• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 23:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с температурата през топлите летни дни

Започната от nikola_neos, 01.06.2005 00:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

breeze

Цитат на: "Boby_"
Цитат на: "breeze"Никой ли не е пробвал с някоя по мощна и безшумна въздушна помпа? така тя няма да се навлажнява, ще влезе само едно маркуче от едната страна (но трябва да има и отвор от другата през който да излиза въздуха). Може да се вкара маркуча през отвора за кабелите и да се отведе в другия край на аквариума, ако конструкцията на капака прави трудно и/или грозно отместването му от другия край...

Ако капакът е затворен, изпарение пак няма да има - въздухът между камака и водата ще се насити много бързо до 100% влажност и край с изпарението.
Идеята беше да излиза през наличния отвор за кабелите, за да не се размества/заменя нищо от капаците. Помпата вкарва отвън ненаситен с влага въздух, обдухва повърхността от изхода на маркуча (който е в далечния край на аквариума) до другия край с отвора и излиза оттам, така отнема изпарената вода.
Струва ми се по-елегантно от преместен капак с прикрепено вентилаторче или такова върху мрежа за комари  :roll:

77

Цитат на: "breeze"
Цитат на: "Boby_"
Цитат на: "breeze"Никой ли не е пробвал с някоя по мощна и безшумна въздушна помпа? така тя няма да се навлажнява, ще влезе само едно маркуче от едната страна (но трябва да има и отвор от другата през който да излиза въздуха). Може да се вкара маркуча през отвора за кабелите и да се отведе в другия край на аквариума, ако конструкцията на капака прави трудно и/или грозно отместването му от другия край...

Ако капакът е затворен, изпарение пак няма да има - въздухът между камака и водата ще се насити много бързо до 100% влажност и край с изпарението.
Идеята беше да излиза през наличния отвор за кабелите, за да не се размества/заменя нищо от капаците. Помпата вкарва отвън ненаситен с влага въздух, обдухва повърхността от изхода на маркуча (който е в далечния край на аквариума) до другия край с отвора и излиза оттам, така отнема изпарената вода.
Струва ми се по-елегантно от преместен капак с прикрепено вентилаторче или такова върху мрежа за комари  :roll:
може би ти трябва компресор за помпене на гуми за да има ефект :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

breeze

Тази вечер ще пробвам, че при мен водата е вече 29 градуса и почвам се плаша...
Lошото е, че моята бръмчилка е от най шумните особено на "турбо" режим   :shock:

Boby_

И аз снощи пробвах с вентилаторче - взех си едно 80 мм, вързах го на 9 волта адаптер и ... за през нощта температурата спадна от 29 на 26 градуса. При това не съм отворил капака изцяло, а само лекичко съм отместил плъзгащата се част (на 5-6 см) и съм закрепил вентилаторчето под ъгъл спрямо повърхността, защото е по-ефективно да я обдухва така, отколкото да духа перпендикулярно. Помощните аскесоари правят цялата система да изглежда абсурдна (свинска опашчица, китайска келчка за хранене, щипка за простиране и капаче от преносим хард), но важен е ефектът.  :lol: Само що ли трябваше тъпата ми кратуна да уври чак когато изгубих риба?!?
За сравнение температурата в малкия аквариум (в момента обитаван само от мелании за щастие) си стои все така на 30 градуса.

lz3cv

Аз свалих с вентилатор 80х80 от 32 на 27 градусите. Изпарението е доста но нали това е механизма на охлаждането. Доливам вода и веднъж седмично сменям 20 %. В "детската градина се движи от 27 до 29 градуса без вентилатор но там са слаби лампите а и аквариума си е изцяло открит.

mita6ki

Според мен най-доброто решение е климатика- с един куршум- 2 заека- и на стопанина ще е хладно за да кърка мастиката, и за рибките ще е комфортно !!!

Radinka

уфф пак почнаха жегите.Имам 150 литров аквариум с 9 златни рибета и ги гледам на 21 градус а днеска минаваха 25.Слагах лед ама не помогна малко и смених 1/3 от водата че паднаха градусите и оставих капака отворен и сптях осветлението.Незнам цяло лято какво ще става ще трябва да мисля за вентилатори
златарник,скаридарник и жабарник

bigbeer

Сложи климатик в помещението.. и край на грижите. Ама тогава пък ще се чудиш как да го изплащаш този еъркъндишън.. че и набъбналите сметки за ток ;)

Caxapa

Та по въпроса с охлаждането! Видях да се продават вентилатори за компютри които имат и радиато с тръбички като на хладилните системи. Не съм на ясно много с това понеже съм нямал проблеми с температурата но ако се монтира един такъв "обдухвател" който да вкарва охладен въздух под капака и в другия край обикновен  "вентилатор" да извежда топлият въздух дали няма да бъде по-добре? Хайде "техниците " да помислят малко и да кажаТ СВОЕТО МНЕНИЕ.  *DRINK*

ico

Не разбрах, какво охлажда въздуха на "обдухвателя"? Компресор от хладилник? Вентилатор за вадене на въздух не трябва, ще си излиза и сам.
Охлаждането с вентилатори се получава от изпарението. Почти винаги температурата на въздушната струя е по-висока от тая на водата и охлажднето е на лице.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Letniq

Цитат на: Caxapa - 21.05.2009 19:57
Та по въпроса с охлаждането! Видях да се продават вентилатори за компютри които имат и радиато с тръбички като на хладилните системи. Не съм на ясно много с това понеже съм нямал проблеми с температурата но ако се монтира един такъв "обдухвател" който да вкарва охладен въздух под капака и в другия край обикновен  "вентилатор" да извежда топлият въздух дали няма да бъде по-добре? Хайде "техниците " да помислят малко и да кажаТ СВОЕТО МНЕНИЕ.  *DRINK*
не.
офлаждането на водата не зависи от температурата на въздуха, а от самото изпарение на водата. колкото по висока е температурата на въздуха над водата и влажността е по-малка толкова по бързо протича тоя процеса на изпарение, а при неговото осъществяване се поглъща енергия и по този начин се оглажда водата в аквариума. просто ти трябва нещо, което да върти въздуха над водната повърхност. няма смисъл от два вентилатора. даже ако можеш да сложеш само един вентилатор най-добре е той да изкарва въздуха от колкото да вкарва.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2F2ef81nt.jpg&hash=6d76663768d5b373c656281a5610d1ce67cb3b5f

miTko

А най-добре е да духа косо водната повърхност. Спомнете си защо духате .....супата! *CRAZY*
Разни мои АКВАРИУМИ 

wwladoo

И   при   мен   жегата  е  голям   проблем---аквата  са  в  хола   а  той  е  южно  изложение!!!Първо   по  идея   на  колега  промених   цикъла   на  светене  на  лампите   на  аквата   през  ноща  когато  е  по  хладно    а   през   деня  не  светят---хола   е  затъмнен!!!На  най  проблемния  аквариум    монтирах  вентилатор  да   обдухва   косо  водната  повърхност    и  след  два  часа  от   30гр   падна  температурата  на  27гр!!!Свалих   аквариумите  с   родителите   и  по  ценните  рибки    възможно  най  ниско   а  тези  с  малките  на   по  високите  места   като   преценях  и  тези  които  държат  на  по   висока  температура!!!Утре   ще  взема  още  две  вентилаторчета  за  други  два  проблемни  аква---за  сега  има  ефект   обдухването  на  водата   не  зная  до  кога!!! :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Tedo

аз на моя съм вързал водната помпа към миниятурен радиатор във хладиълника  *CRAZY*  и наистина свалям около 15 C  за  10  мин  температурата във хладялника е +2 C таи че се охлажда бързо  моят аквариум е 24 л и става бързо а помпата е 120л ч имаче мога да я ускоря до 600   гледайте да не е във фризера  :duvar: штото рибите  =-O               

Значи помпата изпомпва от аквариума към хладялника а после от радиота има мъркуч които утива към аквариума и следате темп да не    *HELP* :-D   


ico

А, може ли снимка на въображаемата система? Лесно ли направи дупчици на хладилника за маркучите влизащи в него?
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Similar topics (5)

49952

Публикации: 8
Прегледи: 4946

11356

Публикации: 15
Прегледи: 6734

39143

Публикации: 15
Прегледи: 6310

31990

Започната от mimi11


Публикации: 5
Прегледи: 2510

45419

Публикации: 11
Прегледи: 4528