечерта сложих таблетка и половина Нистатин.
Сутринта гледам анциструса заръфал една от женските гупи.Странно тъй като си беше екстра до снощи.Дали не е нещо от лекарството.
Относно тези които са на снимките по-горе в момента са доста по енергични.До някаде си го обяснявам с по-топлата вода.
Едната седеше по принцип неподвижна до повърхността.

Similar topics (5)

44542

Отговори: 7
Прегледи: 8192

33826

Отговори: 4
Прегледи: 6241

28959

Започната от iccoo


Отговори: 7
Прегледи: 10025

23710

Отговори: 5
Прегледи: 7390

14848

Започната от i4o


Отговори: 9
Прегледи: 7667