• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 20:10

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с температурата през топлите летни дни

Започната от nikola_neos, 01.06.2005 00:03

« назад - напред »

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

a__andreew

Здравейте колеги относно адаптори за вентилаторчета може да се вземат от всеки магазин за ГСМ, които имат кутий за рециклиране. Като се почерпи продавач консултанта може и със някой и ГСМ да се прибере човек. Телефоните , които ги изхвърлят там почти не стават , но виж зарядните си бачкат.

wwladoo

Цитат на: Denis The Hotstepper - 13.06.2010 23:50
А колко вентилаторчета трябва да се сложат за 100 литра примерно? Оттам всеки може да прецени себе си... предполагам :-) И трябва ли да има и едно което да дърпа навън?

Колега едно вентилаторче ти стига за 100л,аз имам база-аквите са повечко и затова ми трябват много вентил.,но още не съм почнал това лято да ги ползвам,до миналото лято бяха в къщи и там беше ад!!!Много зависи от типа на капака на аквата,може и да не ти трябва такова където да дърпа навън, вентилаторчето обдухва повърхността и просто ако има откъде да излизат изпаренията и така!!! :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

santah

Вчера с учудване забелязах, че температурата в наното (7литра) е 32С. Осветлението е 11W енергоспестяваща крушка, която значително спомага за бруталното затопляне. След не дълго ровене открих едно старо вентилаторче (30 на 30мм на 12V) и набързо спретнах охлаждането. Това малко зверче директно обдухва повърхността на водата.
Резултатът е следния - за 12 часа от 32 градуса падна на 25, за същото време загубата на вода е близо 0,5 литър. =-O

ПП: Ето и една снимка:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi48.tinypic.com%2F14aa34h.jpg&hash=ee7cb595d9308647634064016b9ef326edaa35f4

petarvalchev

Е добре де тия вентилаторчета нали са 12V? Къде тогава ги включвате?

santah

Взех си адаптор за 12V на цена от 4лв. Ще видим колко ще изкара като работи денонощно.
Ако колегите от Пловдив се чудят ето от тук съм пазарувал вентилаторчета и по-точно с 2бр от тези охлаждам 65литров аквариум.  :-)

denbosch

Цитат на: Nikola 1 - 14.06.2010 14:02
:-) Във връзка с бутилките с лед , направих следното бухнах две бутилки в аквариума и рибите ми щяха да умрат и от страх /най -вече/ и според баща ми от рязката смяна на температурата. За два часа температурата падна и скочи с 3 градуса. Обикновения ми анциструс стана почти бял от ужас, а даниото ми паднаха на дъното. Повече няма да правя подобни неща. По идеи от форума ще пробвам с вентилатори.

Колко литра ти е аквариума и какви бутилки сложи?

Аз вече трети ден слагам сутрин и вечер по една 0,5л на 84 литра аквариум и плавно си докарах температурата до 25 градуса,сега остана да я поддържам.Имам данио,анциструс,родостомус,коридорас и др. риби-не съм забелязал проблеми.

Nikola 1

Цитат на: denbosch - 15.06.2010 16:55
Колко литра ти е аквариума и какви бутилки сложи?

Аз вече трети ден слагам сутрин и вечер по една 0,5л на 84 литра аквариум и плавно си докарах температурата до 25 градуса,сега остана да я поддържам.Имам данио,анциструс,родостомус,коридорас и др. риби-не съм забелязал проблеми.

Не знам как плавно си я докарал до 25 градуса? Аквариума ми е 50 литров. Твърдо съм решил охлаждане само с вентилатор. Явно твоите риби са свикнали на "студените бутилки"!  :-) При всички положения има шоково сваляне на температурата. Според мен няма как да я задържиш, ако слагаш една бутилка сутрин и една вечер. През деня температурата при всички положения, ще се покачи особено във времето от 12 до 16 часа.

denbosch

Цитат на: Nikola 1 - 15.06.2010 17:05
При всички положения има шоково сваляне на температурата.

Колегата в по-горните постове беше написал,че слага 0,5л бутилка в 120л аквариум-ти с твоите две бутилки/така и не разбрах колко литра/ може и да си докарал "шоково сваляне" на температурата ;-).При мен една бутилка сваля градус-градус и половина,после малко се качва и така се получи плавното понижение.

Nikola 1

Цитат на: denbosch - 15.06.2010 17:33
Колегата в по-горните постове беше написал,че слага 0,5л бутилка в 120л аквариум-ти с твоите две бутилки/така и не разбрах колко литра/ може и да си докарал "шоково сваляне" на температурата ;-).При мен една бутилка сваля градус-градус и половина,после малко се качва и така се получи плавното понижение.

Както нписах свалянето първо е шоково и второ е нетрайно. За повече информация, може да посетиш рибарските срещи, които се проведат всеки четвъртък. Щом си от Варна ще разбреш къде се провеждат. Началния час е 7 часа. Посети магазин "Акваристика" и там ще ти кажат.  :-)

Paskalev

и аз вече имам жертви 1 САЕ сази сутрин анциструсите го доуглозгваха дано захладнее  :duvar:
(rock)

ico

Ще захладнее, няма начин, но след 3-4 месеца... Вземай мерки на време, ако нямаш климатик.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

denbosch

Цитат на: Nikola 1 - 16.06.2010 09:15
Както нписах свалянето първо е шоково и второ е нетрайно. За повече информация, може да посетиш рибарските срещи, които се проведат всеки четвъртък. Щом си от Варна ще разбреш къде се провеждат. Началния час е 7 часа. Посети магазин "Акваристика" и там ще ти кажат.  :-)

Ще подмина опита ти за сарказъм с мълчание,за да не оспамваме темата :-)!
Ако съм разбрал неправилно написаното от теб-извинявай *DRINK*!

Paskalev

преди малко сложих два охладителя от хладилната чанта лепнати за стъклата и вече падна един градус  *thanks не спирам обаче да следя поведението на обитателите и мисля да не свалям повече от два - три градуса да не вземат пък някакъв шок да испадат  *dontknow*
(rock)

petarvalchev

Цитат на: Paskalev - 16.06.2010 12:31
преди малко сложих два охладителя от хладилната чанта лепнати за стъклата и вече падна един градус  *thanks не спирам обаче да следя поведението на обитателите и мисля да не свалям повече от два - три градуса да не вземат пък някакъв шок да испадат  *dontknow*
И аз така процедирам за сега. Имам 4 охладителя и ги слагам 2 по 2 :) Едните докато охладят, другите са замръзнали и така поддържам постоянно 25 градуса, което мисля, че е добре. Вярно, не стои естетично ама друг вариант за сега  *dontknow* *dontknow*

hajigeo

Цитат на: petarvalchev - 16.06.2010 13:08
И аз така процедирам за сега. Имам 4 охладителя и ги слагам 2 по 2 :) Едните докато охладят, другите са замръзнали и така поддържам постоянно 25 градуса, което мисля, че е добре. Вярно, не стои естетично ама друг вариант за сега  *dontknow* *dontknow*


Колеги, явно имате  доста време да се занимаваш с тези охладители и бутилки.

Преди около 2 седмици, темп на водата в 120 л ми аквариум се качи от 25 градуса на 28-29. Поставих два 8см вентилатора за компютър (около 3 лв бройката) на задната страна на капака. Единия вкарва, другия изкарва въздух. Махнах стъкления капак. Нищо ново или по различно от по-предните постове.


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi886.photobucket.com%2Falbums%2Fac62%2Fhajigeo%2FOthers%2FIMG_2391.jpg&hash=b74fe2b6333ef74b63f9dbba6298d42e8b62fe3f

Вентилаторите са включени към изправител с променлив волтаж 3-12волта, 1 А. Струва 7 лв.
На 12 волта вентилаторите вдигат доста шум затова съм ги пуснал на 6 волта. Чуват се когато съм до аквариума само.
За една вечер свалиха температурата до 25 градуса и от как съм ги сложил температурата не се е вдигала повече от 26 градуса през деня когато работи осветлението. Не изключвам вентилаторите през ноща заради конденза.

Недостатъци:
Терморегулатора се включва по често, особенно през ноща.
Изпарението е доста. На 3-4 дни доливам около 2 литра.

Извинявам се ако съм повторил или потретил предишни постове, но според мен това е най-удачния вариант
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi886.photobucket.com%2Falbums%2Fac62%2Fhajigeo%2F126%2520v3%2Fth_IMG_6306_zpsbaf55437.jpg&hash=f361c366e6ca1e3c30495da571aba6db07d1dfc3    https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi886.photobucket.com%2Falbums%2Fac62%2Fhajigeo%2F80l%2520v2%2Fth_IMG_6374_zpsdeb9baf0.jpg&hash=1247b409f070f7d717891939d0ecb1ce5224a3d9

Similar topics (5)

28316

Публикации: 1
Прегледи: 2022

15979

Публикации: 7
Прегледи: 4653

44291

Публикации: 3
Прегледи: 1924

5396

Публикации: 13
Прегледи: 7295