• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.07.2025 23:35

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми

Шипоопашата сухоземна костенурка

Започната от bicho1976, 08.07.2009 21:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bicho1976

Тази вечер кучето ми намери Шипоопашата сухоземна костенурка,досега се рових в нета и разбрах че е защитен вид.Мисля да исе порадвам ден два,а после?!Дали да я пусна или да се обърна към някоя природо-защитна организация?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaVyaiWA.jpg&hash=bf2e37c2531443597059ea5f5bc4ad77c897d1ef

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FPq_iy1J.jpg&hash=27529285b9dda48a8beaecdfba72f60bb5d51c53

septic

Мисля че трябва да я пуснеш там кадето сте я намерили с твоя приятел :-) Ако не е наранена.

RIOSVBS

По отношение на статута на видовете костенурки в България, Регионалната инспекция по околната среда и водите-Бургас публикува следната информация:
Двата вида сухоземни костенурки (шипобедрена и шипоопашата) и двата вида блатни костенурки (обикновена блатна костенурка и южна блатна костенурка), срещащи се в България, са защитени съгласно член 37 от Закона за биологичното разнообразие и са включени в приложение №3 на същия закон.

За животинските видове от приложение № 3 се забраняват:
1. всички форми на умишлено улавяне или убиване на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи;
2. преследване и обезпокояване, особено през периодите на размножаване, отглеждане на малките, презимуване и миграция;
3. унищожаване или вземане на яйца, включително в случаите, когато те са изоставени; разрушаване, увреждане или преместване на гнезда;
4. увреждане или унищожаване на места за размножаване, почивка и струпване по време на миграция;
5. вземане на намерени мъртви екземпляри;
6. притежаване, отглеждане, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба или размяна на взети от природата екземпляри;
7. препариране, притежаване, излагане на публични места, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба или размяна на препарирани екземпляри.
Гореизброените забрани са валидни за всички жизнени стадии от развитието на животните.
Съгласно Закона, лице, което е намерило екземпляр от защитен вид в безпомощно състояние или мъртъв екземпляр е длъжно да уведоми за това най-близкия регионален орган на Министерството на околната среда и водите или на Изпълнителната агенция по горите в срок до три дни.
За отнемането на защитени видове от дивата природа и задържане в плен, Законът за биологичното разнообразие предвижда санкции от 100 до 5 000 лева за физически лица и от 500 до 10 000 за юридически лица. Дори отглеждането им от грижовни стопани и при добри условия е ПРОТИВОЗАКОННО, в разрез с усилията за опазване на биоразнообразието на територията на нашата страна.